dolar euro exchange money para serbest piyasa

Dolar 3.30! Önümüzdeki bi kaç aylık Finans ve Yatırımlar

Darbe sonrası yazımda söylemiştim, dolar yıl sonu hedefi 3.30 diye. Geçen hafta ulaştı bu hedefe. Fakat durcak gibi gözükmüyor ve Trump sonrası ortalık yeşillendi.. o sebeple size sebepleriyle yatırımlar (kendimin de yaptığı)

Özetle şu anda geçtiğim portfoyum: (14kasım 2016 itibariyle)

%70 dolar

%18 euro

%9 altın

%3 TL

———

Darbe sonrası TL’de neler oldu özeti:

– Darbe’de 2.88’den 3.10’a fırladı (yaklaşık %7.5’luk artış)

– Cemaat’in malvarlıklarına el konmalarla devlet epey gelir elde etti. (bir nevi yağmalama geliri) doların geri çekilmesi sonrası 2.94’e kadar geriledi. (darbe yazımda 2.96’ya kadar gerileyebilir demiştim)

Sonra 3 olay ile dolar 3.12’ye kadar çıktı.

1- Moody’s Türkiye’nin kredi notunu “yatırım yapılabilir seviye”nin altına düşürdü

2- Musul olayındaki tutum.

3- Başkanlık tartışmalarının tekrar ortaya atılması

Hızlı değer kaybetme sonrası (merkez bankasının faiz politikası etkisiyle de) TL biraz toparladı, 3.05’e kadar düzeltti. (bloomberg’den bi haber paylaşmıştım, Dolar 3.12 iken satış alın, TL’ye geçin. 3.03’e kadar çekilebilir diyordu TD Securities. Takip ettiyseniz kısa vadede ii kazanmışınızdır)

Sonra başkanlık tartışmaları ile yine 3.10’u gördü.

Demirtaş tutuklandı, 3.17 oldu.

Trump seçildi 3.30 oldu. (Sınırına duvar öreceği meksikayla birlikte en çok değer kaybeden para birimlerinden biri oldu TL)

————

Şimdi TL’nin Cumhuriyet tarihindeki en değersiz dönemini yaşıyoruz. (çok eskiye dair veri bulamadım, ama son 35 yılın en değersiz döneminde olduğu kesin)

Esas sorun, insanların bunun bir ekonomik kriz olduğunu anlamaması. Esasında dolar 2liradan 2.50’ye çıktığında ekonomik kriz olmuştu. Ama insanlar anlamadığı için kriz hala devam ediyor. İnsanlar anlayana kadar da devam eder. O sebeple dolar 4’te olur 5’te olur.

Yüksek işsizlik, cari açık, hem devletin hem işletmelerin hem bireylerin yüksek borçlanması, Terör olayları, anti demokratik uygulamalar, hukuksuz uygulamalar, OHAL’in uzatılıp, KHK’lar ile meclisin bypass edilmesi, Suriye ve Irak politikaları, Avrupa Birliğiyle kopma noktasına gelinmesi vesayre vesayre..

Tonla boktan durum var ve hiç iyi bir veri yok.

Haliyle TL’nin değer kazanabilmesinin pek bir yolu yok. TL’nin değeri daha da düşecek

Bu sebeple gündelik harcamalar için gerekebilir, alım Satım ile zarar etmeyim dediğim miktar dışında hiç bir birikmişimi TL’de tutmuyorum.

———-

Dolar / Euro / Altın

Öncelikle bu 3’lünün 3’ü de TL’ye karşı yükselmeye devam eder uzun vadede. Fakat birbirleri arasındaki etkileşim değişebilir.

Trump sonrası dolar aşırı değerlendi. Euro düştü, altın çakıldı dolara karşı. Bu sebeple boğa piyasası oluşuyor hem euro’da hem altın’da (uzun vadede) Kısa vadede biraz daha da düşebilirler dolara kıyasla fakat dolar hazır bu kadar değerlenmişken ve de TL’nin daha da değer kaybedeceği uzun vadede kesin bir şeyken, %30’luk bir payı Euro ve altına ayırdım. (Bugünkü işlem tarihim/saatim itibariyle gram altın 127 TL, XAU/USD 1.127, Euro/TL 3.52, Euro/USD 1.076, TL/USD 3.27)

———

Son Not: Finans uzmanı olduğumu iddia etmiyorum. Ama fena değilim bu konuda. Darbeden beri TL değer kaybı %15 civarı. Alım satım yaparak benim kazancım ise %18 civarı. Dolar 2TL iken 3 TL olacak dedim oldu. Geçen sene dolar 2.80 – 3 arası gider gelir dedim o aralıkta takıldı.

O kadar çalışıp didinip karga bokunu yemeden kalkıp işe gidip gece yorgun argın eve dönüp ömrünüzü yolda trafik çilesinde geçirip biraz para biriktirmeye çalışıyorsunuz. Biraz finans dünyasına bakın kazancınız/birikiminiz uçup gitmesin. Belli bi seviyeye piyasayı anlayabilirseniz. ortalama bir maaş seviyesinde kar bile elde edebilirsiniz.

Umarım vakitlice okursunuz yazdıklarımı da işinize yarar.

Takip etmek için:

www.facebook.com/dunyabirmasaldir
www.instagram.com/ozgur_cagdas/
www.youtube.com/user/OzgurCagdas
www.twitter.com/Ozgur_Cagdas
www.plus.google.com/+OzgurCagdas

Share/Bookmark
Share:

4 comments

  1. işlemlerimi bitirdiğimde dolar 3.27 idi, yazıyı yazıp paylaşana kadar 3.29 olmuş bile 🙂

  2. Değerlendirme için teşekkürler. Şu anda elimdeki örneğin 10.000 TL için yatırım önerir misin? Dolar, avro, altın, hisse, fon? Karışıksa oranlar? Sevgiler.

  3. hocam işlemlerini forexte mi yapıyorsun?

Comments are closed.