havaalaninda-uyuyan-adam-goz-bandi-gezgin-yolcu

620 Euro’ya 90 gün boyunca 15 Ülkelik Avrupa seyahatı yapıyorum = )

avrupa-gezdigim-ulkeler-yol-plani-ryanair

620 Euro’ya 90 gün 15 Ülkelik Avrupa seyahatı yapıyorum = )

Önümüzdeki hafta itibariyle 3 aylık bir avrupa turuna çıkıyorum. Net tarihler 17 haziran ile 14 eylül arası, tam 90 gün. Niye 90 gün derseniz, schengen vizesi maksimum 90 gün kalmaya izin veriyor, yoksa ekime kadar daha kalırdım 🙂

Gideceğim ülkeler: Yunanistan, Macaristan, İtalya, İsveç, Polonya, Norveç, Letonya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Slovakya, Fransa, Portekiz, İspanya ve Malta.

Esasında geziyi motor ile yapacaktım ama sponsor falan dertleriyle uğraştım epey vakit kaybettim. Normalde planım nisan sonu mayıs başı yola çıkıp balkanlarda da dolaşarak, 90 günlük schengen kuralını da ihlal etmeden gir çık yaparak 4-5 ay dolaşacaktım. Ama ege turu yaptım, tam istediğim gibi gitmedi sponsor olayı, onun için şimdi bildiğim gibi yekten devam edeyim dedim. Vakit de daraldığından uçakla hızlı hızlı gezmeye karar verdim.

Bu Gezi Bir Nevi Avrupa 102

Çok aşırı hızlı hızlı ordan oraya koşturmaları sevmiyorum, bir yere gittiğimde rahat rahat uyuyamıyorsam gönlümce milletle muhabbet edip kültürün içine girebilecek vaktim kalmıyorsa sevmiyorum. Onun için her şehre ortalama 5-6 gün bırakmaya çalıştım.

Bu 90 günlük seyahat bir nevi avrupa 102 giriş gibi olacak. 101 daha önce almıştım : ) Daha önce Avrupa’da 5ay civarı bulundum, Almanya’da 3 -4 ay geçirdim 15gün rusya’da, 3-5 gün hollanda’da, 3-5 gün belçikada 3-5 gün de Gürcistan’da bulundum. Ama Avrupa’nın geri kalanını hiç bilmiyorum. O sebeple, sakin bir giriş olarak kendimi “başkent”ler ile sınırladım. Ülkeleri detaylı gezme olayını önümüzdeki bahar-yaz aylarına bırakıyorum. (önümüzdeki yaz, motor veya arabayla, full karayolu ile kırsal kesimleri gezmeceli bir tur düşünüyorum)

Bu Yaz Takvimim, tam olarak şöyle:

 

uçak bileti gün
gün ay gün ay fiyatı € sayısı
atina 17 haziran 22 haziran 29 5 ryan air
budapeşte 22 haziran 26 haziran 35 4 ryan air
roma 26 haziran 2 Temmuz 72 6 ryan air
stokholm 2 Temmuz 8 Temmuz 17 6 ryan air
warşova 8 Temmuz 14 Temmuz 10 6 ryan air
oslo 14 Temmuz 19 Temmuz 18 5 ryan air
riga 19 Temmuz 24 Temmuz 26 5 ryan air
brüksel 24 Temmuz 29 Temmuz 35 5 ryan air
prag 29 Temmuz 4 Temmuz 20 6 tren
viyana 4 Ağustos 10 Ağustos 15 6 Bot
Bratislava 10 Ağustos 13 Ağustos 47 3 ryan air
paris 13 Ağustos 19 Ağustos 35 6 ryan air
porto 19 Ağustos 25 Ağustos 61 6 ryan air
barcelona 25 Ağustos 31 Ağustos 30 6 ryan air
ibiza 31 Ağustos 5 eylül 33 5 ryan air
madrid 5 eylül 12 eylül 40 7 ryan air
malta 12 eylül 14 eylül 100 2 pegasus
istanbul 14 eylül
total 623 euro

 

havaalaninda-uyuyan-adam-goz-bandi-gezgin-yolcu

Şimdi ulaşım gördüğünüz üzere saçma bir rotası var, budapeşte’den roma’ya sonra teee ebesinin nikahındaki stokholm’e gidiyorum, ordan aşağı inip varşova’ya, sonra tekrar kuzeye oslo’ya falan saçma sapan bir rota var. Niye böyle saçma derseniz, tamamen ucuz uçak biletlerine göre yaptım rotayı = )

Türkiye’de pek bilinmez ama avrupa’da RyanAir diye bir havayolu firması var. Skyscanner veya aracı kurumlarla çalışmaz, çalışırsa da ucuz olmaz. Bu firma uçan otobüstür. Fiyatları dehşet ucuz tutar ama kalite 500t civarındadır : )

Detaylı bilgi için “ryanair survival guide” diye aratın google’da epey bir kişi yazmış. misal varşova-oslo bileti sadece 10euro ama eğer zamanında online check in yapmazsanız, havaalanında yapmanız gerekirse 40euro ceza vermeniz gerekir. Acaip kuralcı ve hata yaparsan affetmeyen bi firma. Bir de o fiyatlarda bagaj hakkı sıfır. El bagajı sınırı da 10 kilo. (Benim ağırlığım geçicek, her uçuşa ortalama 25euro ilave ödemem gerekecek ama siz ekipman ile dolaşmadığınızdan onu yazmadım)

Ryan air kullanmadığım yerler, onun uçmadığı yerler. Prag’dan viyana’ya uçuşlar manasız pahalı, onu otobüsle gidicem (4-5 saat) Viyana’dan bratislava’ya da 1-2 saatlik bot gezisi varmış. ülkeden ülkeye bot ile gitmek her zaman hoşuma gitmiştir : )

———————

Kalacak yer olayını henüz ayarlamadım ama çoğunlukla CouchSurfing yapmayı planlıyorum. Daha hiç araştırmaya başlamadım. Onun için eğer bu şehirlerdeyseniz, beni itinayla misafir edebilirsiniz : ) yeriniz müsait değilse de bi çay kahve içebiliriz elbet..

————————–

Yanıma laptop almayacağım ama telefondan anlık paylaşımlar yapmaya çalışcam üşenmezsem. Beni takip etmek isterseniz,

facebook.com/dunyabirmasaldir

youtube.com/user/OzgurCagdas

twitter.com/Ozgur_Cagdas

instagram.com/ozgur_cagdas/

plus.google.com/+OzgurCagdas

disiplin tutturabilirsem de şu hashtag ile takılmayı planlıyorum

#Avrupa90gün15ülke

——————————————–

şans dileyin = )

.

dunya-avrupa-gezdigim-ulkeler-yol-plani

Share:

5 comments

 1. Avrupa’yı gezmenin tam zamanı, hava ısınmıştır oralarda. keyifli yolculuklar olsun bro.

 2. 500T iyiymiş :)))
  Günün birinde Schengen almaya karar verirsem, sırf öğreniim deneyimliim diye alcam bi Ryan Air bileti.
  Viyana ve anasının nikahı stokholm’de 1-2 tanıdık var. Sorayım bakayım müsaitlermiymiş…

  1. valla ben ryanair bileti aldım ama kafadan 5saat okuma yaptım neymiş fln die. çok acaip kuralları var, cep telefonun elinde taşımana bile izin vermio illa çantaya koy tartıcaz diomuş 🙂 hafif bi gerginlik var ^^

   viyana ve stokholm’de çok cazip tanıdıklarmış 🙂

 3. “Üşenmezsem telefondan yayın yaparım” demişsin ya, seni birazcık tanıyorsam o sakinlikte zor be Özgür. Ancak hem tadını katlamak hem de bizi imrendirmek için paylaş lütfen.

Leave a Reply


Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.