apsara dansçısı

Phnom Penh, Kamboçya, Apsara Dans videolarım (Dansçı: Sivmeng Leu)

Apsara Dansı kamboçyanın en ünlü dansı. Bizim zeybek, harmandalı, halay, misket falan gibi bir oyun değil, saray oyunu. Bizim osmanlıda öyle ünlenmiş bir saray oyunu yok bildiğim kadarıyla. Bi dansözler var tahrik etme amaçlı, o kadar.

Apsara kendi içinde bi tiyatro metni olan bi oyun. Asya mitolojilerinden geliyor ve apsara dansçıları oradaki hikayeleri canlandırıyorlar. (Apsara dansıyla ilgili detaylı bilgi için wikipediaya bakabilirsiniz, epey bi açıklama var.)

Bu dansçıyı bulmam biraz zor oldu epey bir kişiye sordum. Çünkü gerçek apsara dansçıları genelde ingilizce bilmiyor. O sebeple iletişim şansı bulamıyordum.

Phnom Penh’de yaşayan bir amerikalıyla tanıştım. Onun bir tanıdığının tanıdığının tanıdığıymış bu kız. ilk önce gittim sahnede izledim, gayet güzel oynuyor. Sonra ingilizce bilen bir kamboçyalı arkadaşı tercüman oldu onun aracılığıyla iletişime geçtik ama epey komik bi durumdu. “anlıyorum ama konuşamıyorum” seviyesinde biriydi o tercümanda. çoğu kere cep telefonuna mesaj olarak yazıp ona okutuyordum 🙂 o da anladığı kadarıyla tercüme ediyordu.

ilk defa hiç İngilizce bilmeyen bir modelle çalışmış oldum. Epey yorucuydu ilk başta ama sonra birbirimize alışınca işler kolaylaştı.

Sonra bu budist tapınağına gittik bir gün önceden. baş rahipten izin almak gerekiyordu tapınağı kullanmak için, son dakkada süpriz olsun istemedim. Baş rahibin huzuruna çıkmak için önce alt rütbeli rahipler bi okuyup üflüyorlar. “kutsal su” attılar yüzüme başıma bi fırçayla. Çok eğlenceli dualar okudular, lord of the rings’deki elfçe konuşmalar gibi geldi bi anda 🙂 Sonra başka bi budist arkadaşın söylediğine göre, bizdeki gusül abdestine benzer bişeymiş o, cenabet cenabet baş rahibin huzuruna çıkılsın istenmiomuş 🙂

sonra bi de başrahip sulu sulu dualar okuyup ıslattı bi tomar. Sırıl sıklam olunca izin verdiler 🙂 (ama zaten 40 derece, ıslaklık güzel bişey, şikayet etmion pek fazla.)

Ertesi gün sabah 8’de tapınağa geldik saat 3te anca bitti işimiz. 2 saat hatunun giyinmesi sürdü, 2 saat apsara çektik. 1 saat mola, 2 saat da coconut dansı ve halk dansı çektik.

Yani totalde 3 farklı dans çektim. Apsara, Coconut, folk dans.

Stok şirketlerine de baktım, şimdilik benim videolarımdan daha iyi videolar yok, hehe 🙂 bi süre rakipsiz olabilir bu videolar.

Buradan izleyebilirsiniz: (1080p izleyin)

Share/Bookmark
Share:

1 comment

Comments are closed.