çöp toplayarak yaşayan fakir insanlar derme çatma kulübeler

Phnom Penh, Kamboçya, Çöp Toplayarak Yaşayan Kamboçyalılar

Phnom Penh, Kamboçya, Çöp Toplayarak Yaşayan Kamboçyalılar

Asya’da dolaşmayı yaşamayı seviyorum. Dolaştığım yerlerde de ne çeksem diye düşünürken “Baraka” filmi lokasyonlarla ilgili ilhamlar verir genelde. Kamboçya’da da 2 sahnesi vardır beni etkileyen, 1.si şehir çöplüğü, 2.si Toplama kampları.

Şehir çöplüğüne gitmek istedim. Biliyorum türkiyede de çöpten toplayan bir sürü insan var ama kamboçyaki durum dünyadaki en beterlerinden.

Gazetecilikte okuyan kamboçyalı bir kızla tanıştım. haber değeri olan bir konu olduğundan onun da ilgisini çekti. Beraber gittik, o olmasa o insanlarla hiç konuşamayacağımdan hiç gitmezdim herhalde.

Baraka filminden ve daha sonra uluslar arası basında çıkan haberlerden sonra, phnom penh belediyesi çöplüğün yerini değiştirmiş, insanların içeri girmesini engellemek için bildiğiniz hendek kazmışlar çöplüğün çevresine. Bizi de kapıdan geri çevirdiler haliyle.

Biz de çöplüğün içine giremezsek, bu insanların yaşadıkları evlere gidelim, muhtemelen yakındır dedik. Çevrede motorla bakınırken hemen çöplük hendeğinin dibinde, tenteden evlerini gördük.

Yanlarına gittik ve çok sıcak karşıladılar. Videoda görürsünüz 15 ev ve yaklaşık 110 insan var. (tüm insanlar videoda yok tabi, 30tanesi falan videoda)

Bir kişi ayda ortalama 5 dolar kazanıyor.

Bak yanlış yazmadım, günde değil, AYDA 5 DOLAR. Bu 5 dolarla pirinç alıyor ve onu yiyerek hayatta kalmaya devam ediyor.

Videonun başındaki yaşlı kadın el parmak eklemleri iltihaplanmış, ilaç almayı bırakın, doktora gidecek parası bile yok. o sebeple o şekilde yaşıyor mecburen.

Benden pirinç almamı rica ettiler, gittim bakkaldaki tüm pirinci aldım. 25 kilo kadar vardı ve sadece 8 dolar tuttuydu o kadar pirinç. 110 kişiyi 8 dolara yemek ısmarlamış oldum, tuhaf bir his. Yetersizlik hissi..

Hendekten dolayı esas çöplüğe hiç geçemedim, ama bu tente evlerde de epey video çektim.

Bu insanlara yardım etmek isterseniz, http://pse.asso.fr/ adresini bir bakın. Bu fransız bir NGO. direk olarak burada gördüğünüz tarzdaki çocuklara eğitim veriyor. Para yardımında bulunabilirsiniz. Ayrıca eğer ilginizi çekiyorsa, gönüllü olarak da çalışabilirsiniz, ger.ekten her türlü yardıma çok ihtiyaçları oluyor. (videonun sonuna da yazdım bu bilgiyi)

Buradan izleyebilirsiniz: (1080p izleyin)

Share: