online analiz

Gecikmeli 2015 Yılı Online Profillerimin Analizi: 10 Milyon Üzeri Hit, 6.000 Üzeri Eser Satışı, Virale Düşen İşler vs..

Online-vs-real-life-analizi

2015 Yılı Online Profillerimin Analizi: 10 Milyon Üzeri Hit, 6.000 Üzeri Eser Satışı, Virale Düşen İşler vs..

Woody Allen Deconstracting Harry filminin sonunda şöyle der kendi öz hayat hikayesi için: “it is a story of a man who can’t function well in life but can only function in art. It’s sad in a way but also funny story.” (Gerçek hayatta tam tutunamayan ama sadece sanatta bir şeyler yapabilen bir adamın hikayesi. Bir bakıma hüzünlü ama eğlenceli de bir hikaye.. )

Benim hayatımda benzer.. Gerçek hayata tam uyumlu olamasam da, 2015 yılı sanal hayatım benim açımdan gayet iyi geçti. Bu yazıda rakamlarla kendi analizimi yapcam. Bu esasında kendim için bi analiz, sonraki senelerde karşılaştırmak için ama stock işiyle ilgilenen ve/veya sosyal medya işleri yapanlarında ilgisini çekebilir diye bir kaç yorum da yaparak paylaşıyorum. ilk kısım sosyal medya, 2. kısım stock siteleri. (stock sitelerini merak edenler, direk ikinci kısma geçebilir)

microstock-vs-social-media

 

 

A- SOSYAL MEDYA

photo

1- Couchsurfing: Böyle hani sadece ihtiyacınız olduğunda arayıp sorulan eş dost akraba vardır ya, onları çok seversiniz ama bir türlü normal vakitlerde buluşamazsınız falan.. Couchsurfing (kısaca CS) bunun internet versiyonu tam olarak. Son 1-2 yıldır sadece yolculuk yaparken kullanıyorum malesef. (eskiden misafir de ediyordum ama son bir yıldır hiç edecek fırsat olmadı) CS bu sene bana 5.000 Euro’dan fazla tasarruf yapmamı sağladı. Yani avrupda gezimde 3 ay gezdim, kafadan 60 günü CS yapmışımdır. CS kullanmak yerine airbnb’den ev tutsaydım ortalama 80 euro’dan 5.000 euroya yakın konaklama masrafım olacaktı. Artı olarak evini kiraladığın insanlar (veya oteller) seni pek umursamaz. CS üzerinden evini paylaşan insan ise, aradığı şey iki çift muhabbettir, farklı deneyimleri olan insanlarla tanışmaktır, günlük hayatın monotonluğunu kırmaktır. Dolayısıyla, ekonomi yanına ilaveten, eğlence konusunda da kusursuz bir ortam sağladığı için 2015 yılında, benim için en şahane sosyal medyası CS oldu. (not: yüzyüze tanışmadığım kimseyi CS’de ark olarak eklemiyorum. Tanışmadığım kişiler lütfen CS üzerinde eklemesin. CS facebook değil^^)

YouTube-icon-full_color

2- Youtube Kanalım: Benim için youtube, en coşkulu artışı gerçekleştiren platform oldu. 2014 yılında 350bin hit almışken, 2015 yılında 5milyon hit aldı. (kanalın toplam hit sayısı 6buçuk milyona ulaştı.) Abone/takipçi sayısı 2binlerden 12bine çıktı. (youtube’da 12bin takipçi olması, benim gibi seyahat videoları paylaşan biri için, inanılmaz büyük bir rakam aslında) En büyük katkıyı elbette virale düşen isviçre festival videosu yaptı. 5milyon hitin 4milyonu o videoya ait. Youtube’dan, reklam geliri de kazanabildiğim için, 2015 yılında, iyi bir artış oldu 2014 yılına kıyasla. Youtube’a tonla video yüklemek istiyorum da ama müzik seçmesi işkence geliyor. Çoğu müzik teliften ötürü engelleniyor fln, uğraşması zor geliyor. Müzik derdi olmasa, kafadan 100 video daha yapabilirdim seyahatlerimden..

3- Dünya Bir Masaldır Blogum: Bu Blogum açtığım günden beri reklam geliri gözetmeden düşüncelerimi ve işlerimi paylaştığım bir mecra oldu. (hala herhangi bir reklam gelirim yoktur blogdan) Blog sayesinde çok iyi insanlarla tanışma şansım oldu, o insanlar sayesinde çok güzel deneyimler yaşadım. Blogumun bu yönünü çok seviyorum. 2014 yılı kabus gibiydi, 2 tane yazım hiç beklemediğim şekilde virale düştü ve 1 milyondan fazla hit geldi bloga. (Işıd ve kamboçya yazılarım) Aynı mesajın 2 farklı versiyonunu söyledikleri yorumlar epey bunalttı: “gerçek islam bu değil” bi de “gerçek kamboçya bu değil”. Bunlar acaip kitle, ilk başta anlatmaya çalışıodum olayı da, enerjim kalmadı artık, zombi gibi çıkıyorlar her yerden. 2015’te de devam etti bu tarz yorumlar ama virale yeni bir yazı düşmediği için nispeten daha sakin geçti, 400bin civarında hit ile yılı kapadım 2015 yılını.

4- Dünya Bir Masaldır Facebook Sayfası: Dünya Bir Masaldır’ın facebook sayfasını, ismi başkası kullanmasın diye açmıştım ama öyle boşta duruyordu. Ayn’ın da büyük teşvikiyle, bu yıl ilk defa sayfa kullanmaya başladım. Hatta senenin başında da değil, avrupa gezisine çıkmadan önce mayıs gibi aktif kullanmaya başladım. Şimdilik 2bin’e yakın takipçi oldu. Facebook’ta beni ekleyen çok olduğu gibi silen de çok oluyor. Bir de hemen herkes kendisine bir sayfa açıyor facebook’ta. Her gün kafadan 2-3 yeni sayfa daveti geliyor. Sanırım millet sayfalara doymuş. Ondan artış oranı çok düşük. Ayrıca reklam geliri gibi bir şey de kazanmadığım için çok kasmıyorum, muhabbetine kullanıyorum sayfayı daha çok. Ayrıca facebook da blog gibi, sayesinde çok şahane insanlarla tanışmama vesile olduğu için facebook’u da ticari mecradan çok eğlence aracı olarak kullanıyorum.

4- Instagram: Bu da yeni girdiğim bir şey. Zaten seyahat edip video&foto çekip stock sitelerine koyduğumdan, ticari olmayan bir mecraya uğraşasım gelmiyordu. (İlk başlarda instagram gözümde flickre, picassa gibi bir yerdi benim için). Ama millet epey yardırmaya başlayınca, hatta facebook kapayıp sırf instagram açanları gördükçe kullanalım bakalım dedim. Mayıs’tan beri özellikle gezerken kullanıyorum, şimdilik sadece 700 takipçi var da, eğlenceli yer. Devam ederim muhtemelen.

social-smedia-strategy

 

5- Diğer Sosyal Medya Platformları: Twitter, Sadece seçimden seçime girdiğim bir yer. Diğer zamanlarda hiç girmiyorum neredeyse. Nedeni karakter sınırı. cümleni sığdırmak için on takla atıon fln, çok kasıo beni. Linkedin’e de yılda 3-5 kere anca giriyorumdur. Google+, flickr, picassa, vimeo, foursquare, tripadvisor, lastFM, soundclouds, spotify, StumbleUpon, Tumblr, Pinterest, behance vs.. daha aklıma gelmeyen milyon tane hesap var. Çoğundaki hesaplarımı aktif kullanmıyorum. İzleyici modunda takılıyorum. (stock sitelerindeki hesapları yönetmek yeterince vakit yiyor, aşağıdaki listeyi görünce ne demek istediğim anlarsınız)

microstock-business

B- STOCK SİTELERİ

Öncelikle benim gibi 20-30 firmayla non-exclusive çalışanlara önerim excel tablosunda tüm datanızı yazarak inceleyin kendi grafiğinizi, hayatı kolaylaştırır. Aşağıya kısa bir metaanaliz koyuyorum ama karışık gelirse tek tek söyleyim:

2015 yılını 3.000 yeni video üreterek kapattım (hepsi de 4K). 2014 yılı başında 5.500 video vardı, 2015 yılı başında 7.000’e 2016 yılı başı itibariyle de 10.000’e çıkmış durumda.

Yani video adedinde 2014’te %30’luk bir artış olmuştu. 2015 yılındaysa toplam video sayımı 2014 yılına kıyasla %40’lık bir artışla kapadım.

Ama tek başına video sayısını arttırmak yeterli değil, onların online olup alıcılarla da buluşması gerek. 2014 başında 12 ajansla çalışıyordum, 2015başında bu sayı 21’e, ocak 2016 itibariyle de 28’e çıkmış durumda. Ajans sayısı da düzenli artış halinde.

Ajanslardaki toplam online video sayım da hem ajans sayısı hem video sayımın artmasıyla hızlı yükselişte. (aynı videoyu 28ajansa da yüklemeye çalışıyorum) 2014 başında 30bin online videom 2015 başında 50bine, 2016 başındaysa 70bine çıkmış durumda.

Şu an kamboçya’da bu sayıyı yükseltmeye çalışıyorum. Hala 2015 içinde çektiğim videoları yüklemediğim siteler dolu. Tüm hepsine herşeyi yükleyemem elbette; ama Kamboçya’da upload işim bittiğinde tahmini 100.000 online dosyaya ulaşmış olurum. Yani 100binden fazla linkten benim herhangi bir işimi görebilir / alabilir insanlar. Google’a herhangi bir şehir ülke falan yazdığınızda ilk sayfada çıkan görseller arasında benim işlerim epey oluyor bu hacim sayesinde.

Özet Tablo:

1ocak 2014 1ocak 2015 1ocak 2016 1 ocak 2017 (tahmini)
Total video sayım 5500 7000 10000 12.000 – 13000
çalıştığım firma sayısı 12 21 28 30 +
online video sayım (tüm ajanslardaki total sayım) 30bin 50bin 70bin 100bin ++
Marketlerdeki videoların toplam sayısı 900.000 1.800.000 3.500.000 ?
Sayısal olarak markette kapladığım hacim %0,6 %0,4 %0,3 ?
satışlarda artış %40 %10 ***görcez***

 

NOT: Kalite elbette önemli ama ben zaten tüm videolarımla aşırı ilgileniyorum. En olmadık yerlerden estetik açılar yakalamaya çalışıyorum vs. O sebeple kalite sabit diyebiliriz, elimden geldiğince hepsini de en yüksek seviyede tutuyorum.

Şimdi siteler üzerine kısa kısa değincem,

microstock-business

2016 YILI İTİBARİYLE STOCK SİTELERİNİN TEK TEK ANALİZİ:

Shutterstock

1- Shutterstock: Benim açımdan en iyi iki siteden biri (diğeri Pond5). Satış grafiği yüksek ve stabil. Öte yandan 2015 içinde sene epey bir üst düzey yöneticisi farklı firmalara geçti, borsada %30’a yakın değer kaybetti. Adobe fotolia’yı aldı ve shutter’ın market stratejisini kopyalayarak müşteri kapmaya başladı. Zorlu süreç bekliyor shutter’ı. Normalde video sayımı arttırdıkça satışlar da yükselirdi. Gelirim düşmedi ama artış da olmadı shutter’da. Yeni video ekleyerek mevcut durumumu korumuş oldum sadece.

logo-pond5

2- Pond5: Site hızı ve kullanışlılığı bakımından favori sitem. Binlerce videoyu yönetmesi bir şey değiştirmek gerekince değiştirmesi vs, en kolay site. Satışları başarılı ama her ay sabit değil. Grafikte Zigzagları fazla. Pond’da shutter gibi bir gelir artışı getirmedi, mevcut durumunu korudu.

logo-videohive

3- Videohive / Envato: 2014 yılında aktif kullanmaya başladım bu siteyi. 2015 içinde en iyi 3. sitem oldu. Bu yılın nisanmıydı mayısmıydı ne bi ayında sitenin en çok satan ilk 20’sindeydim. (binlerce video satan insan içinden) Ona rağmen ne shutter ne de pond’un satışlarına yaklaşamamıştı. Benim açımdan satışları iyi bir site olmakla beraber, başvuru süreci acaip zor. inanılmaz zaman alıyor meşakatli. şu aralar biraz yükleyip uğraşıyorum vaktim var diye ama beni ikilemde bırakıyor hiç uğraşmasam mı acaba diye.

logo-Dissolve

4- Dissolve: mart 2015 gibi bana mesaj attılar. Videolarımı görmüşler ve onlarda da satışa koymamı istediler. Ben de kabul ettim. Temmuz gibi online oldu videolarım ve satışa başladı. O zamandan beri genelde 4. 5. veya 6. en çok satan sitem oldu (aylık bazda, 20den fazla firma içinden). Kurucusu istock kurucularından biriymiş, fotolia’da da bi süre çalışmış bi amcaymış. Tesadüf değil. 2015 yılında gelir artışı sağlamamda videohive ile birlikte en önemli site.

VideoBlocksLogo600pixels

5- Videoblocks: Bu en enterasan site. Daha anca kasım 2015te videolarımı yollayabildim, sadece geçen ay (aralık 2015’te) satıştaydı. Ve aralık ayında, hem dissolve’u hem de videohive’ı geçerek 3. sıradan giriş yaptı listeme. İlk aylar video yeni olduğu için daha çok satar, ama güzel bir start aldı. umarım sabit devam eder.

Fotolia-logo2

6- Fotolia: Fotoğrafta büyük ama videoda yıllardır vasat bir sitedir, ilk 5’e hiç giremez. Adobe aldıktan sonra satışlar artarmı acaba demiştim ama kayda değer bir artış görmedim henüz. Yine de Adobe faktörünü gözardı etmemek lazım, o sebeple şu an önem verdiğim siteler arasında bulunuyor.

123RF-Icon-Black-200

7- 123rf: Bu da fotoda iyi video’da vasat sitelerden. Ama yine de satıyor mu satıyor.

logos1

8- Istock: Satış oranları benim için en düşük sitelerden biri. 30’a yakın siteden 10-15 aralığında kalıyor çoğunlukla ama bu siteyi de göz ardı etmeyin çünkü sektör lideri. Yeni başlayacak kişilere önerim, istock ile başlayın. Istock’un kıl tüy mevzuatını öğrenirseniz, tüm sitelerde başarılı olursunuz. (benim satışlarımın düşük olmasının temel nedeni çoğu videom orda yok, 10bin videom var, istockta sadece 1500videom online. Videohive’ı bitirebilirsem istock’a da yükleyeceğim, yüklemesi epey emek istiyor)

Dreamstime-Logo

9- Dreamstime: Videoya çok geç girdi, ama yine de benim için, 2015 içinde yılların istock’undan çok sattı. CSV kabul ediyor, uğraştırmadan yüklenebilir.

Depositphotos-logo

10- Depositephotos: Bazı aylar inanılmaz satıyor, bazı aylar tık yok. Aylık bazda çok düzensiz ama yıllık bazda bakarsan iyi bir site. CSV kabul ediyor, uğraştırmadan yüklenebilir. Bu seneki gelir artışımdaki önemli sitelerden

motionelements

11- Motionelements: Singapur sitesi, benim gibi asya videosu bol olanlar için iyi bir market. 2012 yılında en çok satan 3. marketimdi, 2015 yılında ilk 10’a bile giremedi.

pixta_logo_new-300x54

12- Pixta: Bunlar da 2014 sonlarında bana mesaj atıp videolarımı istemişlerdi. Japon firma, özellikle asya videolarıyla ilgileniyorlar. Şimdilik fena değil. 2015 yılında artış sağlamama olanak sağlayan sitelerden.

CanStockPhoto-Logo

13- canstockphoto: Son 2 yıldır epey düşüşte. 2014 yılına göre epey düştü, sanırım çok müşteri kaybettiler yeni firmalara.

clipcanvas_logo

14- clipcanvas: 3 yıl öncesine kadar ilk 5’imde olurdu bunlar ama son 3 yıldır düşüşte, tek tük satıyor. Norveç firması, elemanlar iyi çalışıyor esasında, yeni fon da buldular. her an bir atılım yapar mı acaba diye bekliyorum. Ama 2015 yılının fiyaskolarından.

clipdealer_logo

15- clipdealer: Alman firma, satışları düşük akmasa da damlıyor denilen cinsten..

Alamy logo 2 copy

16- Alamy: Satış fiyatları inanılmaz yüksek onun için de inanılmaz az satabiliyorlar. Yine de macro stock dünyasına adım atmak için girin derim bu siteye. Benim açımdan hep düşük kaldı, akmasa da damlayanlardan.

Artbeats-Logo

17-  Artbeats: Bu da bir macrostock kökenli bir firma, ilk çalışmaya başladığımda getty ile ortaklardı, benim işlerim artbeats aracılığıyla getty’de de satılıyordu ama son 2 yıldır o bitti. 2 yıldır acaip düşük satışları. Bu sene artbeatsexpress die bir şey açtılar full microstock. bakalım ne olacak.

revostock_logo

18- Revostock: Malesef kapandı bu site. 2014’e kadar hep ilk 5’imdeydi bu site. 2 sene önce bir telif davası açtılar Revo aleyhine, davayı döndüremediler ve firma battı. Üzüldüm epey, epey de eski ve kökleşmiş bir firmaydı.

———–

Diğer siteler: bunlara çok yorum yapamayacam, ya yeni üye oldum, ya da yıllardır üyeyim ve satışı yok denecek kadar az. sadece isimleri vereyim: catooh, productiontrax, stockfuel, alwaysHD, bigstockphoto, kozzi, ultimatstock, veer

———

SON İlave 2 Dev MacroStock Sitesi: Getty ve Corbis

Yukarıdaki siteler hep microstock sitelerdi (bi alamy bi de artbeats hem micro hem macro karışıktı) Şimdi de 2 dev macro stock’tan bahsedeyim biritmeden.

Getty: bildim bileli sektör lideri, istock’ta getty’nin alt firması zaten. Getty macro stock olarak satar ama getty’de direk satış sevimsiz bir şey. 2-3 yıl önce kabul almıştım getty’den ama şartlarını sevmemiştim. Bir kere başka bir siteye koymanı kabul etmiyor. Sadece o videoyu değil, benzer hiç bir versiyonunu koymanı istemiyor. misal stüdyoda bir modelle çekim yaptın 40-50 tane video çıktı. gönderdin, sadece 3-4 tanesini seçiyorlar, gerisini kabul etmedikleri gibi senin başka yerde satışa koymana da izin vermiyorlar. Sikerler diyip çalışmamıştım onlarla. Ne kaybettiğimi bilmiyorum ama şu andaki halimden şikayetim yok 🙂 Ayrıca Getty sürekli bir borç içinde, sürekli bir yerlerden yeni fonlar alıyorlar. Özellikle shutterstock’da o kadar iyi işler var ki, Getty’nin macro stock dünyası sönüyor.

Corbis: Corbis, Bill Gates’in firması. Ama o kadar finanslar kuvvete kaynağa rağmen hiç getty’yi geçememişler yıllardır hep 2.’ler macro stock dünyasında. Çalışmak istersen şartları getty ile aynı.

————-

Son Not: Öyle işte, sanal ortamda iyi gidiyor şimdilik hayat. Finansal açıdan sorunsuzca motorla dünya turu planımı gerçekleştirebileceğim gibi gözüküyor.. Öte yandan “gerçek hayat”, ilk başta da dediğim gibi, bambaşka bir konu..

real-life-vs-blog-life-in-the-age-of-social-media

hayat-tum-ciplakligiyla

Share/Bookmark
Share:

10 comments

 1. Benim gibi çıtır stokçular için dev fadalı bir yazı teşekkürler Özgür.

 2. Motordakinin kaski cikardiktan sonra adam madam ben ona kayarim!

 3. Özgür merhaba,

  Keşke dünya nüfusunun 1/3’ü senin gibi önemsiz olsaydı, tüm nüfus cennette yaşardı. Sana teşekkür de ederim ama ben eğer elimden gelirse yardım edebilmek istiyorum.

  Upload sıkıntını tam tahayyül edemiyorum, anladığım kadarı ile upload konusunda küçük bir gelişme bile binlerle çapılacağından değerli olabilir.

  Ben tema bazlı hosting işi yapıyorum, networking konusunda epey tecrübem var, denemek istersen bana yaz.

  Sevgiler

  1. olabilir aslında, tubaru.com die arattım bişey çıkmadı. mail atabilirsen detaylı konuşalım.

 4. Özgür, süper bir yazı yazmışsın. Ben de stok fotoğraf satarak kendime gelir üretmeye çalışıyorum, video konusunda da yeniyim. Arşivim epey ufak. Yorumların çok güzel, eline sağlık.

 5. Güzel bir derleme olmuş. Videohive’de exclusive olarak yükleme yapıyorum. 623 video’om 5300 küsür total satışım var. (2013-2014-2015) Son 1 yıldır non-exclusive olarak diğer sitelere girsem mi diye düşünüyorum ama karar veremedim. Genel olarak yeni başlayanların ortak sorusu bu: “diğer siteler ne kadar kazandırıyor.” açıkçası bu konu gerçekten net değil. çünkü bazıları credit usulüyle satış yapıyor. credit olmasa bile ürünlerin ortalama fiyatı ve % kaç’ın kullanıcıya verildiği net biçimde yazmıyor. hele bu konuda siteleri birbiriyle kıyaslayan bir çalışma hiç görmedim. Aynı video üzerinden sitelerdeki 1 satış başına getiri karşılaştırması yapılsa stok işiyle ilgilenen herkes için harika bir bilgi olur bu.
  Son olarak.. website kısmına VH hesabımı yazdım. VHde şuan %62 komisyondayım. non-exclusive olup diğer sitelere yüklenmek mantıklı mı sence?

 6. youtube da nocopyrightsounds kanalında telifsiz güzel müzikler bulabilirsin. videolarında sorun olmaz.. tabi eğer henüz haberin yoksa geçerli 🙂

 7. Merhabalar,
  Paylaştığınız bilgiler çok kıymetli, çok teşekkür ederim kendi adıma.

  Videoblocks sitesine 3 gündür yükleme yapıyorum. Sunduğu imkanlar çok cezbedici geldi. Sizin yorumunuz da bu siteye güvenmemi sağladı.

  2015 kasım’dan bu yana sizin satışlarınız nasıl bu sitede? Memnun musunuz?

  Videohive da exclusive olarak 237 videom var (314 satış), buradaki durumumu non-exclusive yapıp Video blocks’a yüklememi tavsiye eder misiniz?

  İyi Bayramlar,
  Saygılar…

 8. Merhaba yazınızı okurken aklıma geldi. Upload konusunda profesyonel destek veren bir firma yok mu? Yani siz onlara videoları 1 kere yükleyeceksiniz,tagleri 1 kere gireceksiniz,o firma da sizin adınıza sizin tüm hesaplarınıza upload edip gerekli ayarları yapacak. Böyle bir hizmet olsa kullanır mıydınız ? 🙂

Comments are closed.