mumbai bombay tren istasyonu

Mumbai’daki günlerim ve yeni stock videolarım

Mumbai’daki günlerim ve yeni stock videolarım

Bir önceki yazımda yeni bir asya turuna başladığımı söylemiştim, (ilgilenirseniz buradan okuyabilirsiniz). ilk durak olan mumbai’daki videoları işledim. Hindistan’ın meşhur trenlerini çektiğim videolarımı youtube kanalımdan izleyebilirsiniz:

http://www.youtube.com/watch?v=aI6yEYQwHNc

Aslında Mumbai epey verimsiz geçti, mumbai gecekonduları keşmekeşliği ile ünlü bir şehir, slumdog milyoner filminin geçtiği şehir. Ama saat 3’te 4’te uyanmaya alışık biri olarak, uyku düzenimi tam oturtamadığımdan, 4 günün 1’ini full 2’sini de yarım gün uyuyarak geçirdim. güneş battıktan sonra da pek çekilcek şeyi olan bi şehir değil.

Ayrıca geçen asya gezimde 2.000 video çekmiştim. sağlam bi sayı 2bin video. ondan kendimi tekrar etmek istemedim, çekmediğim şeylere baktım.

En bomba yer tren istasyonları. Ya inanılmaz yerler, tek tük çektim ama tripod kurmak yasak normalde, ondan elde çekmeye çalıştım bi gün. çok kalabalık, epey zorlandım. videoda kalabalığın bufak bi kısmı var, tam işe gidiş saati çekemedim (uyanamadım çünkü: ) ) saat 11 falan o tren çekimleri ve hala çok ama çok kalabalık.  İnsanlar trenlerden sarkıyorlar ben de sarktım hakkaten çok eğlenceli bi duygu, çocuk gibi hissedionuz : )

Diğer tren videoları ise (gece olan) Goa’ya gitmeden önce geceleyin tren beklerken çektiğim görüntüler. tam iyi şeyler yakalamaya başlamıştım, güvenlik gelip durdurdu, tripod yasak dedi.

Teknik olarak da yeni bişeyler denedim, normalde stabiliser pek kullanmam (taşıması ağır ayar yapması da uzun sürdüğü için) ama bu sefer çok hafif bir sabitleyici aldım istanbuldayken, onu da denedim, şimdilik 3-4 çekimden anca biri kullanılabilir seviyede, hala tripod kalitesinin altında ama gene de zor çekimler için epey işe yarıyor. özellikle de tripod yasak yerlerde günü kurtarıyor.

Mumbai’da genel olarak 5 mekanda çekim yaptım:

1- Tren istasyonları: gündüzki çekimler (hareketli kameralı çekimler) banliyö treni, gece çekimleri şehirler arası tren istasyonu.

2- şehir merkezi: kriket oynayan çocukların videoları

3- Elephant island: buda heykellerinin olduğu videolar. Aslında pek bi numara yok mekanda ama mekan Unesco listesinde diye videoları silmedim.

4- National park ve Hindu Mağaraları: Mumbai şehir merkezinde dev bir orman barındırıyor. orman epey balta girmiş bir orman ama yine de kapladığı alan epey büyük. içinde de dağı oymuşlar kapodokya tarzı tapınaklar yaşam alanları yapmışlar. ama hiç etkilenmedim, gördüm geçtim. çekmiştim epey görüntü ama elephant adasından sonra onları silmeye karar verdim. (çok benzer şeyler ve biri unesco listesinde meşhur bir mekan diğeri kıyıda köşede yer. harddiskimde çok yer yok bu sefer ince eleyip sık dokuyorum videoları

5- Market: Asya marketleri geçen seneki 2.000 videom içinde epey var, onları da tekrar etmek istemedim. özellikle kamboçyadaki marketler en bombaları. hindistanda elde çekim deneyim dedim, ama çok iyi olmadı. görüntüyü sabitleyemedim kalabalık içinde, daha pek çok kere giderim markete daha iyilerini çekerim deyip sildim tüm görüntüleri.

Bu arada mumbai’da tuvalet kağıdı yok, daha da bombası insanlar öyle bişeyin varlığından da haberdar değil : ) iyi ki arkadaşlar uyarmıştı beni de türkiyeden 3 rulo yanımda getirmiştim : )

Ama genel olarak şunu diyim, yok efendim hindistan çok pismiş yok her yer leş gibiymiş falan derse biri siklemeyin hiç. tamam temiz değil ama yaşanılmayacak seviyede bir yer değil, 1 milyar insan yaşıyorsa siz de yaşarsınız canavar gibi.

Ucuzluk bakımından türkiyeden ucuz ama kamboçya/laos/vietnam tarafları çok daha ucuz. (kamboçya’dan sonra her yer çok pahalı)

yollar inek dolu ama bunu zaten biliyorsunuzdur , uzun uzun değinmicem : )

Mumbai’dan Goa’ya geçtik. yaklaşık 10 gündür goa’dayım şahane yer, o plaj senin bu plaj benim takılıyorum ayıptır söylemesi, onun videolarını da işleyince paylaşırım, ama küfür etmece yok : P

Share:

Leave a Reply


Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.