Oudong, old capital city of cambodia

Kamboçya Hakkında Yazmaya Devam, Ne Çok Kişi Varmış Türkiye’den Kaçmak İsteyen :)

Oudong, old capital city of cambodia

Kamboçya Hakkında Yazmaya Devam, Ne Çok Kişi Varmış Türkiye’den Kaçmak İsteyen 🙂

Ne Çok Kişi Varmış Türkiye’den Kaçmak İsteyen, insan gerçekten hayret ediyor : ) Kendi çapında biriydim ben, ara sıra mesaj gelirdi ayda bi falan. Low profil bi insanım esasında, ama bu son yazımla epey bi kişiyi Kamboçya hakkında düşünmeye sevkettim sanırsam. 2günde 300’ün üzerinde mail geldi, 60-70 tane arkadaşlık isteği geldi. ilk başta profillere bakıodum bi yerden sonra herkesi kabul etmeye başladım, sitem normalde günlük 200 tık alırdı, 3500 mü ne olmuş. elimden geldiğince gelen soruları ve bi önceki mesajımdaki eksikleri gidereim.

Ama önce şunu belirteyim. Ben gayet önemsiz biriyim : ) krala komşu olmak ve sağı solu dolanmaktan başka bi meziyetim yok. Bi de video işleri yapıyorum. Yani gelen çoğu sorulara kesin cevaplar verebilecek yetide değilim. (iş yeri açma falan konularında)

Yazının amaçları

– Türkiye’den gitmek isteyenlere alternatif sunmak. Çünkü 5+5 10 yıl daha Tayyipli ülke orası. Tayyipsiz ülke arayanlar için bir yazı bu. (gelecek karanlık epey orada)

– Kamboçya, Almanya’dan daha yaşanılası bir ülke demiyorum kesinlikle. Avrupa şansınız varsa, değerlendirin. Avrupa kolay kabul etmediği için Kamboçya diyorum. Almanyada 4bin dolara alacağınız hayatı burda 1.000-1.200$ alabilirsiniz. Ama Almanya’da (ya da başka bir avrupa ülkesinde) hali hazırda 4bin dolar civarı kazanıyorsanız, yasal olarak sıkıntınız yoksa, buraya gelmeyle uğraşmayın. Tatil için gelin. takılın güzel güzel. Bu yazı, türkiye’de yaşayan, sınırlı parası olan ve gitmek için yer arayanlara yönelik.

gene de gelen soruları tek tek cevaplayım burdan elimden geldiğince:

1- Ne kadar para gerekir.

Kamboçya dünyanın en iyi ülkesi değil, en yaşanılası değil, en ucuz ülkesi değil, local insan 100$’a yaşayabiliyor diye siz de yaşabileceğinizi sanmayın.

Kabaca günlük 20$ yeter diyorum. 12-13$ düşürmeniz mümkün. Günde 5$’a yaşamayı beceren de var ama asalak gibi yaşıo onlar. 12$’ın altına normal şartlarda düşemezsiniz gibi. (günübirlik düşülür de ayın ortalamasını alarak düşemezsiniz diyorum)

dünyada Big Mac endeks diye bir şey vardır, burda mcdonalds yok ama kfc var, zinger üzerinden yapayım örneği: zinger menu türkiyede şu an netten baktığıma göre 12tl (yaklaşık 6$) http://www.kfcturkiye.com/menuler/zinger-burger-menu-1/90 Burada zinger menu 4$. (moskovada 7.5$’dı yanlış hatırlamıosam)

Bu ne demek? Tamamen aynı şey için hangi ülkede ne kadar harcıyorsun. Türkiye’de 6$’a aldığın bi hizmeti, Kamboçya’da  4$’a alıyorsun. Aynı şeyi benzininden ulaşımına kadar konaklamasından gece hayatına kadar her şeye uyarlayabilirsin.

Şimdi imkanın varsa 4$ alabileceğin şeyi niye 6$ alasın. 800$’a yaşayacağın yaşamı niye 1.200$ yaşayasın. Para herşey değil ama benzin normalde 1TL iken, üstüne 4TL de vergi verip 5TL’ye almak size kendinizi salak gibi hissettirmiyor mu? paradan ucuzluktan bahsetmemin temel nedeni bu.

tamamen aynı yaşam şartları olamaz hiç bir yerde ama Denk yaşam şartları için, kabaca Kamboçya türkiyeden %70 civarı ucuz diyebilirim. Yani İstanbul’da 1.000$’a yaşıyorsan, burada muhtemelen 700$ ihtiyacın olacak aynı yaşam standartı için. 700$’a yaşıyorsan, muhtemelen 450-500$ yetecek. Burası bedava değil, sadece daha ucuz.

2- Başka yer mi yok, hakikaten orası en iyi yer mi?

Değil. En iyi yer diye bir şey yok. Ama sorunsuz ülkeler içinde seni en kolay kabul eden ülke. Şu an dünyada en yaşanılır ülke (benim gözümde) hiç gitmediğim halde Yeni Zelanda. Niye, dünyadan uzak gelişmiş ekonomisi var, göçmen sorunu yok, savaş riski yok, doğası muhteşem, insanları muhteşem, nufus yüksek deil, öyle sıkış tepiş bir durum yok ülke herkese yeter seviyede. Niye oraya gitmiyorum? çünkü tembelim : ) o kadar çok bürokrasi olacak ki orada, onla baş edebileceğimden emin değilim. Ayrıca orada stüdyo açmak model bulmak falan pahalı işler. Hem beni kabul etmeyen bir yere girmek için uğraşıcam, üstüne aynı şey için çok daha fazla para harcıcam. Bana mantıklı gelmiyor öyle şeyler. Orası Hollywood’un arka bahçesi gibi, bi tutturursam epey bir kazanırım ederim buradan kat kat iyi yaşamım olur belki ama çok çalışmak gerek. Ben şezlongda kaç saat uzanır yatarım, rahat rahat biramı yudumlarım, benim için kıymetli olan bu 🙂 kamboçya kolay kabul ediyor, Zelanda’yı kasmıyorum o yüzden.

3- Kamboçya’da iş bulabilir miyim? garsonluk falan yapabilirim.

Şimdi emeğin en ucuz ülkeye son satılacak şey emektir. Emeğinle çalışacaksan gelişmiş bi ülkeye gideceksin. Almanya’da garson yanlış hatırlamıyorsam 1.700€ alıyordu. burada alsan alsan 200-250$ alırsın. belki kalcak yer de verir eğer otelse (ama oda falan değil, bi yatak verir odada bi tomar kişi kalıodur.) yani garsonluk yapmak için kamboçya’ya gelmeyin, saçmalık olur 🙂

4- Orada Ne İş kurmalı? Elimde şu kadar sermaye var, yeter mi?

Şimdi ilk baştada dediğim gibi, ben bu konuda pek bilgiye sahip değilim, mekan açmadım hiç. Ama şunu söyleyim. Türkiye’deyken bir ara işlerim acaip iyiydi, McDonald’s Vodafone başta olmak üzere pek çok yerden iş alıyordum. yanımda yeri geliyor 6 kişi çalışıyordu. (video işleri) miktar büyüdükçe faturaları arkadaşlardan kesmek zor oldu ve kendi şirketimi açsam mı diye düşündüm. aşağı yukarı 3 ay git-gel yaşadım. Bizim muhasebecimiz (yakın aile dostumuzdur da) bana şunu söyledi: “Kaçabildiğin kadar devletten kaç, hiç devlete bulaşma” ben de hiç bulaşmadım devlete. türkiyedeki işleri azalttım, yurtdışına yoğunlaştım. (türkiye’den gitmeyi o zamanlar düşündüğüm için para yerine zamanı tercih etmiştim.)

Bunu niye söylüyorum, çünkü o elindeki parayla burada iş açamıyorsan muhtemelen hiç bir yerde açamazsın. Burada devleti minimumda tutabilirsin, Burada zabıta diye bir kurum yok, git kafana göre mangalda sosis yap sat. kimse bir şey demez burada. Otel işleteceğine, çadır kirala. sıkıntı olmaz devletle. vergisi yok cartı yok curtu yok. Yanında soğuk sandviç ve su sat. Koskoca otelle uğraşmaktan çok daha rahat bi hayatın olur.

Tekrar ediyorum, buranın cazibesi devletin azlığı, köşe başlarının bazıları tutulsa da hala epey boş yer olması.

Öte yandan devletle vergili iş de yapabilirsiniz elbet. pek çok mekan var öyle. Öyle mekan açınca, yanınızda bedava çalışmak isteyecek de bi tomar yabancı turist üşüşecektir emin olun (konaklama ve yemek karşılığı) abartmıyorum, biskolata reklamındaki gibi Alman, ingiliz adamlar sahilde odun kırıyorlar, kütük taşıyorlar bi yatacak yer için, bi kap yemek için. Çok şaşırıyorum onları gördükçe. O sebeple, mekan açarsanız işgücü düşündüğünüzden de ucuza gelebilir. (Ama devletle uğraşma bürokrasisi nasıl bilmiyorum)

Koh Rong’da türk restoran/oteli var. Tanışmadım sahibiyle ama nette araştırırsanız onu bulursunuz sanırsam. o çok daha bilgilidir benden.

3- Uruguay hakkında fikrin var mı, oraya gitmeyi düşünüyorduk bir ara.

(Uruguay epey popüler olmuş, sanırım ot serbestliği ve başkanlarının sempatikliğinden sanırsam, epey uruguay lafı geçti maillerde)

Gitmedim, Amerika kıtasına hiç geçmedim, net bilgim yok. Ama şunu söyleyim, latin amerikada uruguay, kolombiya ve venezüella çok iyi diyorlar. (Kübada süper ama uzun kalamıyorsun sanırsam) Türkiye ayarında pahalı ama iyi yerler. Artısı, ispanyolca konuşuyorlar, öğrenebilirsin. öğrenirsen lokal halka karışırsın çok kolay. ömür boyu rahat edersin. kamboçya da dil imkansız gibi zor, öğrensen bile suratın avrupalı, yani yabancısın. Asla lokal halka karışamazsın.

eksisi, latin ülkesi olması. gelişme potansiyeli asyadan az. Gelişmediği halde pahalı olma riski yüksek (türkiye gibi) Ayrıca şu an meksika’da iç savaş seviyesinde mücadele var. Uyuşturucu çeteleriyle devlet savaşıyor. Uyuşturucu savaşı oralara sıçrar mı sıçramaz mı araştırın iyice.

4- Bir kadın tek başına rahat edebilir mi?

Evet. kadın oluşunuzla ilgili en küçük bir şey olacağını sanmam. Buralar rahat, hiç bi hödük “off karıya bak” tarzında laf atmaz. Burada seyrek de olsa kadın taksi şöförü de görebilirsin, mini etekli seyyar satıcı da görebilirsin. Ama güvenlikle ilgili bazı sorunlar var. kadın erkek fark etmeyen sorunlar. bi sonraki başlık buna:

gorgeous asian girl with motorcycle

5- güvenlik sorunu var mı?

Evet var ama Türkiye’den beter değil. Bir kere beraber aynı sette çalıştığım biri vardı, yüzünü bile hayal meyal hatırlıyorum. Ölüm haberini gazetede okumuştuk, Mecidiyeköy Gülbağda yürürken kafasına saksı düştü öldü diye. Yani siz viyana kapılarına dayanmış bir neslin evlatlarısınız ama bu pek bişey ifade etmiyor, saçma sapan şeylerden ölebiliyorsunuz. Rahim ve rahman olan Allah-u Teala, alnımıza ne yazdıysa, o. yürümenin fıtratında saksı düşüp ölmek olabilir.

Kamboçya’da da öyle şeyler mümkün ama evler alçak genelde 2-3 kat. o yükseklikten saksı düşse yaralar ama ölmezsiniz muhtemelen 🙂

Burada sorun kap-kaç. bir de hırsızlık. Ama gasp yok, kimse silah bıçak falan çekip cebinizi boşalttırmaz burada. (şehir merkezinden bahsediyorum, gecekondu bölgesine gidip, gece karanlığında, önünüzü iphone’la aydınlatırsanız insanları tahrik ederseniz durum değişebilir.)

Omuz çantası falan takmayın, eviniz varsa iyi kilitleyin, bi sıkıntı olmaz.

6- Sağlık hizmetleri nasıl?

Biz bir kere gittik, 10$ verdik doktoru gördük muayene etti, reçete yazdı, 6$ ilaçları aldık bitti. ciddi bişey değildi ama bana türkiye’den çok farklı gelmedi.

Önemli bir ameliyat falan olacaksanız ama Tayland’a gidersiniz. Orada Memorial’dan çok daha aşmış hastaneler var, ve memorial’a kıyasla daha ucuz. Kamboçya temel konularda iyi. bir de diş konusunda çok ucuz, millet buraya diş yaptırmaya geliyor Amerika’dan.

Ama zırt pırt hastalanan narin biriyseniz, 2 kere düşünün. ben Türkiye’de de pek hastalanmazdım, burda da pek hastalanmıyorum. Tr’deyken de hastalanınca 2-3gün yatardım geçerdi, burada da öyle. Benim için aynı. Ama bana aynı diye herkesi yanlış yönlendirmeyim.

7- Çocuk var, bize uygun mu oralar?

Ya şimdi bebeklere genelde iç bişey uygun olmuyor, onların hep bi gazı oluyor hep bi ağlıyorlar falan, muhtemelen burası da uygun olmaz. Ama okul çağında bi çocuk var ve okul falan düşünüyorsanız, hiç bir fikrim yok ama muhtemelen kötü seçim olur. Araştırın iyice.

8- Vietnam savaşından kalan Mayın bomba falan var mı?

Var ama başkentten uzakta, koh rong’dan çok çok uzakta. kuzeyde, vietnam sınırına yakın yerlerde kabaca kuzeydoğu kamboçyada var. (esas laosda var) Oralara zaten turist almıyorlar. Türkiye’de daha çok mayın vardır, ve her yıl türkiyede onlarca kişi (çoğu asker) mayına basıp ölüo. Burada öyle bir şey yok. Kaldı ki geçen sene mi ne, Almanya’da bile 2. dünya savaşından kalma bi bomba patlamıştı. Yani her ülkede olabilecek bir şey bu. Sadece o bölgelerden uzak dur, yeter.

9- Çocuk İstismarı:

İnternette kamboçya yazınca çocuk istismarıyla ilgili bi tomar şey çıkıyor(muş). Ben görmedim, ama ben görmedim die yoktur diyemem. Sadece şunu biliyorum, 3 ay önce bir türk burada bakire 14 yaşında bir kızla birlikte olmak istemiş, polis takibine yakalanmış. onu hapse atmışlar. şimdi 18 yaşından küçük bir kızla olmaktan kamboç hapishanesinde. Yani istismar varsa, onu da gene ortadoğulular yapıodur. türkiyede 13 yaşında çocuğa 30 kişi tecavüz etmiş ülke, burdaki çocuk istismarından bahsedebilecek bi millet değiliz. (öte yandan azalması için çalışabilirsiniz, çeşitli NGO’lar var)

10- Sıtma ve Sivrisinekler

Sıtma eskiden varmış da şimdi merkezi yerlerde yok. Sıtma ağırlıklı afrika hastalığı. Sıtmayla mücadele die bişey hiç görmedim. Sıtmaya önceden aşı yok, olursan aşı oluyorsun.

Ama sivrisinekler tam başbelası. Özellikle Koh Rong’da. Benim hiç ayağımda o kadar büyük sivilceler olmamıştı. Her tarafım sivilce oldu. Ama sonra çaresini öğrendim, kendi cahilliğimden o kadar yem olmuşum.

Çare Hindistan Cevizi Yağı. Darmadağın olmuş kaşımaktan yara bereye dönmüş bacakları sırtı 3 günde toparladı. Bi de yeni sinek gelmemesi için de limonyağı kullanıyorsun. Off’muş bepantenmiş çeşitli eczane ilaçları, Coconut oil ve lemongrass oil kadar iş yapmıyor. (limon sinekleri uzak tutuyor, coconut mevcut yaraları sivilceleri iyileştiriyor) Bu ikisini kullanırsan sinekle herhangi bir sıkıntın olmaz.

11- internet linkleri atarmısın (oranın kariyer net’i sahibinden com’u vs.)

şu var karışık ama işlio gibi: http://www.khmer24.com/

Ama ev arıyorsan netten arama! neti kullanabilen insanlar fiyatları yükseltiyor. bizim ev 400$ ama ilan nette olsaydı 500-600 olurdu. sokak sokak dolaşıp arayın. (ve tabi emlakçılardan uzak durun)

iş nasıl aranır ama onu bilmiyorum.

12- Gelen maillerde şu işi yapıyorum orda mümkün mü diye soruluyor, meslek meslek söyleyim:

Mühendisler: (makine, endüstri, inşaat vs.) yukarda dediğim gibi, çok üst düzey değilseniz, düşük maaşınız olur. Kamboçya işçi olunacak yer değil, iş açılacak yer.

Yazar/tercüman/yazılımcı: Online çalışıyorsanız, geliriniz sabitse, kesinlikle kamboçya sizin yeriniz. Aynı paraya daha egzotik daha mutlu bir hayatınız olabilir burada.

Doktor/Dişçi: Siz zaten nereye giderseniz gidin her yer kapıyı açar. Buraya tatile gelin, bi bakının. (Asyada doktorlar eczane açabiliyor, muayene edip ilaç gözlük falan satabiliyor) düşük fiyata muayene edersiniz ama ilaç fiyatlarıyla kapayabilirsiniz.

Öğretmen/Öğretim görevlisi: Gelişmemiş ülkelerin genelinde durum aynıdır, eğitim bütçesi düşüktür. Öğretmenlikte zor olur die düşünüyorum bilgisayar kursu gibi olmayan şeyler açarsanız bilge adam gibi patlayabilirsiniz. onun dışında zor.

Dövmeci: Dövme Tayland’da epey yaygın, adım başı dövmeci var ama kamboçya’da görmedim. Kamboçya “pis” olarak algılandığı için, gelen turist güvenip de dükkanına girermi bilmiyorum. Ama sosyal medya foursquare tripadvisor falan kullanabilirsen olumlu referans falan belki tutabilir.

Müzik: Sokak çalgıcılığıysa Hong Kong’a, Singapur’a git. Avrupa’ya git. Burada kimsenin sokak çalgıcısına para vereceğini sanmam. (Aynı parayı 3 çocuğuyla parkta yatan aileye verir insan) Ama mekanda çalmayı kastediyorsan, o senin anlaşmana bağlı. Ama çok olacağını sanmıyorum.

Aşçı: Daha önce söylediğim gibi, yine emeğini satıyorsun, emeğin ucuz olduğu yerde. Ama öte yandan 1$’a lezzetli şeyler üretebilirsen epey iş yaparsın kendin satarsan. Bir de burada geceliği 500$’lık oteller var, casinolar var. Oralara başvur. (nasıl başvuruluyor hiç bilmiyorum: “NagaWorld” buradaki en büyük kumarhane-otel, önce ona bak)

Sosyal Medya Yönetimi: Burada tek tük firma var bunu yapan. Henüz oturmuş bir şey yok sanırsam. 20bin yaşam parası kenara koy, 2 yıl deneyebilirsin. Riskli bir şey 2 yıl vermek ama müşteri portfoyu için sağlam temel için 2 yıl gerekir. 6 ayda sonuç alman çok zor.

Grafikerlik / Fotoğrafçılık : Online çalışıyorsan sıkıntı yok. Burası şahane. Ama maaşlı çalışayım/freelance iş yapayım diyorsan, ajanslarla bağlantı kurman falan gerek, nasıl işliyor hiç bilmiyorum. Ben kamboçya dışındaki firmalarla çalışıyorum.

Mimar/iç mimar: Ya burada çok güzel yerler var, sokağa bakıyorsun sefalet, mekana bakıyorsun sanki park avenue. Mutlaka iyi mimarlık / iç mimarlık şirketleri vardır burada.  Ama nasıl işliyor bilmiyorum.

 12- Yemekler:

Ya şimdi ağız tadı farklı bir şey. Ama dünyada meşhur 8-10 mutfak vardır bunlardan biri de Tay mutfağı. Kamboçya mutfağı da ona yakın ama Tayland kadar şahane değil. Özellikle sokak satıcıları taylandda efsane. Ev tutarsan zaten kendin yaparsın yemeği.ondan çok dert etme.

Yanlız şunu belirteyim, burada süt ve süt ürünleri (peynir tereyağı) pahalı, TR’nin 2 katı geçmiyor ama yaklaşıyor. Bir de zeytin pahalı. Yoğurt neredeyse hiç yok. Torino’ya transfer olduğunda Hakan Şükür yemekleri yiyemiomuş, sürekli türkiyeden kebap ve kuru fasulye getirtiyormuş ya, sizinki de o hesapsa, uzak durun buralardan 🙂

Ama sorunsuz biriyseniz, aç kalmazsanız burda. Muson havzası en zengin yemek yeri sonuçta.

13- Kamboçya’ya nasıl Gelinir? Vize nasıl alınıyor.

direk uçuşlar çok pahalı (1000$ falan) onun için,

Skyscanner’dan Bangkok uçuşlarına bakın. Tüm ay seçeneği var, onu seçerek bakın. (400$-450$ye bulabilirsiniz)

Bangkoktan buraya ayrı uçuş alın. (70-100$) 1-2 gün bangkoka ayırın hatta, orayı görün mutlaka

Ya da bangkoktan buraya otobüsle gelin (angkor wat da yol üstünde sayılır onu da görürsünüz 1-2gün orayı gezip sonra phnom penhe gelirsiniz) direk 25$falan

Vizeyi kapıda alıyorsunuz. Kamboçyaya gelirken “arrival Card” denilen bişey dolduruyorsunuz. orada tourist değil “ordinary visa” seçeceksiniz. 30days diceksiniz. meslek kısmına çok yaşlı değilseniz öğrenci yaşlıysanız öğretmen yazın. (size soru sorulmasını engeller)

Girdikten sonra phnom penh’de de 1ay – 3ay- 6ay veya 1yıl uzatabilirsiniz. 1 yıl 283$. aylık 23$ gibi bişey oluyor. ülkeye sınırsız gir çık yapabiliyorsun, vizen geçerliliği yitirmiyor.

Bir de adres yazman zorunlu. internetten herhangi bir otel ismi araştır, adresi al onu yazarsın. orda kalıp kalmaman mühim değil ama adres yazman zorunlu.

14- Askerlik sorunum var, dövizli askerlik mümkün mü?

Benim de askerlik sorunlu 🙂 10 kusur dönem bakayaydım, 3-5 dönem düşmüşlerdi yurtdışında olduğum zamanları. Hiç bakaya kalmadan yurtdışına çıkabiliyorsanız, rahat edersiniz. (askerlikle ilgili uzun bir yazı yazıcam sonra) dövizli de yapabilirsin.

15- Sen ne kadar orada kalmayı düşünüyorsun?

Bilmiyorum 🙂 şu an keyfim yerinde. Ama er ya da geç dönerim türkiye’ye. Ama döndükten sonra uzun kalırmıyım tekrar gidermiyim onu hiç bilmiyorum.

 

1-E14_2656-ii-commercial_HD-2

—————————————————

Genel Öneri:

– Buraya tatil için gelin. Gelmişken bir çevreyi kolaçan edin. aklınıza yatarsa kalırsınız, yatmazsa güzel bir tatil yapmış olursunuz.

———————–

Son Sözler:

Burası herkese göre değil.

Bohem bir yanınız varsa, kafanıza göre yaşıyorsanız, çoluk çocuk yoksa, Tayyip zihniyetinden kaçıosanız, Türkiye’den sıkılıyorsanız, gidecek yer arıyorsanız, kendi işinizi yapabilecek biriyseniz, iyi kötü bir birikiminiz ve iş yapma beceriniz varsa burası size uyar.

Ama hijyenik AVM yaşamlarından mutluysanız, nişantaşı ayarında yerler arıyorsanız, illa da yoğurt diyorsanız, çocuğunuz varsa, ben işçiyim işçi kalcam diyorsanız, sağlık sorunlarınız varsa, ve/veya çok fazla birikmişiniz ve düzenli geliriniz yoksa; burası size uymaz muhtemelen.

Hem türkiye’den gitmek, hem çok para kazanmak, hem de steril yaşamak ise, Bahreyn, Abu Dabi, Dubai seçeneklerini de düşünün. (Avrupa’dan daha çok kazanırsınız ama sonuçta ortadoğu, limitli ve aşırı pahalı bir gece hayatına maruz kalırsınız.)

Bu arada, bakın Kamboçya şu anda böyle. Yarın öbürgün gelirleri artar yasa değişir gelişiniz zorlaşabilir. bir kaç ay eywallah ama 3-5 yıl sonrası için plan yapmayın, burası o vakte bambaşka bi ülke olur.

————————-

BONUS:

Bir tomar aklı başında soru geldi ama bi tane absürt mail geldi, o soruyu da bonus olarak paylaşıyorum: (direk copy paste)

” bhutan vizesinin günlük 200 dolar olduğu söyleniyor. bu miktar tam olarak nedir, bilgi verebilir misisniz?”

Konuyu yanlış anlamış arkadaş 🙂

 

—————————–

Ve son son olarak: Bugün deli gibi mail yazdım cevap attım. (300 kusur) mesajların da devamı gelecek gibi duruyor. yeni gelen soruları biriktirip 3-5 gün sonra bir şeyler daha yazarım. mesajlarınıza hemen cevap veremezsem lütfen kusura kalmayın.

sevgiler,

ozgur

Share/Bookmark
Share:

89 comments

 1. Geçen hafta Bangkok ve Pattaya dan 6 günlük bir tatilden geldim. Tüm gidiş ve dönüş yolculuğum boyunca Türkiye ye dönmek istemiyorum diye sızlanıp durdum şimdi de bu yazıyla karşılaştım!! Gel de şimdi bu ülke de yaşa!!

 2. Yine guzel.yazi. bir kac bilinmeyeni cevaplamak isterim sorusu olan varsa.

 3. Ozgur Merhaba,

  Her iki yazıyı da dikkatle ve soluksuz okudum.
  Istanbul’da yaşayan bir İzmirli gezgin olarak henüz buradan taşınmak gibi bir niyetim yok ancak gelecekte yapmayı düşündüğüm malum muson havzası seyahatleri için de çok faydalı bilgiler edindim sayende.
  Emeğine sağlık. Devamını takip ediyor olacağım. Bir gün geçerken sana da merhaba diyebilme şansım olur umarım. 🙂
  Görüşmek üzere

 4. Özgür, oraya ilk gelişi bir dil okulu üzerinden yapabiliyor muyuz yani hem 3 5 ay dil öğrenelim hem tatil yapalım mantığı tutar mı ? Zaten uygun olursa devam ederiz yaşamaya

  1. dil okuluna ihtiyacın yok, direk gelebilirsin.

 5. Merhaba;
  Biz iki arkadaş Dubai’de yaşıyoruz. (Arkadaşın adı İrfan belki mail atar, Kamboçya’ya gezmeye gelecek.)

  Askerlik, Türkiye’deki iş hayatı vs. buralara gelme sebebimiz. Steril bir hayat peşinde değiliz

  Burada bir miktar para biriktirip, sonra dünyanın ucuz ve yaşanılabilir ülkelerinden birine geçmeyi planlıyoruz.

  Yazılım işiyle uğraşıyoruz;
  Anladığım kadarıyla Kamboçya’ya girmek, iş yapmak kolay, vergi yok, bu tarz sektörler de görece bakir gözüküyor;
  Acaba orada yazılım şirketi, ajans, eticaret, danışmanlık şirketi gibi girişimler başarılı olur mu ?

  Teşekkürler.

  1. Yukarıdaki yorumu silebilir misin ? Özelden soracağım 🙂 Özür dilerim.

  2. yazılım konusunda business to business bişeyler yapıosanız tutar. ama son kullanıcı bilgisayar henüz kullanmıoyr. 2yıllık yatırımı göze alırsanız ama e-ticaret de olur doğru marketingle

   1. Ya özgür o motorlu mminili kız hala ordamı?
    Benim aklım o kızda kaldı

 6. harika bir yazı olmuş. soluksuz okudum….

 7. Zaten istifa etmeyi düşünüyordum devletten 😀 hemşirelere yer var mı orada 😀

 8. Kamboçya yazılarını takip etmeye başladım. Vietnam ve Kamboçya’yı gezme planımız var. Tamamını gezdin mi bilemiyorum ama mutlaka görülmesi gereken yerlerden nereleri önerirsin. (Dalış yaptığımızı da göz önünde bulundurursan sevinirim)

  1. evt hepsini gezdim, dalış için koh rong iyi padi’nin yeri var ordan ekipman kiralayabilirsin. vietnam da çok deniz kıyısı gitmedim bi Halong Bay, orası da dalışdan ziyade adaları için gider insanlar. ama belki vardır. laosta, 4.000 islands, luang prabang ve vang vieng çok hoşuma gitti. vietnamda saigon da mekong delta turu var 3günlük, ona katıl derim. bi de angkor wat tabi

 9. Hızlı yanıt için teşekkürler. Tapınak, tarihi yer, yerel kültür gibi unsurları da seyahatlerimizde önemsiyoruz. Sence bunları göz önünde bulundurursan Vietnam ve Kamboçya için kaç gün yeter bize ? Bu arada Facebook’dan arkadaş olarak ekledim bilginize 😀

 10. Merhaba Özgür ve takipçileri

  Kamboçya ile ilgili bir kaç deneyimimi paylaşmak istiyorum

  1.) http://www.khmer24.com/
  Kamboçya’da 2012 yılında Royal enfield bullet 500 modeli bir motosiklet kiralama amacıyla yola çıkıp, sonuç alamayınca satın almak zorunda kalmıştım. o tarihte satın aldığım fiyat 1380 $ şu an sitede bullet 350 modeli bir motosiklet (3600 mil civarında) fiyatı 2500 $
  yine fiyatını bildiğim bir kaç şeyle kıyaslama yapınca (şu an ki ekonomik koşulları çok iyi bilmiyorum) bir çok şeyin fiyatı sitede çok kazık.

  2.)Dillerini öğrenmek neredeyse imkansız günlük konuşma için bir kaç kelime öğrenebilirseniz başarı sayılır. yazılı metinden birşeyler okumak ta neredeyse imkansız, 70 küsür tane harfleri var ve bütün hepsi birbirine benziyo aynı harf farklı kelimelerde farklı telaffuz ediliyo tam bi kabus(boşuna dil kursu na giderim, öğrenirim avuntusu yapmayın) ingilizce ile karışık işaret dili (tarzan, jane / jane,tarzan) her işinizi görür.

  3.) Kenar mahalleler tehlikeli. bireysel suç işleme potansiyeli olan insanların dışında, hırsızlık ve soygun gibi işleri yapan mini çeteler var. dikkat çekmeyin, çok para harcamayın, paranızı güvenli bi yerde tutun (banka kasa vb.)

  4.) Tropikal meyvelere dikkat edin. mesela burda “incir yedikten sonra su içersen cırcır olursun” denir. oranın meyvelerini yemeden önce satıcının tavsiyelerini alın (tavsiyelere rağmen hangi meyveyi yediysem cırcır oldum) yanınızda en azından bir kaç öğünlük yiyecek götürün hazır çorba hazır noodle vb.

  Faydası olur umuduyla…

 11. Ya kardes, goc ettireceksin topluca milleti. Yuzde 48 bi de, az da degil. Seni de atacaklar sonra ulkeden.

  Bi de bu millet gelirse arabasiyla gelmeye kalkar. İstanbul’dan cikamayiz sonra…

  1. myanmar da çin de arabayla giremion bildiğim kadarıyla, bengladeşte takılırlar 😛

 12. Merhaba, Yazınız çok güzel olmuş. Ben de uzun süredir asyada yaşıyordum Asya da gitmediğim ülke kalmadı hemen hemen, 4 yılda vietnamda yaşadım. Kamboçyaya bir kaç kez gidip geldim asyanın en ucuz ülkelerinden olduğu doğru. Ama ben nedense Vietnamı daha sıcak kanlı ve düzenli buluyorum. Ayrıca dünyanın en ucuz birası da Vietnamda 15 – 25 cent arası:)) Hanoiye gitmişsin zaten ”bia hoi” içmeyi denemişsindir umarım. özellikle çekim, model işleri yapıyorsan bence vietnam daha uygun senin için, çünkü orada bu tarz işler daha yaygın, eğer istersen daha sonra detaylı tavsiyelerde bulunabilirim.

  son olarak benim asyada ki favori ülkelerim ise Vietnam, Nepal, Japonya..

  1. selamlar, vietnam güzel ama devlet baskıcı. ben 3ay önce ordayken facebook yasaklanıyordu. barlar 12’de kapanıyor, kepenklerin altından gizli gizli girion gizli gizli içiyorsun falan. ben zaten baskıcı bi devletten kaçıom, başka birini istemem muhtemeeln ama polis faktörü dışında muhteşem ülke. 0.25cente gördüm de 0.15 hiç görmedim bira 🙂

  2. merhaba,
   Vietnam ile ilgili gorusmek isterim.

   telefon veya mail adresinizi verebilirmisiniz.
   slmlar

 13. Benim olayım internetten para kazanmak zaten uzun süredir aklımda var ancak Tayland benim kafamdaydı.Biraz blogunu inceleyeyim o zamana kadar sitene gelen bu ziyaretçi akınıda bir yavaşlar. Sohbet etme fırsatımız olur.

  Ben sana internetten kazanma konusunda yardımcı olabilirim, gül gibi geçinip gideriz 😛

  Sevgiler

  1. merhaba,
   Tayland yasiyorum….Suan Misir’dayim….

   her iki yerde de internetten para kazanalim…yardimci olursan gul gibi geciniriz 🙂

   face de bul beni istersen radan goruselim
   haluk aktuna

   slmlar

 14. Hocam bir önceki yazınızda asgari ücretin 80 dolar civarı, memur maaşının 120 dolar civarı olduğunu söylemişsiniz. Fakat bu yazınızda 500 dolardan başlayıp 800 dolara kadar çıkan giderler söz konusu. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu? Bir aile geçinmek için en az 5 memur birden mi çalışıyorlar? 400-500 liraya rahat geçinemiyor muyuz?

  1. 120$’a local geçinir, sen avrupalı olarak yabancı olarak geçinemezsin. Asgari ücretli istanbulda 350-400$ maaşla 4kişilik ailesini geçindirir ama bir alman bir amerikalı gelse o paraya tek başına bile istanbulda yaşayamaz. öyle düşün

   1. Çok genel olacak ama; niye? Bir Kamboçyalı internete ne kadar ücret ödüyorsa, bir Avrupalı da onu öder; bir Kamboçyalı yemeye içmeye ne kadar ödüyorsa, bir Avrupalı da onu öder… Maksat krala komşu olmaksa, Avrupa’dan geliyoruz diye kendimizi kral yerine koymaya gerek yok sanıyorum. 🙂 Türkiye’de insanlar rahata ermek için memur olmaya çalışıyorlar. Türkiye’de asgari ücretlinin süründüğünü söyleyebiliriz ama bir memurun kredi borçları yoksa, o kadar da kötü durumda olduğunu söyleyemeyiz. Nitekim kişi Istanbulda 800-1000 liradan aşağı düzgün bir kiralık yer bulamıyor olabilir ama bir Kocaeli’de ya da Eskişehir’de 400-450 liraya merkezi yerde ev tutabilir. Bu da Istanbul dışındaki şehirlerde memur olmanın geçim rahatlığı anlamına geliyor.

    Şöyle de sorabilirim; anlatmak istediğim şey daha açıklayıcı olacaktır sanırım. Bir Kamboçyalı memur kişisi 120 dolar maaşı ile şehire uzak bir evde, bilgisayarsız, internetsiz, telefonsuz yaşayarak, haftasonları arada bir dışarı çıkmadan, arada sırada arkadaşlarıyla içmeye, eğlenmeye gitmeden, yılda bir senelik izninde bir Kamboçya tatil yöresine gidip bir hafta bile yapmadan mı yaşıyor? Çünkü bu saydıklarımı Türk memur, memur maaşıyla yapabiliyor. Her gün dışarı çıkıp, yiyip içip gezmiyor ama haftada bir arkadaşlarıyla bir şeyler yapmakta ya da senelik izninde bir hafta tatil çekmekte bütçesel bir sıkıntı görmüyor. Zaten her gün içip-eğlenmeye ne ruh ne bünye dayanmaz. Diğer yandan iş asgari ücretliye geldiğinde saydıklarımdan herhangi biri dahi hak getire. Ay sonunu zar zor getiriyor. Şimdi; Istanbulda 700 dolara yaşıyorsan burada aynı standardı yakalamak için 450-500 dolar demişsin. Türkiyedeki memur maaşı düşünüldüğünde 700 dolardan fazla alıyorlar fakat Türkiyede 700 dolar demek, geçim sıkıntısı demek; Istanbulda ise sürünmek demek. Ama Kamboçyada aynı standart için 450-500 dolar gider dediğinde, bir memur maaşını en az 4’e katlamış oluyorsun. Bu 4x memur maaşı durumunu Türkiyeye convert ettiğimizde 7.500 ile 10.000 lira arasında bir net gelire denk geliyor. Yorumunu baz aldığımda ise; öyleyse bir Avrupalı ya da Amerikalı Türkiyeye geldiğinde 7500-10000 lira arasına anca geçinir diyorsun. Ben, bu maaşlara kirası, arabası, benzini, bilgisayarı, interneti, yiyip içmesi dahil Amerikada bile rahat geçinebilecekleri kanaatindeyim.

    En iyisi ne yapalım biliyor musun? Bir ay boyunca günlük giderlerini ve ay sonu ödenen kira-elektrik-su-internet gibi faturalarını not olarak tut. Ay sonunda derleyerek bloğa bunları ekle. Mutfak masrafının ne kadar tuttuğu, bir ay boyunca kaç defa içip eğlenmeye ve gezelim-görelime çıktığına bağlı olarak alkol ve eğlence giderlerinin ne kadar tuttuğu, dışarıda doyurulan midenin masrafı ve benzin ya da toplu taşıma giderlerinin ne kadar tuttuğu gibi masrafları görmüş olalım bizde. Çünkü burada yorumları bulunan ve bir kaçış için hesap yapmaya çalışan arkadaşların gidebildikleri herhangi bir ülkede kraliyet mensubu gibi yaşayamayı düşündüklerini sanmıyorum. Alkol ucuz diye “hey barmen, herkese benden içki” ya da “patlat şu şampanyayı, toplanın bakiim yamacıma yavrular” havası yapmaya hiç lüzum yok. Tahmin ediyorum ki burada, yorumda bulunan bizlerin çoğu ya da bir kısmı; evlerinde, büyük oranda vakitlerini bilgisayar başında geçiren ve para harcamamak için fazla dışarı çıkmayan, çıkmamaya özen gösteren genç insanlar. Türkiyede alkol pahasından eve bir büyük rakı almaya zorlanırken orada evin bir köşesine ortalama bir barı şişelediğimizde bizden kralı zaten olmayacaktır. Benimle aynı düşünceleri güden arkadaşlar vardır diye tahmin ediyorum.

    Vakit ayırdığın için teşekkür ederim.

    1. oyyy, biraz yanlış yerden girmişssin. söylediğin doğru ama soru şu olursa doğru: türkiyedemi memur olmak yoksa kamboçyada mı memur olmak? bizim konuştuğumuz konu bu değil.

     bu ülkenin olayı şu tekrar ediyorum:

     1- türkiyeden gidecek yer arıyor musun aramıyor musun?
     2- arıyorsan burası seni kabul ediyor. aramıyorsan zaten gerisi mühim değil takıl türkiyede. (başka ülkeler de kabul etmiyor öyle hemen)
     3- eğer gelirin sabit ise (bak tekrar ediyorum sabit gelir) misal 1.000$ ise, dünyanın neresine gidersen git o gelir sabit ise, o paraya burda daha güzel bir hayat yaşarsın. (misal TR’de evin var, kira geliyor. ya da tercumansın online çalışıyorsun. SABİT GELİR)
     4- sabit gelir yok ama birikmişin var, O da olur. Gelip burda daha ucuza daha yüksek potansiyelli iş açabilirsin.

     ama eğer ne sabit gelirin varsa, ne de iş kurma potansiyelin; burası senin yerin değil. bunu belirttim zaten. işçi olarak avrupa amerika zorlucan klasik.

     1. Çok ince ayrıntıya girip, ıncığını cıncığını öğrenmeye çalışmamın sebebi sabit gelirim ile adam gibi geçinip geçinemeyeceğimi kavramaktı zaten. Şöyle ki, “acaba 350-400 liraya ölmeden yaşayabilir miyim?” Bunu öğrenmeye çalışmamın sebebi sabit olmayan gelirim. Dediğin gibi vücut işçisi olacaksan Avrupa ya da Amerika… Fakat ben işlerimi ev-internet üzerinden yürüten, yürütmeye çalışan biriyim. Bu da istediğim her ülkeden işimi yürütebilme imkanı tanıyor bana. Bu sebeple ucuz ve oturum sorunları açısından ulaşılabilir olduğu için Kamboçya fikrini araştırıp soruşturmaya layık buldum. Bir önceki yazının yorumunda demişsiniz ki “ayda 1000$’a çıkmıyorum bile 700$ civarı kafi geliyor. dolap 4 kilo pastırma 50 kutu bira dolu, gayet raat hayat” buradan 400 dolar kirayı düşersek 300 dolar gibi bir gider ile kral gibi geçinip gittiğinizi varsayabilirim değil mi? İnternet işinden kısa vadede (1-3 yıl) artan ivmeli olarak aylık 150-450 dolar ortalama getiri hesaplıyorum. Yazdıklarınıza göre kirayı hariç tutarsak bu fiyatlara aşırı rahat geçinilebilmesi lazım. 2-3 yıldan sonra ise ivmeli olarak aylık 500 dolar ve yükselerek üzerine çıkmasını amaçlıyorum. Türkiyeden gelecek olan aylık 400 liralık sabit gelirle beraber bahsettiğiniz yüksek refaha sahip, şehir merkezli bir hayatı elde edebiliyorum.

      Fakat:

      Dediğim gibi; bu maaş-gider-geçim hesaplamaları yapmamın nedeni, var olan riskler ve bu riskleri en aza indirmeye çalışmam. En azından işlerin yolunda gitmemesi durumunda neyle karşılaşacağımı bileyim istiyorum. Risklere gelince; 3 yıl içerisinde amaçladığım aylık 500 dolar gibi sabit gelire sahip olamamam. Hadi diyorum olabilecek en kötü senaryoyu düşüneyim; işler hiç umduğum gibi gitmedi ve kısa vade dediğim 1-3 yıllık müddette adam gibi bir geliri aylık sabite bağlayamadım ve elimde avucumda olan tek sabit gelir 200 dolar olsun; bunun üzerine sabit olmayan geliri de 50 dolar gibi en düşük seviyelerden hesap edersek aylık 250 dolar civarı bir gelir hesaplıyoruz. Kamboçyaya dair elimde olan asgari ve memur maaşı bilgilerine dayanaraktan 250 dolar, en az 2 memur maaşı yapar. Adamlar 1 memur maaşı ile açlıktan ölmeden aile geçindirebiliyor ise; benim aylık 2 memur maaşım, açlıktan ölmeden hayatımı sürdürebilmem için aslında iyi bir para, yanılıyor muyum? Yok yanılıyorsam, ya sen burjuvazimi doruklarında yaşayan çok cool bir adamsın, ya da verdiğin bilgilerde bir yanlışlık var hocam.

      Bir önceki yorumumda da belirttiğim gibi; öncelikle bize lazım olan bilgiler ‘krala komşu’ hayatı sürdürmenin giderleri değil. Böyle bir hayat çoğumuz için ilk aşamada elde edilecek bir şey değil. Çünkü misal olarak verdiğiniz aylık 700-1000 dolar gibi sabit fiyatlar hiç de düşük meblalar değiller. Bizim Kamboçya’da aradığımız/araştırdığımız giderler öncelikle barınma(kira-elektrik-su) ve mutfak masrafları. Her ne kadar başka yerlerden ucuz da olsa yemek masrafları dışındaki ‘party-hard’, ‘nerde akşam-orda sabah’ ‘elitist lokanta ve bitmeyen gece hayatları’ değil. Bu eğlence hayatının ekstraları ve ‘kral gibi hayat sürme’ masrafları, merak ettiğimiz temel ihtiyaç giderlerinin dışında hesaplanmalı.

      Yazılarınızı okuyarak, Kamboçya’ya yerleşmeyi düşünen buradaki çoğu arkadaşın fikri “aylık 1000 dolar sabit gelirim olsa niye Kamboçya’ya gideyim ki” olur. Eminim geçim konusunda benim merak ettiklerimi merak eden arkadaşlar olacaktır; sanıyorum ki çoğunun da Kamboçya’ya yerleşme konusundaki fikri şu şekildedir; “250 (ya da x) dolara Türkiye’de sürüneceğime, 250 dolara Kamboçya’da mis gibi yaşarım”

      Fikrini değiştirir de birkaç yılda Kamboçya’dan bıkmazsan, bir gün komşu olmak dileğiyle. 😀

 15. Abi hiç bahsetmemişsin ama ot yani hint keneviri Uruguay’da nasıl yasalsa Kamboçya’da da öyle yasal. Asya’da otun yasal olduğu tek ülke hatta. Fiyatları da aşırı düşük. Kalitesini bilemiyorum.
  Neyse bahsetmemen isabet olmuş belki de.
  Saygılar. Belki bir gün karşılaşırız.

  1. yasal mı? hiç duymadım yasal olduğunu

   1. peki wc lerde muminler iicn ibrikler varmi? ibrik-i-serif yani….

    muminlerin ibrik-i- serif talebi yoksa demekki demokrasi yoktur orda….

    turbanli bacilar varmi orda?haci yagi ve bok kokan biyikliosmanlilar var?

  2. Legal değil ama artık illegal de değil. Decriminalized yani artık suç sayılmayan kapsamında. Şöyle diyor, çevirisini yapmaya gerek duymadım sanırım anlarsın. “While technically illegal, the use of cannabis is widespread among the Khmer people and foreigners visiting the country. Marijuana can easily be purchased and smoked in public areas without the threat of arrest. Many “Happy” restaurants located in Phnom Penh, Siem Reap and Sihanoukville publicly offer food cooked with marijuana, or as a side garnish.”

 16. Eline sağlık dostum, yazmaya devam. Biz burada işleri toparlarken senin yazdıklarınla keskinleştiriyor. İşi ciddiye bindirdiğimizde kapını çalacağız. Bol şans 🙂

 17. Merhaba. Yazılar çok çok bilgilendirici olmuş gerçekten, çok teşekkürler:)

  Biz de eşimle 2010’da 1 ay kalmıştık Kamboçya’da. Phnom Penh ve Siem Reap’te. Güzel ve temiz bir ülke, insanları da sempatik ve iyiniyetli genel olarak. Ama hüzünlü de bir ülke aynı zamanda. Özellikle de Pol Pot döneminden kalanlar dolayısıyla Phnom Penh. Bir de çocuk istismarı olayı çok acı. Biz gittiğimiz dönemde, havaalanına indiğimizde broşürler vardı “çocuk istismarı illegaldir, böyle bir girişimde bulunanların cezası şudur şudur” diye. Hatta kaldığımız otelde bile böyle bir not vardı ki çok üzücüydü bu durumlar. Umarım şimdilerde daha iyidir çünkü sırf bunun için oraya gelen turistler olduğunu ve ailelerin de para için çocuklarının istismarına göz yumduklarını duymuştum.

 18. Selam Özgür. iki yazıyı da keyifle okudum çok heveslendirici olmuş. tailand vardı aklımda asıl olara, kaçıp gitmek istiyorum ama dediğin gibi kolay kolay almıyorlar oyüzden biraz ümitsizdim. bu yazılar ile gayet makul geldi. fakat birkaç sorum olarak tam bi cevap göremedim bunlarla ilgili.

  1- ingilizce herşey için yeterli oluyormu ? yerli halk da biliyormu ingilizce.. olur olmadık yerde anlaşamama tercüman bulma ihtiyacı gibi sorunlar oluyormu?

  2- benim derdim neresi olursa olsun türkiyeden kaçınca yerleşmek birdaha dönmemek, ömür boyu bidaha gittiğim yerde yaşamak… parasını veriyorsun yıllık vize alıyorsun demişsin ama sonrasında vatandaşlık alma durumu ile ilgili bilgin varmı.

  3- çoluk çombalak derdimiz yok o açıdan sıkıntımız yok ama evcil hayvan durumu nasıl ? yerleşik hayata geçince bir köpek alma planım var da uzun süredir. o yüzden soruyorum.

  Paylaşımların devamını bekliyorum 🙂 kamboçya ile ilgili güncellemere açık hevesli bir kitle var sanırsam.

  1. sonra cevaplıcam, biraz uzun olabilir

 19. Selamlar, Kamboçya’da ırkçılık ne düzeyde?

 20. Merhabalar,
  khmer24.com sitesindeki gerek kiralık/satılık yapı gerekse satılık vasıta ilanlarına baktım da neredeyse hepsi Amerika’yla yarışır cinsten. Bir tek iş ilanlarındaki maaşlar, sizin söylediklerinizle örtüşüyor. Dediğiniz gibi 150 dolar alan bir insan orada parazit gibi mi yaşıyor? Sokaklarda mı yatıp kalkıyor bu insanlar?

 21. Dostum iki yazini da okudum bir coklari gibi ve ellerine saglik cok basarili olmus. Cidden alternatif olarak dusunulebilirmis.
  Bu yazida mesleklerden bahsetmissin.
  Ben de sunu sormak istiyorum:
  Teknolojik gelisimler nasil?
  Yazilim firmam var.
  Olur da bunalip, ipi koparir kacmaya karar verirsem -ki son zamanlarda bir hayli fazla dusunmekteyim- orada da bu isi kurarsam ekmeksiz kalma ihtimalim sence nedir?
  Ne bileyim; restaurantlar otomasyon kullaniyor mu, internet/pc kullanimi ne duzeyde, akilli telefon kullanimi ne yogunlukta vs?
  Teknolojik malzemelerin ucuzlugundan bahsetmissin zaten o buyuk bir arti.
  Ama gelip issiz kalmaktan da korkarim acikcasi 🙂
  Gerci gelismekte olan bir ulke demissin, bu buyuk bir avantaj bahsettigim konuda.
  Ama yine de sormak istedim 🙂
  Tekrar teşekkürler

 22. Merhaba, internet hizlari hakkinda bilgi verebilir misin? evlere baglatilabilen hiz ve fiyat?

  1. aylık 11$’a fiber optic 2mbs download 30mbs upload. (geceleri 15mbs download oluo, upload sabit 30)

   istersen daha da hızlı tarifeler var

 23. selamlar;
  24 kasımda shinoukwil e geleceğim yaklaşık 3 ay kalmayı planlıyorum;
  yakın 2 arkadaşım 6 ay orda 6 ay bu lanet tayyibin ülkesinde yaşamak zorundalar bende turizm işi yapıyorum bu sebeple 4 aylık peryodlar halinde orda olacağım. orada olduğum süre içerisinde eğitim almak istiyorum (masaj eğitimi) bu konu ile ilgili internette pek bişey bulamadım belki senin fikrin vardır:)
  en önemli konulardan biriside türklere bakış açıları nasıl ?
  örneğin 3 yıl kadar buenos aires te yaşadım türkleri çok seviyorlar, 2 yıl mısırda yaşadım türkleri pek sevmiyorlar ordaski durum nedir?
  muhtemelen türkiye yi bilmiyorlardır bile 🙂 ben yinede sormak istedim
  bol şans 🙂
  bu arada yazılarını takip ediyorum süper gidiyorsun adamım 🙂
  bu arada burdan istediğin bişey olursa mail atabilirisin
  sevgiler

  1. ya polis mesafeli, bir türk burada 18yaşından küçük bir bakire kız almış, sonra yakalanmış. Türkler polisler gözünde eksi puan o adamdan dolayı. Ama halk pek bilmez, avrupalısın burada.

   masaj kursları var ama uzun sürüyor.

  2. merhaba Peker kardeş..Buenos Aires te 3 yıl yaşamıışssınız..benim de niyetim vardı..fakat günlük haramalar yüksek diyeı düşündüm vazgeçtim.normal bir harcama günlük yemek.kalacak yer ne civarda ..cevaplarsan memnun olurum..

 24. Merhaba Özgür,

  Sana hafiften gıcığım, zira ben de Tonga’ya gidip senin Kamboçya hakk. yazdıkların gibi milleti gaza getirmeyi düşünüyordum…Zira bu konuda deneyimliyimdir, Bozcaada’ya 1993 yılında geldiğimde 8-10 araba vardı, yazdım geldiler, öptüm geldiler, şimdilerde Ada’da trafik sorunu var başedemediğimiz…. Ama yine de gıcık kaptım bak…. (Bu arada; 1990’larda İstanbul’dan Bozcaada’ya göç etmek, şimdilerde Tonga’ya göç etmekten daha zordu!)
  Sana Tonga’dan yazacağım, sadece Bozcaada’daki evi filan bir okutmam lazım acilen….
  Ne biliim, belki beni beni ziyarete Tonga’ya gelirsin….
  Sağlıklar dilerim.
  Melih

  1. Tonga bakmadım da kenya tanzanya zanzibar madagaskar listemde : ) ii gezmeler

 25. Ozgur hocam benim su an birikmis ortalama 25 bin lira civarinda param var oraya gelsem bu parayla birseyler yapip gecimimi saglayabilir miyim yada hicbirsey yapmadan bu parayla orada kac yil yasayabilirim

 26. özgür bey yoğurt un olmadığını söylüyorsunuz,peki kamboçyada veya sınırı geçince taylandda bulunmazmı ben açacağım işyeri için yoğurt(ayran)şart,ve bulunan veya bulunmayan gıdaları,sigaraları,yazarsanız çok sevinirim.

 27. Selam arkadaşım 2 ay içinde evlenmeye geliyoruz oraya bir sıkıntı olurmu birde bunlarla evlenirsek zihniyetleri nasıl kültürlerimize yakınlarmı erkeğini sayarlarmı yoksa boynuz

 28. selam kambocyada atm lerden para cekebiliyozmu gunluk cekim limiti nekadar dolarmi veriyo

 29. Kambocya Siem Reap’dan herkese merhaba 🙂 ev arayan iş yeri açmak isteyen var olan iş yerini geliştirmek ve ihtiyaçlarını karşılamak isteyen yerleşip yaşamayı düşünen veya tatile gelen arkadaşlarımız
  https://www.facebook.com/kambocyadayasam

  ulaşabilirsiniz.

 30. Slm Özgür Çağdaş,
  Yazılarının ikisini de nefessiz, gözümü kırpmadan okudum,
  Son zamanlarda tatil için özellikle cambodia’ya gidesim vardı,
  Hatta plan yaptım, uçak biletlerinin pahalılığı yüzünden gidemedik,
  Araştırdım, yaşanılabilirlik açısından kolay bir ülke.
  Uçak biletine o kadar para verince 1 hafta tatile yazık olur, gitmişken 1 ay kalmak gerekir.
  Böyle şeyler düşünüyordum, ama yazıların beni çok fena cezbetti, gerçekten oraya yerleşmek istesem;
  Aylık kira gelirim 1000$ civarında.
  Ben bu parayı kamboçya’dan bankadan nasıl alırım, kiracılarım mı gönderecekler kamboçya’ya?
  Hangi bankalar var? Banka işleri nasıl dönüyor? Orda bankaya para koysak faizler nasıl?
  Ev satın alma hakkımız varmı? Yatırım için uygun olurmu oturacağımız evi satın almak?
  Sakin ve güvenli bir hayat yaşamak amacıyla yerleşmek için hangi şehri tavsiye edersin?
  Krong Preah Sihanouk nasıl bir şehir? Tavsiye edermisin?
  ,

 31. merhaba adaş, aynı sebeplerdn bende sıkıldım türkiye’den ve başka bir arkadaşımdan etkilenerek kamboçya’yı araştırdım tam benlik, seninde yazılarının faydası oldı eyw… benim sorum şu : bar işi nasıl olur (derme çetme bir sokak barı) sokakta alkole izin varmı? teşekkürler

 32. Özgür yasiyonmu

 33. PRUDENT VE GİZLİ SERVİS KREDİ BİR KREDİ VE KORUMAK VE ANLATTIKLARI, SİZ TOO IT katılımcısı OLABİLİR!

  Her biri Merhaba, ben adı ile Bayan Caro Beyaz, ABD vatandaşı değilim. Ben hemen, şimdi zengin övünebilir Rab borç veren ve başarılı bir kadına perişanlık bir seviyede, zarafet çim benim hayatımı değiştirdi gerçek okunaklı kredinin götürdü nasıl tanıklık yayın için bu orta kullanmak istiyorum stres veya mali zorluklar olmadan zengin ve sağlıklı mutlu bir hayat. Bugün artık namus bir kadın olarak kabul ediyorum. Internet üzerinde bir kredi almak için çalışmakla ay sonra, hiçbir boşuna oldu ve bana $ 2000 toplamı kandırdı Ve bu olduğunda, ben çok karışık ve çaresiz ve dua oldu Dolandırıcılar, eline oldu Tanrı benim ağrıları eklemek olmaz bir gerçek okunaklı ve gerçek kredi borç veren çevrimiçi beni bulmak için. Yani son zamanlarda çevrimiçi bir kredi var benim bir arkadaşım aramaya karar verdi, biz bu konuda tartışmak ve bizim sonuçlandırılması için o RAYMOND RUSSELL INTERCONTINENTAL FİNANS DÜNYA CEO’su Bay Russell Raymond adlı bir adam hakkında bana anlattı. Yani yıllık% 2 gibi düşük bir faiz oranı ile, miktarı ($ 506,000.00) için bir kredi için uygulanan ve ben onları benim maksimum şirket verdi ve Kurum tarafından bana verilen talimatlara uyma, yakında, benim kredi onaylanmış Kolayca herhangi bir stres ya da gecikme ve transfer kredisi ile ilgili ve benim Banka Hesabına yatırılan kredinin en az iki (2) gün içinde yapılan tüm hazırlıklar olmadan. Halkım uzak ve yakın, bu büyük bir tanıklık değil mi? Bu artık kötü olanlar var nerede hala iyi ve dürüst olanlar olduğuna inanıyoruz beni yapar. (Russellintercontinentalfinance@gmail.com), hep Allah’a ki Cennette dua: Yani orada, bir gerçek ve hakiki bir kredi güvenliğini korumak için aşağıdaki e-posta adresi aracılığıyla Russell Raymond Intercontinental Finans irtibata lütfen isteyen olduğunu size tavsiye etmek istiyorum O hayatımda yapmış iyi şeyler için onu korusun. Birçok dolandırıcılığı bir online kredi borç veren ararken kez daha, dikkatli olun! Ben her zaman insanlara anlatmak bir şey bu kurumda bir kredi için başvuran, bir azami İyi İnanç ve güven layık olması gerekir olmasıdır. Teşekkür ederim.

 34. oncelıkle bu yazıyı yazan arkadasa boyle guzel dusuncesınden dolayı tesekkurler arkadaslar ben temmuzda hindistan ve kombocya gezisi yapmayı dusunuyorum sorum su kırgızistandayim tur ile gitmeyi dusunmuyorum buradan hindistan delfi başkente ucak var hindistanda 1-3 gün konaklamayı ve ardından myambar (belkı olmayabilir) komboçyaya gitmeyi dusunuyorum soruma gelırsek hindistandan hava yolu harici feribot gemiyle kombaçyaya geçebilirmiyim gecebilirsem nasıl bir yol cizmeliyim lütfen yardımcı olun sunuda belirteyim hindistanda goayıda gezecem 🙂 internette baktım sü

 35. Iyi gunler, Ben suan taylanddayim ve vizem bitmek uzere acaba burdan kambocyaya gitmek icin vize gereklimi?ve kambocyada bir gun kaldiktan sonra taylanda donsem kac gun vize verirler yeniden?

  1. Uğur Bey Kamboçya için vize gerekiyor. Sınır kapısında girerken vizenizi alırsınız. Taylanda dönerkende vizenizi istediğiniz gibi yenilersiniz.

 36. Bir Türk vatandaşı Asya ülkelerinde 600 dolardan aşağıya mümkün değil yaşayamaz… Dünya artık 80’li hatta 70’li yılların dünyası değil. Asya insanı uyandı. Global ekonominde etkisi var bunda.

 37. GÜVENLİ VE GİZLİ SERVİS KREDİ KREDİ SAĞLAMAK İÇİN TANIK, sen de IT parçası haline gelebilir!

  Tüm Merhaba, ben bayan değilim Ada göre Caro Blanco, ABD mukimi .. Hemen şimdi zengin, zengin övünebilir Tanrı, başarılı bir kadının acı seviyesinden, lütuf hayatım çim değiştirdi kredi ve kredi reel okunaklı götürdü nasıl tanıklık yaymak için bu orta kullanmak istiyorum Stres veya mali zorluklar olmadan mutlu ve sağlıklı bir yaşam. Ben şimdi bir onur kadın bugün kabul ediyorum. Internet üzerinde bir kredi almaya çalışırken ay sonra, nafile ve ben sadece bana $ 2000 miktarını aldattı Ve o olur, ben çok karışık ve çaresiz ve ben bir online kredi borç veren bulundu Allah’a dua scamrs, eline ne oldu meşru ve otantik bir gerçek, benim ağrı eklemek olmaz. Yani son zamanlarda çevrimiçi bir kredi var bir arkadaşım aramaya karar verdi, biz RAYMOND RUSSELL INTERCONTINENTAL FİNANS CEO’su TÜM DÜNYA Sayın Russell Raymond adlı bir adamın hikayesini anlatıyor bu konuda bizim sonuca hakkında tartışırlar. Yani yılda% 3 gibi düşük faiz oranları ile, ($ 506,000.00) tutarında bir kredi için uygulanan ve onlara en iyi şirket verdi ve yakında kurum tarafından bana verilen talimatlar ve uygun, benim kredi herhangi bir stres ya da gecikme olmaksızın kolaylıkla onaylı , kredi transferi ile ilgili ve benim banka hesabına kaydedilir kredinin en az iki (2) gün içinde ve tüm hazırlıklar yapıldı. Halkım uzak ve yakın, bu büyük bir bonservis değil mi? Bu şimdi beni inandıramaz hala kötü, iyi ve dürüst olduğu yerde olduğunu. Bu yüzden gerçek ve hakiki kredi, aşağıdaki e-posta adresi üzerinden Raymond Russell Intercontinental Finance ile irtibata geçiniz yapmak istiyorum orada öneririm: (Russellintercontinentalfinance@gmail.com), ben her zaman Cennetteki Tanrı sormak olmuştur iyi şeyler için sizi korusun Hayatımda yapılır. Yine, bir online kredi borç veren birçok dolandırıcılığı bulmakta dikkatli olun! Ben her zaman insanlara anlatmak bir şey, onlar iyi niyet ve güven layık bir kalbi olması gerekir, bu kurumlarda ödünç olmasıdır.

  Teşekkür ederim ve Tanrı korusun.

 38. merhaba bende kambocyada yasiyorum hemen hemen 1 yil kadar oldu dedigin gibi turkiyeden kacmak istiyenler icin uygun bir yer. kafa rahat ama turkiye fiyatlari ile hemen hemen ayni ayarda. kaldigim ev 1000 usd araba kiram 600 usd bakiyorsun neresi ucuz bulamiyorsun. ama thailand a baktigin zaman hersey daha makul geliyor. tabi cambodia nin artilari cok eger is yeri sahibi isen. benim evimdeki hizmetci aylik 120 dolar aliyor ve gunde 4 -5 saat falan bi temizlik yapiyor diye biliyrm. turkiyede bu fiyatlara hizmetci isci blurmusun tabiki bulamazsin. o yuzden burda tatil icin degil daha cok is kurmak icin gelmek birazdaha mantikli gelebilir size cok guzel adalari var arkadasimizinda soylediigi gibi gezilcek cok yerler var ancak tatil tatil nereye kadar bence biraz birikiminiz varsa gelin ve burda is acin bu firsati kacirmayin. cunku ulkenin herseye ihtiyaci var marketinden corap saticiligina kadar herseyi yapabilirsiniz is yeri kurmak cok kolay yani bi 15 bin dolari olan arkadas cok rahat sirin makul derecede bir restorant bile acabilir merkezi yerlerde. arkadsa tesekkur ederim cok guzel anlatmis eger kambocyada yasiyorsa hala gelsin bi cayimi icsin hemseri hemseriyi gurbette opermis 😀

  1. selamlar, kasım gibi yine gelicem, haber veririm. ev kiranız çok yüksekmiş ama muhtemelen yeni rezidans türevi yeni bi apartmanda kalıyorsunuz. standart khymer evlerde çok raat ucuza bulursunuz, 80dolara bile kalanlar biliyorum da iş kurmuş ve keyfiniz yerindeyse sorun yok elbet 😀

  2. merhaba
   ailece orada veya vietnam da yasamak isityorum.
   email uzerinden gorusebilirmiyiz.
   ocak ayinda esim ve oglum tayland da olacak,,,ben de 2016 eylul gibi dusunuyorum

   ben suan misirda denim kumas ureten bir turk fabrikasinda satinalma mudur olarak calisyorum.
   pamuk iplik gibi hammadde alimlari yapiyorum///

   gorusmek uzere

 39. PRUDENT VE GİZLİ SERVİS KREDİ BİR KREDİ GÜVENCE ALTINA VE ANLATTIKLARI, SEN DE IT BİR partaker OLABİLİR!

  Her biri Merhaba, ben ismen Bayan Caro Beyaz, ABD vatandaşı değilim. Ben hemen, şimdi zengin övünebilir Rabbi borç veren ve başarılı bir kadına perişanlık bir seviyede, zarafet çim benim hayatımı değiştirdi gerçek okunaklı kredi götürdü nasıl tanıklık yayın için bu orta kullanmak istiyorum Stres veya mali zorluklar olmadan zengin ve sağlıklı mutlu bir hayat. Bugün artık namus bir kadın olarak kabul ediyorum. Internet üzerinde bir kredi almaya çalışırken ay sonra, o boşuna oldu ve bana $ 2000 toplamı kandırdı Ve bu olduğunda, çok şaşkın ve çaresiz ve dua oldu dolandırıcılığı, elinde düşmek oldu Tanrı benim ağrıları eklemek olmayacak bir gerçek okunaklı ve hakiki kredi borç çevrim beni bulun. Yani son zamanlarda çevrimiçi bir kredi var bir arkadaşım aramaya karar verdi, biz bu konuda tartışmak ve bizim sonuçlandırılması için o RAYMOND RUSSELL INTERCONTINENTAL FİNANS WORLDWIDE CEO’su Bay Russell Raymond adında bir adam bahsetti. Yani her yıl% 3 gibi düşük bir faiz oranı ile, miktarı ($ 506,000.00) için bir kredi için uygulanan ve onları benim maksimum şirket verdi ve Kurumca bana verilen talimatlara uyma ve yakında benim kredi onayladı Kolayca herhangi bir stres ya da gecikme ve transfer kredisi ile ilgili ve benim Banka Hesap içine yatırılan kredinin en az iki (2) gün içinde yapılan tüm hazırlıklar olmadan. Halkım uzak ve yakın, bu büyük bir tanıklığı değil mi? Bu şimdi kötü olanları vardır nerede hala iyi ve dürüst olanlar vardır inanmak için beni yapar. (Russellintercontinentalfinance@gmail.com), hep Allah’a o cennette dua: Ben orada, bir gerçek ve hakiki bir kredi güvenli aşağıdaki e-posta adresi üzerinden Russell Raymond Intercontinental Finans irtibata lütfen isteyen olduğunu size tavsiye etmek istiyorum O hayatımda yapmış iyi şeyler için onu korusun. Birçok dolandırıcılık online kredi borç veren ararken kez daha, dikkatli olun! Ben her zaman insanlara anlatmak bir şey bu kurumda bir kredi için başvuran, bir azami İyi Faith ve Güven Worthy sahip olmasıdır.

  Teşekkür ederim ve Tanrı korusun.

 40. Merhaba
  Turkíyedeyken Ozgurun yazilarini okumustum ve cesaretlenip Kambocyaya geldim. Soylediklerinin %90 i dogru. %10 u da ben henuz yeni buradayim diye acemiligime denk geldiginden.
  Ozgur un yazdiklarina guvenebilirsiniz.
  Bazilari sacma sapan yorumlar yapmis. Gormeden konusmak kolay tabi.

 41. PRUDENT VE GİZLİ SERVİS KREDİ BİR KREDİ GÜVENCE ALTINA VE ANLATTIKLARI, SEN DE IT BİR partaker OLABİLİR!

  Her biri Merhaba, ben ismen Bayan Caro Beyaz, ABD vatandaşı değilim. Ben hemen, şimdi zengin övünebilir Rabbi borç veren ve başarılı bir kadına perişanlık bir seviyede, zarafet çim benim hayatımı değiştirdi gerçek okunaklı kredi götürdü nasıl tanıklık yayın için bu orta kullanmak istiyorum Stres veya mali zorluklar olmadan zengin ve sağlıklı mutlu bir hayat. Bugün artık namus bir kadın olarak kabul ediyorum. Internet üzerinde bir kredi almaya çalışırken ay sonra, o boşuna oldu ve bana $ 2000 toplamı kandırdı Ve bu olduğunda, çok şaşkın ve çaresiz ve dua oldu dolandırıcılığı, elinde düşmek oldu Tanrı benim ağrıları eklemek olmayacak bir gerçek okunaklı ve hakiki kredi borç çevrim beni bulun. Yani son zamanlarda çevrimiçi bir kredi var bir arkadaşım aramaya karar verdi, biz bu konuda tartışmak ve bizim sonuçlandırılması için o RAYMOND RUSSELL INTERCONTINENTAL FİNANS WORLDWIDE CEO’su Bay Russell Raymond adında bir adam bahsetti. Yani yılda% 2 gibi düşük bir faiz oranı ile, miktarı ($ 506,000.00) için bir kredi için uygulanan ve onları benim maksimum şirket verdi ve Kurumca bana verilen talimatlara uyma ve yakında benim kredi onayladı Kolayca herhangi bir stres ya da gecikme ve transfer kredisi ile ilgili ve benim Banka Hesap içine yatırılan kredinin en az iki (2) gün içinde yapılan tüm hazırlıklar olmadan. Halkım uzak ve yakın, bu büyük bir tanıklığı değil mi? Bu şimdi kötü olanları vardır nerede hala iyi ve dürüst olanlar vardır inanmak için beni yapar. (Russellintercontinentalfinance@gmail.com), hep Allah’a o cennette dua: Ben orada, bir gerçek ve hakiki bir kredi güvenli aşağıdaki e-posta adresi üzerinden Russell Raymond Intercontinental Finans irtibata lütfen isteyen olduğunu size tavsiye etmek istiyorum O hayatımda yapmış iyi şeyler için onu korusun. Birçok dolandırıcılık online kredi borç veren ararken kez daha, dikkatli olun! Ben her zaman insanlara anlatmak bir şey bu kurumda bir kredi için başvuran, bir azami İyi Faith ve Güven Worthy sahip olmasıdır.

  Teşekkür ederim.

 42. bende özgür beyin yazılarına okuyup etkilenerek geldim ama hiç beklediğim gibi çıkmadı. Yemekleri berbat havası çok nemli heryer çok pis, insanları kazıklamaya yer arıyor, fakirliğin böyle diz boyu olduğu yerden ne fayda gelir. dünyanın en yaşanası ülkeleri zengin ve zenginliğin iyi dağıldığı ülkelerdir millet burda acından ölüyor resmen, gezmek içinse olabilir ama çok uzak bi dünya param boşa gitti! o değil başına bişey gelse ne polis var ne bişey devlet yok burda hizmet yok, git ağrının köyüne yerleş daha iyi

  1. ben o saydığın herşeyi zaten saymıştım, türklerin çoğuna uymaz demiştim 🙂 soran herkese de tek bişey diyorum, “önce tatile gel, sana uyarsa kalırsın. bana uyuyor diye sana da uyması gerekmez”. sen dön ülkene, bissürü polis var, hepsi birbirinden şeker dövüyorlar gaz bombaları atıolar falan, özlemişindir 🙂

 43. Selam Özgür, adının hakkını veriyorsun helal olsun 🙂

  Biz iki kişi Kasım ayında iki haftalığına Kamboçya’da tatil yapmak istiyoruz. Tavsiyelerin var mıdır? Ortalama vize, uçak, yol, vs. kaça patlar bize bir tatil? Anlaşabilir miyiz İngilizce konuşarak ordaki insanlarla? Lütfen cevap ver lütfeennn, tur şirketleri 13.000 TL filan diyor 2 kişi 1 haftalığına aklım çıktı :O

  1. biletini al kendin git. günlük 20-30dolar aralığı dev yeter (alışveriş dışı)

 44. 2 haftalık kamboçya gezimden yeni döndüm.Malezya havayolları ile ist-kualalumpur ve kualalumpur-siem reap uçtuk.Night market civarı uygun oteller ve hostel’lar var.2 arkadaş kahvaltı dahil 13 dolara kaldık.Angkor Wat turu için pazarlık sonucu 10 dolara tuk tuk kiraladık.Sabah 8’den akşam 5’e kadar sürdü.Angkor giriş biletleri günlük 20 ,üç günlük 40 dolar.Ancak sabah gün doğumu ile çıkıp akşama kadar 1 günde geziyi bitirmeniz mümkün.Gerçekten olağanüstü yerler.Akşam yemeklerini yerel sokak yemeklerinden yedik.Noodle türü erişte ve pancake denilen muzlu ya da yumurtalı yiyecekler güzel.Her yerde dolar geçiyor para üstü olarak kendi paralarını kullanıyorlar.4000 Kamboçya Rieli 1 dolar.Yine sadece Kamboçyalıların olduğu bir şehirlerarası otobüsle 5 dolara Siem Reap’den Phnom Penh’e gittik.Yaklaşık 5-6 saat sürüyor ve yolun bir kısmı toprak.Başkentte 2 kişi 15 dolara güzel bir oda tuttuk.Kralın sarayını gezmeyin 6 dolar boşa gider.Ama Killing Field ve Pol Pot zamanı insanların konulduğu hapishane görülmeye değer.İnsanlığınızdan utanıyorsunuz belge ,iskeletler ve resimleri görünce.Killing Field merkezden 15 km uzakta.Bu turu ortalama 15 dolara yapıyor tuk tuklar.Ama bizim gibi pazarlıkta ısrarcı iseniz 10 dolara gidersiniz.Akşamları nehir kıyısı çok hareketli ve eğlenceli.Bangkok!a dönüşiçin Phnom Penh
  Poipet (sınır) yataklı otobüs Poipet Bangkok minivan ile 30 dolar.Toplamda 12-13 saatlik bir yol.Poipet’de inip yürüyerek Kamboçya çıkış ve Tayland girişlerinizi yaptırıyorsunuz.Sizi minivancılar orada boynunuzdaki karttan tanıyarak yönlendiriyorlar.Bangkoktan İstanbul’a döndük.Siz bu geziye Phnom Penh’den 4 saat uzaklıktaki sahil şehri Sihanoukville’yi de eklerseniz çok daha iyi olur.
  Gidecek olanlara taze bilgi olması için yazdım.Gittiğim uzakdoğu ülkeleri arasında Kamboçya’yı sevdim ve tekrar gitmek isterim…

 45. Ben 1,5 yl Kambocya phnom penh de yaşadım ve çalıştım. Bekar iseniz yaşanılacak yer. Taylanttan oraya gelirseniz vip otobüsler var yataklı gece gelin. 100 dolar uçağa vermeyin. Tabi 11 saatlik yolculuğu göze alıyorsunuz. Tenha yerlerde gezmeyin Kambocya da. Yerli halkına kendinizi iyi lanse edin güler yüzlü olun Sizi severler. Gece hayatı mükemmeldir. Ucuzdur. Bayanları mükemmeldir. Ben orada kız arkadaşlarım oldu ve çalıştım onlara turk kızları ilgimi çekmiyor. Yatırım yapılabilir Kambocya da ama akıllı olmak şartıyla. Doğa manzara çok güzeldir. Ama sıcak nemli havasını severseniz eğer. Oteller ucuz 5 dolara da var klima yok vantlator var sadece. 12 dolara güzel oteller var ama klima TV var. Kambocya da giyim pahalıdır. Yemek kültürü bize uymuyordu ama lezzetli yemekleri var. Her yerde pazarlık yapın. 5/3 fiyatına almaya çalışın. 5 dolarlık şeyi 12 dolar diyorlar bazen. Akıllı olup oradan bir kız arkadaşla tatil yaparsanız. Her şeyde pazarlığı o yapar. Ben 1.5 yil boyle yaptim. Turistler malum her yerde kazikliolar. Cep telefonuyla konuşarak yol kenarında gitmeyin sakin. Moto kapkaclar aliyo. Tanıştığımız bir bayanın mekanına gitmeyin. Tük tük taksi en iyi ulaşım. Sabit bir tuktuk taksi bulun. Hem ucuz olur. Şimdilik bu kadar.

 46. Sizi gidi memleket düşmanları,oraları bizde biliyoruz.Neden Ufacık yaşta kız çocuklarının açlıktan parasızlıktan fuhuşa itildiğini erkekten çok ,gay travesti olduğunu kimsenin kimseye parasız su bile vermediğini neden yazmıyosun zırto matah bi bokmuş gibi anlatıyorsun.Oraya sadece gidiş bileti alıp giden ama şu anda aç dönmek için yardım bekleyen onca türk arkadaşımız varken ne yalan pırasa sallıyon,
  Arkadaşlar ben oraların kurduyum gezme dolaşma için eyvallah uyuşturucu küçük yaşta kadın hastalığınız varsa size cennettir ama inanmayın bu salağa çok sıkmış tayyip düşmanlığına vermiş sede türk düşmanı olduğu belli ,Oralara hapis cezaları yüzünden birçok kişi türkiyeden gidip yerleşen çok kişi var vede ordan dönüp 20 30 yıl yatmayı göze bile alanlar var bu size yeter umarım

 47. Kambocyali-0707@hotmail.com bu benim facebook adresim
  İskender says arkadaşım güzel açıklama yapmış özgür gibi fakat kambocyada kapkaç olayından bahsetmemişler bide kambocyada polis yok varda içki içki içmekten sizinle ilgilenmezler
  Taylant.a zaten gitmeyin tamamen şerefsiz olmuşlar karşısındakini insan yerine koymaz olmuşlar ben 11 yıldır gidiyordum artık sadece filipinler diyorum istanbul.manila uçak bileti 1.350 tl den başlıyor fiyatlar ucuz 100 dolar 4.600 peso yapıyor minibüs yani onların deyimiyle jeep ler 8 peso taylant da 100 dolar 3.200 baht minibüs 10 baht kambocyada dolar geçiyor ama para birimi riyal bozdurmanıza gerek yok hep dolar kullanın 1 doları bol bulundurun her ülkede pazarlığın dibine vurun arkadaşlar

 48. merhaba,
  2 yazıyı okuduktan sonra rahat gidilebilen ucuz ülke kavramına çok uyduğunu gördüm kamboçyanın. yazının yazıldığı zamanlar dolar kuru 2 lira iken şuan 3 lira olduğu için verilen fiyatların (eğer geliriniz dolar üstünden değilse) yüksek olduğu aşikar. bazı arkadaşlar da bundan bahsetmiş zaten. ben şu an fethiye’de yaşıyorum. ülkenin durumu çok kötüye gidiyor. serbest iş yapıyorum. gelirim sabit değil zaten bu şekilde kamboçya ya gelinmemesi gerektiğini söylemişsin. buna itirazım yok. fakat kış ayının sert geçmediği doğası harika güzel bir coğrafyada yaşıyorum. tek sıkıntım ülkenin ekonomik ve güvenlik sıkıntısı , kafamın rahat olacağı bir yer fakat ekonomide önemli. bu yüzden kaçmak isteyen insanlar amerika kanada gibi yerlere gidip kaçak yaşamı tercik etmektedir. benim tecrübem amerikada fazla çalışmadan sıradan bir işle 1500 usd ile rahat yaşayabiliyorsun. bu parayı kazanmak çok kolay ama sıkıntı vize durumları.
  fethiyede ise 400 lira ev kirası ve köylülerden gıda aldıktan sonra 1.500 liraya rahat yaşıyorsun. yani 500 dolarla ama kamboçya da 700 dolar olması aslında ucuz bir ülke değil birde imkanları kısıtlı bu yüzden yorumlardan sonra hiç cazip bir yer olmadığını anladım.
  lütfen bu şekilde gerçekten birçok şeyi geride bırakmak isteyen insanlara yanlış gaz vermeyelim.

 49. Özgür Bey Yıllarca Avustralya’da yaşarken ve 2 Auckland seyahatimde sayısız Y.Zelandalı tanıdım Araplar-Türkler ve Fransızlardan sonra gördüğüm en gereksiz ırkdır bu kadar boş-beleş faydasız adam zor bulunur yani yazınızın bir yerinde muhteşem ülke & insanlar demişsiniz gerçek hiç de öyle değil bence neyse… Hayal kırıklığına uğramayın diye yazdım. Selamlar

 50. yahu siz neyin kafasını yaşıyorsunuz aahah. işi gücü olan hatta ailesi olan adamlar gelmek istiyor buraya ben ipsiz sapsız bekar bi adamım bin pişman oldum. burası leşbiyer izmirin basmanesi istanbulun tarlabaşı buraya göre baya bi lüks yerlerdir. yahu fareden otele giremiyorum.otelde uluslarası otel yani! yollardakolumkadar fare geziyor heryer sinek. milleti ısırıyor hastaneye kaldırıyorlar bin dolar üçgün yatsan hesap kesiyorlar. poliste lazımmış!!! bunu burda öğrendik polis düşmanıydık bizde! burda polisin tek yaptığı adam nikmek! rüşvet rezillik eline düşme aman! başımaöyle aman aman bi işgelmedi amagelse naneyi yediğimi gelenlerden biliyorum! ilk fırsatta burdan tüyeceğim. ne sağlıki olarak ne yaşam olarak güvenlik sıfır! risk aşırı yüksek! gayette pahalı! buranın yerlisigibi sinek yuvası leş restoranda yerseniz biraz ucuza geliroda aman aman deil.4 dolardan aşşağı sandviç bulamassınız!

 51. ya ot yasal falan değil defacto yasal! polisyakalarsa yabancıysan elinde koz oluyor gör o zaman kopacak filmi!!! ne koparırsa 100 200 1000 dolar.alıyorlar karakola atıyorlar içeriparayı ver çık!! burası orman kanunlarının olduğu yerdir o kadar

 52. milletti yalan yanlış yönlendiriyorsun!kaçkişi tanıyorsun sanki! hastane karakol burda naneyi yediğin yerler! çünkü adam sana istediği faturayı soktuğunda kime itiraz etcen polis gelse yerlisini savunuyor her zaman! üstüne dayak yer iki katını verirsin! bin defa örneği olmuştur bunun

 53. Yazarlık düşün bilader 😉 Güzel anlatım , Teşekkürler.

 54. Merhaba Özgür,
  Yaklaşık 1.5ay kadar önce bu yazını okumuştum. O sıralar Tayland taydim. Tekrar Kamboçya yaparsam mutlaka bir dürteyim diye aklımdan geçirmiştim ..😊 An itibariyle Kampot dayım bir kaç haftadır …senin için uygun vakitlerse ses et..tanışmak biraz fotoğraf biraz uzakdoğu vs laflamak isterim..selamlarımla Emin

 55. Merhaba kambocyaya gitmek isteyenler yada uzakdogu ya çok uygun fiyata bilet kesebilirz size %30 %40 daha uyguna istediğiniz yere gitmek zor değil muratakpinar2015@gmail.com

 56. Hocam Merhaba

  ben tatil için kamboçyayı düşünüyorum açıkçası bir havuz bir sezlonga boktan bi antalya oteline vereceğim parayı burda farklı bi deneyim yaşayarak harcamak isterim. benim sorularıma gelince
  Denizi sahili güzel gece hayatı kızları bol olan malum amacımız yeni tadlar keşfetmek 😀 benim ingilizcem amatör seviyede ama her zaman cesaretim vardır önerir misiniz yinede bilmeyen birisine yoksa bu turlar düzenliyolar onlarlamı gitsem daha doğru olur.

 57. 2 yıldır Kamboçya ve Tayland’ da yaşıyorum. İşim geregi bu 2 ülkeyi çok iyi biliyorum. Bendeki bilgilerin güncel olduğuna guvenebilirsiniz 🙂 Merak ettikleriniz için mail atmanız yeterlidir.

 58. Burak Atay bey sakıncası yoksa size Kamboçya hakkında sormam gereken şeyler olacak. benim mail adresime geri dönerseniz sevinirim abarot1912@gmail.com. Kendinize iyi bakın

Comments are closed.