Foto: Reuters'in seçtiği yılın karelerinden

Mart 2016 – Türkiye’nin Kısa bir Meta Analizi, İç Savaş, Terör, İşsizlik, İflaslar, Seks Yetmezliği vs..

Foto: Reuters’in seçtiği yılın karelerinden

Uzun süredir takip etmiyordum, Ankara’daki alışılagelen patlama sonrası şimdi haberlere baktım da TR’de istikrar şöyle:

1- Bilal Erdoğan İtalya’dan Sahte Suudi pasaportuyla kaçmış, soruşturma büyüyomuş. (cumhurbaşkanının oğlu sahte pasaport kullanıyor diye italya’da soruşturuluyor, ne şeker değil mi?)
2- 1 imam hatip öğretmeni, 45 tane erkek çocuğa tecavüz etmiş. (yaşları 8-9 yaşlarında olduğundan pedofili ve tecavüz aynı anda)
3- Din kültürü hocası, tayt giyen öğrencilere şehvet duyduğu için 4,5 yılla yargılanıyor.
4- Sur, Cizre, Yüksekova bi tomar insan ölmüş. Nerede kaç tane ölmüş takibi bile mümkün değil, binalar yerlebir.
5- Ankara’da patlama. 30 civarı ölü diyorlar ama o patlama görüntülerini izlediyseniz 200 kişiyi geçebilir ölü sayısı. 2 tane otobüs var metro girişinde insanlar var vs..
6- TOMA üreticisi firma tarihinin en yüksek karını yapmış.
7- Gang Bang yaptı diye tutuklamışlar kadını.. (Reşit olduktan sonra, Size giren çıkan ne ki, bırak isteyen istediğiyle sevişsin, kaç para alıyorsa alsın.)
8- Fenerbahçe teknik direktörü “Burada devam etmeye değer mi?” demiş ve eklemiş, “barış istiyorum”. (Onu da terör örgütü propagandasından alırlar mı içeri dersiniz?)
9- TR Ekonomisinin temeli “konut satışı” ocak 2016’da %2 daha küçülmüş. Bankalar, konut kredisi vermekten uzaklaşıyor (%20 azaltmışlar) Diğer kredilerde de %2’lik bir küçülme söz konusu. Bağdat caddesi gibi pek çok yer boşalıyor. Ağaoğlu bile dert yanmış.
10- Konut satışıyla ilgili ekstra bilgi, yeni konut alan vatandaş oranı da azaldı. Buna karşın yabancıların alımları arttı. Satılan konutların %20’si ipotekli satışlar, yani borcunu ödeyemeyen insanların evleri. En çok alım yapan ülke vatandaşları ise Irak, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Afganistan.
11- Döviz rezervleri 20 milyar dolar azalmış (2014’e kıyasla 2015’te)
12- Turizm tam anlamıyla boku yedi. İstanbul’da otellerin doluluğu %50’nin altına düştü. bazı bölgelerde %15’lere kadar düştü, (bu doluluk içinde gerçek turistlere ilave, suriyeli mültecilerde var) Ülke genelinde 2111 otel satışta. (sırf alaçatıda 100e yakın otel satılık, yandaş olmasına rağmen ağaoğlu bile Uludağ’daki otelini kapamış) Sırf rusya’dan değil, misal Almanya’dan da %40 oranında azalma var. 2015 içinde 1273 turizm şirketi kapandı, 2016 daha da kötü olacağa benziyor.
13- Piyasalarda yeni korku: Şirketlere el koymalar, yabancı sermayenin korkup kaçması ve Kayyum olaylarıyla ilgili artçıl haberler.. (seçimden bu yana 3 ay içinde 2milyar dolara yakın yabancı sermaye TR’den çıkmış)
14- Tekstil, özellikle dericiler, Rusya’yla muhabbetten dolayı batmış durumda. Kasımdan bu yana, sırf tekstil’de 150bin kişi işsiz kalmış durumda. Pek çok dükkan kapalı ve satılık. ve BURAYA DİKKAT: KAPANAN TEKSTİL ATOLYELERİNİ SURİYELİLER SATIN ALIYOR. satın alan da suriyeli çalıştırıyor. Haliyle geçici değil kalıcı bir işsizlik olması muhtemel.
15- Kamu’da çalışan taşeron işçi sayısı 2002’de sadece 20bin iken, 2016 mart itibariyle 750 bin. Seçim öncesi tüm taşeronlar kadroya alıncak sözünden elbetteki çark edip, 600bin kişinin kesin olarak kadroya alınmayacağı belirtilmiş. (temizlik güvenlik vs alanlarında çalışan.)
16- insanlar borç içinde yaşıyor. Hem kredi hem kredi kartı borcunu ödemeyen ve takibe girenlerin sayısı 1 milyon 300 bin civarı.
17- Asgari ücret 1300 TL olayından 2 ayda çark edildi. 1230 TL’ye düştü.
18- işsiz insan sayısı 5,5 milyonu geçti. Ayrıca bu kadar işsize rağmen, işveren de vasıflı işçi bulamıyor. (bunu bizzat yaşıyorum, ara ara verdiğim iş ilanlarında -parası iyi olmasına rağmen- vasıflı adam bulamıyorum)
19- Vestel Rusya’daki 30milyon dolar değerindeki fabrikasını kapadı, Boyner borsa’dan çıkıyor. Balkanların en büyük demir-çelik fabrikası Kürüm Demir iflas ertelemisi istedi.
20- Tüketici güven endeksi sırf ocak ayında %15 düştü. İhracat %22, ithalat da yaklaşık %19 düştü.
21- TARIM ise tam komedi. Örneğin, kilo maliyeti yaklaşık 70kuruş olan patates, geçen sene 5TL iken bu sene 40 kuruşa düşmüş durumda. Böyle olunca da üretici ürününü satmıyor, 200bin ton patates depoda bekliyor. Diğer tarım ürünleri de benzer, yıldan yıla fiyatlarda aşırı dengesizlikten tarım yalan olmuş durumda.
22- 3. sayfa haberleri ise cinnet dolu. kimi kızını çocuğunu öldürüyor kimi karısını kimi kocasını.. İnsanlar en yakınlarındakinden nefret ediyor.

ÖZETLE: Suriye’deki iç savaş ülkemize de sıçradı, Cizre Sur vs pek çok yer iç savaşta. Haliyle Ankara istanbul başta olmak üzere pek çok yerde de karşı saldırılar “terör” adı altında geliyor. En kötüsü de insanlar bu saldırılara “alışıyor”. Olağan karşılanır hale geliyor, bi kaç haftaya varmadan unutuluyor. İnsanlar işsiz, işi olanlar da her an kaybedebilir, çünkü şirketler batıyor. Ekonominin lokomotiflerinden Emlak, Tekstil, Turizm, Tarım felaket durumda. Bu alanlarda çalışan kimse mutlu değil. Türklerin alamadığı evleri işyerlerini yabancılar alıyor, haliyle vatandaşı daha da zor günler bekliyor. Ülke, Bir yandan işsiz ve fakir bir yandan da tek eğlencesi olabilecek seksi bastırmaya çalışıyor, kendi isteğiyle sevişen reşit insanları hapse sokuyor. Öte yandan bu hapisleri destekleyen dincilerden her daim taciz, tecavüz haberleri geliyor. Hükümetin yaptığı da, insanları sindirmek için daha fazla TOMA almaktan öteye gidemiyor.

Tüm bu sebeplerden dolayı hadi başkanlık tartışalım, haremleri okul yapalım, ohh ne güzel 90 yıllık enkazı kaldırdılar, istikrar istikrar…

Share/Bookmark
Share:

7 comments

  1. ”Haliyle Ankara istanbul başta olmak üzere pek çok yerde de karşı saldırılar “terör” adı altında geliyor.”

    Hmm. Terör değil yani aslında?

  2. sen nasıl bı karaktersız sın ? adam yerıne koyup yazılarını okuyorduk bırde

    1. Sen okuma zaten!!!!

  3. dostum sanki kafamın içindesin, orayı okuyup buraya yazmışsın.

  4. Adam ülkede ne olup bitiyorsa hepsini bir bir yazmış, doğruları söylemiş. Verdiği tüm bilgiler buz gibi gerçek, doğru bilgiler. Bi’ dallamanın ipe göğüs gereni, bayrak taşıyanı da çıkmış; “Sen ne karaktersizsin” diye laf atıyor. Ulan beyinsiz dallama, ülkenin sülalesi bellendi çok sevdiğin hırsız, sahte diplomalı dünya lideri tarafından! Sizin istediğiniz gibi olamayacak bu ülke! Göremeyeceksiniz istediğiniz gibi bir ülke olduğu zamanları! Cumhuriyet ile yönetilen, Fatih’lerin Fetih’leri de elbet tabi kutlanılabilir, bir sakınca görmüyorum ama 23 Nisanların, 19 Mayıs’ların da kutlandığı bir ülke olacak burası, istemiyorsanız da, defolup gideceksiniz bu ülkeden!

  5. Dogru soyleyeni dokuz koyden kovarlarmis. Bazi kesimlere hitap etmiyor dostum yazdiklarin. Kendini ifade etme ozgurlugu bile yerlerde, ayni fikirde degilsen karsi argumanini yazarsin degil mi? Karakter analizi yapmayi da sizden ogrenecek degiliz demi 🙂

Comments are closed.