Bu kısafilmi, Modern Barbarlar filmine ön hazırlık olarak yazıp çekmiştim. Filmde acımasız cinayet sahneleri olacaktı ve bunu “Testere” gibi filmlerde olduğu gibi efekt bombardımanıyla yapmayı hiç istemiyordum. Daha durgun, daha gerçekçi haliyle daha etkileyici olmasını istiyordum, bu yüzden klasik sinema yöntemleriyle çekmeye karar vermiştim.

Senaryoyu, beni epey etkileyen bir cümleden hareketle oluşturmuştum: Henry Blot isimli bir seri katil niye acımasızca insanları öldürdüğü sorulduğunda şu cevabı vermiş: “Herkesin zevki kendine, benimki de cesetler”.

Kısafilm olarak da çektiğim hikayenin senaryonusunu  şu linkten okuyabilirsiniz:

Can Sıkıntısı (2007)

Çekim öncesi, Fritz Lang, Akira Kurusawa filmleriyle Hannibal serilerinden pekçok sahneyi detaylı inceleyerek bir çekim planı oluşturdum.

Kamera arkasındaki arkadaşlarım Koray Işık ile Orkan Bayram’ın da büyük yardımlarıyla ve Oyuncularımız Gökhan Tok ile Feyzullah Gürdaş’ın da etkili oyunculuklarıyla içime sinen bir video çıktı.

Genel olarak bu filmdeki ritim, kurgu, kamera hareketlerini çok seviyorum. Sevmediğim tek şey görüntü kalitesi. Çektiğimiz zaman hala dv görüntüye mahkumduk, elimizde HD çekmek gibi bir fırsat yoktu. Ayrıca tüm çekimler dış ve geceydi ki en zor çekimdir, (çünkü ışık taşımak çok zordur / masraflıdır). Ekstra ışık kaynağımız olmadığından epey karanlık oldu film.

Ama yine de seviyorum 🙂

NOT: 18 yaşından küçükler izlemesin. 18 Yaşından büyükler de bilinçli izlesin, şiddet içerikli bir film

Boredom – Short Film 2 from Özgür Çağdaş on Vimeo.

Leave a Reply


Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.