Bu senaryo benim hayatımda emek verdiğim en önemli proje. Çünkü bir projeden çok daha fazlasıydı benim için, kendimle yüzleşmemdi.

Herkesin içinde Mr. Hyde olmaya hazır bir Dr. Jekyll vardır. Ben de bu hikayede kendi karanlık yüzümle yüzleştim. 2002’de kısa hikaye olarak başlayıp, 2007’ye kadar küçük küçük notlar alarak yazma girişimlerinde bulundum. 2006’de 65 sayfalık ilk draftı bitirdim. 2008’e kadar üzerinde zaman zaman aralıklarla çalışmaya devam ettim.

Bu senaryo ile 2007’de Kültür Bakanlığından, Uzun Metraj Senaryo Geliştirme Desteği aldım.

2008 şubat’ta Berlinale Talent Campus’e seçildim.

2008 Şubat’ta Berlin’de Macar bir yapımcıyla anlaşıp yapım hazırlıklarına başladık.

2008 Haziran’a kadar epey ön çalışma yapmış olmamıza rağmen, finansman sorunlarından ötürü projeyi iptal etmek zorunda kaldık.

2007 – 2009 arasında bu senaryo ile 20’den fazla yapım şirketini gezdim. Piyasayı tanıma şansı buldum. (Benim stajım gibi oldu)

Yapımcılar genelde değişiklik istediler. Bu kadar “karanlık” bir hikayeden ve standart olmayan anlatımın gişede tutmayacağını düşünüp çekindiler. Bu senaryo benim için sadece senaryo olmadığı için, ben de değişiklik yapmaya tamamen kapalıydım. Normalde uzlaşmacı ve pragmatist biriyimdir, ama hakkaten filme çekmekten, yönetmenlik yapmaktan, para kazanmaktan daha önde geliyordu bu hikaye.

Bir yapımcı, senaryo hakları için peşin 15.000 Euro’luk bir teklifte bile bulunduydu. (artı filmin gelirinden yüzde) Senaryoyu alıp “düzeltmeler” yapacaktı ve başkası çekecekti. Duygusallığım pragmatistliğime ağır bastı ve teklifi reddedecek kadar kıymetli geldi bu senaryo benim için.

Buna benzer tekliflerden dolayı, üzerinde yıllardır düşündüğüm diğer hikayem “Pasif Atak”ı yazmaya karar verdim. Bu yeni hikaye, benim yaşamımdan doğrudan izler taşımayacağından, onunla duygusal bağ kurmayıp daha profesyonel yaklaşacaktım.

Fakat finansal sıkıntılardan ötürü bu projeyi durdurmak zorunda kalınca, hem Pasif Atak’ı hem de Modern Barbarlar’ı ileri bir tarihe bırakmak zorunda kaldım.

Ama bu senaryo sayesinde en karanlık yönümle yüzleştim. Ve sayesinde sakin biriyim ve zihinsel olarak daha donanımlıyım. 5-6 yıl sonra gaza gelirsem veya finansman bulursam belki tekrar çekmeye girişirim. Ama şimdilik bu proje beklemede..

Hikayeden kısaca bahsetmek gerekirse, üniversiteden mezun olduktan sonra istediği gibi bir iş bulamayan Atakan’ın suç dünyasına girişini anlatıyor.

Senaryo 86 sayfa (paylaştığım kısım 5 sayfa)

Aşağıdaki kısım ortalarından bir yerlerden alınmış 5 sayfalık küçük bir sekans.

hikayeyi senaryo formatında yazıp PDF formatına çevirdiğimden, doğru formatta okuyabilmeniz için aşağıya linki koydum.

Modern-Barbarlar- uzun metraj senaryo (2007)

1 comment

  1. Bugün tanıştık seninle… gerçekten tanıyor olmayı çok isterdim. keşke her yanım senin gibi insanlarla dolu olsa. yada öyle bir yer olsada gitsem kızlarımı karımı alıp… neyse…

    senaryonun okuduğum kısmı çok ilginçti. öncesini ve sonrasını merak ettirdi 🙂

    bol şans 😉

Leave a Reply


Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.