kafatası kurukafa kafa tası kuru kafa iskelet

Phnom Penh, Kamboçya, Killing Field Stock videolarım

Phnom Penh, Kamboçya, Killing Field Stock videolarım

Bir önceki yazımda da belirttiğim gibi Asya’da dolaşırken “Baraka” filminden epey ilham alırım. Kamboçya görüntülerinden de, şehir çöplüğü görüntüsüyle birlikte, toplama kampları / işkence müzesi görüntüleri epey etkileyiciydi. elma armut gibi üst üste yığılmış kurukafalar.. inanılmaz dramatik bir görüntüydü.

Mekana gidince, Baraka filmi gözümden biraz düştü. Çünkü adamlar bir kule yapmış, nerdeyse 25 – 30 metre yüksekliğinde, 10 kat her katta da genelde 3’er sıra kafatası üst üstüste kocaman bir anıt. O kadar yasal izinle teknik ekipmanla neler çekilmezdi ki orda.

hiç hoşuma gitmese de steadicam olmadan elde çekim yaptım. Bazı yerlerde çok sallandı kamera ama hiç yoktan iyidir diyip çektim yinede.

Videonun içine de tarihsel bilgi koydum biraz, izleyen bu ne demesin diye, burada da kısaca anlatayım.

Amerika vietnamda savaşırken, kamboçyaya da epey bir yıkım vermiş. Hatta söylenene göre, vietnam savaşında sırf kamboçyaya atılan bomba miktarı, tüm ikinci dünya savaşında kullanılan miktarla aynıymış.

Amerika kaybedince, vietnam koministlerince desteklenen kamboçya koministleri kamboçya yönetimini 1975’te ele geçirir. Tabi her koministte olduğu gibi bunlar da diğer koministlerden farklı olarak kendilerince “en doğru kominizmi” getirmeye kalkışırlar.

iktidarı ele geçirdiklerinden sadece 3 saat sonra, Pol Pot (liderleri) emir verir. Phnom Penh boşaltılacak, herkes köylere gidecek diye.

Herkes kuzu kuzu evlerinden çıkar, köylere gider. Gitmeyenler vatan hainliğiyle suçlanıp anında idam edilir.

1 haftaya kalmadan, başkent Phnom Penh, hayalet şehire döner.

Phnom Penh’deki bir okulu da işkencesi dünyada en meşhur 10 hapishaneden birine dönüştürü: S-21

Burada yeterince işkence ettikten sonra da killing fields’lere (öldürme alanları) yollarlar.

ülke çapında 300 civarında killing field var. Bu benim çekiğim müze haline getirileni. diğerleri bildiğim kadarıyla kapalı.

Pol Pot’un iki sözü var manyaklığının sınırını özetleyen:

– “Eğer birisinin hain olduğuna dair ‘şüphe’ duyuyorsanız, onu öldürün. Bir haini kazara serbest bırakmaktansa, bir masumu kazara öldürmek daha iyidir.”

– “Eğer bir kişiyi öldürürseniz, tüm ailesini de öldürün. Otu öldürmek için, kökünü de öldürmelisin.”

1975’te Pol Pot başa geçtiğinde Kamboçyanın nufusu yaklaşık 8 milyonmuş. 1979’da vietnam ordusu tarafından devrilene kadar 2 milyon kişiyi öldürmüş. 8 milyon kişiden 2 milyonunu katletmiş. Her 4 kişiden 1 kişi.

Video burda: (1080p izleyin)

Share/Bookmark
Share: