iliski-yasamak

Kadın-Erkek İlişki Türleri

Kadın-Erkek İlişki Türleri

Yaradılış üzerine araştırmaya/düşünmeye devam ediyorum. Pek çok konuda yazdım ama hayatımızın en önemli konusuyla ilgili henüz yazmadıydım: Kadın erkek ilişkileri

Bir ara vaktim olursa büyük psikoloji teorileri ve yapay zekamız üzerine de yazacağım, özellikle “attachment theory ve romantic relationship types“ önemli bir konu. Ama bu yazıda avoident type nedir gibisinden çocukluğumuza inilerek yapılan bir gruplandırmadan ziyade, geçmişte yaşanılanları geri planda tutarak, bugünkü durumumuz üzerine yoğunlaşarak isimlendirmeye çalıştım.

Bir kaç isimlendirme bana ait, farkedersiniz heralde 🙂

Kadın Erkek İlişki Tipleri

YANLIZLIK

Olağan yalnızlık: Tabiki ilişkileri sıralandıracaksak, ilişkisizlik halinden başlamak gerekir. Bu “olağan yanlızlık“ dediğim normal kabul edilen bir yanlızlıktır. Misal, daha küçüksündür 8-9 yaşındasındır, henüz kız/erkek arkadaşın yoktur. Ya da kız arkadaşından yeni ayrılmışındır/yeni boşanmışındır, yeni birisini istemiyorsundur. vb.. Yani bu durumdaki yanlızlık pek bir “arayış durumunda olmadığınız“, “yanlızlık“ halinden hoşnut olduğunuz yanlızlıktır.

Dinsel Yanlızlık: Bunlar rahip keşiş gibi, kendilerini münzevi hayata adamış kişilerin tercihli yanlızlıklarıdır.

Asosyal yanlızlık: Bu “olağan yanlızlık“tan farkı, biriyle birlikte olmak istersiniz, ama bir türlü beceremezsiniz elinize yüzünüze bulaştırırsınız. Çoğunlukla yol yordam öğrenmeden önceki yanlızlıktır. Erkekse çoğunlukla kadınlarla iletişimde sorunları vardır. Kadınsa çok büyük ihtimalle hoş görünmeyi beceren biri değildir. Iki taraf da, biraz özgüvene ihtiyaç duyar.

TEK EŞLİLİK

Romantik Tek Eşlilik: Klasik romantik sevgili durumlarıyla açıklanabilecek ilişki tipi. Sevgililik, Birlikte yaşamaya zamanla da evliliğe gidebilir. Teorik olarak, insanı en çok mutlu edecek durum budur. Ama bunun zorluğu öncelikle kendinizi tamamlayan birisini bulmakta. Ardından bu kişiyle, her ilişkide olağan olan ilişkininin kendine has zorluklarıyla mücadele edebilip, ilişkiyi başarıyla götürebilecek kişiliğe sahip olmak gerekmektedir. Bu romantik tek eşlilikte, İlk yıllar romantik olsa da, ilerleyen yıllar genelde ilişkiyi monotonlaştırarak, bireyleri farklı arayışlara götürebilmektedir.

Yapay Tek Eşlilik: Aslında zerre kadar evlenmek bir birliktelik yaşamak istemiyorsunuzdur, ama çevre baskıları -özellikle ailenizin baskılarıyla- bir ilişkiye başlarsınız. İlişki direk evlilikle bile başlayabilir. çoğunlukla görücü usulü tarzında evlenen tiplerde olur.

Prestij ilişkileri: iş adamları, iş kadınları gibi işkolikler’de bolca görülür. İlişki onlar için yaşamın doğal bir parçası değil, bir aksesuardır. İlişkinin temelinde para kazanma ve para harcama vardır. Sürekli alınacak yeni mobilyalar, gidilecek tatiller konuşulur. Para verilerek kiralanan dadılarla çocuk büyütülür, eşler için pahalı şeyler alınır ama gerçek anlamda duygusal yakınlık zayıftır. Birliktelikteki çoğu şey ruhsuzdur. İş hayatında prestij için evlilik/ilişki devam eder. İlişkide bir kendini adamışlık yoktur, tutku yoktur, sadece sürekli gittiğiniz bir bir kafeye bara gitmenin getirdiği alışkanlık vardır. Ömür boyu alınan aşırı eğitim ile ahlak kurallarıyla kısıtlanmış bu bireyler, başka türlüsünün nasıl olacağını bilemezler/hatırlamazlar. Onların gözünde bu yol, tek yoldur ve doğru yoldur.

Zorunluluk / Muhtaçlık İlişkileri: Eşlerden birinin, Ekonomik özgürlüğü olmadığı, diğerine muhtaç olduğu ve ilişkiyi devam ettiren şeyin bu ihtiyaç olduğu durumlarda geçerlidir. Çoğunlukla ev hanımları (hatta bazen ev erkekleri) çoğunlukla bu kategoriye girer. Sevgi ya hiç yoktur ya da yok denecek kadar azdır.

Maskeleme İlişkileri: Aslında olduğunu kişiyi gizlemek için bir ilişki yaşama durumlardadır. Çoğunlukla Anti-sosyal personality disorder sahibi kişilerde gözükür. İlişkinin kendisinden ziyade, sahip olunan hastalıklı kişiliği gizlemek için bir ilişki yaşanır. (Bu, ilişkinin önemsiz olduğu anlamına gelmez, sadece en öncelikli amaç, normal gözükmektir) Gözünüze Dexter’ı getirebilirsiniz. (özellikle ilk zamanları) Günlük hayatta sık karşılaşılan bir durum değildir.

Uzak Eşlilik: Bu tek eşli yaşayıp da, eşlerini pek görmeyenlerin durumudur. Görüşememe sebebi pek çok şey olabilir, iş okul aile uzaklık ekonomik sıkıntılar tembellik vs.. Süre uzarsa, ve çok uzun zaman böyle ayrı olunacağı anlaşılırsa eşlerin gözleri yeni birileri aramaya başlar. Ayrılık olucaksa, ayrılan tarafın, yeni biri bulmuş olması kuvvetle muhtemeldir. Eğer ayrılık olmaz ve yeniden kavuşurlarsa, iki taraf da birbirine duyduğu güveni geliştirir ve sağlıklı bir birliktelik olur.

AZ EŞLİLİK

Az Eşlilik: Yanlızlık, Çok eşlilikle tek eşlilik arasındaki geçiş evresidir. Çoğunlukla 2 türlüdür, Ya tek eşlilikten çok eşliliğe geçiş aşamasıdır. Ya da tam tersi çok eşlilikten tek eşliliğe.. “Az“ kavramını “tek“ ve “çok“ arasında bir kavram olarak değil, daha ziyade “tam“ kavramının noksanlığını vurgulamak için seçmekteyim. Yaşadığınız ilişkiniz, tam değildir, sürekli bir olmamışlık durumu vardır.

– 1. Durum: Geçiş, tek eşlilikten çok eşliliğe doğruysa, ilişkinizde (aldatılma veya benzeri) bir travma yaşamışınızdır; sonrasında kayış kopmuştur. Öfkeyle intikam almak istersiniz ve yeni biriyle birlikte olmak istersiniz. Ama ona da tam güvenemezsiniz, acaba benim için doğru kişi mi derken yeni biriyle tanışırsınız onunla da birliktelik yaşamaya başlarsınız ama hiç biriyle tam bir ilişki yaşayamıyorsunuzdur çünkü hala travmanızı atlatamamışınızdır. Ve böylece bir bakmışınız duygusal açıdan az eşlisinizdir.

– 2. Durum: Çok eşlilikten yanlızlığa geçiş durumundasınızdır. Çeşitli nedenlerle, çok eşlilik yaşamaktan vazgeçmek istiyorsunuzdur. İlişki olarak hiç bir karşı cinse de güvenemezsiniz, çünkü cinsellik olarak o kadar çok şey yaşamışsınızdır ki, temiz duygularla bir ilişkiye giremezsiniz. Yanlızlığa dönmek de o kadar sex bağımlılığından sonra zordur. Sıçmış bir durumdasınızdır. Bu geçiş aşaması için de sizi kabul edecek, size tahammul edecek biri bulabilirseniz, tek eşli olmasa da az eşli bir ilişki yürütürsünüz. Başka kimse olmaz, tek bir eş vardır ama ona yeterince ilgi gösteremezsiniz. Buna hiç enerjiniz yoktur. Bu yüzden az eşlidir ilişki. O kişi, sizin için “tek eş“ten ziyade “yarım eş“tir. Bir yandan yanlız olmak istersiniz, bir yandan da diğer mutlu insanlar gibi tek eşli güzel bir ilişkim olabilir mi acaba diye sorgularsınız. Öte yandan size yazan çekici birisi gördüğünüzde, kendinizi kontrol etmekte zorlanırsınız.. Hayat zordur, bocalama evresidir.

ÇOK EŞLİLİK

Doğal Çok Eşlilik: Bu durum, mağarada yaşamaya devam etseydik, oluşacak haldi. Ne kadar bazıları kabul etmese de, evrimsel olarak çok eşli bir yaradılışa sahibiz. Doğada dişisi ile erkeği fiziksel olarak büyüklük farkı olan canlılar çok eşli yaradılışa sahiptir. Misal dişi aslan ile erkek aslan arasında fiziksel fark var, çok eşliler. Bülbüller öte yandan, dişisi ve erkeği fiziksel olarak birbirlerine çok benzer, ve tek eşlidir. Fakat insanlar, uygarlığı geliştirdikçe, bu doğal çok eşlilik de bazı sosyal evrim geçirmiş, şehir hayatında bulmak pek mümkün değil. (Sonuçta doğadaki çok eşlilik genelde tecavüzle oluyor, ve bu da şehir hayatında yasak malumunuz)

Dini Çok Eşlilik: Sadece islami değil, yahudilikte de hinduismde de pek çok dinde versiyonları vardır. Kadınlar neredeyse her zaman ikinci plandadır. Bu tarz ilişkinin en önemli amacı, “üremek“tir. Kadınlar da doğurduğu çocuk sayısıyla kıymetlenir. (genelde erkek çocuk sayısıyla) (ufak bir not: Marjinal bir hikaye tagline’ı olarak öneri: Çok eşli evlilik yaşayan bir islami evlilikte, eşler arasında lezbiyen ilişki olursa, hayat nasıl olur?) (olmaz demeyin, anadolu köylerinde lezbiyenlik, oğlancılık, hayvanla ilişki gibi pek çok olay olabiliyor, epey haber var. Bu da olası bir şey. O dünyayı bilen biri, çok iyi bir hikaye çıkarabilir.)

Eşi Aldatma: Tek eşlilik yaşayan birinin, eşini aldatarak eşinden habersiz çok eşli bir yaşam sürmesidir. Bazı durumlarda, aldatan kişi, iki ilişkisini de eş değerde sürdürebilir, hangisini seçeceğine bir türlü karar veremez. Bazen de ilişkinin güvencesinden çıkmak istemez ama hayatı da yaşamaya devam etmek ister. Bazen ise sadece hayır diyemez, kibarca isteyen herkesle birlikte olur. Daha farklı durumlar da vardır. (özellikle daha muhafazakar ailelerden gelenlerde) evli erkekler, genelde gerçek eşini “üreme aracı“ olarak görürler, çocukların bakımını kadınları üstlerine yıkarlar, evle pek ilgilenmezler. Evliliği prestij için (daha doğru ifadeyle, mahalle/aile baskısından) sürdürürler. Aldattığı kişiyle de hayatın keyfini yaşarlar. Daha farklı aldatma çeşitleri de vardır elbette..

One-Night Stand: Tek gecelik ilişki. Tanışırsın, sevişirsin, sonra bir daha görmezsin. Keyifli gibi gözükse de çok enerji gerektirir. Her seferinde yeni bir vucut bulmak kolay olmaz. Ayrıca sürekli tekrarlanması halinde duygusal boşluğu arttırır.

Fuck Body: Çoğunlukla One-night stand için her sefer yeni biri bulamayanlar için bir yöntemdir. Hem de dışarıda sevgili modunda gezebilirler, içlerindeki bir duygusal boşluğu kapatmaya çalışabilirler. Ama bünyelere zarar verebilir. Özellikle açık konuşulmamışsa, bir taraf durumu tek eşlilik olarak algılarken bir taraf fuck body olarak algılarsa, tek eşlilik olarak algılayan taraf epey zarar görür.

Kiralık ilişkiler: İlişki arayan insanlarla para karşılığı birlikte olunan ilişkilerdir. Bir taraf diğerine ödeme yapar. Belli süre boyunca diğeri de hizmet verir. Hayat kadınları en iyi örnektir buna ama bu hizmet her zaman sex olmak zorunda değildir. Misal bazıları sadece sohbet edecek biri arar. Kimisi de, bir kaç gün boyunca sevgilisi gibi davranacak birisinin olmasını ister. (misal toplum baskısından korkan gay biri, kız arkadaşı gibi gözükmesi için birisine para vererek onu kiralayabilir ama arada sex olmaz)

KOMPLEKS İLİŞKİLER:

Deneysel ilişkiler: Bu ilişki, sürekli ayrılıp barışan kişilerin durumudur. Birbirleriyle olamazlar, ama birbirlerinden ayrı da kalamazlar. Sürekli kavga gürültü bir yandan gitse de birbirlerini severler tabi zaman zaman nefret de ederler. Sürekli bir şey denerler, denedikçe ilşki daha da “deneysel“leşir.

Normal Arkadaş + Bonus: Bu şahsen benim favorimdir. Bu olay çoğunlukla tek eşlilikle olur. (Ama tabi çok eşli yaşamlarda da olabilir.) Olayı şudur, seviştiğiniz kişiyle iyi bir arkadaşsınızdır. Birlikte vakit geçirmekten hoşlanıyorsunuzdur. Bonus olarak da sevişiyorsunuzdur. Öte yandan bu kişiye, yakın arkadaşlarınızla davrandığınız gibi davranırsınız. Canınız sıkılınca ararsınız ya da o canı sıkılınca arar. Yardıma ihtiyacı olunca söyler ya da siz yardım istersiniz. Ama yardım gelmezse bu bir sorun sebebi değildir, sonuçta normal bir arkadaşınız da size yardım etmeyebilir. Geçerli bir sebebi olmadan, sırf üşendiği için yardım etmeyebilir. Dahası arada bir şey olur misal 15 gün 1 ay görüşmeyebilirsiniz. Sonra görüştüğünüz zaman tıpkı normal arkadaşlar gibi muhabbetinize devam edersiniz. Sonuçta normal bir arkadaşınıza “beni niye 2 haftadır aramıyorsun“ diye trip atmazsın, hani alınabilirsin belki bu normal karşılanabilir belki (sadece belki) ama bu yüzden bağırıp çağırmazsın, kavga çıkarmazsın, küsüp gitmezsin. Sonuçta normal bir arkadaşının her allahın günü seni aramasını beklemezsin. Ya da ne bileyim, beni niye eve bırakmadın diye sorun çıkartmazsın. Öte yandan, fuck body de bahsettiğimiz şekliyle sadece seks değildir aranızdaki. her şeyini de karşındakiyle paylaşabilirsin. Dürüst olabilirsin ve de olmalısın. Çünkü karşındaki sadece seviştiğin bir vucut değil, aynı zamanda değer verdiğin bir arkadaşındır. Sırf sevişiyorsunuz diye, çok farklı beklentilere girilmez, karşı tarafa sorumluluk yüklenmez.

Herşey süper giderse, zamanla bu “Normal arkadaş + bonus“ ilişkisi “Romantik Tek Eşlilik“e dönüşmeye başlayabilir. Bu dönüşüm, beraberinde beklentileri yükseltir beklentilerin yükselmesi de sorunları getiririr. Sorunlar başgösterdikten sonrası muammadır çoğunlukla, deneysel ilişkiye doğru gider..

Ama yine de, sorunlar başgösterene kadar, bence en güzeli budur.

——————————————————-

P.S. 1: Aklıma geldiği kadarıyla listelediğim ilişkiler bunlar. Atladığım olabilir tabiki. Bir de şunu belirtmek gerek ki: İlişkiler arasında çoğu zaman birinden birine organik bir şekilde geçişler olur, keskin çizgilerle ayrılmaz.

——————————————————-

P.S 2: Tabi bu ilişkiler dışında gay, lezbiyen biseksüel gibi pek çok şey daha var ama başlıkta da belirttiğim üzere bu yazıda sadece kadın erkek ilişkileri üzerine yazdım.

Share/Bookmark
Share: