suriyeli-multeciler-refugees-immigrants-walking-vienna-viyana-hungary-4

Radikal İslam, İnsan Kaçakçılığı ve Suriyeli Mülteciler ile Avrupa’da Yükselecek Olan Aşırı Sağ ile İşlerin Herkes İçin Daha da Kötüye Gidebilecek Olmasına Hazırlanmak..

suriyeli-multeciler-refugees-immigrants-walking-vienna-viyana-hungary-4

Radikal İslam, İnsan Kaçakçılığı ve Suriyeli Mülteciler ile Avrupa’da Yükselecek Olan Aşırı Sağ ile İşlerin Herkes İçin Daha da Kötüye Gidebilecek Olmasına Hazırlanmak..

Hep duyuyorsunuzdur insan kaçakçılığı üzerine ama son bi kaç ayda dev bir ivme kazandı. Bilmiyorum kaçınız takip ediyor ama avrupa’da özellikle bi ki haftadır dev bir göç dalgası var. Milyonlarca kişi ortadoğu’dan avrupa’ya göçüyor, modern bi kavimler göçü oluyor.

Özetle olay şu: Arap baharı ardından Işıd vb radikal islam örgütler çoğalması. Millet Ağırlıklı olarak türkiye ve lübnan’a göçtü ilk. Türkiye o kadar dandik bir ülke ki, Suriyeliler bile burda kalmak istemedi : ) Son durakları ingiltere Almanya isveç vb kuzey avrupa ülkeleri olmak üzere adım adım yola koyuldular. Önce yunanistan sonra makedonya arnavutluk falan sırbıstana geldiler.

suriyeli-multeciler-refugees-immigrants-walking-vienna-viyana-hungary-1

.

suriyeli-multeciler-refugees-immigrants-walking-vienna-viyana-hungary-3

.

Ben Haziran’da Macaristandaydım. Günde ortalama Bin kişi yakalıyorlardı. Macaristan’ın böyle göçmen sorunu/geçmişi olan ülke değil. daha 2-3 yıl öncesinde, 2012’te, tüm yılda sadece 800 kişi yakalanmış. sadece 2-3 yıl sonra, tüm yılda yakalanandan daha fazlası günlük olarak yakalayınca adamlar şaşırmıştı napcağını bilemiyordu. Özellikle tren garının çevresi full mülteci doluydu. Ve maceristan, almanya ingiltere gibi zengin bir ülke de olmadığından epey bir ekonomik sorun da doğurdu bu haliyle.

suriyeli-multeciler-refugees-immigrants-walking-vienna-viyana-hungary-5

Geçen hafta Macaristan’dan Avusturya’ya yürümeye başladılar yüzbinlerce kişi. Evet yürüyorlar (çünkü pasaportsuz trenlere almıyorlar)  Viyana’ya, ordan da almanya isveçe yürücekler. Yüzbinlerce kişi bin KM üzeri yürüyorlar..

Geçen hafta Macaristan'dan Avusturya'ya yürümeye başladılar yüzbinlerce kişi. Evet yürüyorlar (çünkü pasaportsuz trenlere almıyorlar) Viyana'ya, ordan da almanya isveçe yürücekler. Yüzbinlerce kişi bin KM üzeri yürüyorlar..

.

Sadece 4 eylül 2015 günü 150,000 kişiden fazlası Budapeşte Macaristan’dan, Avusturya’ya yürüdü..

Almanya’da çoğu belediye spor salonlarını mülteci kampları haline getirmeye başlamış bile. Sorun “insani yardım” olayı olduğu için hassaslar, kapı önüne koyamıyorlar. Ama gelenlere de ne yapacaklarından emin değiller.

Ben daha yeni yaklaşık 3 ay dolaştım avrupada, çoğu kuzey avrupa ülkesini gezdim. Sakallı falan olduğumdan ortadoğulu mülteci mi acaba bakışlarına çok maruz kalıyordum. “Nerelisin?” sorusuna Türkiye dediğimde suratlar düşüyordu. Ben de Amerika diyordum -özellikle eski doğu blogu ülkelerinde-. Amerika New York diyince insanların tepkileri ile Türkiye İstanbul demem arasında dağlar kadar fark oluyordu.

Sadece 4 eylül 2015 günü 150,000 kişiden fazlası Budapeşte Macaristan'dan, Avusturya'ya yürüdü..
Sadece 4 eylül 2015 günü 150,000 kişiden fazlası Budapeşte Macaristan’dan, Avusturya’ya yürüdü..

Elimde kamera ile dolaşırken genelde kimse rahatsız edici bakmıyordu, turist olduğun belli. Ama çantaları bırakıp, elimi kolumu sallayarak dolaştığımda; hep bi olumsuz bakış hissettim. Daha önce 4-5 ay Almanya’da 1hafta kadar da Belçika/Hollanda’da bulunduğumda böyle bakışlar yoktu diyebilirim. Yeni bir şey bu. Milletle konuştuğumda -ki çoğu solcu veya liberal insanlardı- göçmenlerle ilgili planları yoktu. Sadece Avrupa’nın göçmene dolu olduğunu ve daha fazlasını taşıyamayacağının bilincindeydiler.

suriyeli-multeciler-refugees-immigrants-walking-vienna-viyana-hungary-11

Sorunun bi kaynağı da, gelecek mültecilerin kültürlerine adapte olamayacaklarını bilmeleri. Yani 40-50yıldır yaşayan türkler daha entegre olamadılar, bi kaç aylık suriyelilerin adapte olabileceklerine hiç kimse ihtimal vermiyor.

Şu anda “mülteciler hoşgeldiniz” kampanyaları yürütüyorlar, ama geri tepmesi an meselesi olabilir.

Solcular, liberaller ve hatta merkez sağ hızlı çözüm üretemeyecektir. Yani imkansız gibi bişey milyonlarca insanla başetmek. Bir kere oturum izni verdilermi, göç dalgasının ardı arkası da kesilmez sonuçta.

Bunlar neye yol açacak? Tabiki aşırı sağın yükselişine.

Aşırı sağ yükselmesi demek, oradaki mültecilerin de örgütlenip bi şekilde direnmesine yol açacaktır. Işıd’den kaçıyorlar, kalırlarsa ölürler ama Avrupalılardan kaçmalarına gerek olmadıklarını biliyorlar. KAlabilirlerse hayatları garantide. Bu sebeple her yolu deneyeceklerdir, çünkü dönecek evleri yok.

Bu bi kaç yıl sürebilecek bir şey. Bu sürede bizi nasıl etkileyecek?

Çok iyi bildiğiniz goygoylar dönecek, “avrupa önce kendi iki yüzlülüğüne baksın” söylemiyle AKP diktası üzerindeki uluslararası baskı hafifleyecektir. Adamlar kendi ülkeleriyle meşgulken Türkiye’deki basın özgürlüğüymüş, seçimlerde oy çalınmasıymış falan umursamaz. Daha önemli meselesi var şu an.

suriyeli-multeciler-refugees-immigrants-walking-vienna-viyana-hungary-9

Avrupa’da Aşırı Sağ’ın yükselmesi, Türkiye’de de aşırı sağın güçlenmesine yol açar. “Biz ve Onlar” ikilemi bi tarafta yükseldikçe, diğer tarafı da yükseltir. diğer taraf yükseldikçe ilk taraf daha da yükselir falan, kartopu gibi büyür.

Normal mültecilere ilave olarak, Işıd’liler de mülteciler arasına kaynayarak avrupa’ya rahatça girecektir. Onlar girip orda olaylar çıkardıkça “Biz ve Onlar” ikilemi dev boyutlara ulaşacaktır. Avrupa’da dev boyutlardaki aşırı sağ, Türkiye’de radikal islamı da dev besler.

Sorunun kaynağı zaten islam. Yani avrupa’da yükselecek aşırı sağ, sadece sorunu daha da büyütecektir. Özellikle Türkiye için.

suriyeli-multeciler-refugees-immigrants-walking-vienna-viyana-hungary-2

Çözüm?

İnanın bilemiyorum..  Bilsem de bi işe yaramaz zaten..

İlk başta hiç almayacaktık Suriye’lileri, Kobani civarında uydu prefabrik kentler kurup oraya yerleştirecektik. uzundur söylüyorum, ülkenin en büyük sorunu Suriye’liler diye. Artık epey geç bunun için.

Mitolojide Cassandra Kompleksi diye bir şey vardır, Cassandra Lanetlidir, geleceği görebilir ama değiştiremez ve kimseyi inandıramaz. Truva savaşında At’ı almayın der, ama Atı alırlar.

Ama yine de hazırlıklı olun, en azından latin amerika ve/veya uzakdoğu asya gibi uzaklarda bi ayağınız olsun. Kitlelere faydanız olmasa bile 3-5 kişiye bile yardımcı olsanız o bile bişey..

umarım avrupalılar işler iyice sarpa sarmadan bi çözüm bulabilirler..

şu videolara bakın derim:

http://article.wn.com/view/2015/09/04/Desperate_human_tide_of_refugees_starts_150mile_trek_to_Vien/

Share/Bookmark
Share:

1 comment

  1. Pingback: URL

Comments are closed.