o-FOOD-CRITICS-facebook

Işıd üzerine, Gelen Yorumlar, Yanlış Anlamalar ve Cevaplar (Derli Toplu)

Reply-to-All-The-G4tvcom-Community-Mailbag

Işıd üzerine, Gelen Yorumlar, Yanlış Anlamalar ve Cevaplar (Derli Toplu)

Bir önceki yazıyı yazarken tepki çekeceğini biliyordum ama tepki göstermeniz iyi bir şey, en azından ufak da olsa sorgulatabilmişsem mutluyum. Ama epey yanlış anlaşılmalar da olmuş, onları özetleyim.

Bir önceki yazı: http://www.dunyabirmasaldir.com/isid-gercek-muslumandir-ve-allah-tum-kotuluklerin-anasidir-ironi-yok-duz-anlamiyla/

Temel Olarak Yazının Amacı: Size ışıd’in düşünce yapısını anlatmak. Hangi felsefi/dini temele dayanıyor bunu göstermek. Bir Seri katili sevmezsiniz ama onu yakalamak istiyorsanız düşünce yapısını çözmeniz gerekir. Böylece bir sonraki kurbanına saldırmadan onu yakalayabilesiniz!

Tek tek eleştiriler:

 

o-FOOD-CRITICS-facebook

——————————-

1- Sen Hiç Bir şey bilmeden Google’dan topladığın ayetlerle yazmışsın. O ayetlerin önü arkası var.

Bunu 3’e bölerek cevaplıyacağım

A- Hiç bir şey bilmemek kısmı

Tek bir yazıda her şeyi anlatmak mümkün mü? Konuyla ilgili kısımları aldım gerisini bıraktım. Kur’an’da bi tomar ayet var, Işıd’in dünya görüşünü yansıtanları seçtim. Kur’an da çok sert, günümüz insan hukukuyla bağdaşmayacak daha bir tomar ayet var, misal

Nur suresi 2. Ayet: ” Zina eden kadın ve zina eden erkekten her birine yüz sopa vurun; Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsanız, Allah’ın dininde (hükümlerini uygularken) onlara acıyacağınız tutmasın. Müminlerden bir gurup da onlara uygulanan cezaya şahit olsun. ”

(tüm sureyi isterseniz: http://www.diyanetvakfi.org.tr/meal/Nur.htm)

Şimdi eğer islamiyete inanıyorsanız, yüz sopa atacağınız o kadar çok kişi var ki, sopa atmaktan kollarınız yorulur yeminle.

Işıd sopa atıyordur geride kalanlara belki, ama cinayetler, soykırımlar, köle pazarları varken buna değinmedim.

Bu örnek gibi değinmediğim daha bir tomar şey de var, olayın özünü yazdım.

Ben yıllardır Din ile ilgilenirim. İslamiyet değil “Din” kavramıyla. Hristiyanıyla yahudisiyle budistiyle hindusuyla şamanıyla.. Hepsiyle elimden geldiğince konuşurum haklarında araştırırım.

Bir dine inanan insan genelde kendi dininin çok güzel olduğunu ama “bazı kötü ve art niyetli sapkın insanların gerçekleri çarpıttığını” söylerler. Bu güne kadar hiç bir dine inanan insanın: “benim dinim çok iyi değil aslında ama ayağımı yerden kessin yeter” benzeri bir yaklaşım sergilediğini duymadım : )

Ben “islam bilgini” değilim, ama ortalama bir din adamından çok daha fazla şey bilebilirim diğer dinler konusunda. (misal bir imamdan daha fazla islam bilemem ama bir imamdan daha fazla hristiyanlık bilebilirim.)

Size bir kaç şey söyleyim, size okullarda Tevrat Hz. Musa’ya indirilmiştir diye öğretirler değil mi? Al sana temel yanlış bilgi. Tevrat, yüzlerce hatta binlerce peygambere inmiştir. Hazreti ademden başlar İsa’ya kadar gelir. Her peygamber dönemi için bir şeyler eklenir.

Misal Hristiyanlığa göre, “peygamber olmak” ile “peygamberlik yapmak” iki farklı şeydir. musa ibrahim falan peygamberdir. ama “kutsal ruh” kavramı sıradan insanın da içine girip ona “peygamberlik yaptırabilir” (aydınlanma yaşamanız, ileriyi görmeniz gibi olabilir)

Bunları %90’ınız bilmiyordur, çünkü hiç sorgulamadınız diğer dinleri. Hristiyanlık dünyadaki en büyük din onu bile incelemediniz ki?

Misal sizin peygamberiniz son peygamber sanıyorsunuz değil m? son peygamber Muhammed değildir güzellerim, adını bile duymadığınız 1800’lerde Amerika’da yaşamış Joseph Smith’tir. (hristiyanlığı devam ettiren / bir nevi update eden Mormonism’in kurucusu) Sen peygamber olarak kabul et etme, müritleri onu peygamber olarak görüyor.

Siz kabul etmiyor olabilirsiniz, aynı mantıkla hristiyanlar da sizin peygamberinizi kabul etmiyor : )

Niye son peygamber o? çünkü 1800’lerde psikoloji gelişmeye başladı, sonralarda peygamber olduğunu söyleyenleri şizofreni tanısıyla kontrol altına almaya başladılar : ) yoksa daha çok peygamberler gelmeye devam ederdi..

Peki güzel kardeşim şunu hiç sorguladın mı? Müslümanlık son din diyorsun en iyi din diyorsun, niye hristiyanlar bu dini kabul etmiyor? Cevap -incile ve hristiyan bakışına göre- müslümanlar şeytana tapar.

İncilde yazanın özeti: Şeytan bin yıllık hapistedir, bin yıl sonunda hapisten serbest bırakılacaktır. Şeytan serbest kalınca, sahte peygamber bulup yeryüzündeki tüm halkları caydıracak. Üzerinize saldıracaklar, büyük savaşlar olacak. (tümünü okumak isterseniz Vahiy ayeti. 1. bölüm 2. bölüm diye gider 20’ye kadar, sayfa sayfa ilerleyin)

Yani incil ne diyor muhammedden 600-700 yıl önce. Bu binyıllık süre sonunda şeytan kendisine bir peygamber bulacak diyor. yeryüzündeki tüm halkları caydıracak bu peygamberle ve size saldıracak diyor. Tamı tamına Muhammed’i tasvir ediyor! Muhammed’e inananlar da dolaylı yoldan (bilinçsiz de olsa) şeytana tapmış, Tanrı’nın sevgisinden mahrum kalmış oluyor.

Bunlar benim düşüncelerim değil, Hristiyan bakışı. buraya örnek olarak yazdım. Beni bilgisizlikle suçlayan kardeşlerim, “bilinçsiz de olsa şeytana tapıyor olabileceğini biliyor muydun?” bu olasılığı hiç duymuş muydun?

Ya da bu örnek olarak yazdığım diğer şeylerin kaçını biliyordun?

Önce Yahudiliği öğrenin, dev uzun kitap, 3bin kusur sayfa ama öğrenin eğer ilgiliyseniz. Sonra hristiyanları öğrenin, müslümanları nasıl görüyor dünyayı nasıl görüyor, sonra hinduları budistleri. Ama müslüman önyargılarınızı bırakıp, onların gözünden dünyayı görmeyi deneyin.

Bunlar sana cuma hutbesinde anlatılacak şeyler değil. Gerçekten meraklıysan okuyup araştırıp öğrenirsiniz ancak.

Konuyla ilgili eski yazılarımı da merak ederseniz sıralayım buraya:

http://www.dunyabirmasaldir.com/inanc-sistemleri-uzerine-arastirmalar/

http://www.dunyabirmasaldir.com/kuantum-yasam-ve-her-seyin-teorisi-string-theory-sicim-teorisi-ve-11-boyutlu-evren/

http://www.dunyabirmasaldir.com/ted-videosu-uzerinden-robotlarin-yapay-zekasindan-insanlarin-yapay-zekasina/

http://www.dunyabirmasaldir.com/ted-videosu-insanin-en-yakin-akrabasi-bonobolar/

http://www.dunyabirmasaldir.com/ted-konusmasi-bakteriler-uzerinden-evrim-insanin-kokenleri-ve-yapay-zekamiz/

http://www.dunyabirmasaldir.com/south-parkta-muhammedin-gosterilmesi-karikatur-mevzusu-ve-radikal-islam/

http://www.dunyabirmasaldir.com/allah-bir-ateisttir/

http://www.dunyabirmasaldir.com/islama-ve-kurana-inanmaktaki-iki-temel-mantik-hatasi/

blog-google_search1

B- Google topladığın ayetlerle yazmışsın

Google’dan bilgi toplamak sorun değil, ara ara sizde araştırma yapın güzel oluyor.

Yanımda kuranla dolaşmıyorum, haliyle aradığım ayetleri google’dan bulacağım, bunda ne gibi bir sorun olabilir tam emin değilim.

Üstünkörü bilgiyle yazmışına bağlıyorsanız zaten onun cevabını üstte verdim.

images

C- O ayetlerin önü arkası var.

Eywallah var da çoğunda çok bir şey demiyor yazıyı uzatmayım diye eklemedim. Şimdi en çok eleştiri gelen ayet, bakara 191’i niye önünü arkasını koymamışım. Koymadım çünkü mühim konuya ters bir şey yok. çok önü ve çok ilerisine kadar copy paste:

 • 189 – Sana hilâllerden soruyorlar. De ki: Onlar insanlar için de, hac için de vakit ölçüleridir. Bununla beraber iyilik, evlere arkalarından gelmeniz değildir. Fakat iyiliğe eren, kötülükten korunan kimsedir. Evlere kapılarından gelin, Allah’tan korkun ki, kurtuluşa eresiniz.
 • 190 – Size savaş açanlarla Allah yolunda çarpışın. Fakat haksız saldırıda bulunmayın. Çünkü Allah, haksız saldırıda bulunanları sevmez.
 • 191 – Onları nerede yakalarsanız öldürün ve sizi çıkardıkları yerden onları çıkarın. O fitne, öldürmeden daha şiddetlidir. Yalnız Mescid-i Haram yanında onlar sizinle savaşmadıkça siz de onlarla savaşmayın. Fakat sizi öldürmeye kalkışırlarsa, hemen onları öldürün. Kâfirlerin cezası böyledir.
 • 192 – Artık şirkten vazgeçerlerse, şüphesiz ki Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir.
 • 193 – Hem bir fitne kalmayıp, din yalnız Allah’ın oluncaya kadar onlarla çarpışın . Vazgeçerlerse, düşmanlık ancak zalimlere karşıdır.
 • 194 – Hürmetli ay hürmetli aya ve bütün hürmetler birbirine karşılıktır. O halde kim size saldırdıysa, siz de ona yaptığı saldırının aynıyle saldırın da ileri gitmeye Allah’tan korkun ve bilin ki Allah, takva sahipleriyle beraberdir.
 • 195 – Allah yolunda mal harcayın da kendinizi ellerinizle tehlikeye bırakmayın ve güzel hareket edin. Çünkü Allah güzellik ve iyilik edenleri sever.
 • 196 – Hac ve umreyi de Allah için tamam yapın. Eğer bunlardan alıkonursanız, o zaman kolayınıza gelen bir kurban gönderin. Bununla beraber bu kurban, kesileceği yere varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. İçinizden hasta olana veya başından bir rahatsızlığı bulunana tıraş için oruç veya sadaka yahut da kurbandan ibaret bir fidye gerekir. Engellemeden kurtulduğunuz zaman da her kim hacca kadar umre ile sevab kazanmak isterse, ona da kolayına gelen bir kurban gerekir. Bunu bulamayana ise üç gün hacda, yedi de döndüğünüzde ki tam on gün oruç tutması lazım gelir. Bu hüküm, ailesi Mescid-i Haram civarında oturmayanlar içindir. Allah’tan korkun ve bilin ki Allah’ın azabı gerçekten çok şiddetlidir.

şimdi 189. ayette konumuzla ilgili bir şey yok, hilal’den bahsediyorlar. Savaşlık bi şey yok.

bi parantez açıp şunu söyleyim, Hilal müslümanların sembolüdür, çünkü Allah kelimesi “El İlah” kelimesinden türemiştir, El-İlah ise kabedeki putlar içindeki en önemlisidir. Ay Tanrısı. Yani Ay tanrısını Allah yapıp tapınmaya devam edilmiş müslümanlar. “Evrimsel bir geçiş” “dinin evrimi” söz konusu olabilir. Yani farkında olmadan Aya tapıyor olabilirsiniz : )

Benzer bir şey Hristiyanlarda da var. Normalde hristiyanların günü cumartesidir yahudiler gibi. Ama Constantin Roma’yı Hristiyanlığa çevirirken, Pagan geleneğini ekletiyor dine, kutsal günü pazar yapıyor. (Pazar, sunday yani güneş günü / güneş tanrısına ithaf edilen gün)

Neyse bu konuyla ilgili araştırabilirsiniz, bu tarz “tarihi” tartışmalara çok girmek istemiyorum, direk “bozulmamış” kabul edilen ayetler üzerinden tartışmayı seviyorum.

ayetin devamı da komik

Bununla beraber iyilik, evlere arkalarından gelmeniz değildir. Fakat iyiliğe eren, kötülükten korunan kimsedir. Evlere kapılarından gelin, Allah’tan korkun ki, kurtuluşa eresiniz.”

Evlere kapılarından girin 🙂

Sesli gülüyorum yeminle, “Evlere kapılarından girin” diye ayet mi olur. Tüm dünyaya tüm insanlığa indirilmiş kitap ama söylediği şey ne bileyim incir çekirdeğini doldurmayacak şey gibi. Baya fantastik bir ayet ama eminim ki Sünnetle Hadislerle daha da açıklamıştır : )

Devam ediyorum, 190’da “size savaş açanlarla allah yolunda çarpışın” demiş devam etmiş. Şimdi eh insaf be abicim, Konumuz Işıd. Nerde bu adamlar Irak’ta. Irak’ta amerika girmiş, fransasından japonyasına kadar herkes 3-5 asker göndermiş. yetmemiş kürtler türkmenler şiiler de destek vermiş. Bunlar da tepki olarak durmadan intihar bombaları. 10 yıldır süre bir savaş var zaten orda. Kimi zaman sessiz kimi zaman alevli ama hep bir savaş hali mevcut. Adamlar için gayet meşru bu ayet.

Haksız saldırıda bulunmayın demiş adamlar haklı kendi görüşlerine göre. yurtları istila altında özgürlükleri için savaşıyorlar bundan daha haklı bir neden olabilir mi?

191- “Onları nerede yakalarsanız öldürün ve sizi çıkardıkları yerden onları çıkarın. O fitne, öldürmeden daha şiddetlidir. Yalnız Mescid-i Haram yanında onlar sizinle savaşmadıkça siz de onlarla savaşmayın. Fakat sizi öldürmeye kalkışırlarsa, hemen onları öldürün. Kâfirlerin cezası böyledir.

kısmında mescidi haram (Kabe) kısmını almadım çünkü konuyla gereksiz. Savaş Suudi arabistanda olsa alırdım. Iraktaki savaşta gidip kabede öldürecek halleri yok : )

192- “Artık şirkten vazgeçerlerse, şüphesiz ki Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir

Bunu uyguluyor adamlar. (şirk = eş koşma.) Başka allaha inanmasınlar, kendi allahlarına inansınlar, şirkten vazgeçsinler diye Şans veriyor adamlar çatur çutur kesmiyorlar. Yakaladıkları gayri müslimlere 2 gün süre tanıyorlarmış müslüman olmaları için. Çok temiz kalpliler, kitaba da uygunlar. (uymazlarsa o zaman köle yapıyorlar)

193 – “Hem bir fitne kalmayıp, din yalnız Allah’ın oluncaya kadar onlarla çarpışın . Vazgeçerlerse, düşmanlık ancak zalimlere karşıdır.”

Bunun da gerisini almadım (vazgeçerlerse’den sonrası) çünkü kürtlerin vazgeçmek gibi bir durumları yok. Sonuna kadar savaşıyorlar.

194 – “Hürmetli ay hürmetli aya ve bütün hürmetler birbirine karşılıktır. O halde kim size saldırdıysa, siz de ona yaptığı saldırının aynıyle saldırın da ileri gitmeye Allah’tan korkun ve bilin ki Allah, takva sahipleriyle beraberdir.”

Yine Ay : ) En kutsal put el ilah demiştim. Kur’an’ın pek çok yerinde vardır.

siz de ona yaptığı saldırının aynıyle saldırın da ileri gitmeye Allah’tan korkun  kısmına gelirsek, Amerika uçakla deli güçlü bombalarla saldırdı. O bombalardan daha ileri gidemezler. kimyasal bomba ele geçirseler, kullansalar, o zaman ileri gitmiş olurlar. Şu mevcut halde kendilerine gelen saldırıdan daha ileri bir saldırı yok. (biliyorum insanların analarını s.kiyorlar orada ama bu onların bakış açısı, benim değil)

Sonrasında da yine pek bir şey yok konuyla alakalı.

195 – “Allah yolunda mal harcayın da kendinizi ellerinizle tehlikeye bırakmayın ve güzel hareket edin. Çünkü Allah güzellik ve iyilik edenleri sever.”

196 – Hac ve umreyi de Allah için tamam yapın. Eğer bunlardan alıkonursanız, o zaman kolayınıza gelen bir kurban gönderin. Bununla beraber bu kurban, kesileceği yere varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. İçinizden hasta olana veya başından bir rahatsızlığı bulunana tıraş için oruç veya sadaka yahut da kurbandan ibaret bir fidye gerekir. Engellemeden kurtulduğunuz zaman da her kim hacca kadar umre ile sevab kazanmak isterse, ona da kolayına gelen bir kurban gerekir. Bunu bulamayana ise üç gün hacda, yedi de döndüğünüzde ki tam on gün oruç tutması lazım gelir. Bu hüküm, ailesi Mescid-i Haram civarında oturmayanlar içindir. Allah’tan korkun ve bilin ki Allah’ın azabı gerçekten çok şiddetlidir.

Yani neymiş, yok önünü arkası makaslayıp manipüle falan etmiyormuşum. Gerekli kısımları alıp gereksizleri dışarıda bırakmışım sadece.

 

islam_violent

2- islamofobi

Bazıları benim bakışımı islamofobi olarak değerlendirmiş. İslamla ilgili en ufak bir olumsuz yazı hemen fobi mi oluyor? sizde de ateizmofobi var o zaman. ben diyorum ki eğer “gerçek müslüman olacaksanız, adres Işıd. çünkü herşeyi kur’an’a uygun yapıyor.” allah’ın olmadığına dair en ufak bir yorum niye islamofobi olsun ki? hristiyan yahudi herkesi kapsıyorum. insanların günde 5 kere “allah-u ekber / allah uludur” demeleri ne kadar normal bir hak ise, benim de çıkıp arada sırada “allah yoktur” demem bu kadar normal, fobilik bir şey değil.

utangaç-panda

 

3- Hakaret etmeye utanmıyor musun?

Ben yazılarımı dikkatli yazarım, hele ki böyle hassas bir konuda. Yazımda hiç bir hakeret göremezsiniz. Sadece analiz içerir.

 

translate

4- Tercümelerde sorun var, yanlış anlamışsın

O benim değil Allah’ın sorunu. Bir din getiriyor, ama tercümesi nasıl olur diye düşünmüyorsa kötü bir iletişimci. Ben bile bir video yaparken, senaryo yazarken “bu deyimi ingilizceye çeviremem, kullanmayım” gibisinden düzeltmeler yapıyorum. Koskoca Allah, bir tercüme üzerine kafa yormamışsa, nereden bakarsanız bakın, başarısızlık!

Bir de hadi biz yanlış okuyalım da, adamlar zaten Arap, yanlış okumaz onlar, merak etme : )

 

5- Çeviri kaynağın ne?

http://www.kuranmeali.org kullanıyorum tek bir ayet bakıyorsam, tüm tercümeleri getiriyor, güzel site.

 

 

yuzeysel-bilgisayar-temizligi

6- IŞİD=Kuran denklemi son derece yüzeysel ve gerçeği yansıtmıyor.

Işıd her şeyi ama her şeyi kur’an’a uygun yapıyor, daha doğrusu kur’an’a aykırı bir şey yapmıyor. Yani sen ona gidip hesap sorarsan şunu niye öldürdün şunun kafasını niye kestin vesayre diye, sana kendini bu ayetlerle savunur.

internette adnan hocayla ışıdcilerin fotoğrafı dönüyor, bir kitap bu kadar farklı yorumlanabilir mi diye. Sonuna kadar katılıyorum, yoruma falan çok açık

Yüzeysellik kısmı ise ayrı konu, süper bir yazar değilim sonuçta. duygu ve düşüncelerimi ifade edebilmişsem yeter bana.

 

zelig

7- ahlaklı ve rasyonel davranan Müslümanların, Müslüman olmadığını iddia ediyorsun, Sahte Müslümanlıkla itham ediyorsun.

Bak bunda yanlış anlaşılmışım. Benim de suçum var kabul oraya bi paragraf daha eklemeliydim belki.

Sahte müslüman demek, inanmadığı halde inanmış gözüken kimse. Malezya’da çok sahte müslümanlık yaptım, adamlara Türk’üm ama Ateistim deyince anlatamıyorsun. “He evet müslümanım” diyip geçtim, gına gelmişti aynı muabbetten. Bak orada benim yaptığım “sahte müslümanlık”

Sizinki öyle değil. Allah’a inanmışsan kelime-i şahadet getirmişsen falan müslüman oluyorsun. Ama kadame kademe bir şey müslümanlık, sevap ve günah puanları var, köprüyü geçebilecekmisin sorunu.

Bonus puanlar almak için namaz kılıyorsun oruç tutuyorsun de mi?

Eksi puan almamak için içki içmiyorsun, domuz yemiyorsun.

Ama şimdi domuz yersen, içki içersen; öte yandan namaz da kılmayıp oruçta tutmazsan ne olur?

İslama göre hoş değil elbet ama katiyen “sahte müslüman” olmazsın.

Bu yukarıdaki ibadet listesine “Cihad” kavramını da ekle işte. yaparsan daha iyi bir müslümansındır. Kitapta tüm yazılan herşeyi yerine getiren de “Gerçek Müslüman”lığa o kadar yakındır.

adnan hoca vs ışıd

8- Kur’an’ın içinde bir sürü güzel ayet var, gitmiş en kötülerini seçmişsin. Gerçek islamı anlamaya çalış

Evet kötü ayetler seçtim, çünkü Işıd dediğimiz adamlar kötü şeyler yapıyor islamı referans alarak. size bu referansları gösterdim.

İslamda güzel ayetler olabilir ama şunu bir düşün: %99′u su dolu olan bir damacana var, kalan %1′lik kısma çamaşır suyu ne bileyim pis su falan katarsam, o %100′lük karışımı içer misin?

Ve genel olarak şunu diyorum, senelerdir inceliyorum, neymiş bu “gerçek islam” biri anlatsın gözünüzü seveyim. gelin yanlış bildiklerimi anlatın bana. ben size ayetlerle geliyorum, siz de bana gelin ayetlerle. Ayetler üzerinden konuşalım.

Ayetsiz eleştirileri pek önemsemiyorum. (ki şu ana kadar ayetli bir tek eleştiri gelmedi)

isid_lideri_bagdadi

9- ışıd’in askerleri bak şunu yaptı bak bunu yaptı bu islama uygun değil

Arkadaşım, ışıd dediğimde erlerinden bahsetmiyorum. Yönetici kitlesinden bahsediyorum. Erler her boku yiyordur ama sonra islama uygun değilse cezasını da çekiyordur komutanı tarafından yakalanırsa.

Bu yazı ışıd askerleriyle değil, Işıd’in düşünce sistemiyle alakalı bir yazı. Düşünce sistemi de liderliğe bakar.

fedex

10- Kur’an’ın indiriliş sırasında yaşanan olayları da bilmek, ona göre yorumlamak gerekir.

Madem niçin indiğini bilmek önemli ayrıntı, niye Allah bunları kitabına dip not olarak eklememiş vakti zamanında. Niye bedevi söylencelerine mahkum bırakmış?

Eğer bunları bilmek gerekiyor ve Kur’an’da bu bilgiler yazmıyorsa, daha öncede belirttiğim gibi bir “iletişim başarısızlığı” söz konusu.

 

——————————-

Daha bir şeyler vardır eminim ki, şimdilik yetsin, belki 2. bir yazı ile eklerim.

 

back-to-the-future-gelecege-donus

Share/Bookmark
Share:

40 comments

 1. Selam, ilk yazının tamamını okudum, yorumlarla birlikte. bu yazıyı ise sadece bir yere kadar okudum. Sufi ‘ydim demişsin, sufizm Elif Şafak’ın götünden uydurdugu 40 kurala uyarak olunmaz, Mevlana herkese ne olursan ol gel demez aslında. Sufizm senin dediğin ılık islamcılık da değildir. Öncelikle bunu bir ayıralım. Ben Sufi değilim, ama gerçek sufizmi ogrenmek istersen, Cemalnur Sargut okuyabilirsin.

  Öncelikle yazılarında bir dolu yazım hatası var. Tavsiyem, önce onları düzeltmen, zira bu sekliyle pek okunur değiller. İnsanda üniversiteye yeni baslamıs 90’lı yıllarda doğmuş ve asilik olsun, daha akıllı görünsün diye ukalalık yapan ileri ergen hissi uyandırıyorsun.

  Ben tatlı su müslümanıyım, bunu gizlemekten de çekinmem. Ateist bir kocam var, deist bir yengem var, ilahiyatçı bir annem ve ülkücü bir babam 🙂 Biz anadolu karmasıyız anlayacagın.

  Her seyden öte, evrim sonucu gelişmiş (Kuran evrimi reddetmez) bir beynim var. Surada yukarıda yazıyı “evlere arkadan girme” muhabbetine kadar kah gülerek kah düşünerek okuyordum. Sayende epeyce bilgi sahibi de oldum, ayetlerin önünü arkasını okudum, az daha kassam hatim yapmış olacaktım 🙂 Her neyse, az biraz arapçam vardır, evlere arkadan girme ayetini okudum tekrar arapçasından. Sonra gidip çeşitli çevirilere baktım. Muhteşem Google bilginle sen de ilgili siteleri bulabilirsin, o nedenle bakınız vermiyorum. Sonra doyurucu gelmedi, tekrar arapçasını okudum. Kelime kelime bakınca, “zahir” kelimesini gördüm.

  Eğer lisede fen matematik okuduysan optik konusunda görüntünün zahiri olması (sanal olması) gibi bir şey hatırlarsın. Zahir, pek çok farklı anlamı olan bir kelimedir, maalesef arapça bu açıdan saçma bir dil. Pek çok kelimenin pek çok farklı anlamları var. Zahir de aslında arka, dolaylı yoldan, arkadan, yalancıktan, samimiyetsizce gibi anlamlara gelmekte. Şu an günlük hayatta ne anlama geldiğini inan bilmiyorum. Seni ikna etmeye de calısmıyorum, haşa! Sen kararını vermişsin. Sadece bir cehaleti gideriyorum. Buradaki zahir, arka anlamında ceviren kişi de cahildir… Evlere arkadan girmeyiniz değil, evlere dolambaçlı yollarla girmeyiniz, eve girmekten kasıt, eve dahil olmaktır. Sinsilik etmeyin, dalavera etmeyin. Dünya siyaseti açısından bakarsan, Amerika gibi Ortadoğu’ya zahirden girmeyiniz, girecekseniz delikanlı gibi giriniz, diyebiliriz.

  Boyle bir kelimeye ornek olarak Darabe kelimesidir. Kadınlarınızı dövebilirsiniz diye geçer bizim sefil meallerde. Bu arapçayı bilmemekten kaynaklıdır. Darabe 3 farklı anlamı olan bir kelimedir: Darp etmek, elbise giydirmek, kişiyi kendinden ve/veya bulundugu yerden surmek/uzaklastırmak.

  Neyse cok detaya girmeyeyim, istediğini düşün ve inan tabii. Ama cahil olma. Reddetmek için bile önce bilmek gerekli.

  Sevgiler.

  1. Tatlı su müslümanı arkadaşım, zahir kelimesi bilmem şu anlama gelir, bilmem bu anlama gelir, bilmem vs. vs. diyorsunuz. Blogcu da bunu demek istiyor, Allahın iletişim hatası var diyor. Onlarca anlam içeren ve bir sürü tefsircinin işin içinden çıkamadığı ne olduğu belirsiz arapça kelimelerin yerine daha saf ve anlaşılır bir dil kullanamaz mıydı??? Dünyayı yoktan var eden bir varlık dünyadaki tüm dillerde ve herkesin anlayabileceği sadelikte bir kitap indirmesi çok mu zordur sizce?? Ben şuan 50 yaşlarındayım, evliyim ve 15 yaşında bir oğlum var. Ben de Muahemmed gibi 13 yaşında kızlar istiyorum, var mı gönüllü aranızda 13 yaşındaki kızını bana verecek?? Üstelik çölde de yaşamıyorum, bir dünya şehri İstanbulda yaşıyorum ve iyi sayılabilecek de bir gelir düzeyine sahibim. Haydiii çıksın bakalım adaylar… Bu kitap evrensel ise Muhammedin cinsel hayatının ne işi var ayetlerde? Evrensel bir kitapta bedevi gelenek göreneklerinin kıssa hisselerinin ne işi olabilir??Sonra aracıya ne gerek var, kainatı var eden kudertte bir allahın direk olarak bize kitabını ulaştırmasına ne engel olabir ki?? Yanlış anlamayın lütfen, sadece öğrenmek istiyorum.

  2. Güzel Kardesim, Arapca bi kelimenin , evet tek bir kelimenin cevirisi icin bu kadar ugrasmis kasmissin sagol, dediginde belki dogrudur.Ama bak yazinda kendinde söyle demissin :”Zahir, pek çok farklı anlamı olan bir kelimedir, maalesef arapça bu açıdan saçma bir dil. Pek çok kelimenin pek çok farklı anlamları var. “… Adamda bunu diyor zaten, bizde bunu diyoruz..Kurani anlayacagimiz dile tercüme etmek icin hayatimizi mi s***lim ? kafamda Arapcaya yer acilsin diye thermodynamic calismayi mi birakiyim? Almanca Ingilizce takip ettigim bilim yayinlarindan mi vazgeciyim? Arapcada mechatronic üzerine cok yazi bulamiyorum cünkü..??Onun icin Almanca ingilizce ögrenmek hayatimi kolaylastiriyor..Simdi diyeceksin ki o yayinlari niye kendi dilinde okumuyosun, bunlarin Türkcesi yok cünkü atiyorum Türkiye nüfusunun 0,01 % ini ilgilendirir , ilgisini ceker..Onun icin kim niye cevirsin?.Ama Kuran öylemi sirf Türkiyede 50 Milyon potansiyel Okuyucusu olacak..Birilerinin dilimize tercüme etmesine degmez mi?

   Bu sadece tercüme kismi sonra birde kendi dilimizde olsa zaten ondan sonra nedemek istedigini düsünecez. Sunun adam bi bizim dilimizde artik katiksiz Süphe götürmeyecek bi tercümesini yapamiyorlarmi 21. yüzyilda? Ilahiyat profesörleri gelsin, alin kardesim su götürmez , su anki haliyle Türkceye tercümesi budur desinler..Bu kadar mi zor? Niye bütün dünya Arapca ögrenmek zorunda yani?Özgür arkadasin dedigi de o, iletisim de bi sorun var iste..

 2. 1, 2. (Resûlüm!) De ki: Ey kâfirler! Ben sizin tapmakta olduklarınıza tapmam.

  3. Siz de benim taptığıma tapmıyorsunuz.

  4. Ben de sizin taptıklarınıza asla tapacak değilim.

  5. Evet, siz de benim taptığıma tapıyor değilsiniz.

  6. Sizin dininiz size, benim dinim de banadır.

  1. Bakara 189’da “kapidan girme” kesinlikle mecazi anlamda degil.O ayette insanlara evlerine kapidan girilmesi emredilmis.O kadar.
   Aha size Elmalı tefsiri:http://www.kuranikerim.com/telmalili/bakara2.htm

   “1- Cahiliye devrinde bir erkek bir şeye niyet eder de zor gelirse, evine kapısından girmez, arkasından girermiş ve tam bir sene böyle kalırmış.

   2- Ensardan bir kısmı umre yaptıkları vakit gökle aralarına bir engel sokmazlar, bundan sakınıp zahmete girerlermiş. Bu yüzden ihrama girdiklerinde eğer acil bir ihtiyaçları varsa eve, bağa, çadıra kapılarından girmezlermiş. Bina sahibi olan mahalle halkı evin arkasından bir delik deler, oradan girer çıkar veya arkadan bir merdiven atar, damdan aşarlar; çadır halkı olan göçebeler ise çadırlarının arkalarından dolanırlarmış ve bu cahiliye adetini “iyilik” sayarlarmış.

   3- Cahiliye halkı ihrama girdikleri zaman evlerinin veya çadırlarının arkalarını delerler, oradan girer çıkarlarmış. Ancak dinî gayretlerinden dolayı “humûs = kahramanlar” denilen kabileler, yani Kureyş, Kinâne, Huzâa, Sekif, Haysem, Amir ibn Sa’saa oğulları, Nasr ibn Muaviye oğulları ihramlı oldukları zaman dinî işlerde kuvvetlilik davasıyla evlerine girmezler, çadırda gölgelenmezler, tere yağı ve keş yemezlermiş. “

 3. Ara beni cahil kardeşim 0533 644 39 39

 4. Dostum kurallı olarak ayetler ve peygamberin yaşamı baz alınarak eleştirirsin sana cevap olarak sistemli bir karşı çıkış olmaz.cahilsin derler , dezenformasyon yapıyosun derler ama doğrusu nedir söylemezler, söylenecek bişey yok çünkü.ama en kötüsü politik doğruculardır islamofobik derler.bu arkadaşlar bir düşünce sistemine karşı çıkışla belli insanları dünyanın tüm kötülüklerinin sorumlusu biçmek arasındaki farkı ayırt edemezler.sen bak yoluna devam et.sadece açıklarken nükteyi koy ama smileyleri kullanma bence nükteyi anlamayı ve pay çıkarmayı karşı tarafa bırak bence.

 5. Konuyla alakasız ancak, %1 çamaşır suyu çok güzel bir dezenfektandır, özellikle köy gibi yerlerde yaşayıp temiz su kaynaklarına ulaşmakta güçlük çekenlerin kullanması yanlış değil hatta çok iyidir.

  Tabi bu Kur’anda da yazslaşkjdfaşldjaşlda 😀

 6. Bu kadar yazmışsın ya , valla hepsine tek tek cevap vermişsin ya – sende ne sabır ne azim varmış be tebrik ettim. Düşüncelerinin arkasında durmak çok güzeldir, tarihte bu insanlar herne kadar bazı dönemlerde bedelini canlarıyla ödeselerde… Neyse, nihayetinde düşünmek güzel şey.

  He, birde bu kadar yazıdan sonra hala kem küm edenler olacaktır ya , onlarada cevabı ven vereyim mi ? Hadi vereyim vereyim : http://www.youtube.com/watch?v=LeZ5HiyGdDw

  🙂

 7. Bence cok basarili bir analiz yapmissin. Bir bilirkisi edasiyla elindeki kanitlarla sayisal bir mantik yuruterek tumevarmissin. Kesinlikle iyi bir analiz muhendisi olurmussun.ancak insanlarin maalesef din olgusu yalnizca bilimsel mantiktan olusmuyor. Icerisinde his var vicdan var. O yuzden bu sayisal analizini ne kadar basarili bulsam da eksik tamamlanmamis bir sonuc olgusuna variyorum. Sana itilafta bulunanlara da cok dogru bir yargu yoneltmissin, madem oyle ayni sorulara ve senin analizine birebir hadislerle ayetlerle cevap versinler. O is oyle degil demekle olmuyor. Cevap versinler de biz de bilelim. Objektif bakip yorumumuzu yapalim, kararimizi verelim.

 8. Tefsircilerin açıklamakta müşkülat çektikleri iki ayetin iniş sebeplerini ele alan hadislerin konuyu nasıl desteklediğine ve açıkladığına dair.
  https://eksisozluk.com/entry/45880102

 9. ….”Ve genel olarak şunu diyorum, senelerdir inceliyorum, neymiş bu “gerçek islam” biri anlatsın gözünüzü seveyim. gelin yanlış bildiklerimi anlatın bana. ben size ayetlerle geliyorum, siz de bana gelin ayetlerle. Ayetler üzerinden konuşalım.”
  yazan bir adama siz kalkıp sen cahilsin sen şöylesin bir bok bildiğin yok sana ayet örnekleride vermicem git kendin araştırda bul gibi cümlelerle gelirseniz onu (sözde) aydınlatmaktan ziyade kendi bildiklerine daha sıkı sarılmasına vesile olursunuz.

  Bir ateist olarak şunu eklemek isterim.Kuran da yazılan ayetlerin yanlış yorumlanmasından birde arapça bakmak gerektiğinden bahsederken şunu unutuyorsunuz. Bloggerın da daha önce yazdığı gibi allah bu kadar güclü ve kudretliyse neden daha anlaşılır şekilde yaklaşmıyor kullarına ? Neden arapça ? hadi arap ülkesine indirildi kuran vs.. bilmem ne … o zaman dünyada sadece Papua Yeni Gine’de bile 700 dil varken herkesin kuranı anlamasını okuyabilmesini bekleyen bir tanrı bence çok cahil ve bencil olmalı.

  Hadi başka bir bakış açısına geçelim.Ben hiç bir müslüman ülkede kadına değer verildiğini,kadının o ülkede erkekle eşit söz hakkına sahip olduğunu görmedim! Kuran da kadına değer verilmesinden peygamberin kadını el üstünde tuttuğundan bahsediliyor ya hani, o zaman çoğu müslüman kuranı yanlış okuyor yada yanlış yorumlamak işlerine geliyor…!
  Yada mesela Neden Muhammed seçilmiş , neden Fatma değil ? Tanrı neden iletişim kurmak için illa ki erkekleri seçiyor ? yoksa yarattığı kadınların aklına zekasın güvenmiyor mu ? o zaman hatalı üretim yapmış oldugunu düşünüyor ve erkekleri her daim ön planda tutuyor …

  Bir başka bakış açısı ise ; birini öldürmek isterseniz öldürürsünüz.Birinin gırtlağını kestiğimde ve tüm kanının akıp gitmesini seyrettiğimde o kişinin artık yaşam şansı kalmış olur mu ? Olmaz ! Peki aynı kişiye uzaktan 2 el ateş ettim ve kalbine degil de göğüs boşluğuna denk geldi (kötü bir nişancıyım).O zaman bu kişinin yaşama İHTİMALİ yüksektir. Demek istediğim şu ki ‘öldürmeyen allah öldürmez , o istemezse yaprak düşmez vs.. ” bunlar zırvalıktan başka birşey değildir. Su içmek istersen içersin , birini öldürmek istersen öldürürsün yada sonbahar geldiğinde yapraklar dökülür bunun allah ile hiçbir ilgisi yoktur.

  Gerçekçi olmak ,birşeyin ”olabilme” ihtimaline göre çok daha mantıklı geliyor bana.Sizlere ahiret sınavında başarılar diliyorum.

  Ve son olarak sevdiğim bir sözle bitirmek isterim ;

  ”Ölümden sonra ceza korkusu ve ödül iştahıyla hareket eden kişi zavallıdır ”
  —–Albert Einstein—

 10. Bir avukatın, bir dostu ile konuşurken “Hala Allah diyorsun, unut bu boş lafları” demesinin nakledilmesi üzerine, meclisten biri bu adam hakkında hoşnutsuz sözler söyleyince bu îtirazlara karşı Ken’an Rifâî şöyle cevap verdi:
  -“Aferin adamcağıza! Âferin ki, bu müthiş rolünü çok muvaffakiyetle oynuyor, takdir ederim onu. Oyunu tertip eden, onu bu vazifeye koymuş. Düşünün bu ne müthiş bir iş. Bâhusus Allah kendisine avukat olacak kadar zekâ ve liyâkat vermiş, aklına ilmine rağmen yaratanı înkar edebiliyor. Kolay iş mi bu? Sâde gözünün ihtiva ettiği azameti düşünse bütün bunları yaratanın karşısında dize gelirdi”
  -Fakat başkalarına aşılıyor, yoldan çıkarıyor.
  -“Haşa… Herkes nasîbini bulur. Düşünün ki bunlar hep birer hikmet ve hakîkat üzere tertip olmuş oyunlardır. Neden böyle oluyor?..diye îtiraz ve müdahaleye kalkışıyorsunuz. Olanı hayret ve temâşâ etmek herşeyden güzel ve muvâfıktır.
  Her perdenin, her oyunun bir sonu vardır, hele sizde o oyunun sonuna bakmayı öğrenin. İnsan için aklı, pek büyük bir nasiptir. Hangi yerdeki fareler almış yürümüştür, orada kedi yoktur. Hangi memleketteki kan, katil, gürültü patırtı vardır, orada inzibat teşkilatı yok demektir.
  Vücutlarında, kötülükler, fenalıklar faresi dolaşan kimselerde de akıl yok demektir. Bir zerre akıl, oruç ve namazdan daha hayırlıdır. Çünkü akıl cevher, ötekiler arazdır. Akla sahip olan insan da elbet elinden teraziyi bırakmaz. Kavillerini, fiilerini ve hallerini îtidal üzere bu terazide tartmaktan geri durmaz. Çünkü târik-i itidal istikamettir. İstikamet yolunda giden için de âyet-i kerimede buyrulduğu gibi korku ve yoktur. Bilcümle ilimlerin gayesi tevhit olduğu gibi, amellerin gayesi de istikamettir. Binâheleyh akıl ve hüsnü hal sahibi olan kimseler, gündüzleri oruç turan, geceleri sabahlara kadar ibâdet eden kimselere müreccahtır. (Ken’an Rifâi ve Yirminci Asrın Işığında Müslümanlık, Sâmiha Ayverdi, Safiye Erol, Nezihe Araz, Sofi Huri,syf: 464-465

  1. şimdi hoca hem böyle diyor (”Aferin adamcağıza! Âferin ki, bu müthiş rolünü çok muvaffakiyetle oynuyor, takdir ederim onu. Oyunu tertip eden, onu bu vazifeye koymuş. Düşünün bu ne müthiş bir iş. Bâhusus Allah kendisine avukat olacak kadar ZEKA ve LİYAKAT vermiş, AKLINA ilmine rağmen yaratanı înkar edebiliyor.) hem de sen kalkmış diyorsun ki (Vücutlarında, kötülükler, fenalıklar faresi dolaşan kimselerde de AKIL YOK demektir.) şimdi ben sanamı inanayım yok sa allahın oynadığı oyuna mı, ne edebiyat yapıyon, lafı dolandırıyon, anca kafa ütüleyip, insanların beynine afyon üflüyon, amma boş konuşuyon ama anlayana…

 11. Ya da Cumhuriyet kurulduğunda bir müddet, sessiz kalıp CHP’ye sızmaları, CHP’nin ( şimdiye kadar) elini kolunu bağlayıp hem CHPnin hem Cumhuriyeti İŞGÖREMEZ HALE getirmeleri, TÜRKLERDEN ADAM OLMAZ- TÜRKLERİN HAFIZASI YOKTUR ( ne yazık ki ARAP KATLİAMLARI UNUTULMUŞTUR ; ama bu özellikle yapılmıştır)- HEP DİNİN İSTEDİĞİ şeylerdir.*** Dini sevdirmek için TÜRKLERİN DEĞER VERDİĞİ HERŞEYİ( ( kadına verilen değer- ana babaya saygı- esire merhamet vs)) bak müslümanlık bunu istiyor diyerek yutturmaları; ezanları HUŞU İÇİNDE dinlememiz için;
  -sabah ezanı;sabaaba makamında
  -öğle ezanı;rast makamında
  -ikindi ezanı,hicaz makamında
  -akşam ezanı;segah makamında
  -yatsı ezanı;uşşak makamında
  -sala ezanı,hüseyni makamında okunurdu VE GELENEK HALİNE GELMİŞTİ..
  // Şimdi ise neredeyse ” EZANLARIMIZI BİLE TÜRKÜ GİBİ OKUTTULAR diyen tayyip’in” DİYANETE VERDİĞİ emirle bozuk bir Türkçeyle-arabi gırtlakla KORKUNÇ sesler çıkarılarak okunuyor ( Eskiden pencereleri açardım DİNLEMEK İÇİN)
  *********************

 12. “Öncelikle yazılarında bir dolu yazım hatası var. Tavsiyem, önce onları düzeltmen, zira bu sekliyle pek okunur değiller. İnsanda üniversiteye yeni baslamıs 90′lı yıllarda doğmuş ve asilik olsun, daha akıllı görünsün diye ukalalık yapan ileri ergen hissi uyandırıyorsun.”

  Şu cümleyi kurmuş olman bana dünyanın ne kadar çelişkilerle dolu bir yer olduğunu hatırlattı. Az buçuk arapçanla da hava atman güzelmiş. Öpüyorum dudaktan. Sağlıcakla.

 13. Selamin Aleykum,

  Ilk önce türkcem icin özür dilemek istiyorum. Türkiyede dogma büyüme olmadigim icin hatalar olabilir onun icin kusura bakmayin.

  hiristian, yavdi yada müslüman sorusturmadan önce en ilk sirada “ben tanriya inaniyormuyum? bir yaradan varmidir? bir yaradan olmak mecburiyetindemi?” diye ilk bi herkez kendine cevaplamasi lazim, yani daha dogrusu ilk bi herkez düsünerek bu soruya cevap bulmasi lazim.

  Sizce bi evrimin kendi kendisini yaratma kabiliyeti varmi? evrem kendi kendine tesadüfen bir insani “yaratabilirmi”? sizce ilk ney vardi kadinmi yoksa erkekmi? sizce erkegin dölü evrende ortaya cikana kadar kac million sene sürdü ve bu sira daha tam insan olmayan o varlik/yaratik nasil kendini cogaltti? acaba dünyanin üstünde bukadar miktar su olmasi tesadüfmü? acaba bukadar agicin bizim nefes aldigimiz havayi ortaya salmalari tesadüfmü(fotosentez)? Sizce insanin burnu ve gözü tesadüfenmi ortaya cikti? buraya millionlarca soru yazabilirim ve en son olara su soruyu sormaniz lazim kendinize … bunlarin HEPSI sizce bir designer / mimar i olmasi gerekiyormu? yoksa bunlarin herseyi evren dedigimiz tesadüf yapabilirmi?

  bu bütün sorulari eyer – EVET bence evren kendiliginden bunlari düsünüp yapabilir ve hersey tesadüftür diyebiliyorsaniz devamini okumunuza gerek yok zaten. eyer ama bunlarin hepsinin bi mimari olmasi gerekiyor diyorsaniz ozaman bi adim ileri gitmeniz lazim.

  sadece babaniz müslümen veya hiristiyan diye sizde onun pesinde gitmeyin! arastirin okuyun ve dogru yolu bulmaya calisin! ben hoca degilim, hafizda degilim, süper zekada degilim ama mantikli düsünen, derin düsünen ve arastirmayi seven bi insanim!

  bu durumda bi kac yazdigin noktalara degmek istiyorum:

  1.) hiristiyanlarda “trinität” vardir yani üc degisik varlik bir tanri eder diyorlar. birinci tanri tanrinin kendisidir, ikinci tanri Hz. Isa ve ücüncü tanri senin dedigin ruh (Kutsal ruh). Hiristiyanlikin sabit bir din kapsamasi yok yani onlar inciri yeni testament veya eski testament veya kural degisikligi yapabiliyorlar! incilde Hz. Isa (anlamiyla yaziyom) “ben size herseyi söyleyemem bunun icin daha zaman var, zamani geldiginde O gelicek ve o size dinin son halini getirecek” diye ayet var. YANI peygamber efendimizden bahsediyor! … bu benim firkimdir suan cünkü baska ne olabilirki? incil de Hz. Isa nasil cedyete yatip allaha dua ettigi yaziyor … herseye ragman bu konularda suan fazla üstünde durmak istemiyorum yoksa cok uzun olucak

  2.) bu durum yavdiler icinde gecerlidir – daha din tam olarak oraya gelmemisti o yüzden peygamberler bu yeryüzüne gelmistir. ama din TAM olarak indiginde baska peygamber birdaha gelmedi bu yer yüzüne – kendinizi bilgilendirmek icin arafatta dinin nasil sonlandirdigini okuyun.

  3.) Bende kurani kerimi okuyorum ve seninde fark ettigin gibi kuran cocuk oyuncagi ve keyif isi degildir! bir farzdir, bir hayattir, bir sinavdir, bir YÖN dür! ama kardesim herseye ragmen ben kurani okurkene nekadar iyilige iten bir allah var diyorum kendime, nekadar cömert ve af eden bir allah var diyorum. kusura bakma ama sen isid bire bir müslümandir diyorsun ama cok yanlis yapiyorsun cünkü sen isidden sadece medyanin sana göstermek istedigi seyleri görüyorsun.

  4.) eyer zamanim olursa ayetleri daha yollaycam buraya ama senin o yolladigin ayetlerinin surelerini bastan sona kadar okusan belki daha iyi anlarsin herseyi – allah eyer diyorsa size dininiz icin saldiranlarini öldürebilirsiniz OZAMAN EVET ÖLDÜREBILIRIM! ve allah diyorki (anlamiyla) size saldirmayani saldirmayin cünkü allah adaleti sever!

  5.) Allah iletisim icin niye erkek seciyor diyor biriside burda… eyer yaradan varsa tabiki o erkekmi kadinmi secicek, sonucta en iyisini allah bilir. Bi erkegin vicud gücü var, sabit savunma gücü var, savasta iyi yada kötü olsa kilic tutma gücü var… isterseniz sorulari daha sacmaya baglayalim… NIYE ERKEK COCUK DOGURMUYOR? NIYE ERKEK KADIN GIBI TUVALETE GITMIYOR? …. yani gözünüzü seveyim bi bu cok sacma birsey. Allah kuranda herseyi güzel bi sekilde anlatmis siz kalbinizi acamiyorsaniz malesef yapicak birsey yok.

  inan okadar cok sey daha yazmak istiyorumki ama bitmez bu yazi…

  Allah yardimciniz olsun ve unutmayin kuran insanin keyfine göre yazilmis bir kitap degil – o allahin kuralidir ve o bizim icin ne iyi oldugunu bilir CÜNKÜ Bazen bizim icin kötü sandigimiz sey iyidir ve iyi sandigim sey kötüdür en iyisini buyüzden iste allah bilir!

  1. yaratan varsa bile dinler, insanların uydurmalarıdır, çünkü yaradanın hiçbir dinde bahsedilen korkulara ödüllere ve cezalara ihtiyacı yoktur…insanlıktan isteyeceği tek bir şey olabilir, o da yarattığım canlılara eziyet etmeyin olabilir…

  2. sonucta en iyisini allah bilir. deyip işin içinden çıkmak kolay değil mi, sen bir annene eşine ya da var sa eğer kızına sor bakalım gerçek düşüncelerini, eğer beyinleri ve düşünme yetileri ellerinden alınmadıysa, en iyisini erkek mi bilir yoksa insan vicdanımı bilir diye…

 14. Sizin yazinizda da imla hataları var, bilginize

 15. Evrimin matematiksel formülü 40-50 yıl kadar önce ortaya konmuştur. evrim kendiliğinden gelişemez olduğunu iddia etmek, 2+2 nin kendiliğinden 4’e eşit olamayacağını iddia etmekle aynıdır. evrim süreci büyük patlamayla başlar ki bunun sebebini yaradana bağlamak nispeten daha mantıklı bir yaklaşım olarak kabul görebilir. nitekim henüz büyük patlama öncesine ait bilgi yoktur.

 16. @ Alchemist: evrimin matematiksel Formülünü suan gercekten cok merak ettim? onu bi buraya bi yazarmisin? Abicigim formül felan yok ortada! her seye ortaya koyduklari Theorie ve onu kapsayan mathematiksel diagramm lar var yani hic birisi onaylanmis birsey degil! HEM FARZ EDELIMKI bitane Theorie dogru cikiyor ve ortaya “big bang” nasil ciktigini kanitliyorlar, bu KESINLIKLE allahin olmadigini kanit getirmez ama!

  daha dogrusu söyle bi hikaye anlatayim: ben birgün eve dogru giderkene baktimki hergün gectigim nehirin köprüsü yikilmis. orda durdum kaldim eve varamdim. 3 gün bekledikten sonra yanimdaki agic düstü ve bir gemi oldu. ben bu gemiye bindim ve karsiya gectim… simdi sana bi sorum olcuakti: SEN BENIM BU UFACIKIN HIKAYEME inanmiyorsunda ben senin EVRENIN KENDILIGINDA OLSUTUGU hikayene nasil inanayim?

  ve en önemli noktaya variyoruz: birseyi nasil calistigini bilmek, o kendiliginden var oldugu demek degildir! sen bana kalbin nasil calistigini anlatma dostum sen bana kalbin NASIL KENDILIGINDEN ilk defa calistigini anlat;) tek bir kanit allah düsüncesini ortadan silebilir. oda sudurki: birgün eyer insanlar ölü (misal tas) bir ücreden yada maddeden yasayan bir ücre yaratabilirseler ozaman bende dinden cikmis olurum. baska hic bir kanit allahi inkar etmez! tam tersi!

  gecen bitane alman bilim adaminin hayatini okudum internette (kusura bakmayin gercekten ismini unuttum simdi) – Kendisi Mathematik Professoru, Madrizlerle ve Yer kapsamiyla ugrasiyor. 1987 yilinda ölmüs belki internette öyle bulabilirsiniz. Kendi calismalarinda diyorki: “Formüller öyle bir araya uyuyorki ve denkliyorki bu formüllerin mimari sadece Tanri olabilir”. Hadi ben gectim ama senden benden daha akilli olanlarda bunu diyor:)

  Hepimiz insaniz – hepimiz bir tanriyi aramaya meskuluz bu hayatta. Nekadar ben inanmiyorum veya tanri yoktor deseniz bile. en derininizde HAYATINIZ BOYUNCA hep bi ses o yaradani araycak! BEN NIYE BURDAYIM!? VE BENIM GÖREVIM NEY? diye hep en derindeki ses size sorucak! bu hissiyat tabiki belirli bi nedenden dolayi bi insanda vardir yoksa cünkü HEPSI dinsiz olurdu:)

  haklisin arkadasim 2tane elma + 2 tane elma = 4 tane elma eder. sende bende ayni fikirdeyiz bu konuda. 0 (hic birseyden) = 1 Evrim . bu konuda ayni fikirde degiliz ama kardesim ben 0=1 olduguna inanmiyorum cünkü. bence 1=1 🙂 müslümanlarin formülü bu konuda daha mantikli. ama elma konusunda sana hak veriyorum hehe.

  kusura bakmayin yine uzun oldu ama daha COOOOK seyler yazabilirim…

  1. yaw arkadaş tanrı (allah) varsa bile ki bu her dilde farklı ama özünde aynı korku, emin olun birilerinin uydurduğu dinlerdeki gibi korkular üzerine yaratılmış, ya da korkutmak için yaratılmış bir sonsuzluk abidesi değildir. yaratıcı olan birinin ne sizin haç’ınıza ne de sizin hilalinize ne sizin uydurduğunuz saçma dinlere, ne de kendi yarattığı, düşünmesi için akıl verdiği insan veya canlıları öldürmenize ihtiyacı yoktur, sizden tek istediği birşey olabilir, insani vicdanınızla hareket etmenizdir…çünkü insanı insan yapan vicdanıdır…

 17. Müthiş bir araştırma tebrikler Allah a inanmamanızın ve gerçek islamın ne olduğunu merak ediyorsan ayet hadisler ışığında sana bilgi vermek istiyorum

 18. Eğer gerçek islamı öğrenmek istiyorsan tamamen ayet hadis sahabe hayatından örnekler ve bilimsel olarakta yüzde yüz kanıtlanmış binlerce ilmi çalışma ile sana gerçek islamın ne olduğunu anlata bilirim baştan söyleyeyim yazını araştırmalarını okudum tebrikler bunun senin için bir dönüm noktası olduğunu düşünüyorum bravo o kadar ilahiyatçılar var sözde ilahiyatçı senin tesbitlerinin yarısını bile ortaya koyamıyor çok cesur bir okadarda kusursuz tekrar tekrar tebrikler ama muhakkak görüşelim pesinogullari@hotmail.com bu adrese telefon numaranı yaz sana ulaşacağım

 19. Bir şey sormak istiyorum. Özellikle, bile bile olabildiğince yüzeysel düşünerek soracağım. Bütün insanlığa indiği söylenen bir kitapta neden kanguru diye bir hayvanın varlığından bahsedilmiyor? Ya da ne bileyim neden mango bitkisinden, tropik ormanlardan, veya işte en azından bir tropik iklimden bahsedilmiyor? Sürekli hurma, deve, çöl filan değil mi o kitap? Ne yani orada yaşayanlar için de inmedi mi bu kitap? Bütün insanlık içindi değil mi? Canı çekmez mi onların da cenneti?
  Bırakın artık gözünüzü açın =) Yıl olmuş 2015, Plüton’un fotoğrafını çekmiş insanoğlu. Azcık mantıklı olun =)

 20. yaw arkadaş tanrı (allah) varsa bile ki bu her dilde farklı ama özünde aynı korku, emin olun birilerinin uydurduğu dinlerdeki gibi korkular üzerine yaratılmış, ya da korkutmak için yaratılmış bir sonsuzluk abidesi değildir. yaratıcı olan birinin ne sizin haç’ınıza ne de sizin hilalinize ne sizin uydurduğunuz saçma dinlere, ne de kendi yarattığı, düşünmesi için akıl verdiği insan veya canlıları öldürmenize ihtiyacı yoktur, sizden tek istediği birşey olabilir, insani vicdanınızla hareket etmenizdir…

  1. çünkü insanı insan yapan vicdanıdır…

 21. Benim burada ki hiç kimse kadar bilgim yoktur yada burada söylenen herhangi bir cümlenin doğru yada yanlış olduğunu somut bir şeyler sunarak kanıtlayamam. Ama aklıma hep şu soru geliyor ve bunu sormak istiyorum hepinize. Eğer gerçekse ve diğer taraf gerçekten varsa ve inanıyor elimizden geleni yapıyor iyi bir insan olmaya çalışıyorsak ve işid gibi insan öldürecek yüreğe sahip değil kendi yağımızda kavrulabiliyorsak diğer tarafta nereye gideceğiz? Yada inanmayan arkadaşlar ölümden sonrasına nasıl bir cevabınız var? Bilmek öğrenmek ve karar vermek istiyorum.

 22. isid gökten mi indi yoksa işgal edilmiş 1,5 milyon insanin öldürüldüğü bir yeryüzü cehenneminde o ülke insanlarının çıldırmasi miydi neden işin bu yönünden bahsetmiyor sunuz, terörize olmuş, işkence açlık ve ölümden akil sağlığını kaybetmiş çıldırmış insanlara da yazık

 23. Agzina saglik ya, super yazmissin. Bunu okuyup kuduran, kuranin turkcesini hic gormemis muslumanlari hayal ettikce egleniyorum.

  Noldu arkadaslar, agir mi geldi?

 24. Orjinal yazı da bu da muhteşem, elinize sağlık.

 25. Şüpheler insanı gerçeğe götürür.
  Hz. İbrahim as.çocuktu,tapınmak istiyordu;gökte,Ay’ı gördü,”Tanrım bu dedi.,,
  Sonra,ay kaybolup,Güneş doğunca,”Bu daha büyük,Tanrım bu,, dedi..
  Akşam oldu,Güneş kaybolunca;”Batıp,kaybolanlar İlah olamaz ,,dedi..
  ”Tüm bunları yaratan,çekip çevirendir,, diyerek,Gerçek Tanrısı’nı bularak,gerçekler penceresi açıldı.
  Her insanın,akıl,ilmi,imanı kadar,Tanrı’yı,kavrayıp,anlyabilir.Kozmik zeka ,herşeyi kavrayan,Tanrı’dır.
  Gerçek Tanrı;kendi yücelik,saltanat,güç ve egemenliğini bilen,ezeli ve ebedi,sonsuz büyüklüktedir.
  Ezeli ve ebedi olan
  Sonsuz büyüklükte,hiç bir ölçü,rakam,hafıza,mekana sığmayan
  Hiç bir şeye ihtiyacı olmayan
  Doğmayan,doğurmayan
  Kainat,dünya ve bu ikisi arasında olan her şeyi yaratıp;sağ avucunda,adeta nokta gibi tutan
  Uyumayan,uyuklamayan
  Her şeyi,gören,duyan
  Her şeyin,ona muhtaç olduğu
  Bütün varlıkların yöneldiği, bir ve Tek Allah’tır.!
  Atomlar,uzay,varlıkları çekip çeviren ve onlara rıızık sunandır.
  İnanan ve inanmayan kullarına,bu dünya’da rızık sunan
  Çok esirgeyen,bağışlayan,affedendir.
  Yer küreyi,1800 km./dak hızla giden,nimetleri ve varlıkları taşıyan bir gemi yapan
  Dünya- kainatı,geçici bir süreye kadar,İlahi bir sınavla,insan ve cinlerin ne yapacağını,sınav eden
  Aklı başında her insanın,bilerek ve inanarak iş ve eglemlerini,çok boyutlu kayda alan,hiyerarşi
  En sona ertelenmiş,bir hesap dönemi,sonsuz bir mükafat ve sonsuz bir ceza vaad ederek.
  Hayat sınavın’da yanılmamamız için;Peygamberler,İlahi kitaplar,alimler,kılavuzlar gönderendir.
  KİM NE EKER İSE, ONU BİÇER,SINAV SAKATLANMASIN DİYE,MASUM VARLIKLAR SUTURLDU.!
  YÜCE ALLAH,HİÇ BİR KULUNA ASLA ZULMETMEZ.!
  KULLAR;KENDİLERİNE,ÇEVRELERİNE,MASUM CANLILARA YAPTĞININ BEDELİNİ ÖDERLER.!
  ZORLAMA,BASKI,ZULÜM YOK.!,MÜSLÜMANA,KENDİNİ SEVDİKLERİNE SAVUNMA HAKKI VAR.!
  Gerçek akıl,bilim,adalet,iman’la,donatılanlara,saygı ile sunulur.!
  R.Aktaş

 26. 200.000 yıllık ve bilinen 10.000 yıllık tarihte,insanlık alemi,zor günler geçirmiştir.
  Yüce Yaratan ve yaratılmışlar arsında,tek sorumlu ve düzen bozan insandır.!
  Kentrilyonlarca varlık,uzay,galaksiler,gezegenler,yıldızlar,ağaçlar,bitkiler,hayvanlar,moleküller,atomlar
  Görünen ve görünmeyen,varlıklar,itatatli,kararlı,titiz,şaşmaz,ahenkli,uyumlu,sayılı ve düzen bozmazdır.
  İnsan İlahi bir sınav gereği,özgürlüğünü,haddini,aşarak,zulüm,ateş,savaş,acı,açlığı haketmektedir.
  İnanmak veya inanmamak,özgürlük meselesinden ziyade, kader ve nasip meselesdiri.!
  Firavun’a, Hz.Musa As.çok mucize gösterdi,inanmadı,Tam can verirken inandı, kabul olmadı.!
  Kainat,yeryüzü,tüm varlıklar;Herşeyi Yaratan Yüce Allah’ındır.
  Dilediği şekilde tasarruf ediyor.!
  Şikayet,yakınma ,pişmanlık bu dünyada geçerlidir.!
  Her gün milyonlarca insanın doğup,milyonlarca,insanın geldiği aleme dönmesi,gizemli ve anlamlıdır.
  Kaçacak ,kurtulacak,ölümden azad olan varmı.?
  İnsan beden,ruh,sayısız nimetler veren,bağışlayan,affeden,Yüce Yaratan’a bu isyan neden.?
  Kainat,dünya,yaratılan herşey,İlahi yasalar,zenginlikler;Yüce Allah’a ait değilmi,dilediğini yapar.!
  Anlama güçlüğü var
  Bilgi eksikliği
  Kıskançlık,kibir
  Sindiremeyen tek varlık,şeytan olduğundan,kıyamete kadar kovulmuştur.
  İnanmayanlara musallat ve dost olacak olan şeytana,dürtme,evham,kötülük,inkar gücü verildi.!
  Dileyen,kainat sahibine döner;Dileyen,isyankar şeytana uyar helak olur.! seçim serbest.!
  Bir gün gibi geçen dünya hayatımı kiymetli, sonsuz hayatmı.?
  Dünya’da bir defa ölmek mi iyi,sonsuz hayatta,1000 lerce defa ölmek mi.?
  İnkar ederek, ne kaybedeceğimizi veya iman ederek,ne kazanacağımızı bir bilsek, hiç uyumazdık.!
  Gerçek akıl,bilim,adalet,iman sahiplerine saygı ile sunulur.
  R.aktaş

 27. ( “evlere arka kapılarından girmeyin” Arapça’da lafı dolandırmayın, dürüst olun anlamında bir deyimdir.)

 28. Deistim çünkü ne dinleri arastıracak kadar çalışkan nede tanrıyı sorgulayacak kadar zekiyim ancak yazını beğendim. İçerik mantıga yatkın. Ayetleri açıp doğru mu diye bakmadım ama ısıd turkiyeye dalarsa hristiyan olup gitme ihtimalim yüksek😊 paylaşımın için teşekkürler.

 29. Özgür daha once boyle bi yorum aldin mi bilmiyorum ama seni yerim!djdjkdd hayir cok icten soyluyorum bunu cok tatlisin. Cok akici yaziyorsun ve allahsizlari severim.

 30. Selamlar,
  İlginç bir yorum olmuş. Ateist miyim değil miyim bilemiyorum. Bir Tanrının varlığını ya da yokluğu ispat edemediğim için bu konuda bir karar veremedim hayatım boyunca. Sonra ille de bir şey demek gerekirse diye (Belki de her ihtimale karşı döt korkusudur, kimbilir) deist olayım bari dedim. Yazının genelinden ziyade Hiristiyanların Muhammed’i şeytan olarak tanımları kısmını ilginç buldum. Bu tanımı daha önce de hiçbir yerde okumamıştım. İlginç bulmamın sebebi ise uzun zamandır bu konu ile ilgili düşünüyor olmamdır. Bir Tanrının var olduğundan yola çıkarsak şeytanın da var olduğunu kabul etmek durumundayız. Bütün dinlerde vardır bu tanımlar. Kimileri şeytanı insanın olumsuz tarafı olarak adlandırır. O zaman kitaplarda sembolik olarak resmedildiği gibi insandan ayrı bir mahluk olarak düşünmemek gerekiyor.
  Tanrının insanlara peygamber yollama sebebini ise hiç anlayamadım. Madem sınav için yollamışsın insanları dünyaya sonra kopya vermek niye, merhametini göstermek için mi? Merhametli bir Tanrı hiç sınava sokmaz kullarını bence!
  Sonra şeytanın yerine koydum kendimi, empati! Kalabalık insan gruplarını ne yaparım da yoldan çıkartırım diye uzun uzun düşündüm. Sonunda bu işi en iyi şekilde yapmanın yolunun peygamberlik taslamak olduğuna hükmettim. İnsanlara Tanrıyı, iyi şeyleri “öğretiyormuş” gibi yaparak onların, kendilerinin de farkında olmadan yoldan çıkmalarını en iyi bu şekilde sağlardım gibime geliyor… Kimseyle de paylaşmadığım bir şeydi, burada da aynı görüşün olduğunu okuyunca yazdım..
  Sevgiler

Comments are closed.