camera-lens-icon

LENSLER ve İNSANLAR

Yakın arkadaşlarımdan Ali Çağlar Özkan, kamera lensleri ile insanın yaşı-hayata bakış açısıyla ilgili sevdiğim bir düşüncesini, yazıya döküp bana yolladı. Noktasına virgülüne dokunmadan paylaşıyorum:

Kamera lensleriyle ilgili ön bilgi açısından şu fotoya göz atın isterseniz:

Lensler 2 şekilde sınıflandırılır. İlk yöntem bunu odak uzaklığının değişebilmesi üzerinden  yapar. Buna göre zoom yapabilen lensler ve sabit lensler vardır. Değişken odaklı yani zoom yapabilen lensler bir sürü sabit odaklı lensin bir araya gelmiş hali gibidir. Pratiktirler, çok işe yararlar fakat keskinlikleri ve ışık geçirgenlikleri genelde çok kötüdür. Bu bağlamda insanları zoom lensler ve sabit odaklı lensler olarak 2ye ayırmak çok eğlenceli olacaktır.

Diğer sınıflandırmaya göre lensler odak uzaklıklarına göre ayrılırlar. Ultra geniş açı lansler, geniş açı lansler, normal odaklı lensler, tele lensler, ultra tele lensler şeklinde çeşitlendiriliriler. Bu lenslerin milimetre değerleri ve özellikleri insanların yaşları ve o yaşlardaki karakterleri ile ilginç bir paralellik gösterir. İşte bunlardan bazıları:

28mm ve altı (28 yaş ve altı)

Çok geniş görüntü verirler. Alan derinliğini kısamadıkları için her yer nettir. Görüntüde yamulmalar olur. her yere hakim olabilmek kolaydır ve bu iyi bir his uyandırır fakat ayrıntılar ön planda olamadığı için aslında çoğu zaman işlevsiz fotoğraflara sebep olur. Çok nadir mükemmel örneklerine rastlanır.

28-50mm arası

Orta genişlikte görüntüler verir. İnsan ön plana alınabilir ama keskinlik ve netlik ustalık ister. Odaklanan objeler daha da ön plandadır fakat doğru kadraj zordur. Ne ayrıntılar idealdir ne de tüm mekan içerdedir. Kullanmak ustalık ister fakat çok iyi örnekleri vardır.

50-85mm arası

Portreye geçiş lensleridir. İnsana ve objelere yönelimi çok idealdir. Düşük ışıklarda mükemmel çalışabilir, yüksek hızlı objeleri düşük grenle yakalamaya müsait olabilirler. Daha dar bir görüntü verdiği için niyet ve kontrol üst düzeyde olmalıdır. Doğru mesafe, doğru netlik, doğru ışık, doğru an çok kritiktir. Bu lenslerden çıkmış sayısız harika portre ve çalışma vardır.

ali çağlar özkan

kasım 2011

istanbul

Share/Bookmark
Share: