riza-zarrab-ambargo-delme-yontemi-semasi-senaryosu

ZARRAB OLAYINDA ANLAMADIĞIM ŞEY: DAHA İYİ SENARYO VARKEN NİYE BU KADAR KASMIŞLAR?

Ufak ön bilgi: İran ile Türkiye’nin bildiğim kadarıyla şu an açık 3 tane kara sınır kapısı var ve ben daha birkaç ay önce 3 kapının 2’sinden geçtim motorumla. (birinden çıkış birinden giriş) Bir şey kaçırmak o kadar güç değil, -kaldı ki iki devletin de isteğiyle yapılan bir transfer burada söz konusu.

Senaristlik yaptığım dönemde “suç” türünde yazmayı çok severdim. Basit kolay dalga geçer gibi suç işleyenlerin hikâyelerini yazmaktan çok keyif alırdım. Gezerken “şurada şöyle hikaye çıkar” diye bakmak da hoşuma gitmiştir her daim.

Şimdi de o geçtiğim sınırları düşünerek basit bir soru geliyor aklıma:

Neden daha basit yöntem varken, Zarrab bu kadar kasmış, paraya tur attırıp sürekli rüşvet vermek zorunda kalmış? (Dubai, Çin, Malezya vs diğer ülkeleri karıştırmanın ne gereği vardı?)

“Niye sınırdan kara yoluyla direk geçirmemiş parayı?”

Daha basit senaryo şöyle işlerdi:

1- Zarrab Türk şirketi açar. Halkbankası’ndaki İranın parasıyla kendi şirketinden ürün aldı göstertir. (ürün satın alan iran, ürün satan Türkiye olacak şekilde)

2- Para Türk şirketin hesabına geçince, o parayla gidip fiziksel altın alır. (yastık altı altın olmuş olur. Takip edilemez)

3- Fiziksel altın eritilip çeşitli formlara sokulur. Altının seri numarası falan yoktur, takibi imkansızdır. Kara yoluyla rahatça geçirilir.

NOT: Zarrab fiziksel altın da almış bir miktar ama ya külçe külçe taşımış ya da yine bankalar üzerinden yasal süreçle götürmüş. eritip götürmemiş.

Biraz Fizik ve Matematik:

1 Kg altın: 40 bin dolar

1 Kg Altın: 1 / 19litre (altının özkütlesi 19.3 gram)

1 Litre altın: 770.000 dolar

Aklanan kara para 50 milyar dolar

50 milyar dolar = 1.250.000 kilo altın

1.250.000 kilo altın = 65.000 litre altın

65.000 litre, bir kamyonun tırın kasasına sığar ama araç o kadar ağırlığı taşıyamayacağı için birkaç seferde nakliyatı yapılır ya da trenle tek seferde bir konteynır içinde gönderilir. (1250 ton yük araç taşır mı bilemiyorum ama tren garanti taşır)

Misal 3.400 litre altın ile ufak heykeller yapılır. Altın olduğu belli olmasın diye bronz ile kaplanır. Heykel trene yüklenir ve 3-5 liralık süs eşyalarıymış gibi sınırdan tek seferde bile yollanır.

Ya da 3-5 konteynırın alt zeminine bir katman altın dökülür. 65.000 litre altın (yani 50milyar dolar), büyük bir konteynırın altında 20-30santim kalındığında bir katman olarak kalır sadece. Konteynırın içine dikkat çekmeyecek domates vs gibi ürün koydun mu bitti gitti.

Ya da erit başka bir şey yapılabilinir.. ya da bir kaç seferde götür daha garanti istiyorsan

Yani tarihsel yöntemler varken, niye bu kadar şirket bu kadar insanın olaydan haberdar olmasına fırsat verip de kendini riske atmış hiç anlamadım. 2 kişinin bile bildiği sır değilken en az 4 ülkeden yüzlerce binlerce insan bunu duymuş. (Türkiye, İran, Dubai, Çin)

Ayrıca banka/şirket yoluyla yollarken sürekli rüşvet vererek zarar ederken, fiziksel altın olarak yollasa altın uzun vadede değer kazanacağı için zarar değil kar etmiş bile olurdu.

Bir yazar/senarist olarak, Zarrab’ın bu senaryoyu niye tercih etmediğini hiç anlamadım.

Bir şeyi tekrar edeyim gözden kaçmasın: ilk başta Türk şirketi, İran’a ihracat yapmış gibi kağıt üstünde gösterecekler ve kağıt üstünde para Zarrab’ın Türk şirketine geçecek. Şirket yetkilisi olarak parayı fiziksel olarak bankadan çekip gidip fiziksel altın alacak.

Fakat bu altını kesinlikle bankadan almamalı, serbest piyasadan, gerekirse kuyumcu kuyumcu dolaşıp yapması gerek. (külçe altın satan pek çok yer var)

Niye dolar değil derseniz, dolar çok hacim kaplar. 50 milyar doların fiziksel nakliyesi için 25 tır gerekirken; 50 milyar dolar değerinde fiziksel altın, bir kamyon içine sığar. (araç ağırlığı taşıyamayacağı için tren dedim)

İpek yolu coğrafyasında, ipek yolunun geleneksel yöntemlerini kullansa muhtemelen yakalanmazmış gibime geliyor ama bu senaryoda gözümden kaçan bir şey var mı emin olamadım.

—-

Bir de son not olarak bir youtube videosu: Ne kadar dolar ne kadar hacim kaplar

 

Share/Bookmark
Share:

8 comments

  1. 50 milyar dolar yaklaşık olarak 1.250 ton altın eder. Bu da 62 konteyner taşıma demektir.

    1. Uyarı için teşekkürler, sayılar karışmış düzelttim. Ama hacim olarak bir konteynıra sığar, niye 62 dediniz?

  2. Bir konteynerin 20 tondan fazla almayacağını düşünürsek 62 konteyner eder. Hacim olarak bir konteynere sığar ancak, bu konteyneri yerinden oynatmak mümkün olmazdı.

    1. hmmm, konteynırda bir kilo limiti olduğunu bilmiyordum, vinçler kaldırabilir sanmıştım. Ama yine de 62 değil 100 konteynır da olsa yine daha kolay yöntem, tek tren seferiyle bilemedin 3-5 seferde halledilebilir transfer. Çok daha az kişiyle muhattap olunur

  3. o kadar altını piyasadan toplamak pek kolay olmasa gerek.

  4. Tırlar için şöför bulamamış olabilirler 😏 20 ton altını bir konteynıra koyup gönderirsen, o tırın hedefe ulaşması çok mümkün olmayabilir. 🙂

  5. Parayi sistemden cikartirsaniz, yasadisi bir is yaptiginiz kesinlesir. Hesaptan parayi cekmek yerine karmasik ticari isler yapmak daha mantiklidir.

Leave a Reply


Notify me of followup comments via e-mail. You can also subscribe without commenting.