krala komşu yaşamak

Kamboçya’ya yerleşmek ve aylık 400$’a krala komşu yaşamak

gffg

Kamboçya’ya yerleşmek ve 400$’a krala komşu yaşamak

Bir süreliğine Kamboçya’ya yerleşiyorum. Kralın sarayının hemen karşısında ev tuttum, komşum Kamboçya kralı 🙂

Hayatımın toplamda 4 yıla yakın bir süresini yurtdışında 20 kusur ülkede 1.000’den fazla şehirde geçirmiş biri olarak yerleşmek için seçimim Pek çok eksisi olan bir ülke ve şehir olmasına rağmen Kamboçya – Phnom Penh oldu.

diğer beğendiğim yerler: Avrupa’da Berlin (o kadar türke rağmen güzel şehir). Asya’da ise Bali (endonezya), Bangkok (tayland), Koh Rong (kamboçya), Katmandu (Nepal)

Phnom Penh, Kamboçya’nın artıları

IMG_4188

Yasal Kolaylıklar:

Bak bu çok ama çok önemli bir artı. Asyada ve avrupada, bildiğim kadarıyla hiç bir ülke Kamboçya kadar kolay ülkelerine kabul etmiyor sizi. Avrupa’ya bırakın yerleşmeyi, turist olarak gitmek için bile milyon tane belge istiyor adamlar, günlerce uğraştırıyorlar. Benim pek çok tanıdığım var oturum/çalışma izni almak için yıllarını heba eden. Gittikten sonra iyidir kötüdür o başka bir konu ama gidiş aşaması çok sıkıntılı.

Tayland’da uzun süre kalmak istiyorsan ya Avrupa’dakine benzer zorluklar var. (2-3 ayda bir ülkeden giriş çıkış yapacan ya da dil okuluna yazılacan ama 2-3 ayda bir yine göçmen bürosuna gidecen falan)

Endonezya da benzer, Nepal de. Ülkelerinde çalışmak için gelecek ve uzun süreli kalacak genç yabancılara biraz mesafeliler. (50 yaş üstü emekliler için genelde sınırlama yok)

Peki Kamboçya nasıl? çok basit aylık 20$ veriyorsun, istediğin kadar kalıyorsun. Limitsiz. yılda bir vize yenilemen kafi. Bu sırada istediğin işi yapabilirsin istediğin yerde kalabilirsin. Sana hiç kimse soru sormuyor. Burada slovak bi elemanla tanışmıştım, sokakta sosis satıyordu seyyar satıcı olarak. (ekonomi kısmına sonraki başlıkta değineceğim)

.

MVI_8646-part2-commercial_THUMB

Siyasi nedenler: (Türkiyedeki değil, kamboçyadaki siyasi nedenler)

Peki Kamboçya niye bu kadar kolay kabul ediyor? Cevabı basit, Önce vietnam savaşında pek çok yeri bombalanmış. Savaş sonrası kominist Pol pot döneminde (80’lerde) 8 milyon nufuslu ülkenin 2 milyonunu öldürmüş adam. Öldürdükleri de hep okumuş üniversiteli liseli insanlar. ülkeyi maximum ilkokul seviyesinde eğitimli köylülerden oluşturmayı hedefleyen Maocu kominist bi rejim denemiş, ülkeyi Somali seviyesinden de aşağıya düşürmüş. 92’de toparlanma evresine girmiş. Şu an nufusu 20 milyon falan. Doğru düzgün 50 yaş üstü okumuş yetişkin yok. Ekonomik durumları epey kötü, yıllık gelirleri 1.000$ civarı. (türkiye 10.000$, amerika, almanya, japonya falan 50.000$ civarı) Son 5-10 yıldır düzenli gelişen ekonomisi var. Şu anda iç karışıklık isyan falan yok. Komşu ülkelerle ciddi sorunları yok. Tek odaklandıkları ekonomik gelişme. ülkenin ne pkk sorunu var ne ışıd derdi var ne ırak ne suriye ne iran komşuluğu var. “Fatih’in torunlarıyız” edebiyatıyla kafa ütülemiyorlar, halledilemeyen iç karışıklıkları yok.

Bunun için yabancıların gelip burada kalması, ülkelerinin gelişmesine yardımcı olması onlar için önemli. Bu sebeple pek çok yasal kolaylık var. Yani siyasi şartlar gayet davetkar.

Ekonomik nedenler:

Kamboçya ucuz ülke. asgari ücret 80$ civarı, ortalama bir memur maaşı 120$ falan. öyle olunca 400$ verip krala karşı süper manzaralı 150metre kare civarı yayla gibi evde oturabiliyorsun. Hemde dayalı döşeli eşyalı. eşyalar da çok güzel. sunta değil direk ağaçtan oyulmuş ahşap. Aynı paraya Cihangirde maximum 4metre kare bir oda kiralarsın ya da mecidiyeköy gülbağda falan gecekondumsu apartmanların kapıcı dairesinden bozma bodrum katlarında yaşarsın. Ya da Tuzla, Sarıyer, Beylikdüzü gibi istanbul olmayan istanbulda ortalama bir evde yaşarsın. (ömrün trafikte geçer, taksim kadıköy gibi gerçek istanbula eğlence için gidişin yılda 3-5’i geçmez)

Artı kamboçya her daim sıcak, kombi diye bir şeye gereksinim yok. Elektrik türkiye ayarında ama çeşme suyu neredeyse bedava (bizim kiramıza su da dahil misal). İnternet çok hızlı ve aylık 12$’dan başlıyor. (sınırsız 2mbs. Geceleri 23.00 ile 07.00 arası 15mbs’ye kadar çıkabiliyor)

Bir kaç fiyat vereyim: Damacana 1$, Benzin 1.4$, bira 0.5$, smirnof absolute bakardi falan 9-11$ civarı (70cc) 1kg kırmızı et 3-5$ falan, 8gb samsung S5 telefon 580$ (faturalı), Temizlikçi kadın 2-3$ (türkiyede 100tl falan bu sanırsam, en devasa fark bu olabilir) Taksi 1$ dan pazarlığa başlıyorlar (taksimetre yok) ama tüm gün 7-8 saat falan taksiyi ve taksiciyi tut, benzinle beraber 8-10 $’a anlaşabilirsin. 15$’ı geçmez. O paraya taksimden kadıköye gidemezsin.

elektronikte de türkiyeye kıyasla (doğubanka kıyasla) %10 ile % 30 civarı daha ucuz olanı bulabiliyorsun. (yabancı olduğum için bana fiyatlar hep yüksek ama pazarlıkla elde edebiliyorsun)

Misal ben şu anda kullandığım kamerayı (Canon 5d mark3) 2 yıl önce yine burdan almıştım. (sadece body, lens olmadan) O zaman türkiyede yoktu çıkınca 3.600$ – 3.800$ civarına satıyorlardı doğubankta. Erkayalar zaten 5.000$ – 6.000$ mı ne öyle bişey istiyorlardı konuşmaya bile gerek duymuyordu insan. Amazon fiyatı 3.400$’dı. Ben kamboçyada 3.000$’a almıştım. (hem de garantili)

Şimdi yukarda saydığım yaşanılır yerlerle karşılaştırırsak, Berlin’de tahmin edeceğiniz üzere bu söylediğim rakamlara ulaşmak imkansız elbet. Tayland yakın (tayland 7/11 sayesinde market ürünlerinde bazı şeylerde daha da ucuz olabiliyor ama genel olarak Kamboçya biraz daha ucuz. (Avrupa yaşam standartları için) özellikle ev faktörü işin içine girince. (bangkokta evler kamboçya kadar ucuz ve konforlu değil)

Fotoğraf modeli konusunda da epey ucuz. Türkiye’de iyi seviye modeller oyuncular 500$ civarı para isteyebiliyor günlük, 250$’ın altına indiremiyorsun çoğunlukla. Burda epey eforlu apsara çekimi için günlük 40$ anlaşmıştım. ulaşım, yemek, kıyafet, makyaj vs. herşey içinde!

MVI_8276-commercial_THUMB

İnsanları:

Türkiye’de genç ve güzel bir kadın mini etekle motor kullansa ne olur? işte türkiye’ye dair aklınıza gelen hiç bir şey burada olmuyor. O kadın en ufak bir cinsel tacize maruz kalmadan rahatça gideceği yere gidebiliyor. Bir yanda şişme kadınların yok sattığı, ata eşşeğe hatta damacanaya tecavüz edenlerin ülkesi var, 13 yaşındaki çocuğa 30 kişi tecavüz edebiliyor türkiye’de ve doğru düzgün ceza da almıyorlar, saçma sapan indirimler var. öte yandan burada, kamboçya’da, rahat huzurlu saygılı cinsel olarak iyi-kötü doygun insanların ülkesi var.

Cinsel olarak açlıktan Türkiye’de ve tüm ortadoğuda insanlar barut gibi. cinsel tatminsizlikleri günlük hayatlarına yansıyor, en ufak şeyde patlıyorlar. Her yerde bağırış çağırış. misal Türkiye’de taksicilerde hemen her zaman bir levye benzeri bir şey bulunur, burada hiç görmedim öyle bir şey.

Burada olman buradaki insanlar için önemli bir şey. Yabancıların gelmesini sırf devlet değil, yerel halk da çok istiyor. ekonomiye olan katkının farkındalar. Onlar için “yürüyen dolar”sın. Ve seni rahatsız eden edebilecek hiç bir şey yok. Ne “kahrolsun amerika” ne “yahudi dölü” ne “AB’ye hayır” ne “pis kürtler” ne “araplara güvenilmez” ne “aşağılık ermeniler” benzeri  “kamboçyalının kamboçyalıdan başka dostu yoktur” saçmalığında hiç ırkçı yaklaşımları yok. (pol pot döneminde yeterince çekmişler o tarz dertleri) Şu anda küreselleşmeye entegre olmaya çalışıyorlar, tek dertleri bu.

Avrupa’da yabancı olmak kötü istenmeyen bir şey iken asyada yabancı olmak değerli bir şey.

İklim / coğrafya:

Kabaca dünya nüfusunun yarısı, dünyanın 8’de birini kaplayan muson havzasında yaşıyor. (Kabaca Çin- Hindistan – Endonezya üçgeni) Bu bölge muson yağmurları sayesinde dünyanın en verimli bölgesi, kuraklık sıkıntısı yok, toprak nufusa yetecek kadar verimli.

Yani iklim ve coğrafya olarak da en elverişli bölge.

E4_09624

Kişisel Sebepler:

Normalde fotoğraf ve videoyla uğraşmıyor olsam, ne bileyim kira geliri gibi sabit bir gelirim olsa ya da yazarlık falan yapıyor olsam, yine Kamboçya’ya gelirdim ama Phnom Penh’e değil de Koh Rong adasına yerleşirdim. kusursuz kumsal, kristal suyu, tertemiz doğası çok iyi, cennet köşesi gibi bir yer orası.

Ama orada stüdyo açmak, lazım olduğunda kamera ışık vb ekipman almak, düzenli olarak modeller bulmak falan imkansız. o sebeple her şeyin elimin altında olacağı büyük bir kentte, tercihen bir başkentte kalmak benim için daha avantajlı. (Benzer sebeple Bali de dezavantajlı)

Ülkenin Potansiyeli:

Şimdi geriden gelen bir ülke olmakla beraber hızla gelen bir ülke var. Neyin tutup neyin tutmayacağı üç aşağı beş yukarı dünyada denenmiş başarılmış örnekler mevcut. Buraya gelip işini açmak isteyen biri başarılı örnekleri tekrarlayarak çok kolay başarı sağlayabilir.

Misal yemeksepeti benzeri online yemek siparişi tüm dünyada tutan bir uygulama. 2 ay önceki gelişimde burada yoktu, şimdi biri açmış. 2 sene market oluşuncaya kadar zararı (daha doğrusu kar etmemeyi) göze alabilmişlerse 2 sene sonra epey bir vole vururlar burada.

ya da gel simit sarayı benzeri ucuza poğaça falan satan bir yer aç. zinciri kurabilirsin. (türkiyede köşeler kapılı)

Amerika’da çıkmış, Türkiye’de tutmuş hemen herşey burada da tutar. Ufak yerelleştirmeler yapman kafi. misal KFC türkiye’de ayran satarken burada ayran yok ama pilav satıyor. ama sistem aynı sistem.

Türkiye bu kafayla giderse, Kamboçya Türkiye’yi 10 yıla falan yakalayabilir. Türkiye’nin bir ekonomik kriz ile 10.000$ olan kişibaşı yıllık geliri 6.000$- 8.000$’lara düşebilir, (dolar 2.10’dan 3.00’e çıksa kişi başı yıllık  gelirimiz 7.000$’a düşüverir.) ondan sonraki siyasi çalkantılarla falan 3-5 sene de kendini tam toplayamaz.

Kamboçya’nın böyle riskleri yok. Ülkenin resmi para birimi Amerikan Doları. Ülkede tüm fiyatlar dolarla. taksiye dolarla biniyorsun, markette ekmeği dolarla alıyorsun. kendi parasını (Riel) para üstü olarak kullanıyorlar. (misal 1,50$ yemek yiyorsun sana kendi parasıyla 2.000 riel veriyor. 1$ altındaki bozuk centler geçmiyor)

Ülkenin para birimi dolar olduğu için dolar indimi çıktımı stresi olmuyor. (misal taylandda doları 32.45’ten bozdurabiliyordum, sonra bişey oldu dolar düştükçe düştü, 31.50’ye kadar geriledi 1buçuk ayda. (100$’da 3$ fark ediyor. 10.000 dolarda 300$ fark eder. boşa giden 300$. 1 yılda neredeyse 1 aylık kira fazladan ödemek gibi bir şey)

kısacası sürekli döviz bozdurmak zorunda olmamak çok çok büyük bir avantaj.

1980214_10152048890593477_774640811_o

 

Özetle niye diğer yerler değil:

İstanbul: güzel şehir ama siyasi belirsizlikler, aşırı vergiler, kümes gibi evler, mutsuz insanlar, sürekli gaz bombaları vs vs gibi nedenlerden kaçmaktayım.

Berlin: Seni istemiyorlar. yabancı olarak yer bulman çok zor. (-ki bunu abim teyzem ve bi tomar akrabam alman vatandaşı olan biri olarak söylüyorum). Ayrıca pahalı, fakir bir hayat sürersin. (o fakirlik türkiyedeki zenginlikten pek çok iyi yanı olan bir fakirlik gerçi ama kamboçyayı baz aldığım için türkiye almanya karşılaştırmasına girmiyorum)

Bali: Muazzam yer. Ama model falan bulmam zor, profesyonel kamera ekipmanı satan yeri pek yok. Ayrıca kalmak da pek kolay değil.

Bangkok / Tayland: Bangkok inanılmaz bir şehir, herşey var, çılgın gece hayatından, mistik tapınaklara, lezzetli thai yemeklerinden, ucuz elektronik ve giyeceklere kadar her şey mevcut. Kötü yanı, çok fazla uyaran şey var. ucuz da olsa sana hem para harcatıyor hem de dikkatini dağıtıyor, çalışmak çok mümkün olmuyor. Öte yandan Tayland’da senin orada yaşamanı istemiyor. iş açacaksan başka, benim gibi elini kolunu sallayarak gelenleri istemiyor. Bankada param var desen de 3 ay max kalabiliyorsun. hep bir gir çık yapman gerekiyor.

Kathmandu: Çok dingin bir şehir, huzur dolu. insanları muhteşem içten. Ama iklimi kötü, kışın kar yağmasa da soba gerektirecek seviyede soğuyor. yazın da deli gibi muson yağıyor. (kamboçyaya düşen yıllık yağışın nerdeyse 10 katı düşüyor) sokaklarda yürüyemiyorsun. bir de orada da kalmak çok kolay değil. tayland kadar zor değil, berlin kadar hiç değil ama yanlış hatırlamıyorsam her 3 ayda bir vize uzatman gerekiyor (ve bu vize çalışma izni vermiyor) 2 kere uzattıktan sonra ülkeden gir çık yapman gerekiyor. yani 9 ayda kalabiliyorsun max. (NOT: nepalde 15günlük vize uzatmasına giderken göçmen bürosunun duvarında okumuştum bunu. yanlış hatırlamıyorsam böyleydi, ama yanlış hatırlıyor da olabilirim. eğer oraya uzun süreli gitmeyi düşünürseniz iyice araştırın, yanıltmış olmayım)

————————-

Sonuç:

Türkiye kötüye gidiyor ama bunlar iyi günlerimiz. Daha da kötü olacak. Daha da kötü olmadan tedbirinizi alın, bir ayağınız dışarıda olsun.

Buraya gelmeyi düşünürseniz bana mesaj atın, yardımcı olmaya çalışırım.

.

E4_09640

 

 

 

Share/Bookmark
Share:

326 comments

  1. Merhabalar, yazınızı çok beğendim söylemeden edemeyeceğim. Tebrikler…

   Kendimden bahsedeyim Makine Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bu sene mezun olacağım, donanımlıyım, kendime güvenim tam yabancı dil olarak iyi derecede ingilizce biliyorum.

   İş hayatıma yurt dışında başlamak ve orada devam etmek istiyorum. Daha önce bir kere Polonya’da Erasmus yaptım ve okulun son döneminide tekrar Polonya’da Erasmus yaparak sonlandıracağım. Bir makine mühendisi olarak Kamboçya’da iş bulma olanağım nedir? Türkiye’ye göre bu sektörde artıları eksileri nelerdir? Bir mühendisin aldığı ücret miktarı ne kadardır? Kendimi mühendis olarak geliştirmek için Kamboçya’da bana bir şeyler katabilecek çalışma alanları bulunmakta mıdır?

   Kısaca sorularımı cevaplarsınız çok memnun olurum.

   Teşekkürler

   1. Selam, makina mühendisliği tabiki iyi bir meslek fakat canını sıkma, İngilizcem çok iyi demişsin. Bir çok özel okul İngilizce öğretmeni arıyor, diplomanı yanına al git, sıkıntı yok ayda en az 1000 dolara iş bulursun, hafta sonları şansın varsa özel derslerle, ayda 1500 dolar kazanırsın. En azından ülkeyi tanımak için zamanın olur. En azından bir sene sakın ticarete girme, etrafa bak, insanlarla tanış ve çevre yap, çok komik rakamlara bi şeyler kurabilirsin. Lisanını öğrenirsen inan herşey yarı yarıya ucuzluycaktır 🙂 bol şans.
    Levent

  2. Valla harikasınız. İnanılmaz imrendim size.. Gezi planıma da kesinlikle ekliyorum burayı..

   Ancak bir dip notta ben ekleyeyim.. Ülkemin içine ediyorlar diye başka yere kaçıp ortalığı iyice bu tiplere bırakmak çok acımasızca.. daha da sahiplenmemiz gerekmez mi?

  3. Özgür Merhaba;

   Sana, özel bir mail göndermek istiyorum. Ama mail adresini göremedim. Yazarsan çok sevinirim.
   Görüşmek dileğiyle.

   Özgür

  4. Merhaba yatırım konusunda görüşmek istiyordum ben. Bana mailimden ulaşabilirseniz bir kaç sorum olacak. Evet buraya yerleşmek istiyorum.

  5. çok hoşlandığım ve okurken bayağı eğlendiğim bir yazı olmuş. Türkiye ve İstanbul ile ilgili görüşlerini tamamen paylaşıyor ve yazında verdiğin faydalı bilgiler için teşekkür ediyorum

  6. 1,5 yıl kamboçyada yaşadım ve çalıstım. türk iş adamı textil fabrikası kurmustu pnhom penh e.
   idari kadro olarak oradaydım. iş potansyeli cok var. ama bazı türkler gibi 2bin 5 dolarla gelip naparız demesi bir garip. en az 40 bin dolar olması lazım. 30 unu yatırım yapıcaksın. neyse. benim gözlemlerim şöyle. 5 dolara otel var klimasız. ama klimalı olanlar 10 dolardan baslıyor. temiz isterseniz 15 dolar. yemek kültürü b iraz sıkıntı. ama % 5 civarı müslüman var. onların restoranında gönül rahatlıgı ile yiye bilirsiniz. kapıda arapca halal yazar. deniz ürünleri güzel. ve bir yere gittinizde müslüman oldugunuzu söylerseniz. domuz mamülü getirmezler. ve her yerde pazarlık yapın. söylediği rakamın yarısına falan. erkeklerin cogu biraz karaktersiz. içince cok sapıtıyorlar. kadınlar dürüst ve sıcak kanlı. bu arada haklı bile olsanız kavga etmeyin sakın. merhamet yok onlarda. malum 3 milyon insan katledilmiş. özellikle 15 nisanda yeni yl tatili var su ve pudra savaşı yapılıyor. eglenceli güzel. deneyin derim. şehir merkezlerinde tenhadan yurumeyin nolur ne olmaz. bir kadının istediği yere gitmeyin. yol kenarında telefonla konusarak yürümeyin. motokapkaççılar var.

  7. sevgili özgür merhaba,
   Herşeyden önce seni tebrik ederim çok pozitif insansın günümüzde nadir bulunur oldu artık .
   Göz doktorlar için orada ihtiyaç var mı mesela üniverside de iş bulma şansı gibi veya bir klinikte çalışmak bilgin var mı ? ingilizcem iyi düzeyde .
   sevgilerle
   başarılar dilerim

 1. Yazını okuduğum andan itibaren bir iki aylığına gelmeyi düşünmeye başladım. Ancak dil ve problemi yaşanıyor mu? İngilizce ne kadar yeterli oluyor.

  1. ingilizce kafi, lokal dil aşırı zor.

 2. Merhaba. Yazınızı ilgiyle okudum. Kamboçya’da yerleşmek için ne kadar bir bütçe ile gitmek gerek? Aylık gider abartı olmayan yaşam şartlarında yaklaşık kaç dolar ediyor?

   1. Özgür bey İstanbuldan selamlar inanınki imrendiğim hayatı siz yaşıyorsunuz orada . burdaki hayat bilirsinizki çok zorumuza gidiyor Atatürk düşüncesiyle artık hepten zorlaşıyor kaldıramadığımız şeyler geriye gidiş ve ülke yavaş yavaş karanlığa gidiyor arkadaşımla beraber orada iş yapmak istiyoruz İngilizcemiz ileri derecede sizden daha fazla bilgi alabilmemiz için wats App veya tango dan konuşabilirmiyiz mail atarsanız size hemen döneriz

 3. Sağlık sektörü nasıl acaba? Hastanelerin durumu? Vatandaş olmayan birinin sağlık imkanlarından yararlanması nasıl?

 4. Sağlık sistemi ve okullar nasıl?Lokal dil aşırı zor bile olsa kursları var mı?Yeni evli sayılırız,biz de soğuk olmayan bir yer istiyoruz.Hollanda ve İsveç seçeneğimiz var fakat her ikisinin de sistemi dışarıdan gelenler için çok zor…zahmet vermezsem daha çok soru ve cevap için mail adresime yazar mısın? menguroglu@gmail.com

  1. selamlar, hollanda isveç seçeneğiniz varsa ve evliyseniz onu zorlayın. burası biraz daha macera evliler için. daha bohem hayat burası, yanlış yönlendirmiş olmayım. çok potansiyel var evet, ama evlilik çocuk falan benim bilmediim alanlar.

   eğer ki oralara gidemiosanız buraya gelin. (yarın öbürgün daha detaylı bir yazı paylaşacağım)

 5. Tam bende yeter artık diyordum . Kaçacak yerde yok ne etcez derken yazın denk geldi. Çok teşekkürler.

   1. orda alevilere iftira atiliyormu?yani sunni olunca seviyorlardir mutalaka ama kizilbas olursan benim gibi sorun olurmu?

 6. slm yazınızın bitmesini istemeden okudum , gayet açıklayıcı olmuş öncelikle bunu söliyim 🙂
  ayrıca cok yakın aynı semtte oturdugumuz bi büyüğümüz 6 ay önce oraya yerleşti , ne işle ugrastıgnı yada neden nasıl gittigini bilmiyorum ama orda oldugunu biliyorum .. dedigim gibi yazınızı okuduktan sonra eşimle bir an birbirimize bakıp gülümsedik .. acaba mı diye !

  1. slm yazınızın bitmesini istemeden okudum , gayet açıklayıcı olmuş öncelikle bunu söliyim 🙂
   ayrıca cok yakın aynı semtte oturdugumuz bi büyüğümüz 6 ay önce oraya yerleşti , ne işle ugrastıgnı yada neden nasıl gittigini bilmiyorum ama orda oldugunu biliyorum .. dedigim gibi yazınızı okuduktan sonra eşimle bir an birbirimize bakıp gülümsedik .. acaba mı diye !

 7. ingilizce kafi de sohbet kafi mi? 🙂 arkadaş edinebildin mi orda değişik milletlerden insanlar var mı kadın-erkek ilişkileri nasıl onu sormak istedim. çünkü ben de bir süre gitmek istiyorum ingilizce öğretmeniyim. ancak tek başına kadın olarak yaşamak erkek olmaktan farklı olabilir o yüzden fikrini belirtirsen çok sevinirim 😉 sevgiler..
  ps: harika işler çıkarıyorsun tebrik ediyorum.

 8. Merhaba Özgür,

  Kendi işini kurma imkanı olmayanlar için iş imkanları nelerdir?
  Örneğin ben reklamcılık bölümü mezunu ve 2 yıla yakın iş tecrübesi olan biriyim. İlla ki yaşamak için bu işi yapacağım diye bir şey yok ama gelip oranın fakiri de olmak istemem. Bir de Kohn Rong da oteller haricinde kiralayacak evler var mı?

 9. Yazını hayranlıkla okudum ellerine sağlık, ordaki dil okuları hakkında bir bilgin var mı ? ( toplu göç yaşatabilirsin dünkü secimlerden sonra )

 10. e naptın be dostum şimdi oradada büyük bir türk kolonisi kurulacak.

 11. Hemen uçak biletlerine bakayım ben 🙂
  Şaka bir yana yazın gerçekten çok etkileyici oldu. Son günlerde Berlin’e taşınma yollarını düşünürken, Berlin hakkındaki yorumuna tamamen katıldığımı fark ettim.
  Hiç fikrin var mı acaba, okullarda gönüllü öğretmenlik yapmak gibi programlar var mı?

  1. Selam, makina mühendisliği tabiki iyi bir meslek fakat canını sıkma, İngilizcem çok iyi demişsin. Bir çok özel okul İngilizce öğretmeni arıyor, diplomanı yanına al git, sıkıntı yok ayda en az 1000 dolara iş bulursun, hafta sonları şansın varsa özel derslerle, ayda 1500 dolar kazanırsın. En azından ülkeyi tanımak için zamanın olur. En azından bir sene sakın ticarete girme, etrafa bak, insanlarla tanış ve çevre yap, çok komik rakamlara bi şeyler kurabilirsin. Lisanını öğrenirsen inan herşey yarı yarıya ucuzluycaktır 🙂 bol şans.
   Levent

 12. Benimde soracaklarim var

 13. Sağlık hizmetleri ne durumda?

 14. Çok güzel bir yazı olmuş ülke pek icacici durmuyor en azından böyle bir seçeneğimiz olabileceğini bilmek güzel.

 15. Ayrıntılar için araştırmaya başlamış bulunuyorum. Paylaşacağın detaylı yazıyı da heyecanla bekliyorum. 🙂

 16. Hocam bende freelance tasarımcılık yapıyorum detaylı sormak istediğim bir kaç soru var mail atabilirmisin acaba a.ozelbicer@gmail.com

 17. Supermis! Of bakalim ne olacak. Bizde de Freiburg ihtimali var cok yuksek. Ben biraz Latin Amerika’yi da dusunuyorum. Bu yaziyi okuyunca oralari da dusundum dogrusu. Tesekkurler!

 18. “yazarlık yapıyor olsam phnom penh’e değil de koh rong adasına yerleşirdim. ” demişsiniz. orada standart bir hayat için ayda ne kadar paranız olması gerekiyor? orası hakkında da bilgi verir misiniz? sizinki gibi krala komşu olmakta gözüm yok pek 🙂 bir de türkiye’den oraya gitmek için neler yapılması lazım, extra vize vs o konularda bilgi verebilir misiniz?

   1. yakinda turkler lazlar kurdler cami acar kesin oraya pis laham kokusu camilerini getirirler….laz erdo gec bile kaldi yakinda bir imam tahin edilir oraya..birde gelir demokrasi der…demokrasi zaten cami olmadna olmazmis

 19. Bize hep tehlikeli memleketler olarak anlatılmış yerler bunlar, o durumlar nasıl, güvenli mi mesela gece sokakta olmak?

 20. Klasik bir Türk olarak önce kendim görmeliyim tabi ki. Endonezya için araştırmalara girmiştim Kamboçya hiç aklıma gelmemişti. Şimdi oldukça cazip geliyor, Aralık ayı bir aylığına gelmeye düşünüyorum. Dediğim gibi potansyeli görmek için, kafama yatarsa neden olmasın. Bu konuda sizi rahatsız edeceğim ilerleyen zamanlarda. 🙂

 21. daha önce uzakdogudaki irili ufakli tum ülkeleri 1 saatlikten 3 ayliga kadar ziyaret etmis bir denizci olarak dediklerine sonuna kadar katiliyorum birader.. yazin cok faydali bir yazı olmus.. oralara yolum duserse kesinlikle arayacagim.. tesekkurler..

 22. tecrübelerini paylaştığın yazını okudum. gayet bilgilendirici. sakin ,huzurlu bir yaşam sürdürmek istiyordum hep siyasiden ,politikadan her şeyden uzak. Avrupa bunun için pek uygun gelmedi .Amerika’ya yerleşmekte geç kaldım. Ve, DOĞU . Sanıyorum orada aradığım huzuru bulabileceğim.gelmeye karar verdiğim zaman iletişime geçmeyi düşünüyorum seninle. Çok teşekkürler

 23. bunu okuduktan sonra kendi kendimi gaza getirircesine evin içinde gezinmeye başladım. Sanırım atladığımız bir kaç nokta var. Bu kadar güzel anlatılmasının yanında kötü yanları oldukça az gibi. Bizim yaşadığımız ülkeden mi kaynaklı bilmiyorum ama sorunu bu kadar az ve yaşam şartlarının bu kadar uygun olduğu bir ülke hayal gibi geliyor. Düşünmemek elde değil gitmek elden gelmiyor..

 24. Selamlar,
  Yazınızı şimdi okudum. Yerleşmek için olmasa bile önümüzdeki yazın tatil planı için ilgimi çekti. Toplam da 2 hatta 3 haftamı geçirebilirim. Fotoğrafla da ilgileniyorum. Asıl ilgimi çekende bu oldu açıkcası. Ulaşım, konaklama konusunda detay verirseniz çok sevinirim. Mailim muratciner@gmail.com mail atmak isterseniz.

  Çok teşekkür ederim şimdiden 🙂

 25. Özgür selamlar, işlerini halledip mutlu olmana çok sevindim. Cennet vatan Kamboçya diyorum ben de… =)

 26. Harika detaylı bir yazı, tebrik ederim.
  Ben evden çalışan bir çevirmenim ve bu ülkeden ( Türkiye) kaçma yollarını araştırıyorum. Bundan 6 ay önce Çin’deki bir Üni’den ( Hefei Uni) güzel bir teklif almıştım ve az kalsın gidiyordum ki hayatımın en önemli varlığı olan KEDİ’me 3 aylık (!) karantina uygulayacaklarını öğrendim. Orada bu durum nedir? Evcil hayvan getirme prosedürleri hakkında bilginiz var mı?
  Sevgiler
  Öz

  1. burada öyle bi konuda devletle uğraşmak mazoşistlik olur, hiç bulaşma. gel buradan maymun al, daha sevimli kediden 🙂

 27. Abi harika bir yazı olmuş, eline yüreğine sağlık
  Şimdi bir sene falan Çin’i denicem, Çinceden ekmek yer miyiz orda?
  Yeriz dersen üst katın alt katın falan boşalırsa haberim olsun. ^^

 28. simdi ben turkiyede hemsireyim. diyelim gelmek istedim diploma gecerliligi vs oluyor mu ? birde ulkede salgin hastalık vs oluyor mu geri kalmis afrika ulkeleri misali

 29. web ile ilgili işler için uygun ortamlar var mıdır ki? ayda 1000$’a rahat mı yaşıyorsun şimdi orada ortalama? krala komşu olan adama komşu olmak da iyidir.

  1. ayda 1000$’a çıkmıyorum bile 700$ civarı kafi geliyor. dolap 4 kilo pastırma 50 kutu bira dolu, gayet raat hayat

 30. Selamlar. Yazı harika olmuş. Daha önce kamboçya’da bulundum gerçekten harika bir ülke. Açıkcası bu aralar ben de tam bu “gitme” kafasındayım, imkanım da var, kamboçya güzel bir alternatif gibi duruyor. Ancak şu kafama takıldı, low-cost çok düşük olmasına rağmen 400$’a tutmuşsun evi, bunun nedeni komşu-kral mı :), yoksa daha ucuza düzgün ev bulabiliyor musun?
  Teşekkürler.

  1. Russian market civarında 200$ da bulursun ev

 31. Merhaba dostum, umarım her şey dilediğin gibi gider bundan sonra, bizim gibilere bir umut ve cesaret olduğun için teşekkürler.
  Sorularım var, dikkate alırsın umarım.
  Oralarda tek başına mı takılıyorsun? eve tek mi çıktın? türk arkadaşın falan yok mu? bu zor olmuyor mu? ve Oradaki gece hayatı nasıl? kızlara yaklaştığında davranışları nasıl?
  Yaşlılık için ne düşünüyorsun? Yaptığın işle emekli olabilr misin? yaşlılığını nasıl güvence altına almaya çalışıyorsun?

  Umarım seni sıkmayan sorulardır. Ben yurtdışında yaşamayı ciddi ciddi düşündüğüm için bu soruların cevaplarını merak ediyorum.

  Teşekkürler.

  1. Merhaba özgür, yoğun olduğunu gördüm umarım sorularıma cevap verebilirsin en kısa zamanda

 32. Sim9di cikip kendimi yollara vurasim geldi.

 33. Merhaba,

  Çocukların eğitimi nasıl mesela? İlkokuldan başlayıp sonra devam eden döneme kadar? İngilizce mi?

 34. merhaba, ben işim gereği interneti çok sık kullanmak zorundayım. Orada bağlantı durumları nasıl bilgi verebilir misin? Teşekkürler

  1. phnom penh fiber optic, çok iyi. dier yerler ortalama

 35. nefis hikaye, çok özendim.

  ama peki yalnızlık? yalnız hissedip hissetmediğinden de bahseder misin? her ne kadar çekik gözlü insanlar arasında bir film yıldızı dolaşıyor olduğunu tahmin etsem de, benzer kültürden insanlarla arkadaşlık kurmak bir özlem değil mi?

  1. kalabalıklar içinde yanlızım 😛 şaka şaka, burda çık dolan her an muabbet etcek birileri bulursun

 36. Yazını bir nefeste okudum, öyle ki diziyi yarıda bırakmama bile sebep oldu. Videographer ihtiyacın varsa yanındayım 🙂 Hatta bir local televizyon kuralım türk medyasını kambocyaya mı taşısak ne yapsak. O kadar hayaller içersine düşürdüki beni mantıksız da olsa bir yorum bırakıp teşekkür etmemezlik yapmak istemedim.
  Teşekkürler.

 37. ağzına sağlık valla ne diim bunları duydukça ülkemden bi an önce kaçasım geldi.

 38. Eğlence hayatı ve yemekler ile ilgili daha fazla bilgi paylaşır mısın ? Böyle bir yer bakıyorum da kendime 🙂

 39. Eyvallah dostum çok güzel açıklayıcı bilgilendirici bir yazı olmuş, çok teşekkür ederim.

 40. özgür hocam merhaba türkiyede webmasterlık yapıyorum, ve bende açıkcası gitmek istiyorum tamda böyle bir yere biraz avrupa deneyimim oldu fakat hani bi laf vardır aynı şeyin laciverti diye biraz öyle.şimdi bu noktada ben böyle harika hikayeler okuduktan sonra genelde “bırak bu işleri babanda para vardır” gibi bir yaklaşımım olur bunu kırmak ve sizden kamboçyaya yerleşmekle ilgili ciddi tavsiyeler ve yapabileceklerimi öğrenmek istiyorum.

  1. sorunu tam anlamadım ama sorduğun aile desteği falansa, sıfır destek var kendi yağımla kavruluyorum

 41. Suc orani konusunda da bilgi verebilir misiniz?

 42. Uyuşturucunun kullanmanın veya satmanın cezası nedir? Esrar serbest mi?

  1. Afyonun anavatanı Laos, kuzey vietnam, kuzey tayland ve kamboçya. o sbeple burada “happy pizza” “happy shake” falan satan epey mekan var. (torbacı değil, bildiğin otel-restoran falan) Hem yasal olarak yasak olup hem de mekanda “happy” şeyler nasıl satabiliyorlar emin değilim. çok aşırı bilgim yok

 43. Son yillarda tam da aklimda olan bir hayalin baska biri tarafindan gerceklestirilmis olmasi ve bu yazinin karsima cikmasi guzel bir isaret olmali.. son uc yildir guneydogu asyayi ziyaret etme sansini buldum ve insanlarindan renklerden cok etkilendim… ve oralarda yasamak hep icimde olan bisey…. komik bir tesaduf ki ben de reklam fotografcisiyim… yazini okumak bana biraz daha guc verdi hayalleri gerceklestirmek adina…. tesekkurler… iyi sanlar…

 44. kamboçyada daha önce bulunan arkadaşlarım vardı ve aynen sizin aktardığınız gibi aktarmışlardı..türkiyenin geleceğinden hiçbir umudum yok..kendimizi oraya atabilirsek sizinle görüşme imkanımız olur mu..bir nevi fahri konsolos gibi..saygılar..

 45. Oncelikle verdigin bilgiler icin tesekkur ederim, guzel faydali bir kaynak olmus.
  Sadece bir kac sey söylemek istiyorum. Ben de bir cok ulke gezdim. Ornek vermek gerekirse hindistan endonezya japonya cin taiwan usa canada guetamala el salvador panama colombia venezuella brezilya guney afrika togo nijerya mozambik turkiye komsularinin % 90i ve daha yazmadigim en az 10 15 ulke.
  Bunlari yazmaktaki amacim tabiki sana birak ogut vermeyi tavsiye vermek gibi bir niyetim bile olamaz yanlis anlama sadece hep icinde ` biktim bu ulkeden artik gitmek istiyorum` dusuncesi barindirip da henuz bunu yapmamis/yapamamis insanlara.
  arkadaslar ne kadar kotu/baskici/tek tarafli yonetimler gelirse gelsin hayat sartlari nekadar agirlasirsa agirlassin size sunu söylüyorum dogup buyudugunuz asik oldugunuz sarhos oldugunuz butun su yaziniza kadarki butun anilarinizi biriktirdiginiz gibi bir yer bulamayacaksiniz. Nacizane gorusum budur , saygilarimla
  dipnot: yurtdisinda yasamak zorunda kalsaydim vancouver/canada olurdu burasi
  Umarim hayat dilediginiz herseyi size sunar

  1. Ben karşıyakada büyüdüm, mandalin bahçelerinde top oynardık, biz apartmanda otururken karşımızda küçük küçük gecekondu evlerinde oturan çocuklarla içli dışlıydık. şimdi onların evleri yıkıldı, gecekondu insanlarıyla apartman insanları çocukları aynı okulda okumuyor bile. mandalin bahçeleri apartmanlar doldu. top oynadığım boş sokaklar dolmuş hattına döndü karşıdan karşıya geçilmiyor.

   yani benim anılarımın olduğu şehir çoktan bambaşka bir şehre döndü bile, oraya gidince de onu bulamıyorum.

 46. Sayın Özgür,

  Güzel bir ülkeye yerleşmişsiniz, dediğiniz gibi son derece rahat, huzurlu ve soykırımdan kurtulmuş olmasına ve insana iyi şeyler hissettirmesine rağmen içinizdeki Türk düşmanlığını atamamışsınız. Ben milliyetçi bir insan değilim, bu yaklaşımdan da rahatsız olmadım ama her cümleyi ülkemizde yaşanan kötü bir olaya bağlıyorsunuz, bence buna gerek yoktu. Şunu belirteyim, dünyada en çok turist çeken 3. şehir İstanbul’dur, tripadvisor’da en popüler olmuş şehir de İstanbul’dur ve buraya gelen turistler Ortaköy’ü gördüğünde aynı sizin burası hakkında dediğiniz gibi “Ne kadar güzel, farklı dinler ve kültürler bir arada yaşıyor!” diyerek hayran kalıyorlar. Milyonlarca insanın soykırımla öldürüldüğü bir ülkeyi ballandıra ballandıra anlatıp Türkiye’yi kötülemek şöyle özetlenebilir. Kamboçya’ya kuyunun derinliğinden, Türkiye’ye ise ipin kısalığından bakıyorsunuz. Neticede Berlin dediğiniz yerde bundan 30 sene önce bir duvar vardı, bu o dönemde bizde yaşansa, ne 3. dünya ülkeliğimiz kalırdı ne pakistanlığımız. Rakı masasında memleket kurtaranlardan yemeyeceğimiz laf kalmazdı.
  Ayrıca gaz yemenize gerek yok, biz zaten yeterince yiyoruz, yarın öbür gün bir hareket olsa yine yeriz, siz evinizde oturabilirsiniz ve bundan dolayı asla ayıplanmazsınız. Neticede manyak olan bizleriz.
  Evet siyasi gerginlikler ve anlaşmazlıklar inanılmaz boyutlara ulaştı. Biz de bunu aşmak için mücadele ediyoruz. Lakin distopik fikirler ve ataletle değil, hayattan da tat alıyoruz. Sizin de bakış açınız değiştiği takdirde, tüm yaşananlara rağmen güzel bir ülkede yaşadığımızın farkına varacağınızı düşünüyorum.
  Bunları sadece yüreğinize su serpmek için yazıyorum, siz yine beğenmeyebilirsiniz mesele yok ama ben bu ülkeyi, güzellikleriyle gümüş tepside başkalarına bırakmak istemiyorum. Kaldı ki ne dinle ne de siyasetle zerre alakam yoktur ve ben burda kendi yaşam alanımı yaratabiliyorum. Kamboçya’ya yerleşirseniz de tek dileğim son derece mutlu olmanız. Teşekkürler.

  Dipnot: kiraların ve hayatın pahalılığı meselesinde her cümlenize katılıyorum.

  1. “Türk düşmanlığı” yok bende yanlış anlaşıldım herhalde, ortadoğu genelinden bahsediyorum baskıcı ortam diye. laflarım türkiye ile sınırlı değil.

   berlin 30 yıl önce duvarlıydı, adamlar aştı. burası 30yıl önce soykırımdı adamlar aştı. Biz de ise 5yıla soykırım olma potansiyeli var, ve biz aşamıyoruz.

   bir de ballandırarak anlatmıyorum, ballandırarak anlatacağım tayland olur berlin olur bali olur. Kamboçya’nın en temel olayı sizi sorunsuz kabul etmesi ve ucuz olması. Bi tomar eksileri de mevcut elbette. Ama burdaki hiç bi eksiklik PKK kadar Işıd kadar radikal islam kadar tehlikeli değil

 47. Peki orda yabancı dil (ingilizce, ispanyolca, italyanca vs.) öğretmenliği yapılabilir mi? Öğretmen olarak çalışılabilecek kurs falan var mı?

 48. Selam,

  Orada cafe, restoran gibi bir yer açmak için 25-30 bin dolar yeterli olur mu? =

 49. Süper olmuş, beni anlatmış sanki bu blog…

 50. öncelikle böyle ayrıntılı ve faydalı bir paylaşımdan ötürü sizi tebrik ederim. ben son 1 yıldır yerleşebileceğim, hayat şartlarının kolay olduğu, gelişime açık ve iş bularak hayatımı idame ettirecek bir ülke arıyorum. Uruguay dan çok ümitliydim fakat Türkiye’de tanıtımı yapıldıktan sonra rekor başvuru aldığı için vazgeçtim.Eğer yazımı buraya kadar uşenmeyip okuduysanız soruma geçiyorum 🙂 Kamboçya ya sudan çıkmış balık gibi gelip orada iş bularak bir gelecek düşünebilirmiyim? ya da oraya yurt dışından eleman alan belirli firmalar varmıdır? bu soruyu size soruyorum çünkü yazmadan önce internette araştırdım ama pek tatmin edici bir sonuca ulaşamadım

 51. Yazinizi cok begendim ve bilgilendirici buldum. Yalniz bir seyi de merak etmedim degil. Orda da burdaki gibi insanlari kazikliyim derdindeler mi yoksa insanlar genel olarak durustler mi?

  1. en dürüst yer nepal, orda da var pazarlık. kaçarı yok 🙂

 52. Merhaba
  Bir arkadasim sosyal ortamda paylaşmıs tam da ben baska bir yerde yasamaliyim derken sizin yaziniz cikti karsima. Oncelikle bu denli ayrintili anlatip bizleri bilgilendirdiginiz icin tesekkuru borc bilirim.
  Zorlu bir grev ardından boşanma sureci ve takiben THY’deki işime süpriz bir sekilde son verilmesinden sonra hayatımin altüst oldugu bir donemde, calısıp kendi yagimda kavrulabilecegim ve keyifle yasayabilecegim yeni bir yer ararken cikti yaziniz karsima.
  Neden olmasın dedim.. tesadüflere oldum olasi inanmisimdir. Esasen tesaduf degil tevafuk bu. Sizin yazinizi gormemin bu notu size yazmamin bir nedeni var.. belki birgun kralin bir diger komsusu da ben olurum ne dersiniz..

 53. çalışma olanakları nelerdir. nasıl bir kazanç sağlayabiliriz?

 54. Dostum, güzel bi olmuş cok…bilgilendirici…ben özel bi üniversitede ingilizce öğretmeniyim…oraya yerleşsem meslegimi yapmam mümkün olur mu?

  1. ingilizce öğretmeni açığı büyük ama maaş az. idare edermi bilmem.

 55. Selamlar, web yazılım işiyle uğraşan biri için ideal bir ülke gibi görünüyor. bilgiler için çok teşekkürler…

 56. Ben ses muhendısıyım dostum ya ordakı muzık pıyasası ne durumda. Gece hayatı barlar. Metal rock camıası belkıde. Fılm şirketleri. Mesela gelip studyo kursam ılk benmı olurum.d

  1. ilk olmazsın eminim yapan olmuştur. ama iyi yapan var mı çok emin deilim

 57. Öncelikle yazı için teşekkürler güzel olmuş. Birçok soruma direkt olarak cevap bulabildim.

  Japonyada bulundunuz mu? Evet ise Kamboçya ile karşılaştırma yapabilir misiniz, sormak istediğim birkac soru daha var iş ortami ile alakali, mailim cagkan.urkmez@gmail. Com cevabınızı bekliyorum.

  1. bulunmadım ama eminim ki tam zıttı buranın 🙂 singapur ve kuala lumpur’u düşünerek söylüyorum, bambaşka ülkeler.

 58. Merhaba Özgür..

  Tayland a bir kaç kez gittim ama hep kafamda laos kamboçya vietnem üçlüsünü görmek vardı.
  Yazın ve bilgilerin çok hoşuma gitti çok teşekkürler, tüm giderlerimiz dahil aylık ne kadar bir paraya gereksinim var..

  Laos ve vietnam a geçiş de sorun yaşanıyor mu?

  Teşekkürler….

  1. Laos ve vietnam vize istiyor ve beklettiriyor epey. reddedilen duydum, türkleri pek sevmiyorlar (diplomatik bi sorunlar olmuş sanırsam)

   bende çin ve moğolistan vizesi vardı, onlar etkiledi. yoksa tur şirketsiz veya sponsorsuz almıyorlardı. Ama ordaki adamın keyfine bakıo gibi bişey.

   vietnam kolay, zorluk yok ama bekletiyor, beni 2hafta bekletmişti

   1. kamboçya da 1 ay için gerekli para ne kadar lazımdır?

 59. asuman mailim sansiro_x@hotmail.com beraber kacalim walla 🙂 ozgur face adresini yazarsan sevinirim..

  1. ismin hakan iken nie asuman die yazdın?

   1. sanırım yukarıda yazan asuman isimli kişiye söylemiş bunu. tercüme edeyim ben biraz dil biliyorum. şöyle diyor: “Asuman, mailim sansiro_x@hotmail.com beraber kaçalım valla 🙂 Özgür, facebook adresini yazarsan sevinirim…”

    1. ahahahah, dier yorumları farketmemişim 🙂

   2. Yukarıda yorum yazan Asuman’ı gözüne kestirmiş o 🙂

 60. Tropik hastalık, parazit vb. korkutmuyor mu seni?

  1. Yok, burda sarmısak soğan coconut falan ye iç sıkıntı yok

 61. hahah Özgür , adam asuman adlı ileti yazan arkdasımıza yazdı bu link üzerinden , yazının hepsini okumadım ama bu yorum bile Türkiye’yi biraz anlatıyor sanırm ahaha ne güldm be gece gece trajik komik güldüm 😀

 62. Uzay bilimleri mezunu bir.matematikci ne yapabilir orada acaba ? Diploma olaylari nasil matematikciler ne durumda?

 63. ben asciyim orda ascilarin durumu nedir? turizm sektoru ne durumda? is bulursam kac dolardan calisabilirim bi bilgin var mi?

 64. Kardesim,sen beni tanimazsin. Ben hemen-hemen 50 senedir yurt disindayim. Baba yardim ile America`ya goctum. Ilk evvella Wisconsin eyaletine,sonrada California,…..Ve su anda Oregon`da yasamaktayim. Senin yazdigin raporu okudum. Cok guzel yazmissin,ve insani ne bileyim sanki onundeki hayata ya hazir ol,……Yahut ne gelirse onunuze hazir olmaniz gerek gibisi yazilarin insanin gozunu (az olsa bile) acmistir sanirim. Fotograf ile ilgilenmen beni sevindirdi. Ben fotograf konusunda hic bir sey bilmiyen bir adam`im (Senin bilgine gore). Ama cok hevesim var desem yalan olmaz. Bir kac sene evvel bir arkadasdan bir MINOLTA X-700 satin aldim, sonra bir Canon AE-1 ilave ettim. Digital makina ile hic iliskim/malumatim yok. Ama resim cekmeye cok heves var,…Ve belki onumuzde biraz daha bilgili olabilirsem, daha guzel sanslar onume gelebilir diye dusunuyorum. Neyse,….Kisacasi yazmak istersen cok memnun olurum. Saygilarimi Sunarim: Cid Kenber Portland,Oregon. USA. Adresim: kenber_cid@Yahoo.com Haberini Beklerim~ 8.11.14

  1. fotoğraf bisiklete binmek gİbi, omurilik işi. çektikçe uzmanlaşıyorsunuz genelde. bol bol çekin.
   haberleşmek üzere 🙂

 65. Eger Asuman bizim asuman ise ki buraya onun sayesinde ulastim.. Hakan bir adim dahi atamazsin.. Emin ol..

  Is nedeni ile arap ulkeleri ve bazi afrika ulkelerini gezme gorme sansim oldu.. Aklimda oncelikli olarak arjantin, Uruguay , Kolombiya vardi ama rota galiba once Asya ya cevrilecek gibi..

  Ozgur yazilarinin devamini dort gozle bekleyecegim..

 66. Insallah yazilarim sana ulasir. Regards: Cid Kenber

 67. ne güzelmiş. yazılarını çok beğendim. güzel günler dilerim

 68. Balayı için bali de bulunmuştum ve orda tanıdığım 2 türk fotografçı var yılın herayı turist aldığından ve otel çeşitliliği çok olduğundan vergisi çok düşük olduğundan memnun gibiydiler.

  1. düğün fotoğrafçısı mı? onlar mekan açıp izin almıştır. uğraşmak gerek

 69. Eline sağlık, benzer kafada insanlar için çok güzel bir çalışma.

 70. süper bir yazı burdaki herkesin yorumlarını okudum tayyip cumhur başkanı olduktan sonra hepimiz yeter artık dedik herelde bende gideyim napıyolarsa yapsınlar kafasındayım ya kariyer yapabileceğim bir yer istiyorum Kanada Avusturalya ABD gibi yada tamamen bohem baliye gitmeden ölmücem derdim diğer ülkelerde para kazanıp pılımı pırtımı bırakıp böyle bir yerde yaşamak istiyorum belki 5-10 yıl sonra

 71. merhaba Mail adresiniz ya da telefonunuz varsa alabilir miyim? Bende yakın gelecekte orda olmayı ve yaşamayı istiyorum. Şartlar hakkında beni aydınlatacak birine ihtiyacım var.

  1. mail adresim aşağıda contact kısmında var, buraya yazarsam robotlar spam yağdırır.

 72. Sihanoukville – otres beach ‘e yolun duserse beklerim. Guzel yazi bu arada.

  1. teşekkürler, orda mısın sürekli? muhtemeeln ekim gibi gelicem o tarafa

 73. Merhaba,

  Ben de Asya ülkesi Tayvan’da kalıyorum 6 yıldır. Kamboçya’nın çok methini duyuyorum ve bu aralar ciddi ciddi kısa süreli bir kaçış derdindeyim.

  Yukarıdaki fotoğrafa bayıldım! (deniz kenarında sandalyeli olan) Orası neresidir, nasıl gidilir?

  Sevgiler,
  Sezer.

  1. koh rong adası, sianokvilleden tekneyle gidilio

 74. Cok keyifli bir yaziydi, bende kambocya’da bulundum ve etkilenmistim. Hala orda yasamayi arada bir dusunuyorum 🙂 ama senin kadar kararli degilim, cesaretinden dolayi tebrikler…

 75. Turistik olarak Koh Rong nasil, bi yer denizi mukemmel gorunuyor, iyi otelelr varmi acaba

 76. e naptınız şimdi dostum, oradada büyük bir türk kolonisi kurulacak. 🙁
  😀

 77. merhabalar;
  sizin bahsettiğiniz parasal maddi sıkıntısı olmayanlar için ben oraya hiç param olmadan gelsem ihtiyaçlarımı nasıl karşılarım nasıl bir yaşam idame ettiririm sizce ?

 78. Uruguay aklımdaydı son zamanlarda, kadın güvenliği diyince siz Kamboçya 1. sıraya yerleşiverdi 🙂 Elinize sağlık, mutlu, keyifli günler dilerim size.

 79. Merhabalar Özgür Çağdaş,yazınızı okudum ve aynen bende sizin gibi düşünüyorum(Şu an ve sonrası Türkiye için)bnede Üniversiteyi bitirdikten sonra Yurtdışında yaklaşık 4 yıl hosteslik yaptım ve bahsettiğiniz tüm yerlere ,Asya ya defalarca seyahat ettim ve aynen görüşlerim sizin gibidir.Eğer bana mail adresinizi benim mailime gönedrebilirseniz çok sevinirim çünkü Çalışma koşulları hakkında birkaç sorum olacaktır.Çok teşekkürler,kolay gelsin,iyi yaşamlar

  1. mailim aşığıda contact kısmında mevcut. buraya yazmıyorum robotlar otomatik spamlere boğuyor

 80. Merhaba

  yazınız harika, açıkcası ben de ciddi ciddi düşünüyorum. ilk etapta bi tatil gibi düşünüyorum. ayrıca orada ne iş yaparım vs. onları planlamam lazım bu konuda sizin de önerileriniz önemli 🙂 ingilizcem de pek iyi değil ama orada gelişir bi nebze diye düşünüyorum tşk.

  1. tatil gibi gel zaten, bi kişinin lafıyla hiç bir yerde bi işe girme 🙂 kafana yatarsa girersin

 81. O “kominist” değil, “komünist” olacak.

 82. Cikamadik bi turlu

 83. selam, yazın harika. eşimle direk heyecanlandık. şu son zamanlarda biz de kaçmak isteyenlerdeniz. bir sonraki yazını okumaya başlamadan direk buraya yazmak istedim. ben güzel yemek yaparım, eşim de İngilizce öğretmeni. büyük ihtimalle karşılaşacağız 🙂

 84. muson döneminde ne yapmayı düşünüosunuz? ikili bi hayat mı kurdunuz? yoksa musonda da orada mı kalacaksınız?

  1. muson dönemi şu an zaten, ağustos en fena dönemi ve burası gayet raat az yağıyor. kamboçyanın artısı hindistan nepal gibi aşırı muson almıo

 85. Selam özgür hocam çok güzel yazı olmuş. Da gugu isimli arkadaşın sorularına cevap vermemişsin ya da verdiysen de ben göremedim. Zira benim için de kritik sorular sormuş. Ev arkadaşı kabul edersen ben de karsiyakaliyim bu arada:)

 86. Güzel yazi.
  Berlin karsilastirmalarini da cok güzel buldum. Ben Berlinde yasiyorum, eylülde tayland, laos, kambocya taraflarinda olcam. Kambocyada türk olmasina sevindim 🙂

 87. Dostum yazın mükemmel sana detaylı sorular sorabilmem için bana mail atabilirmisin rica etsem. Saol şimdiden:)

 88. birşey dicem gitmek lazım filan da kamboçya nedir abi lütfen. Oturup yıllarca eğitim almışım, piyasa deneyimi dize kadar ne yapılır kamboçya da arkadaş. Hayır millet gaza geliyor birbirinden evet haklı bencede kamboçya çok iyi filan. Are you kidding me? Abi gider amerikada pizza dağıtırım ama medeniyetin içinde kalırım.

  1. E kal abi kim sana gel dio ki, sen gelme 🙂 git pizza dağıt eğitimli eğitimli. Hayır eğitim alıp pizza dağıtmayı kendi işini açmaktan nası üst görüon ya da kıyaslıon onu anlamadım, ülkeyi kıyasla eywallah

 89. Adalara tatil amacli gitmek isteyenlere
  Koh rong samloem adasinda rumi bungalow
  Koh rong da tree house tavsiye edilir
  iki mekanda turklere aittir
  Rumi bungalow facebookta bulabilirsiniz

  Sayin ozgur cagdas vize olayini tekrardan ogrenseniz iyi olur turist vizesi max 2 aya uzatabilirainiz
  Yillik is vizesi 288 $ dir
  Uzatmadiginiz takdirde cikista tahsil etmek isteyeceklerdir gunlugu cezali 5 dolardan

   1. Ozgur bunu yapmayacaktin ozguuuuuurrrrr mahvettin kambocyayi kucuk bir almanya yaptin kambocyayi ozguuuuurrrrrrrrr turkler orayi da mahvedecek simdi ozguuuuuurrrrrrrrr yazik ettin ozguuuuurrrrrrr. Siem reap’e gittim ne kadar yasanilasi oldugunu iyi biliyorum ama baskente gidememistim tekrar gelecegim kambocyaya ve arkasindan vietnam’a gecuecegim gorusuruz belki belli mi olur, yeni hayatinda mutluluklar 🙂

 90. abi evde bos oda varmı ?

 91. Özgür merhaba,
  Çok keyifli bir yazı olmuş. Bu kış bir aylığına (Ocak ortası-Şubat ortası) sırt çantamla Kamboçya’yı gezmeyi planlıyorum ordan bir haftalığına Karabi’ye geçebilirim. O sıralarda hala Kamboçya’daysan haberleşirsek sevinirim. İyi gezmeler,
  whiletravelling.com

 92. Merhaba yazınızı ilgiyle okudum.Oldukça güzel ve tanıtıcı bir yazı olmuş.
  Ben yaklaşık 1 ay önce Tayland pattaya gittim 1 hafta boyunca yüzüm sürekli güldü.Ne bir baş ağrısı ne bir hastalık. İnsanlar sürekli gülüyorlar ve bu şehre aşık oldum.Kamboçya için soracağım soru şu olacak bir şirkette orta düzeyde yönetici olarak çalışıyorum.Kamboçya da çalışmak istesem neler yapabilirim ?
  Birde Bangkok yerine Pattaya ile karşılaştırabilirmisin ?

  şimdiden çok teşekkürler

  1. bangkokta yaşarsın, pattaya 3-4 gün yeter

 93. Merhaba,

  Internette gezinirken tesadüfen yazına denk geldim gerçekten çok şaşırdım. Bende 7 aydır Phnom Penh de yaşıyorum.
  Kesinlikle çok güzel anlatmışsın burayı.
  Iyı eğlenceler dilerim (:

 94. Tamam ! Geliyorum. Evet.

  1. database çok doğru deil, misal benim internet 11 $ fiber optic, bira 0.50 cent, hatta 0.35 bile gordum bir iki

 95. seni kutluyorum Özgür 🙂

 96. Numbeo.com daki fiyatlarla çok tutarsız ya fiyatlar. Sitede mi yanlışlık var ki genelde doğru fiyatlardır. Ejmek 3.33 lira filan gözüküyo mesela.

 97. Karfur varmidir orda?

 98. yazın çok güzelmiş okudum hacı abi. cidden bilgiler vermişsin baya rehber niteliğinde. Lakin Türkiye’ye karşı yaklaşımlarını okudukça sen zaten gelme orda kal diyesim geldi.
  Onun harici için teşekkürler.

 99. Merhaba;
  benim işim 3D ve 2d animasyon, compositing vb. oralarda bu tarz bir iş nasıl yürütülebilir?

 100. yazın çok ilgimi çekti, senin gibi bende video ve fotoğraf işi ile uğraşıyorum, bu iş alanı ile ilgili sektör sence nasıl ? para kazanabilmek için kendini bu sektörün içinde kendini yoğunlaştırdığın bi çalışma alanı varmı yoksa benzer şekildemi işliyor ?

 101. Merhabalar özgür,

  Emin ol yorumlarda okuduklarından çok farklı bir şey yazmayacağım. Yazını okurken, bitmemesini ve daha uzun yazmış olmanı umut etmiştim. Öyle güzel anlatmışsın ki değil krala komşu olmak felan, oraya geldiğimde huzurlu bir hayat yaşayacakmışım gibi hissediyorum kendimi. Şuanda istanbulda oturuyorum fakat ne huzur var ne bir şey. İzmir’e mi kaçsak diye düşündük bir ara kız arkadaşım ile, neyse bakarız dedik. Gerçekten buranın stresinden uzak, ama kendi işlerimizi yürütebilceğimiz bir yer arıyorduk. Yakın zamanda seninle irtibata geçebilirim, belki bana nargile hazırlarsın krala karşı içeriz =)

 102. Ozgur selam,

  yüreğine, cesareti ve kalemine sağlık.
  Şu anda İstanbul’un en iyi plazalarından birinde, seçme beyaz yakalarla çalışıyorum…Ama afedersin tüküreyim hepsinin beyaz yakasına:)
  Ne yapıyoruz biz bu ülkede diye düşündürttün bir kez daha…

 103. Yazını büyük bir ilgi ile okudum, ben mütercim tercümanlık yapıyorum, online çalışıyorum ve gelir de gayet iyi. Bu durumda orada kesin kraliçeler gibi yaşarım diye düşündüm ama çocuk (17 yaşında kızım) ve annem var.. onları oraya adapte etmek zor olurdu. İstanbul’dan Mersin’e kaçtım ve bir şekilde adapte ettim de, Mersin’den Kamboçya dersem herhalde kafamı uçururlar 😀
  Şaka bir yana, güzel olurdu ama bu şartlar altında sadece bir hayal, yine de kısa süreliğine böyle bir hayal kurmama vesile olduğun için teşekkürler.
  Emeklerine sağlık demek için yazdım.. oralarda iklim virüs hastalık falan dikkat et kendine oralarda.
  Sevgiler
  Nilgün

   1. Merhaba, cok güzel bir yazı. Hemen gidesim geldi :)) . Ben doktorum. Orda calısmak icin ne istiyorlar acaba.. Sebnem

 104. Yazınız cok güzel teşekkür ederim. Sorum şu olacak nasıl geçiniyorsunuz. Fotoğraf ve video demişsiniz stok fotografmı cekiyorsunuz bir fotografçı olarak merak ettim?

 105. Çantamı topluyorum, gelince cepten ararım 🙂

 106. Karar verdik , geliyoruz ! Hacı , Ukrayna’ya da bu sloganla gittik 1 yıl geçmeden iç savaş çıktı :/ Madem Kamboçya’da iç sıkıntı yok diyorsun e gelelim yerleşelim de elimiz boş gelmeyip bir iş kuralım ekonominiz canlansın desek ne derler acaba ?

 107. selam (Aaron su sudai), yazdıklarınıza tesadüfen ulaştım. tebrik etmek istedim. içten ve samimi bir yazı olmuş. ilgi ile takip edeceğim. bir gün uğrarsınız birer soğuk kahve içeriz.

 108. Ulan Allahsız mısın be! Ne güzel yazmışsın. Yemin ederim çok özendik. Bir kahveni içmeye gelmeyi de isteriz. AEO

 109. Ozgur ben ciddi ciddi gelmeyi dusunuyorum 2 ayligina sonrasini zaman gostericek bana yardimci olurmusun daha dogrusu cesarete ihtiyacim var;)

 110. Elektrik muhendisi ekmek yer mi? Elektrik, eneehi ve insaat sektörleri nasıl orada? Hareketli mi?

 111. Özgür bey kişi başına düşen mayın sayısı dünyada en fazla olan ülkede yaşıyorsunuz.Kıstas olarak Türkiyeden hep olumsuzlukları örnek göstermeniz olaylara tek pencereden baktığınızın delili.

  Umarım demokrası ve özgürlükleri yaşam standartlarını örnek gösterdiğiniz yeni ülkenizde mutlu olursunuz..

  Sevgiler.

 112. iş imakın varmı bn gazıantepde yasıyorum bu ulkeden ortadogundan gerçekten çok sıkıldım eger iş imkanı varsa hemen gelebilirim

 113. selamlar, ben burdaki insanlardan biraz farkli bi soru soracagim ordaki futbola ilgi nasil? internette ordaki takimlari arastirdimda hic birsey bulamadim,sayfalarida yok,muhtemelen bilgin yoktur ama en azindan fikir yurutursen sevinirim,antrenorum bundan oncede brezilyada idim orada calisma imkani sence varmi? yoksa dil problemi sikinti olurmu hocam?

 114. Elektronik eşyalar ne durumda ucuzluk pahalılık olarak istediğini bulabiliyor musun kolayca?

 115. Selam,

  ev fiyatlari ne duzeyde? Ornek olarak merkezi bir yerde, expat’ara kiraya verebilecegimiz bir evi ne kadara alabiliyoruz? Oturma izni veriyor mu evle beraber?

 116. ne yalan söyleyim cok ozendim krala karsı ev dıngın sakın yesıl huzur sevecenlık

 117. merhaba arkadaş….

  sizi arkadaşınız GANİ BARUTÇU ( Kilis) sayaseinde tanımaya çalışıyorum ve bundan da çok mutlu oluyorum…

  bu gün “Dünya Fotoğrafçılık Günü ” içtenlikle kutluyor sonsuzadek renkli başarılar arkadşlınız olsun!

  Yakamoz Yakutr

  1. merhaba arkadaş….

   sizi arkadaşınız GANİ BARUTÇU ( Kilis) sayaseinde tanımaya çalışıyorum ve bundan da çok mutlu oluyorum…

   bu gün “Dünya Fotoğrafçılık Günü ” içtenlikle kutluyor sonsuzadek renkli başarılar arkadşlınız olsun!

   Yakamoz Yakut

 118. bende ciddi ciddi dusunuyorum. bu kis 4 ay hindistandaydim uzun zaman sonra gercekten cok mutluydum. ki zannedersem orasi hindistandan daha ucuz. koh rong daki rumi bungalows turk. aylik 450 dolar gibi bi gelirim var. bi de ufak capli bisiler yapsam taki falan gibi gideri olur mu?

 119. iş imkanı nasıl abi.

 120. Peki ya vize ne durumda ?

 121. bu yazı sonucunda sanırım kamboçya türkiyenin bir vilayeti olacak. şimdiden göç dalgası başlamış gibi..

 122. kiralık evin nasıl buldunuz? internetten ise sitenin ismini öğrenebilir miyim?

  iyi günler

  1. sokakları dolaşıp buldum, net kullanmadım

   1. guzel : ) tuttum

 123. Kesinlikle orada yaşamayı denemek isterim. Acaba mail yoluyla haberleşmemiz mümkün mü?

  1. mailim contact kısmında var, burada verince spam doluyor

 124. yazını okudum. saydığın yerleri kendim de gezdim “çüksüz” dediğimiz kalıba tam uyuyosun. ya fazla dayak yedin türkiyede yada abazalıktan muzdariptin. yok tayyipten kaçmışmış. tr kötüye gidermişmiş. iki tane masajcı kız yüzüne güldü diye allahın kamboçyasını tr’den iyi sayıyosun ya; umarım hayatının geri kalanını ruanda’da geçirirsin. yurtdışına çıkan karaktersizlerin hepsinde bi kendi ülkesine bok atmak var. orda yoga yapıp budizmi araştırana kadar bi camiye girip iki rekat namaz kılsaydın bu kadar düşman olmazdın kendi ülkene. eyyorlamam bu kadar. haydi hayırlı işler.

  1. çüksüz ne yaf 🙂 masajcılar taylandda gülüyor, burda daha seyrek o happy ending olayları. abazalıktan olsa pattaya derdim, tayland derdim. tr de ortaokuldan sonra dayak yemedim, o zamana kadarkiler de çok fazla değildi, gelişime katkı sağlayacak tehlikeli sokaklarda büyüyen her çocuğun yemesi seviyedeydi : ) yoga yaptığımı nereden çıkardın, ayrıca iki rekat namaz kılmışımdır belki, kılmadığımı nerden biliyorsun? yoga yapmam, allaha muhammede inanmadığım kadar budaya da inanmam. ülkeme düşman değilim, gidişat hoşuma gitmiyor, bi ayağımı dışarda tutuyorum. Ben kamboçyaya geçici olarak yerleştim diye niye ömürümün geri kalanını ruanda’da geçireyim nası bi mantık bu 🙂 seviye çok düşürmek istemem ama Ruanda’ya bence sen git, ordakiler daha çüklü gelir.

  2. guzel : ) tuttum

 125. guzel cevap bende tuutum : )

 126. Slm
  Ben özge ..yazınızı okuduktan sonra kamboçya ya göçme fikrini düşünmeye başladım..bazı sorularım var tabii yaşam standartlarıyla alakalı..ülkede her şey ucuz olabilir ama kazancınız da ona göre azdır(ya da daha fazla kazanma imkanı da var mı) bunu sorma sebebim orada belli bir süre elbette yaşanır ama sonuçta ömrümü orada geçireceğimi de düşünmüyorum..beni tedirgin eden geri döneceğim zaman elimde ne olacak tecrüme ?, para,iş deneyimi vsvsvs ingilizce iktisat mezunu olmama ragmen iş bulamayışım beni bu düşüncelere itiyor..tabiiki derdm deli gibi para kazanıp dönmek değil ama döndüğüm zaman bana kazandırabileceği iş tecrübesi olur mu? Daha detaylı konuşmak ve bilgi almak isterim..teşekkürler

 127. Özgür Bey merhaba

  Yazınızı nişanlım ile dikkatlice okuduk ben uluslar arası tur rehberiyim 150 ülke ve 1000 üzerinde şehirde bulundum ancak hiçbir zaman kamboçyaya yerleşmek gibi bir düşüncem yoktu nişanlım sizin yazınızdan sonra denemekte fayda var dedi benimde aklıma yatmadı değil sizden rica size ulaşabileceğim bir email adresi varsa oradan bazı bilgileri yazmak istiyorum…

  1. blogun aşağısında contact kısmında mailim var, buraya yazmıyorum spam robotlardan ötürü

 128. Selamlar,
  Peki Kamboçya nasıl? çok basit aylık 20$ veriyorsun, istediğin kadar kalıyorsun. Limitsiz. yılda bir vize yenilemen kafi. Bu sırada istediğin işi yapabilirsin istediğin yerde kalabilirsin. Sana hiç kimse soru sormuyor. Burada slovak bi elemanla tanışmıştım, sokakta sosis satıyordu seyyar satıcı olarak. (ekonomi kısmına sonraki başlıkta değineceğim)

  bizde 1-2 ay sonra kamboçyaya yerleşmeyi ve sokakta seyyarla başlayıp çevreye adapte olana kadar bu şekilde devam etmeyi sonrasında da konaklama veya gıda üzerine iş kurmayı düşünüyoruz. Dediğine göre prosedür uygulanmıyormu? istediğimiz yerde araç veya mülk satın alabiliyormuyuz? prosedürler hakkında bildiklerini paylaşırsan çok yardımcı olursun. teşekkürler.

 129. Selamlar, yazınıza bayıldım. Tam nereye kaçabilrim diye düşünürken yazıya denk geldim 🙂

  Genel olarak grafik tasarım, web tasarım yazılım ve frontend işleriyle uğraşıyorum. Elbetteki türkiye bağlantılarımı taşıyarak gelebilirim ve okduğum kadarıyla freelancer olarak Türkiye’ye çalışmam orada rahat bir yaşam sürmem için yeterince kafi ancak fizibilite yaptığımda zamanla bağlantılarımın zayıflaması ve piyasada olmayacağım için yeni bağlantılar kuramam. dezavantaj sağlayacaktır, orada yaptığım işin bir piyasası var mı ? Atıyorum 8 ay 1 yıl gibi bir süre içerisinde orada mesleğimi icraa ederek hayat standartlarımı koruyabilirmiyim?

 130. Siz ne kadar guzel insaniz .sanatci oldugunuzdan dolayidir ki herkesle guzel olan herseyi yazdiginiz guzel yazinizla paylasiyorsunuz .Ocak ayinin 20 yada 25 i gibi gelmeyi dusunuyorum .insallah sizinle tanisirim geldigimde . Bende suan Bali de yasiyorum bir yildir ama bursi sikti artik beni. iyi calismalar. tesekkurler

 131. Ozgur’cum,

  Seni bir taraftan imrenerek bir taraftan da gururla takip ediyorum. Dogru bildigin yoldan ve dusunceden sasma sakin. 6 aya kalmadan ben de gidecegim buradan,yardimlarina ihtiyacim olacak. Bol sanslar sevgili dostum.

 132. Hatunlar nasi baskaaaaan?

 133. Türkiyeden kaçıyorsunuz hadi anladım, niye kaçtığınız yerde hala Türkleri arıyorsunuz? Kamboçyalılrla takılsanıza… Bir ülkeyi ülke yapan insanıdır. Türklerden arınmadıkça Türkiyeden arınamazsınız.

 134. selam ,eşim ben kızım oraya gelmek istiyoruz evet 🙂 ufak biraz paramız var ne iş yapabiliriz?dukkan acabilrimiyiz?yardımcı olursan cooooooook sevinirim 🙂

 135. merhaba yazınızı dikkatle okudum ve gerçekten hayran kaldım. öncelikle tebrik ederim….
  Bu güzel ülkemizden bukadar çok gitmek isteyen var ben dahil nedenini iki olaya bağlıyorum birincisi baskıcı bir toplama dönüşmemiz…. ikincisi insanların kazandıkları gelir ile rahat bir yaşam sürememesi diye düşünüyorum. sizden ricam oraya yerleşmek yerine ilk önce tatile gelip ön bir araştırma yapmak dahamı mantıklı ve ben gerçekten artık sıkıldım ve artık hayatımda değişiklik istiyorum….. şimdiden fikirleriniz için teşekkür ederim…

 136. iyi akşamlar Özgür bey,
  Benim kamboçya ya göç etmek için merak ettiğim bi kaç sorum olacak.Oncelikle dukkan açmak istersek prosedurleri nedir vatandaşlık almak, işyeri açmak zormu? Gözlemlerinizle ortalama 100 mt kare bi gıda dükkanı acmanın maliyeti ne olur?Teşekkürler.
  Slmlr / Oğuz ALOGLU

 137. Sen gittin ama görmedin galiba kambocyayi hayatımda gittiğim en berbat ülkelerden biri neden o resmini cektigin sınır kapısındaki çıplak gezen insanlarla rüşvetçi polis ve askerleri üstüne uyuşturucu alıp sana yapışan ya paran ya canın diyen insanları çekip yazmıyorsun poipet berbat bir yer kambocyada öyle sakın bu arkadaşa aldanıp gitmeyin hayatımda gördüğüm en berbat yerlerde ilk 10 â girer ne tur pislik ararsanız var orda tecavüz hırsızlık gasp dolandırıcılık cinayet ya gerçekten o gitmedi yada ben 2 yıl boyunca tayland ve kambocyada rehberlik yapmadim

 138. ahbap, “eeey kamboçya sen mi büyüksün ben mi” diyip sana tr yi hatırlatıyım hehe.

 139. Guzelmis. Elime kalemine saglik. Cok ulke gezdim, Kambocya listemin hep en basinda yer aldi, ama kendime gore yeteri zamani bulup gidemedim. Kim bilir, belki krala yakin bir ev de ben tutarim.

 140. Sevgili arkadasim Özgür bey
  gelince size nasil.ulaşacağim lutfen yazamisiniz ?kesin geliyorum cok tesekkur ederim.
  ERCAN PARILTI
  +90 532 7470250
  Whatsupp yada skype dan da gorusebiliriz
  skype user name : airforce35

 141. hala orda mısın? Yarın PP deyim. Mesaj atarsan tanışmak isterim.

 142. Meraba Arkadaşım öncelikle seni tebrik ediyorum sana birkaç sorum olucak cevaplarsan çok sevinirim benim hedefim kamboçya’da yatırım yapmak cafe bar bu tarz turistlere ve yerel halka yonelık yabancıların mulk edınımı hakkı varmı yoksa sadece vatandaslarınmı mulk edınme hakkı var 2 sorum ise vize konusunda 1 yıllık vızeyı toptan sekılde alabılıormusun yoksa 1ayda bır gıdıp yenılenmı lazım cunku ben uzun yıllar yasamayı dusunuorum bu acıdan bır sorun olurmu?son sorum ise sehriler hakkında Phnom Penh,Preah Sihanouk,Siem Reap bu sehrilerden birinde yatırım yapmayı ve yasamayı dusunuyorum turistlerın en fazla ılgı gosterıp zaman gercırdıgı sehır hangısı bu konuda bılgın varsa ogrenmek ısterım yada baska sehırlerını arastırmadım senın onere bılcegın sehır veya ıs kolları varsa paylasırmısın sımdıden teşekkur ederım hayatın hep içinde olmak dileğiyle…

 143. merhaba aydınlatıcı bilgileriniz için teşekkür ederim oraya gelme ve yerleşme konusunda yardımcı olursanız sevinirim

  tanışmak ümidiyle

 144. Harika bir tercih ve yaşam! 43 ülke gezdim ve sırada Kamboçya var. Boşveriniz Batıyı, ben de sıra dışı ülkelere gidiyorum hep.

 145. Dostum yazın güzel de kırmızı et ucuz falan ama biz müslüman bir toplumuz bu et helal kesim değildir muhakkak. Orda yaşayan müslümanların açtığı kasaplar var mı?

 146. Bu yazıyı okuyup, hayallere dalmamak imkansız…
  Harika bir yazı olmuş. Umarım hayat sizi hep krala komşu yaşatır:)

  Sevgiler

 147. selamlar,
  35 yasindayim antalyada ust duzey yoneticilik yapiyorum. 8 aylk bir kizim var. fakat buralarda cok bunaldim. isimden dolayi yaklasik 60 ulke gordum. kambocyaya yerlesip ailemle orda yasamak istiyorum ama is bulma imkanlari hakkinda bilgim yok bu konu hakkinda bana bilgi verirseniz sevinirim

 148. merhba, size İzmir2den yazıyorum. Bulunduğunuz yerde türk mutfağı tarzında bir yer veya börek,çörek.çay kahve cafe tarzı bir yer açmanın bize maliyeti ne olur. ilköğretim durumu nedir. Harika yazın için teşekkürler bu arada. Ciden gelmeyi düşünüyoruz vize oturma izni falan aşabilirsek tabi
  İzmir’den sevgiler

 149. Merhaba size sormak istediğim birkaç soru var Kamboçya da okullarda ki eğitim ile ilgili.Cevap alabilirsem çok sevinicem çünkü oğlum ile birlikte hayatımıza orada devam etmek istiyorum.

 150. Hocam özel olarak konusabılırmıyız mail adresnizi direk bulamadım dönüş yaparsanız sevinirim teşekkürler

 151. Ancak kendi ülkeni kötüle başka hiçbir şey yapma; sonra da ırkçılık bilmem ne vs. üstünden dem vur başkalarına oh ne güzel. Sağlık açısından ele al bakayım o ülkeleri ne haldeler? Öyle tozpembe değil hiçbir şey hiçbir yerde ne yazık ki..!

 152. Arkadaslar kamboçya özgür arkadasımizin dedigi gibi bir yer degil.
  Saglik ve altyapi cok gelismis degil.iklim sizlerin alistigindan farklidir.
  phnom phenn sieam reap defalarca gittim.dizanteri sitma olma olasiliginiz cok yuksek ilk 10 gun de.fiyatlar ucuz evet fakat urunlerde o kadar kaliteli

 153. Merhaba,
  Su an dunya turu yapan biri olarak, gezdigim ulkelerde tanistigim ve Turkiye’yi ziyaret etmis hemen her yabanci, ne kadar guzel bir ulkemiz oldugunu, ne kadar iyi vakit gecirdiklerini anlatirken, sizin yazdiklariniza guleyim mi aglayayim mi bilemedim ?
  Ben hayatimda bu kadar kompleks kokan, yabanci bokunda boncuk aramaya merakli, hem bohemlikten bahsedip, hem de sahilde kutuk tasiyan biscolata erkegi kilikli yabancilara (ki yakisikli olmak kutuk tasimaya engel mi? Sanirim hayalinizdeki kutuk tasiyicilari, kisa ve carpik bacakli, kel, gobekli, yani sizin anlatiminiza gore Turk kilikli kisiler olmali) elitist ve sekilci bir yazi okumadim, umarim bundan sonra da okumam.
  Kambocya’yi daha gormedim ama yolumun uzerinde. O zaman daha net bir karsilastirmayi kendi gozlerimle yapacagim.
  Size Kambocya hayatinizda basarilar. Cok mutlu olun ve mumkunse donmeyin cunku bu tip yaklasimlar yuzunden gezi ve benzeri olaylarda verilen mucadele, emek, dokulen kan ve gozyasi halkin nezdinde karsilik bulamiyor.

 154. Kamboçya ile vizeler kalktı deniyor, yürürlüğe girdi mi?

 155. Selamlar herkese :
  Arkadaşlar yazılanlardan bir cogu arkadasın bılmemesinden kaynaklanan yanlıslar.
  1. Sınırdan gecerken arkadasın dedıgı gıbı ıstersen ortadan gecemıyorsun o ortakı kısımdan gecenler tayland lı ve kambocya lı olanlar kendı kımlıklerıyle gecıyorlar.
  2. 20 $ vize alın ıstedıgınız kadar gezın dıyor. ıstersenız aratın web den bu ay 1000+ kısı sınır dısı edıldı vızesı olmadı ıcın.. Ha kimi akıllılar iş vizesi alıyor suresi 1 yıl .Su an eger business vizen var ve work permit in yoksa ( calısma vizesi) 1000$ ceza kesıp sınır dışı ediliyor.
  3. Iş kurmak cok kolay belgeye gerek yok demıs arkadas.Evet kolay ama belgesiz imkansız .Bahsettigi seyyar satıcılıksa ewet belge almana gerek yok
  4. Evet insanlar cok eylenceli ama o koydugun resimdeki enstruman calanlar mayın gazisi bu resmi koyupta altına boyle yazman pek hos olmamıs.Eylenceden calmıyorlar .baska turlu para kazanamadıkları ıcın muzık yapıp para kazanıyorlar.
  4.5.6.7.8.9.111 diye devam edebilirim yazıya ama bence en iyisi kişinin kendisinin gelip kambocya yı görmesi en iyisi
  ..

 156. Merhabalar
  Genel hattıyla guzel bir tanıtım yazısı olmuş ancak; o kadar yer gezmiş olmanıza rağmen dünyanın çok yaşanılabilir Türkiye’ den o çok daha iyi dediğiniz Berlin’den ve eminim yine Türkiye’ ye kıyasla çok daha yaşanabilir yer olarak göreceğiniz dünyanın bir kaç şehrinde yaşayan arkadaşlarım var. Sizi temin ederim, ulkelerimizden bahsederken hepsinin Turkiye’de yaşamak isteklerine olan arzularını duymanizi isterdim. O kadar yanlış değerlendirmeler, o kadar kötü kriterleriniz var ki ışte zamaninda bu kriterlerle yaşamış, o kriterleri tecrube etmiş bircok insan için artık bunlar oraları yaşanmaz kilan sebeplere dönüşmüş. Bence Kamboçya’da biraz kafanızı dinleyin, sakin sakin, ılık ılık düşünün, ülkemizi, elestirdiginiz, bir turlu tahammul edemediginiz insanlari da dairenin içine alarak nasıl bir ülke olduğumuzu düşünün, ozleyecek, sevecek ve Turkiye ile, kendiniz ile barisarak, tekrardan severek yasayacaksiniz. Düşündünüz olmadı mı? Geri gelmemeniz ve dunyanin yine çok güzel olan herhangi bir yerinde, tiksintilerden uzak, huzurlu, az sesli çok seksli bir hayat yaşamanız dileğiyle. ..

 157. Kral’ın Saray’ının denizkenarındaki caddesi bile pislik içinde. Halk fakirlikten kırılıyor. 400 dolara dandik bir ev ANCA kiralarsanız. Feto cemaat okulları orayı da ele geçirmiş. Akşam barlarda kafa çekmekten başka yapacak bir şey yok. Yabancıysan kadınlar seni ATM para Çekme makinası olarak görüyor. Bu durumu kabüllenip kadının daha sonra ortaya çıkacak tüm sülalesine de bakmayı Göze Alman lazım. Siam Reap teki Angor Wat tapınakları haricinde görmeye değer bir şey yok.

 158. *** BENDE TAVSİYE EDERİM AMA ÖNCE TURİST OLARAK GİDİLMELİ, KADİM ANKORVAT TAPINAKLARI ve ORİJİNAL GÜNEYDOĞU ASYA MOTİFLERİNİN TAMAMI VAR, HALK DEHŞETLİ BİR SİYASİ AYRILIK VE VAHŞETTEN SONRA BARIŞI SEVER OLMUŞ, MAZLUM İNSANLAR. BU ARADA EN ÇOK TEMİZLENMEMİŞ ABD MALI KARA MAYINI AKLINIZA GELMEYEN HERYERDE GÖMÜLÜ. O KADAR ÇOK SAKAT BOMBA MAĞDURU İNSAN GÖRÜYORSUNUZKİ PROTEZ VÜCUT UZUVLARI SATAN TAKAN GELİŞTİREN ŞİRKETLER ÇOK PARA KAZANABİLİR…RSK

  1. lazlar yokmu hani karadenizliler vatansever iolur ya..temelin fikralari? dini butun muminler yokmu orda?ibrik?haciyagi?ezan? bunlar yoksa demekki demokrtasi yoktur……

 159. Özgür bey…mail adresinizi gönderirmisiniz…sizinle ciddi ciddi konuşmak istediğim bir konu var

 160. Selam, 13 yildir yurtdisindayim, su an Cin deyim. Cambodia a gelmeyi planliyorum, bana email adresinizi Ve size ulasabilecegim Bir numara verebilirseniz sevinirim. Muhtemelen Agustos icinde orda olacagim. Tesekkurler, Mustafa

 161. Ben nasil yerlese bilirimm oraya beni bilgilendirirmisinn

 162. Tarih 12 Haziran 2015. Suan Phonm Phen’deyim. Yazinizla ilgili tek soyleyecegim sey, “Sizin yalaninizi yiyeyim”. Milleti de kandirip bir ton masrafa sokmayin.
  Emin olun Turkiye oturma izni verse Kambocya’da bir kisi kalmaz. Terk edilmis bir ulke haline gelir.

  1. Ya arkadaşlar ben anlamıyorum herkes faklı birey yazıyor. Biz onumuzdeki salı gününe 4 arkadaş bangkoka bilet aldık.havaalanından araba kiralayıp poipet sınır kapısından girip kambocya turu atmak istiyoruz. Böyle bir gezi yapan oldumu? Artıları ve eksileriyle ilgili bilgi verirseniz çok mutlu olurum

 163. Merhaba ahbap,
  Kambocyayla ilgili bircok bilgiyi senin sayende ogrendim. Su anda Filipinlerdeyim ve hitchike yapiyorum. Kambocya’ya yerlesmeyi ve orada yasamayi istiyorum. Sosyoloji diplomam var fakat advanced Ingilizcem ile Baskentte Ingilizce ogretebilir miyim sence? Seninle facebok ya da whatsup uzerinden iletisime gecmek isterim kardesim. Telefonum : +639164145041

 164. Merabalar,
  Yazınıza çok tesadüfen Phnom Penh’e geldiğim gün rastladım. Istanbuldan Pekine geçerek Singapurda sonlanan bir aylık sırt çantası overland seyahati yapmaktayım. Hem fotoğraf çekerek hem de yeni yerleri gezerek ülkeleri kara ve demir yolu ile aşıyorum. Yazınız çok ilgimi çekti ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Güzel fotoğraf kareleri ve yöresel halk resimleri için nereleri önerirsiniz? Tesekkurler

 165. o zaman sana rağmen kamboçya güzelmiş

 166. Artık tüm insanlığın istediği yerde yaşama hakkı olsun
  Bu karmaşa bitsin. Irkçılık, ayrımcılık, nefret bitsin.
  Nickimle çelişse de sadece araplar ruslara dokunmasın. O güzellik bozulmasın ne olur…))

 167. selam.. net anlatım için teşekkürler.. toprak satın almak için gerekli olanlardan bilginiz var mı.. 3 sene evvel bir arkadaşım orada yaşamaya karar vermişti.. ve bana ilk söylediğinde inanamadığım ada satın aldığını belirtmişti.. bunu diğer ortak arkadaşlarımızdan teyit etmiştik.. küçük bir ada ve üzerine kendi kalacak yerini hatta turistler için yanii işletmeye çevirdiği diğer odaları da yaptırdığın duydumm.. böyle imkan var mı halaa

 168. Merhaba dostum yazını okudum çok ilgimi çekti.Aynı mesleği yapıyoruz,hayat tarzımız aynı,sizin içinde uygunsa tanışmak isterim.kendine iyi bak görşmek dileğiyle.

 169. Merhaba dostum,
  Yazınızı ilgiyle okudum çok hoşuma gitti.Sizinle aynı mesleği yapıyorum.Farklı bir yaşam olduğu için acayip ilgimi çekti,eğer size uyarsa tanışmak istiyorum.Kendine iyi bak.Görşmek üzere.

 170. Geçen eylül kamboçyadaydım.
  Kamboçyanın mutfağı mükemmel, çok güzel kırmızı etli yemekler var. Hala özlüyorum.

  Ama rakamları revize etmem lazım. 1000 dolara aslında orta yaşanır, iyi filan yaşayamazsın dünyanın hiç bir yerinde. 2000 dolar pasif gelir varsa yaşamak için ilginç bir yer.

  Oranın kültürüne girmeden yaşamak istiyorsan hayat çok ucuz değil kamboçyada, yaklaşık türkiyede harcadığın kadar harcarsın. Doların değer kazanmasıyla artık Türkiyede ucuz bir ülke oldu. Ankaradaki fiyatlar, Phnom Penh’le az çok aynı. Fakir bir ülke olabilir, orada ucuza yaşamak istiyorsan fakir gibi yaşaman lazım.

 171. Merhaba
  Turkiye hakkında dediklerinize katiliyorum, Amerika’da 15 yilin sonunda uc gun once dondum, ve done donmek Internet dolandiricilari ile muhatap oldum.
  Kambocyaya ciddi olarak gelmeyi dusunuyordum, yaziniz da bu kararima katkıda bulundu.
  Yazarsiniz sevinirim.
  Iyi gunler…

  1. rhaba
   Turkiye hakkında dediklerinize katiliyorum, Amerika’dan15 yilin sonunda uc gun once dondum, ve doner donmez Internet dolandiricilari ile muhatap oldum.
   Kambocyaya ciddi olarak gelmeyi dusunuyordum, yaziniz da bu kararima katkıda bulundu. Daha once Amerika’da Kambocyada bulunmus kisilerle tanismistim.
   Yazarsiniz sevinirim.
   Iyi gunler…

 172. Selamlar,

  Şubat başı Koh Rong adasına 3 çift Singapurdan gitmek istiyoruz. Koh Rong’a nasıl gidebiliriz. Komboçyada Koh Rong dışında 1-2 gece kalmamızı tavsiye edebileceğin bir yer var mı? Sizinle de tanışmayı da arzu ederiz.

  Bana mail atabilirseniz çok sevinirim.

 173. Nerenden sallıyosun o sen paragrafta??? Türkiyenin neresi kötüye gidiyormuş, beğenmiyosan yolun açık olsun.

  1. eskilerin lafı vardır: deveye sormuşlar boynun neden eğri diye, nerem doğru ki demiş..

 174. Çok güzel anlatmışsın eline sağlık ancak Türkiye hakkındaki son eleştirine katılamayacağım biraz yersiz olmuş..

  Hakan

 175. Özgür bey merhaba.

  Öncelikle, yazınızı gerçekten çok bilgilendirici ve hoş bulduğumu belirtmek isterim. Sormak istediğim birkaç soru var, yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  1) vize, seyahat imkanları, çalışma imkanları nasıldır? Dil sorunu (akıcı ingilizce) yaşanır mı?
  2) eğitim için başvuru yapabilir miyiz? Üniversiteleri nasıldır?

 176. Sarıyer’in adını Tuzla ve Beylikdüzü’yle aynı cümlede kullanmak?! Sınırlarındaki semtler Bebek ve Levent olan ilçeden mi bahsediyoruz İstanbul’da değil derken? İstinye, Yeniköy, Tarabya, Emirgan gibi Boğaz’ın incilerini barındıran? Hani 3. köprü inşaatına rağmen hala en yeşil merkezi ilçelerden biri olan?
  Ha bir de Arap turistlerin ve sonsuz sayıdaki veletlerinin arasında kaybolmak için Taksim’e gitmek yarım saat, 15-20 yaş ergenlerin acil durum toplanma noktası Kadıköy’e de 1 saatte falan gidebilirsin. “İstanbul’u Cihangir’den, Moda’dan ibaret sanan çakma fularlı hipster” diyeceğim ama dilim varmıyor, onlar böyle bir maceraya cesaret edemez lakin. İstanbul’u yeterince görmediğini, yaşamadığını varsayıyorum o yüzden Kamboçya’da kal bence sen müdür.

  1. istanbul’da 10 yıl yaşadım, ne Sarıyer ne de beylikdüzü kötü yerler değil. 2 yılım Yeniköy’de geçti öğrenciyken, denize 3 dakka mesafedeydik. güzeldi konumumuz. Yine de taksim kadıköy gibi yerlere mesafesinden dolayı sevmem. istanbul değil oralar benim gözümde kendi çapında şehirler.. Sen de kal Sarıyer’de

 177. Merhabalar
  Yazınızı az önce okuma fırastı buldum ve yazmak istedim…Göğüs Hastalıkları ve TBC doktoru olarak çalışmaktayım…lakin ülke şartları beni de geriyor…ne zamandan beri taşınıp huzurlu yaşayabileceğim bir ülke ararken yazınızla karşılaştım…Orada doktorluk yapma imkanım var mıdır bildiğiniz kadarı ile?

 178. Merhaba ozgur bey yabancilarin gayri mulk alimi yasal mi yasamak icin nasil ideal yerler arasinda ise insaat sektoru ne asamada kisa bilgi verir misiniz bu sorulara 4 gun icinde bir yere ust amirime bilgi vermem gerekli

 179. Kamboçya, bu yazıdan ve altındaki yorumlardan sonra asla eskisi gibi olmayacak 🙂

 180. Ey gidi garadeniz

 181. şu andakamboçyadayım 2 ay oldu yaptık bir hata.paralarda suyunu çekti izmirden pahalı burası ama kadıköyden ucuzdur. Yemek bulmak yemek bela. kaçaydır burdayız hala temizgörünüyo diye oturup 10 dolar para verip bi gıdımını zor yiyipaç kalkıyoruz.polis gördüğü yerde durdurup para istiyor. başınızabi iş gelse hayatınız kaydı hem polisi hem hastanesi korku filminden beter. halkı pek kavga etmiyor tamam ama hödük gibi bakarlar paso,çok eroinman var metamfatemin manyakları suçlular tüm dünyadan buraya doluşmuş. buraya gelen türkler türkiyede suç işlemişkaçmışmecburen kalanlar.üçbeşte keş var onlara önerim portekize gitsinler uyuşturucu orda daha serbest. burda polis yabancı gördumu sökül cepleri ot bulursa sıçtın kine sıçtın burda polisin eline düşceğine taksimde çevik kuvvetin elinde orospu ol daha iyi. ilk fırsatta burdan uzamanın yollarına bakıyorum, rezilbir yer.heryerde fareler cirit atıyor aidsoranı çok yüksek hastaneye gitmek zorunda kaldım gitmez olaydım üstünede abdden pahalı fatura geçirdiler kıçım acıyor oturamıyorum! buraya gelmeyin aga pişman olursunuz. buraya gelene kadar bin tane ülke var güney amerikaya gidin.bu kadar altyapısız pis tehlikeli leş bi yer ki. venezuellaya git medeniyetin beşiği gibi kalır.hiç öyle değişik asya deneyimi falan bile olmuyo. işin aslı okuma yazma bilebilmeyen milyon tane apaçi tipli insanla beraber yaşıosun.burda başına iş gelmeyen hiçbiyerde gelmez! arkadaşın tuzu kuru takılıyor bu tiplere zaten karada ölüm yok. canı sıkılsa basar gider japonyadada yaşar 3 ay sora gider tayvana para var huzur var. kendinizi bir tutmayın.zaten bu tayfa dünyadada var hippi deniyor gezgin. işi gücü gezmek hindistan laos tayland adamlar takılıyor onlara zaten heryer güzel.

 182. Hepsi kocaman bir yalan bu yazının hiçbiri Gerçek değil kamboçya çok pahalı bir kere vize çok zor artık çalışma yok insanları iyi değil burası güvenli değil yemekleri berbat bu özgür çağdaş Size yalan söylüyor Gerçek kamboçya bu değil

   1. Ben 8 yıldır kamboçyada yaşıyorum ve blog yazmıyorum bunların hepsi yalan boşuna bu özgür çağdaş inanmayın merak etmeyin hakında kendiside bu kamboçya dan kaçacak bir ülkeyi gidin kendiniz görüp değerlendirin bunun gibi salakların yazdığı Blogları okumayın

 183. Iyi gunler yazinizi okudum. Kambocyanin tekstil sektörü nasil. Buyuk firmalar varmi yada yatirim. Tesekkurler

 184. Ben 8 yıldır kamboçyada yaşıyorum bu yapılanların hepsi yalan bu ülke anlatıldığı gibi değil bu özgür çağdaş da yakında kamboçya dan kaçacak bunun gibi salakların yazdığı Blogları okumayın özgür çağdaş sana tavsiyem soyranın ordaki pontoon bara gel seninle yüz yüze konuşalım

  1. Hadi diyelim ben salağım sen akıllısın. Peki niye sevmediğin bir ülkede 8 yıldır yaşıyorsun? = )

 185. Özgür Bey selamlar, yazınızı keyifle okudum. Paylaştığınız bilgiler için teşekkürler. Kamboçyaya yerleşmek istesek evcil hayvanlarımızı da yanımızda ülkeye sokabilir miyiz? Teşekkür ederim.

 186. Akmin loi pumma, çemtik, tılayna, moi, bi, bayi, kıtloi, özgür çağdaş çok üçkağat çıksın milleti çok fena gaz veriyorsun Buarada soryada pontoon bara gel yüz yüze konuşalım korkma seni yemem

 187. hepsi yalan bu yazinin bunlarin hic biri gercek degil size ev dedigi yer bir kafeteryanin catisi kendiside fazla kambocyayi bilmiyor yakinda oda anladi zaten fazla dolanma kambocyada ozgur somra acimasiz gercekleri gorursun……

 188. Selamlar Özgür,

  Girişimin ve yazın oldukça ilham verici.. seni tebrik ediyorum…

  Türkiye’deki yaşam tarzından bıkmış bir kişi olarak yıllardır Avrupa’da yaşamanın yollarını araştırıyorum (İş bulmak, iş kurmak / evlenmek gibi) ama senin de dediğin gibi gerçekten çok zor..

  Acaba diyorum gemileri yakıp oraya gelsem ve bir Arjantin Tango okulu açsam iş yapar mı sence? 😉

 189. Merhaba özgür bey,
  Bende resim öğretmeniyim vede ressamım. Kamboçyayi sizden sonra araştırdım harika otantik bir ter.Yazınızı yeni gördüm ve müsait olduğunuzda bu konuda sizden detaylı bilgi almak isterim. Teşekkürler…

 190. Merhaba arkadaşlar kamboçya boşverin Papua Yeni Gine gelin burası tam bir cennet keşfedilmeyi bekliyor, Size tavsiyem hemen gelin, yanınızda sadece don getirin, başka bir şey ihtiyaç yok.. Güç hepimizle olsun

 191. Merhabalar
  Hala kambocyadamisiniz ve hala memnunmusunuz.Önümüzdeki hafta geliyorum çok heyacanliyim.siheoukville diye bir yere oğlum orda nasıl bir yer bilgi verirseniz sevinirim. Mutlu gunler

 192. arkadaslar hepimizin sevgiye ihtiyaci var gelin bu kambocyada hep birlikte bulusalim …….esmer bom ,esmer bom…

 193. Selam Özgür Çağdaş bey

  Ben Emekli Grafik Tasarımcıyım hala çalışıyorum amacım resim yapmak doğa güzelliği bir yere yerleşip daha önce hep aklımda Didim’e yerleşmek vardı ama Kamboçya, Tayland gibi yerleri görünce niye böyle bir yere yerleşmeyi düşündüm eşimde ben de emekliyim eşim 2150 TL alıyor emekli maaşı bende 1350 TL alıyorum bu emekli maaşlarımızı ordan alabilirmiyiz oraya yerleşirsek bu konuda nasıl bir yol izleriz yardımcı olursanız sevinirim

  iyi günler dilerim

 194. Çok ilgi çekici bir yazı, teşekkürler. Fakat nerde olduğu belli olmayan çok sayıda mayından bahsetmemişsiniz. Pol pot döneminden kalma mayınlar nedeniyle fiziksel özürlü oranın en yüksek ülke olduğunu okudum. İzleniminiz nedir?

 195. Merhabalar
  Ben 20 yaşındayım.İzmir’de yaşıyorum.Lisede gemi inşaatı bölümü okudum.Şimdi ise Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nde ekonometri 1. sınıf öğrencisiyim.Ailemde abimde makine mühendisi mezunu ve ailecek tekne yapıyoruz.Yazını okuduk ve baya etkilendik.Zaten hep yurt dışına açılmayı, dünyayı gezmeyi istiyorduk.Bu yazınızla birlikte Kamboçya iyi bir fikir gibi geldi.Kamboçya’da tekne sektörü nasıldır ? Yapılabilinir mi ? Veya hangi sektör daha iyidir.Birde önceden duymuştum ülkede patlamamış ve yeri bilinmeyen bir sürü mayın varmış.Teşekkürle

 196. Merhabalar, 1 ay sonra Kamboçya gelmeyi düşünüyorum. Halen oradamısınız? Tşk.

 197. Selam Ozgur,

  Oncelikle yazin icin eline saglik, seninle ayni kafadan biri olarak 10 senedir Cin’de yasamaktayim, su an ulke degistirme planlari yapiyorum.Sonra ki duragim Tayland, Kuba ve ya Kambocya olabilir.Bu siteden seni takip ediyor olacagim.

  Ozer

 198. Gitme niyeti olanlar dikkatli okuyun!!!!
  Ocak ayında Kamboçya’da 15 gün geçirdim (sihanoukville ve Phnom pehn)
  Tatile gidilir mi: Ehh belki,Tayland buraya abartısız 10 basar
  İş kurmaya,yaşamaya vb gidilir mi: he vallahi he billahi gi-dil-mez!!!sakın sakın sakın (sadece Başkent’te sağlam parayla,sağlam yatırım yapacaksanız o da BELKİ)
  Başkentten tatil beldesi sihanoukville giden yol(oranın otobanı) 1 gidiş bir geliş :))) başkenti çıkar Yozgat buranın yanında Paris:))
  Başkent sadece merkezi ehhh
  Ama her yer çöp,pislik kokuyor
  Herkes özgür çağdaş değil,ona göre güzel olabilir benim adım Mustafa Can,bana göre çok kötü
  Samimi söylüyorum bazı şeyler Avrupadan pahalı!!
  Temiz bir yerde,(burger lab) sadece 1 adet hamburger 5 dolar evet ABD doları :)) temiz Cafe de espresso 2 dolar amk
  Macera arıyorsanız,boştaysanız belkiii bulaşın yoksa amanin booo
  Oradaki Türk’lere de dikkat edin,kusura bakmasın büyük çoğunluğu baltaya sap olamamış insanlar
  Faruk abi var sihanoukville de onu hariç tutuyorum,güzel Adam.merkezde ufAk Cafe-restoranı var(olive olive az ilerisi)
  Rakı götürün selamımı söyleyin (Can)
  Son sözüm:cigara serbest mi? Ehh yarı serbest içmesi ,yemesi serbest happy pizza hesabı.
  Polis üzerinde ot bulursa en az 50 doların gider
  Karılarda leş :)))
  Bakalım uruguay nasılmış?
  Özgür sen Türkiye’ye gel toprağı öp Koç’um
  Saygılarımla

 199. COCUK PORNO YASI 8 ..NABER …….CEBINDE. ABD ..AB PASAPORT OLMADAN . ZOR. YASARSIN ORADA ….GEC. BUNLARI …BASIN. VELAYA. GIRSE. TC KONSOLOSU GOTUNU KALDIRMAZ. SIRTINS. CANTA. ATIP GITMEK. KOLAY …HASTANELERI. GORDINMU. SEN ORADA ….CAR CAR YAZMAK. KOLAY. ARTIZ

 200. Oncelikle yazin icin eline saglik, seninle ayni kafadan biri olarak 10 senedir Cin’de yasamaktayim

 201. Merhaba Saygıdeğer İnsan….

  Sen bu yaptıklarınla ve deneyimlerinle yaşama hayata bir kutsallık katmışsın…
  Senden bana çizeceğim yolda bana yardımcı ve yoldaş olmanı diliyor ve temenni ediyorum…
  Artık ben Türkiye gibi psikolojisi bozulmuş insanlarla birlikte asla yaşamak istemiyorum…
  Bir Devlet Dairesinde çalışmaktayım…Bu Ülkeye çalışma ve iş gücü anlamında 22 sene hizmet ettim…Lakin maddiyatı bir kenara bırakırsak manevi olarak hiç bir şey elde edemedim..Şu an bir kamu kuruluşunda memur olarak çalışmaktayım…İstifa edip burayı ve herkesi terke etmek istiyorum…Lütfen bana yardımcı olurmusunuz…Rica ediyorum sizden…!!! ???

 202. Merhaba 1 yıl Kamboçyada yaşadım. Gözlemledim ve yaşadım. Özgür’ün anlattığı KAMBOÇYA onun işine geldiği haber değeri taşıyan KAMBOÇYA…Çünkü bu şekilde para kazanıyor.Fotoğraf çekiyor blog yazıyor sonra da alem yapıp yiyor. Amacı sadece seks-uyuşturucu-alkol başka bir hayatı olmayan boş bir insan. Gidin 1 hafta kalın anlayacaksınız yazdıklarımın doğruluğunu. Sınırda mafya var başta.Polisler ikinci mafya.Bir Kamboçyalı her zaman haklı unutmayın.Siz insan değil onlar için sadece DOLARSINIZ! Aslında inanılmaz ırkçılar. Her şey size 3-4 katına pazarlanır.Kendi halkı her şeyi ucuz alır. Büro tarzı kiralık döküntü odaların fiyatı 100 dolardan başlar.Elektriğin 1 kilovatı normalde 780 rieldir ama size iki katına kakalanır.Sağlık diye bir şey yoktur.Eczaneye gidersiniz ilaç almaya eczacı sizi baştan aşağı bir süzer ona göre fiyat söyler.HİJYEN ve TAZE diye bir şey yoktur ülkede .Her yer çöptür her yer tuvalet.ALKOL_SİGARA-KADIN dışında her şey çok pahalıdır.Dışarda kaliteli bir yerde yemek yemek en az 10 dolar güzel bir yerde 30 dolar. Denizinde zehirli deniz analarından yüzemezsiniz. Başınıza bir olay gelse polise rüşvet vermeden ilgilenmez. ÖZGÜR’ün yazdıklarına inanıpta KAmboçya yollarına düşüp perişan olmayın.O bu ülke için PEMBE bir tablo çizmiş ama ya GERÇEK TABLO…işte oda bu…TÜRKİYE bu ülkenin yanında cennet…Polis her yerde rüşvet alır…Sırf vize almak kolay diye bu ülkeye geliyorsanız hayatınızın hatasını yaparsınız. Türklerin çoğu birbirini dolandırıyor.Adam gibi adam yok ruslar gibi birbirlerini tutsalar TÜRKLER köşe olur..Ama birbirini kazıklamanın peşinde.Bir iş yeri açarsanız aç kalırsınız. Burada ki Türkler bir enayi Türk gelse de 3.000 dolara açtığı yeri 15.000 dolara kakalasam diye bekliyor. Bir apandisit ameliyatına bir türk 18.000 doar ödedi gerisini siz düşünün. Döküntü müstakil evleri 300 dolardan aşağı kiralayamazsınız. Motor kiralarsınız kiralayan şirket motoru çalar sonrada sizden motorun parasını ister

 203. Merhaba;
  Bende Kamboçya’ya yerleşmek ve yaşamak istiyorum. Aynı zamanda iş açmak istiyorum. Yaklaşık 12000 $ gibi bir birikimim var ve gıda sektörü üzerine (simit sarayı v.b) işimi kurmak ve yaşamak. Bu yeterli bir sermaye olur mu?Ancak;
  Kamboçya hakkında birşey bilmiyorum. Orta düzeyde bir İngilizcem var oranın hangi dili konuştuğunu bilmiyorum ancak ingilizce yardımcı olur mu?

 204. 2 haftasini vietnamdan taylanda gecerken kambocyada geciren biri olarak ustteki yoruma tamamen katiliyorum, kambocyaya sirf kolay vize alirim diye gelcekseniz bidaha dusunun derim, ozgurun yazdigi seylerin cogu yanlis.Suan bu yorumu kambocyadan yaziyorum ve son 5 gundur amacimiz bu rezalet ulkeden bir an once ayrilmak ama onu bile yapmak uzun suruyor, kiz arkadasimin pasaportu calindi ve kore konsoloslugu gecici pasaportu 4 saat icinde cikarmasina ragmen o kolay aliniyor dediginiz vizeyi almasi 5 gun surdu ve extra 20 $ rusvet vermek zorunda kaldik(toplam 60 $).Hergun sehrin ortasinda gupegunduz olan motorlu kapkac ve hirsizliklari, lokallerin yolda yururken elinizde ne tasidiginizi uzunca suzmelerini ve surekli tehlike altinda hissetmeyi goze aliyorsaniz kambocyaya gelebilirsiniz.Kisaca, polislerin rusvet almadan hicbir sey yapmadigi, cinayet, hirsizlik vb. hicbir sucun ciddiye alinmadigi herseyin para uzerinden yurudugu rezalet bir ulke.

 205. leventbey acaba kamboçyada yasal olarak doktorluk yapabilirmiyim?yada clinic açabilirmiyim ..ing ..ger.. flamentce biliyorum ve acil hekimiyim ..tşk

 206. Paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

 207. Merhaba, paylaştığınız bilgiler için teşekkür ederim. Tek kişinin yaşayabileceği küçük bir evi satın almaya kalksak ne kadardır fiyatlar? Bununla ilgili türkiyedeki sahibinden gibi bir site önerebilir misiniz?

 208. Selamlar, ben diş hekimiyim. Orada mesleğimi icra etme şansım var mı?

 209. Harika bir yazı adeta sürükledi beni okurken.

 210. Merhaba kamboşya tam benlik gibi, bu konuda araştırmalar yapacağım gitmeyi düşünüyorum sizin sayenizde. Teşekkürler.

 211. Selamlar, 9 aydan beridir bangkokta yasiyorum. 9 ayda is bulamadim. Kambicyanin baskenti phonm penh te Yasamayi dusunuyorum. Mail adresim : ugurbulancak@gmail.com

Comments are closed.