ted_logo

TED konferansları

Siteyi kurdum ama yoğunluktan dolayı bloga bir süredir içerik giremiyordum. Şimdi  size çok sık takip etmeye çalıştığım bir siteyi tanıtayım: TED.

Bu site bir grup insan tarafından kar amacı gütmeden (non-profit organization) kurulan bir bilgi paylaşım topluluğudur. Temel olarak tüm konularda, çok ama çok sağlam konferanslar verirler. Gerçi sitesinde sadece 3 konuya ağırlık verdiklerini belirtmekteler: Bu üç konu Teknoloji, eğlence ve dizayn’dır. Ama psikolojiden felsefeye, dinden küresel ısınmaya kadar her türlü konu hakkında konuşma bulabilirsiniz.

Her konuşmacının belli bir zaman dilimi vardır. konudan konuya göre değişir bu süre, 5-6 dakika olabilir ya da 20-22 dakika da. ama şu ana kadar 30 dakikayı bulan konuşma hiç görmedim. maksimum 27 dakika gibi bir şey gördüm ki o da Al Gore’du soru cevap uzun sürdü. (Al Gore, Clinton dönemi hükümette görevli olan ardından da Bush’a karşı başkan adayı olan biri). kısacası, konuşmalar inanılmaz iyi hazırlanmış yoğun konuşmalar olmakta.

Bu arada, tabiki her konuşma süper değil, onu da belirtmek gerekir. ilk 3-4 dakikada kendini belli eder çoğu konuşma. Ama genel olarak -özellikle öğrenmeye açıksanız, yeni şeyler öğrenmek istiyorsanız- beğeneceğiniz konuşmalar bulacaksınız.

sizinle 5 dakikalık bir ted videosu paylaşıyorum ayağınız alışsın diye 🙂 (“view subtitles” seçeneğine tıklarsanız, türkçe altyazı seçebilirsiniz)

Share/Bookmark
Share: