Işıd

IŞID Gerçek Müslümandır, ve Allah Tüm Kötülüklerin Anasıdır (ironi yok, düz anlamıyla)

pkk_2

IŞID Gerçek Müslümandır ve Allah Tüm Kötülüklerin Anasıdır (ironi yok, düz anlamıyla)

3gün falan haberlere bakmadım, 4. gün yer yerinden oynamış ülkede. Bir tomar yazı baktım ama yine fark ediyorum ki insanlar olayın özünü kaçırıyor.

Olayın özü, Işıd’i anlayamamaktan kaynaklanıyor. Evet ne yazık ki Türkiye’de hala insanlar Işıd’i anlayamıyor. İster hoşunuza gitsin, isterse gitmesin, Işıd gerçek müslümandır, sizler değilsiniz. Eğer kur’an’ı ve Hz. Muhammed’in yaşamını referans alıyorsanız, durum budur. Müsadenizle size biraz açıklayım ama önce google’dan gelebilecek kişilr için şunu net belirteyim, Allahsızım. Yani burada yazacaklarım Işıd propagandası falan değil, size olayı anlatmak.

Öncelikle yanlış anlama olayında aynı hatayı Türban olayında yaptık. Ecevit zamanında çıktı “burası devlete meydan okunacak yer değil” dedi. ama Allah’a meydan okumuş oldu. Çünkü Türban -eğer kur’an’a inanıyorsa- öyle takılıp çıkarılacak- bir aksesuar değil.

Nur Suresi 31. Ayet şöyle buyurur:

“Ve mü’min kadınlara söyle, bakışlarını indirsinler (haramdan sakınsınlar) ve ırzlarını korusunlar. Zahir olan kısımlar (görünen el, yüz ve ayaklar) hariç, ziynetlerini açmasınlar. Ve başörtülerini yakalarının üzerine koysunlar (örtsünler). Ve ziynetlerini, kocaları veya babaları veya kocalarının babaları veya oğulları veya kocalarının oğulları veya erkek kardeşleri veya erkek kardeşlerinin oğulları veya kız kardeşlerinin oğulları veya kadınlar veya ellerinin altında sahip oldukları (cariyeler) veya erkeklerden, kadına ihtiyaç duymayan hizmetliler veya kadının avret yerlerinin farkına varmayan çocuklar hariç, açmasınlar. Ve gizledikleri ziynetleri bilinsin diye ayaklarını vurmasınlar. Ey mü’minler, hepiniz Allah’a tövbe edin! Umulur ki, böylece felâha eresiniz.”

Yani şurada aç burada kapa gibi bir şey söz konusu değildir. İstisna durumlar belirtilmiştir. Vakti zamanında bunu anlayamadık, ve 20 yıla yakın bir bez parçasıyla uğraşıp durduk.

Şimdi benzer bir hatayı Işıd ile yaşıyoruz. “Onlar gerçek müslüman değil” zırvasıyla Işıd’i engelleyemezsiniz. Aynı türban olayında olduğu gibi duvara toslarsınız. Dün Cumhuriyet mitingleriyle Abdullah Gül’e karşı çıkarken nasıl “Tayyip’e karşı çatı aday ol, seni destekleyelim” zavallılığı oluştuysa, Işıd öyle bir büyür ki, “Tayyip sen iyisin, Işıd’e karşı başımızda dur” kepazeliği olabilir.

Başlık başlık gidiyorum,

Kara_carsaf_pece

1- Işıd 21. Yüzyıl’da Kur’an’a uygun “Köle Pazarı” kurdu.

Bu şaka gibi bir şey biliyorum, ama adamlar köle pazarı kurdu yaf! 5bin dolara insan satıyorlar. Ama bu Kur’an’a uygun bir şey. Çünkü savaş esirlerinin kölelik ve cariyelik yapmaları kur’an’a göre olağan bir şey. Kur’an kesinlikle köleliği yasaklamaz, sadece “iyi davranın” der. Sizin de bileceğiniz üzere “iyi” kavramı ise çok görecelidir. Misal adam çıkıp, “e kardeşim, iyi davranıyoruz, yemek veriyoruz besliyoruz, koynumuza alıyoruz, kalacak yer veriyoruz. Daha ne?” diyebilir. ya da “böbreklerini, kalbini iç organlarını kesip kesip organ mafyasına satmıyoruz ya! emrimizde çalıştırıyoruz.” diyebilir. Kur’an’a uygun argümanlar, çıkıp da İslami argümanla bir şey diyemezsiniz.

Nisa Suresi 24. ayet: “Savaşta esir olarak ellerinize geçen cariyeler dışında, tüm evli kadınlarla evlenmeniz de Allah’ın yasasıyla size haram kılınmıştır.

Çok açık ve net. Allah demiyor savaş esiri kadına çocuğa dokunmayın. Bizzat Allah kelamı diyor, savaş esiri kadını gönlüne göre alabilirsin diye. Kocası varmış çoluğu çocuğu varmış, seni istiyormuş istemiyormuş hiç önemli değil. Savaşa katılmışsan, esir olarak kadını ele geçirmişsen senindir!

Çok temiz kalpli bir Allah, değil mi?

Işıd’de bunu yapıyor. Allah’a inanıp da Işıd’e kölelik cariyelik savaş esiri muhabbeti üzerinden yüklenmeniz saçma. Kur’an’da kölelik ve Cariyelik ile ilgili detaylı okuma isterseniz iki link:

http://www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=14973

http://www.sosyalistforum.net/89310-post30.html

24815627

2- Işıd Kur’an’a uygun bir Soykırım yapıyor

Şu anda 21. yüzyılın en büyük soykırımları yaşanıyor gözümüzün önünde. Binlerce yıldır orada yaşayan halklar yerlerinden yuvalarından kovuluyor, kürtler, türkmenler, yezidiler, persler.. sırf sunni değiller diye!

Ama Kur’an böyle buyuruyor. Onlar kafir, allahın yoluna iman etmiyorlar (bakış açısı) ve kafirlere karşı en katı şekilde saldırmayı buyurmuş kuran. öyle gönül gözüyle iyilikle değil.

Tevbe Suresi, 73. ayet: “Ey Peygamber, kâfirlerle ve münâfıklarla savaş, onlara karşı şiddetli davran. Onların yurdu cehennemdir ve orası, ne de kötü dönülüp varılacak bir yerdir.

Onlara şiddetli davran! Güzel allah gene güzel buyurmuş, Işıd ise maşallah elinden gelen tüm şiddeti uyguluyor. Devamı da var:

Tevbe Suresi, 14. ayet:  Onlarla savaşın ki, Allah sizin ellerinizle onları cezalandırsın; onları rezil etsin; sizi onlara galip kılsın ve mümin toplumun kalplerini ferahlatsın.

Yani Bu allah’ın çok değişik çalışıyor düşünce sistemi. Misal insanlarla iletişim kurmak için Postacı peygamberler tayin ediyor, insanları cezalandırmak için de “Allah sizin ellerinizle onları cezalandırsın” diyor. Kendi kendine bir iş yapmıyor, tembel biraz galiba. Bi de hani ceza yeri cehennem idi?

Ama eğer bu ayetleri sorgulamıyorsan ve Allah’a koşulsuz iman ediyorsan, Işıd’e katılmalı ve “onların yanında savaşmalısın” çünkü allah şöyle buyurmaya devam ediyor.

Enfal suresi 39. ayet: “Yeryüzünde fitne kalmayıncaya ve insanların Allah’ın dininin egemenliğini kabul etmelerine kadar onlarla savaşın.

Yani Işıd ne diyor, londra’ya da New York’a da saldıracağız. Saldırmaları gerekir, çünkü Allah böyle istiyor. “Yeryüzünde” diyor, tüm dünyada, “Allah’ın dininin egemenliğini kabul etmelerine kadar” savaşacaklar. Kamboçya’ya bile gelecekler eğer güç ele geçirirlerse. Allah’ın sözüne şirk koşmak istemiyorsan katıl sende!

şurada bir kaç ayet daha var.

http://www.ihvanlar.net/2012/05/16/cihad-hakkinda-ayet-ve-hadisler/

Şimdi çıkıp biri “konuşarak da cihad edilir, allah’ın yoluna davet etmek de bir cihattır” falan gibi hümanist sufi yaklaşımlarla karşı çıkabilir. Ben de sufiydim, Kur’an’ın böyle demek istediğini düşündüm uzun süre ama öyle değil. inceleyin ayetleri, direk gerçek savaştan bahseder kuran, kazanılan ganimetlerden edinilen esirlerden. “konuşarak dini yaymak” güncel deyimle “propaganga yapmak” değil islamın bahsettiği. Sen onu bugüne uygun evcilleştirmek istiyor olabilirsin, bu senin tercihindir belki ya da temennin. Ama Allah açık bir şekilde demiş, yeryüzünde tek benim dinim kalıncaya kadar savaşın demiş. Hatta direk öldürün demiş

Bakara suresi 191. Ayet: “Onları Nerede yakalarsanız öldürün. Sizi yurdunuzdan çıkardıkları gibi siz de onları yurtlarından çıkarın. Fitne, adam öldürmeden beterdir.

Evet, onları yurtlarından çıkaran amerikalılarla bir olan kürtleri türkmenleri diğer etnik grupları şimdi teker teker yurtlarından çıkarıyorlar. Allah izin vermiş, hatta böyle yapmayı emretmiş. Yakaladıklarını da öldürün demiş. Başka hiç bir unsur yaşamasına da izin vermiyor. Çünkü içlerinde yaşayan “diğer unsurlar” fitne çıkarabilir. fitne olmaması, akıllarda hiç bir soru işareti olmaması için öldürmek mübah.

Misal Suudia Arabistan geçen sene geç kalmış bir yasayı yürürlüğe koydu: “Tüm Ateistler birer teröristtir” Işıd daha da iyisini yapıyor, yasayla bile uğraşmıyor, “nerede yakalarsa öldürüyor” tam kitapta yazdığı gibi.

0,,17905845_303,00

3- Işıd / El-Kaide’nin Amerikan’ın ürettiği bir şey olması mühim değil, Takiye Kur’an’a uygundur.

Şimdi çıkıp diyebilirsiniz bu Işıd el kaide amerikanın kurduğu bir şey diye. Doğru olması veya olamması bir şey değiştirmez. Takiye ile amerika’ya bir süre itaat etmiş olmaları Kur’an’a ters değil.

Nahl Suresi’nin 106.ayet: “Kim iman ettikten sonra Allah’ı inkâr ederse -kalbi iman ile dolu olduğu halde (inkâra) zorlanan başka- fakat kim kalbini kâfirliğe açarsa, işte Allah’ın gazabı bunlaradır; onlar için büyük bir azap vardır.

-Kalbi iman dolu olduğu halde inkara zorlanan başka-

Amerika inkara zorlamışsa inkar ettik gözüküp bir süre öyle güç kazanmaları mübah bir strateji.

Daha da net bir ayet

Al-i İmran Suresi, 28. ayet: “Mü’minler inananları bırakıp da, Allah’tan gelen gerçekleri örtbas edenleri dost edinmesinler. Kim böyle yaparsa, Allah ile bağını koparmış olur, kendinizi onlardan gelecek tehlikelerden korumak için bu yola başvurmanız hariç. Ancak Allah sizi kendi emirlerine karşı gelmekten sakındırıyor. Çünkü bütün yollar Allah’a varır.”

Normal’de bir müslüman kesinlikle ama kesinlikle müslüman olmayanla arkadaşlık kuramaz. Yani bir müslüman benim gibi bir allahsızla arkadaş olursa, günah işlemiş olur. Aynı şekilde Amerika ile de bir ilişki kurarsa günah işlemiş olur. Şiilerle de, kafir kürtlerle de veya herhangi bir “sunni olmayan unsurla” arkadaşlık yasak!

Ancak diyor ki, kendinizi onlardan gelecek tehlikelerden korumak için bu yola başvurmanız hariç. Eğer amerika ırak’ı işkal ettiğinde onlarla ilişki kurmuşlarsa, veya vakti zamanında sovyetler afganistan’a saldırırlarken Amerika’dan destek alarak kurulmuşlarsa, bu Kur’an’a uygundur.

Ama artık güçlendiler palazlandılar. Artık Cihad zamanı.

300120142029249509788_4

4- Işıd’e itaat etmemek Kur’an’a aykırıdır.

Şimdi daha da öte bir konuya değineyim. Eğer Işıd’e itaat etmezse o bölgedekiler, ulul emre itaatsizlik olur. Bu da kur’an’da hoş karşılanmaz.

Nisa suresi 59. ayet: “Ey inananlar, Allah’a, peygambere ve içinizden emredecek kudret ve liyakata sahip olanlara itaat edin.

Evet Irak ve suriye bölgesinde Işıd “emredecek kudret ve liyakata sahip“. eğer ona itaat etmezlerse açıkça Kur’an’a ters düşerler.

Türkiye’de şu anda emredecek kuvvete sahip değiller ama yarın öbürgün kuvvetlenirlerse ve itaat etmezsen, kafir konumuna düşeceksin, Kur’an böyle buyuruyor, bunu bil!

ISID_Hedef_Haritasi

————

Şimdi, Işıd Kur’an’ın emrettiği şeyi kusursuz yapıyor. Sakın ama sakın “Işıd gerçek islam değil” demeyin. size öğretilen ılımlı islamı laik islamı falan sorgulayın. Onlar hep toplum mühendisliği ürünü. Din de zaten genel olarak toplum mühendisliğinin temel taşıdır.

Işıd insanların kafasını tam olarak islami usüllere göre kesiyor.

Ramazan müslümanı kardeşlerim, rakı içerken ezan sesini duyunca müzik sesini kısan kardeşlerim, sizin 2 + 1 seçeneğiniz var.

Eğer gerçekten müslüman olmak istiyorsanız, seçeneğiniz Işıdçi olmanız. Öyle ezan duyup müzik kısmakla olmaz bu işler. Allah’ın sözüne uyacaksın, kelle koltukta gideceksin. O da seni cennetine alacak, huriler falan çılgın atacaksın sonra.

Ya da -ikinci seçenek- “bu ne biçim Allah?” deyip sorgulayacaksın. insanlara da sorgulatacaksın.

+1 diye bahsettiğim seçenek şu anki mevcut durumunuz, devam edebilirsiniz elbette. iyi hissediyorsanız sorun yok. Ama “müslümanım” dediğinizde esastan müslüman olmadığınızı bilin. sizinki tatlı su müslümanlığı olur sadece. Hobi düzeyinde müslüman olacaksanız bu sizin tercihiniz elbet. Ama insanlar oluk oluk Işıd’e katılıyor diye şaşırmayın.

Tekrar tekrar söylüyorum: Sakın ama sakın, “Işıd gerçek müslüman değildir” demeyin.

Kobeniymiş ırakmış şuymuş buymuş, savaş sonuçları mühim değil. Kim kazanırsa kazansın, Işıd Türkiye’de güçlenerek büyüyecektir, hazırlıklı olun.

Işıd herşeyi kur’an’a uygun yaptığına göre, Işıd ile mücadele etmek istiyorsanız, Kur’an ile mücadele etmeniz gerekmektedir.

Annenizden babanızdan okuldan mahalleden öğrendiğiniz ne var ne yoksa sorgulayın!

24993288

————————

Işıd ile mücadele, Kur’an ile mücadeledir

Işıd ile mücadele etmek için yeri göğü yaratan bir Allah’ın olmadığını Kur’an’ın insan yazması bir kitap olduğunu anlatmak gerek. Ama inançlara hiç bir şekilde hakaret etmeden küçümsemeden bunu yapmak gerekir. Türkiye’nin %60’ı aptal falan gibi sözlerle olmaz. “Pis yobaz” gibi laflar sadece insanları Işıd’e iter.

 • Bir Allah, kendisi bir ateist iken, niye ateistlerden bu kadar nefret ettiğini sorgulatın,
 • Ateist bir Allah’a inanırken, niye ateist insanları sevmediklerini sorgulatın.
 • Bir Allah’ın neden bu kadar kötülük buyurabileceğini sorgulatın. Neden kendi diniyle bu kadar obsesif olduğunu sorgulatın.
 • Eğer Allah gerçekten varsa, tüm bunların onun suçu olduğunu anlatın. Tasarımı yanlış yaptığını, iletişim yönteminin yanlışlığını anlatın.
 • Kur’an’ın Allah’ın kelamı olmadığını, insan yazması bir kitap olduğunu anlatın. Kanıt isterseniz şuna bakabilirsiniz: islama ve kurana inanmaktaki 2 temel mantık hatası: http://www.dunyabirmasaldir.com/islama-ve-kurana-inanmaktaki-iki-temel-mantik-hatasi/

 

images

———————-

hiç bir şey yapmazsanız da en azından “ışıd gerçek müslüman değil” demeyin, onların gerçek müslüman, sizlerin hobi düzeyinde müslüman olduğunu anlayın, bu bile bir şey!

Işıd’in bilmem kaç bin kişilik ordusu ile mücadele çok zor değildir. Zor olan düşünce ile mücadele etmektir. Işıd bu savaşı kaybedebilir, ama efsanesi büyüyerek çoğalacaktır. Türkiye’de %5-%10 arası bir radikal islamcı potansiyel kitlesi zamanla onları destekleyerek türkiye Işıd’ini büyütecektir. Bu mücadele için de düşmanının düşünce yapısını tam olarak anlayabilmen gerek.

eğer bunları anlamadan Işıd ile mücadele etmeye kalkarsanız, 10 yıl 20 yıl sonra “Türban” olayında olduğu gibi duvara toslarsınız!

 

 

P.S. Gelen yorumlardan sonra 2. bir yazı ilave ettim. Lütfen ona da bir göz atın:

http://www.dunyabirmasaldir.com/isid-uzerine-gelen-yorumlar-yanlis-anlamalar-ve-cevaplar-derli-toplu/

ilave yazi

 

Share/Bookmark
Share:

326 comments

 1. Diyorlar ki ”Bu yazı Kuran’ı yanlış yorumlamış, çarptırmış.”

  Yazıyı çıkarıp sadece ayetleri gönderiyorum. ”Bu ayetler yanlış çeviri.”

  KuranMeali.Org’dan 30 farklı çeviriyi gönderiyorum. ”Bu çevirilenler yanlış yorumlanıyor”

  Peki Arapçayı bir Araptan daha iyi kim yorumlayabilir?

  1. Bir Peugeot u bir fransizdan daha iyi kim tamir edebilir?

   1. İşinin ehli olan her tamirci

  2. Exodus.a bi ara bak sen birader orda da baska tanırlara tapanları öldürün diyor
   ha? ne? exodus ne mi? ayet amk ayet incil.den amk cahili

  3. Kendisi ateist ama bazı sözleri doğru ben müslümanım diyen birisi şeriat ile yönetilen islam devletine laf etmemelidir.Bir kişi tağutu inkar etmezse kafir olur Türkiye tağuti bir yönetim ile yönetiliyor yani laik her kim laik sistemi oy vererek koruyarak desteklerse kafir olur.Müslümanlık budur evrip çevirmeye gerek yok zaten eğer kim bunları kabul etmiyorsa zaten müslüman değildir.Bir kişi ben müslüman der ama tağuta küfr etmezse kafirdir.Yani bu yazıyı yazan yazının bazı kısımları doğru
   Dini bir bütün olarak almak lazım ayetler az az alarak olmaz Ben Irak islam şam devleti doğru yoldadır Çünkü İslamda cihad vardır

 2. lütfen kuran’dan yaptığın alıntıların kimin meali (çevirisi) olduğunu da paylaşır mısın. çeşitli kaynaklar eski arapça olan kuran’ı farklı farklı yorumlayabiliyor ve senin seçtiklerin en ağır olan yorumlar. Ben müslümanım ve dinimi uygun şekilde yaşıyorum ancak senin gözünde ben ya bu teröristler ile birim yada dinimi doğru yaşamayıp kendimi kandıran bir salağım.

  1. aynen öyle…

  2. bencede 2sinden birisin

  3. Aynen oyle. Internette diyanetin kuran mealini acip bu ayetleri goz atmayi hic dusundun mu acaba, yoksa yemiyor mu?

    1. Kuranda savasmak ve cihad etmek iki farklı kelime olarak belirtiliyor. Yazinizda savaşla ilgili ayetlere böyle bir düzenleme eklemelisiniz. Bazi ayetlerde kıtalu (katletmek) olarak geçerken bazi ayetlerde ise CeHeDe (mucadele) olarak geçer. Müslümanların çoğu bunu aynı varsayarak savaş ayetlerini cihad olarak düşünüp günümüz cihadının silahla değil kalemle olduğunu savunur. Oysa ayet cihaddan bahsetmiyor direk kitalu diyor yani katlet yani bildiğin savaşı yap.

   1. Sevgili Francisco. Peki sen hiç çok ama çok kolay olmasına ragmen gördüğün bir şeyin orjinal arapçasına baktın mı hiç. Yoksa bakmamak işine mi geliyor. Orjinal arapçada elinizin altındakiler, size muhtaç olanlar anlamına gelen kelimenin, hep cariye olarak çevrildiğini görmekten mi korkuyosun. Kuranda cariye kelimesinin 1 kere dahi geçmediğini farketmektende korkuyo olabilir misin.

    Sizin inanmamanız Yartıcıyo yok etmicek. Saygılı olun. Ateistseniz kendinize ateist olun. saldırmayın sağa sola. bırakın insanlar istediği gibi yaşasın.

    1. Bu arada çok önemli bir nokta

     Beni bu tartışmada rahatsız eden unsur, İslamiyetin yanlış olduğunun düşünülmesi üzerinden yaratıcının olmadığının ilan edilmesi.

     Ben çok dürüstçe sinirle gaza gelip birkaç agresif yourm yaptım. Yorumların hepside yaratıcının yoklması eminliği ve bu noktaya karşı saygısızlıktan kaynaklanıyo.

     Dinler ise inanç konusudur. İnanırsın inanmazsın.

     Beyler. Aklınızı kullanırsanız bir yaratıcının olduğuna ulaşırsınız.
     Ama sadece antişpati ile doğruya yanlış, yanlışa doğru derseniz büyük sorumluluktur.

     Ben şuan hayatımı tüm dinleri araştırmayla geçiriyorum.

     Belkide hiç kimsenin sormadığı kadar çok soru soruyorum kendime.

     Ama şu din çıstır bu din pistir diyemiyorum çünkü ne bilgi seviyem ne ilmim yeter.
     Bunu sizde yapmayın. İlminizin etmediği ve tam olarak kavrayamadığınız şeyleri kesin olarak söylemeyin.

     Fikir beyan edin ama karşıdakine düşmanlık ile yapmayın ki siz kötülediğiniz şey içerisinde olmayın.

     Herkesişn en doğruyu bulması dileğiyle

     1. Ben inanmayan biri olarak bu yorum bicimini cok begendim dostum. Dusmanca yaklasimlar inanana da inanmayana da yaramiyor. Bunun gorulmesi, kabul edilmesi bizleri vermak istedigimiz aydinliklara daha cabuk cikaracaktir.

     2. sakin ol kocum

     3. cccc, çok haklısınız. Işid ve İslamiyet’le ilgili değerlendirme yaparken çıkarımın Allah’ın olmadığı şeklinde olması çok mantıksız. Allah İslamiyet’in tekelinde bir kavram değildir. İslamiyet’ten binlerce yıl önce ortaya çıkmış bir kavramdır. Dolayısıyla İslamiyet’in sorgulanması Allah’ın sorgulanması ile karıştırılmamalı. Ayrıca kimin hangi dini ne şekilde kendi dünyasında uyguladığına kimse karışamaz (başkasının özgürlüklerini ihlal etmediği sürece). Tenkitlerinize katılıyorum, bunu dile getiriş biçiminiz için de teşekkür ediyorum. Buna rağmen, bu konular üzerinde düşünmeye teşvik eden bu yazının yazarını da kutluyorum. Yazının yazıldığı tarihten bugüne bazı öngörülerinin de gerçekleştiğini şaşırmayarak, ve fakat üzülerek görüyoruz…

    2. Sizi tebrik ediyorum..teşekkür ederim.

  4. hocam kimsenin kimsenin inancina laf etmeye hakki yok bence, ben de musluman yetismis biriyim ancak RTE, ISID gibi dini istismar edenler beni her gecen gun dinimden soguttu. Allah bize yargilama yetenegi vermis, arastirip okuyan, objektif birsekilde analiz yapabilen herkes ayni olmasa da benzer sonuclara varacaktir. Aklin yolu birdir. Burda hep ayetler refere edilmis, kaynak gosterilmis olumsuz yorumlar ise hep ici bos. Bana 2×2 nin 5 oldugunu kaynak gostererek, rasyonel bir sekilde ispat edebilirsen ben inanirim cunku her ne kadar cogu zaman aci olsa da gercegi bilmek bizleri ozgur kilacak yegane seydir.

  5. Yüce yaradan kullanılan dilin zamana göre farklılaşıp, anlamını yitirdiği bir kitap yolladıysa “hangisini okursan oku” doğru olduğunu nerden bileceksin? Diyelim ki 100 dil üzerinde ihtisasa sahipsin peki geriye kalanların da bu niteliklere sahip olmasını bekliyor musun? Herkesi yaratanın, herkesin uymasını istediği kurallarla dolu kitap neden bir milletin diline göre inmekte ve o zamanın diline göre başka anlamlara sahip olabilme yetisine sahip? Çamurdan mükemmel biyolojik yapı sahibi insan yapabilen kitap içinde belirli değişmezler yaratamadı mı?(fizik kuralları gibi)

   İlla inanmak istiyorsan sana kalmış ama doğru argümanları saçma sebeplerle yumuşatamaz, değiştiremezsin.

   KıssadAllah Yok! Din Yalan!

  6. Kardeşim tüm mealere bakabilirsin internetten ya da evdeki kitaptan. Kaynak gösterilen ayetler tüm çevirilerde bu şekilde.

  7. Allah hiçbir kötülüğün anası değildir. Kötülüğün anası ışid gibi örgüt ve insanlardır. Ayrıca Allah bütün terör örgütlerinin, ışide destek yapan ve ışid üyelerinin her türlü, bin belasını versin. AMİN!!

  8. dostum yazdığın yorumdaki açığın farkında mısın? çevirisinin kime ait olduğunu paylaşır mısın? demişsin. bu düpedüz müslümanlığın kitabının, tıpkı incil gibi saptırıldığına en büyük örnektir. kendi ağzınla kur’an-ı kerim’in saptırıldığını söylemişsin. halen daha inanıyorsan, en azından değiştirilmediğine, değiştirilemeyeceğine inanıyorsan, sana başka hiçbir şey demiyorum.

 3. islamı hiç anlamadğın o kadar belli ki sana anlatmaya kalkşmayacağım bile ama çok iyi çarpıtabiliyosun olayları ve cümleleri seninle tartşmaya niyetim bile yok çünkü at gözlüklerini kenara koymazsın sen islama niye düşman olduğunuda anlayabiliyorum çünkü islama göre sonsuza kadar cehennem ateşinde yanacaksın sende açık düşman oluyosun islama ateistlerin sorunuda bu hepsi islama karşı kendilerine örnek olarak yok saddam yok şid gibi müslüman diye gezinen şerefsiz itleri örnek gösteriyosunuz biraz at gözlüklerinizi ve önyargılarınızı bir kenara koyup gerçek islamı anlamaya çalışın

  1. Ne yazdigin anlasilamiyor. Ilkokula geri donup, Turkce dersi almani tavsiye ederim. Ozellikle noktalama isaretlerine calisman lazim. Daha yazi yazarken bile kendini tam aciklayamiyorsun. Bu tarz bi beyine sahipken tabiki koru korune Islama yada herhangi baska bi sacmaliga inanman normal.

   Deli kendisini cennetlik sanandir.. Bence at gozlugunu cikarmasi gereken sen ve senin gibi fazla evrimlesememis insanlardir.

   1. noktalamayı umursamam ama bu kadar kişi anlayıp yorum yazmış. sen anlayamıosan okumaya kasma, kapa sayfayı 🙂

    1. noktalama commenti sana degildi ozgur, omer in yazisinaydi

   2. harika bir yorum içimden geçenleri yazmışssın banada alkışlamak düşer 🙂

  2. Tabi önce Türkçe öğrenin

   1. Kardeşlik, “tabi” değil “tabii”.

  3. O da zaten gercek Islam’i anlatiyor. Bence gercek Islam’i anlamasi gereken sizlersiniz.

  4. pek sayın ömer efendi, sen yazının başını okumadan buraya saldırmak için geldin heralde, adam ne diyor işid gerçek müslüman diyor senin gibi tatlı su müslümanı değil diyor sen gelmişsin burda eleştiri yapıp insanları hala cehennemle korkutuyorsun asıl sen kork eğer müslümanım diyorsan seninde gidip kafa kesmen gerekiyor islamın altıncı şartı olarak, müslüman olmayanı kesiyorlar, nasıl bir hoşgörü diniyse artık…

  5. Bravo kardeşim çok güzel yazmışsın

 4. Nisâ Sûresinin 74 . Ayetinde
  O halde, dünya hayatını ahiret hayatı karşılığında satanlar Allah yolunda savaşsınlar. Kim Allah yolunda savaşır da öldürülür veya galip gelirse, biz ona büyük bir mükafat vereceğiz.

  Güzel yazı tebrikler

 5. Ateist olmak ayrı din/islam düşmanı olmak ayrıdır. İnananlar arasında ateist ayetçiliği diye bir şey vardır. Bir ara onu okumanı tavsiye ederim. O verdiğin ayetlerin önceleri ve sonraları indirildikleri dönemleri görmezden gelmemek gerekir.

  Misal ayeti bütün alırsak, ayetin öncesinde bahsedilenler “inananları öldürmeye çalışanlar”. Hemen ardından gelen cümle “onları öldürün” siz gidip onları öldürün cümlesini alıp;

  “Bakın bakın! öldürün diyor!” demekten başka bir şey yapmıyorsunuz. Sanki bu yazdığını ayetlerin açıklaması nette yokmuş sizden başka hiç bir ateist bunu sorgulamamış kimsede cevap vermemiş gibi yazmışsınız.

 6. Ben bu yazıyı asıl okuması gerekenlere okutmak için başlığının değiştirilmesi kanaatindeyim. “Allah’ın kötü olması” başlıklı bi yazıyı kaale alacaklarını sanmıyorum. Dikkatleri çekilmeli. Çok başarılı bi anlatım olmuş, çoğu insanın anlatmaya çalıştıkları harikulade özetlenmiş. Çok teşekkürler bu paylaşım için.

 7. Ömer adlı yorumcunun; islamı hiç anlamadğın o kadar belli ki sana anlatmaya kalkşmayacağım bile… diye başlayan yazısı üzerine…

  ömer tartışmayacaksın çünkü tartışacak bilgi düzeyinde olmadığından ne söyleyeceğini, nasıl karşı çıkacağını bilemiyorsun, bu apaçık belli oluyor ne kendini ne de bizi kandırmaya çalışma lütfen.

  ayrıca arkadaşın cennemde yanacağından korktuğundan islama düşman olduğunu söylemişsin.
  bunu okuduğumda çok güldüm çünkü asıl cehennemden korkan biri islamı seçer hatta islamı seçenlerin çoğu cehennemden korktuğu için seçmiştir. (kendi düşüncem) sen de dahil.

  ayrıca kuran içtenlikle tövbe edenlerin günahlarını bağışlayacağını söylemiştir. yani o isterse cehhenneme gitme ihtimalinden kurtulabilir ama inandığı yolda devam ediyor.

 8. kardeş, ben senin dediklerine, ayet yorumlamaların hariç, kısmen katılıyorum yani ışid senin gibi ayetleri yorumlamış ve ona uygun hareket etmeye çalışıyor. Bu doğru ya da yanlış herkes görüyor bunu. ancak ben şuna değinmek istiyorum IŞID senin o bahsettiğin inanmadığın peygamber efendimiz tarafından hadis-i şerif olarak bahsediliyor. buyrun link: http://www.youtube.com/watch?v=St5-ES-G2xo ya da https://www.youtube.com/watch?v=2k-pJXjD3D0 istersen toplum mühendisliği de.

  1. hadislerle ilgilenmiyorum, kitapta bir şey hadiste başka bir şey diyorsa, ya da kitapta kendini net ifade edemiyorsa, bu zaten iletişim başarısızlığıdır ^^

   1. Bir şey yazıyorsun ama onun bir parçasıyla ilgilenmiyorsan bu da zaten senin cahilliğindir.

   2. AKLIN DİNİ OLMAZ!.Yani akılla din bağdaşmaz..
    Başka yorum yok .Anlayan anlar…..

 9. Nisa Suresinde, savaş sonrasında alınan şehirlerde yaşayan kadınlara SALDIRIN demiyor. Onlar ile EVLENEBİLİRSİNİZ diyor. Hatta çok daha detaylandırarak şöyle diyor:

  “Bunların dışında kalanlar ise iffetli olarak zina etmeksizin mallarınızla mehir vermek suretiyle evlenmek istemeniz size helal kılındı.”

  Savaş konusunda da, bir önceki cümleyi (ayeti) okumanda fayda var. Kiminle savaşılması gerektiğini söylüyor. Sen üşenme ben önceki ayeti de paylaşayım burada:

  “Andlarını bozan, elçiyi sürmeye yeltenen ve sizinle (savaşı) ilk defa başlatan topluluğa karşı savaşmıyacak mısınız? Yoksa onlardan korkuyor musunuz? İnanıyorsanız asıl çekinmeniz gereken ALLAH’tır.”

  Malesef ucuz bir yöntem (eksik bilgi ile cümle cımbızlamak) seçerek aklındaki düşünceleri “objektif”miş gibi yansıtmaya çalışmışsın. Kendince geçerli sebepler olabilir ama bana anlamlı ve mantıklı gelmedi.

  1. zaten evli olan bir kadınla evlenme izni vermiş, hem de kadının rızası hiç önemsiz! bu normal mi?

   1. Savunanlara bakıyorum da. Sanki söyledikleri yukarıdakilerden çok farklı. Durum vahim. Gerçi yazıda epey iyi bir şekilde anlatılmış. Tebrikler.

   2. Nisa suresi ile alakalı bir yanlış anlaşılma var. Her meal de veya birebir çeviride de evli kadınla evlenmek helal değil tam tersi haram kılınmıştır. Evli olmayan kadınlarla ise evlenerek birlikte olabilir, bununla beraber kadına maddi hakkını vererek ve ondan sonra gönül razısı olarak diye devam eder. Sanırım alıntı yaptığın sitede bir yanlışlık var. Hassas konular. İyice araştırılıp ondan sonra yoruma açılması gerekir diye düşünüyorum. Aynı şeyi tevbe suresinin kalan kısımları içinde yapın çünkü sadece bir cümleden ibaret değiller.

    Ayrıca buradaki fikir alışverişine bu yazınla fırsat yarattığın için de teşekkürler.

    1. http://www.kuranmeali.org sitesinde tüm çeviriler sıralanmış. Zaten çeviriye muhtaç olmak bile başlı başına Allah’ın iletişim başarısızlığı değil mi?

    2. Bir tanrının savaş sonrasında alınan şehirlerdeki kadınlarla evlenme şartlarını düzenlemekle neden uğraştığına ilişkin mantıklı bir açıklamanız var mı? Bununla birlikte bir kadınla evlenmek için neden bir maddi hak/mehir vs. ödenir ki? Evli bir insan olarak eşimin maddi bir bedeli olduğunu düşünmüyorum. Müslümanların kadınlarının bir bedeli mi vardır? Kuranın bakış açısını anlamaya çalıştığım için soruyroum.

     1. Mehir bir ucret olarak gorulmemelidir. Mehir, kadin ile evlenirken, evlilik sonlandigi takdirde kadinin yasam giderlerini karsilamak uzere erkek tarafindan verilen guvencedir. Yani mahkemenin hanimina vereceği nafakayi dinimiz mahkemeye birakmiyor. Inanan adam mehir verir, inanirsa da mehrini oder mahkemeye falan uzatmaz bu isi. Bizim dinimiz bu kadar ince bir din.

    3. Sen hic cariye diye birsey duymadin sanirim. Bazi sahabelerin 100 tane cariyesi oldugu (ve bunlarla tabi ki seksuel iliskiye girdigini) ve bunlarin hicbiri ile evli olmadiklarini tabi ki bilmiyorsun. O yuzden git biraz oku derim.

   3. Kendi yazına dön bir daha oku. “tüm evli kadınlarla evlenmeniz de Allah’ın yasasıyla size HARAM kılınmıştır.” (senin yazından alıntı) Ya “haram” ne onu bilmiyorsun ya da ne okuduğunu yada kendi yazdığını anlamıyorsun. Sonra her şeyi çok bilen tavrınla ahkam kesiyorsun. Bırak başka yorumları konuya o kadar sabit fikirli yaklaşmışsın ki kendi yorumunda bile kafanda müslümanlar savaş esiri kadınlarla mutlaka evleniyordur çünkü o kadar sapıklar Kur’anda o kadar saçma Allah’da zaten esir alınan kadınların zorla evlendirilmesinden başka ne ister kullarından değil mi. Eğer birilerine bir şeyleri doğru göstermek istiyorsan önce kendi göz bağını yada at gözlüklerini çıkar ondan sonra değerlendirmelerini dinlerim.

  2. Sizden kimin, hür mü’min kadınlarla evlenmeye gücü yetmezse sahip olduğunuz mü’min genç kızlarınızdan (cariyelerinizden) alsın. Allah sizin imanınızı daha iyi bilir. Hepiniz birbirinizdensiniz. Öyle ise iffetli yaşamaları, zina etmemeleri ve gizli dost tutmamaları halinde sahiplerinin izniyle onlarla evlenin, mehirlerini de güzelce verin.

   yani diyor ki cariyenin sahibi size izin versin siz de evlenip bir güzel altınıza alın. ki zaten erkeklerin sınırsız eş hakkı olduğunu düşünürsek istedikleri gibi nikahlarına alabilirler.
   not: meal diyanetin sitesinden alınmıştır.

 10. Burada yazdığın harici zihniyetidir. Ayetleri alıp kendi kafasına göre yorumlayan, peygamberin sözü ve yaptıklarıyla açıklık getirmeyen, ayetlerin hangi olay sonucunda indiğine, neden, ne zaman indiğine ve peygamberin o ayet sonunda nasıl hareket ettiğine bakmayan zihniyet. Senin yaptığın da korkuluk teorisidir. %99’u iyi olan bir şeyin %1 kötü olanını alıp onun üzerinden üstün gelmeye çalışmak.

  1. %99’u dolu olan damacana, %1’lik çamaşır suyu ne bileyim pis su falan katarsan, o %100’lük suyu içer misin?

   1. Verdiğin örneğin saçma olduğunu sen de biliyorsun. İkisi homojen karıştığından içilmez. Ancak fikirler ve insanlar homojen karışmaz. En iyisi sen okulu bitir, kimyayı ve örneklendirmeleri derslerde gör. Sonra da ehli sünnet itikadını araştır. Sonra yazı yazmaya başla 🙂

   2. 58 derece çöl sıcağını bırak 2 gün klimalı ortamda susuz kal bak o damacanayı kafana Nasıl dikiyorsun.

 11. ÖZgür arkadaşım ben allaha inanan biriyim ama zaman zaman sorgulayan da biriyim şimdi şu ayete göre ; “Savaşta esir olarak ellerinize geçen cariyeler dışında, tüm evli kadınlarla evlenmeniz de Allah’ın yasasıyla size haram kılınmıştır.” sen buna zaten evli olan bir kadınla evlenmeye izin vermiş demişsin ama orda evli olan bir kadınla evlenmeniz haram kılınmıştır diyor … Gözünden mi kaçtı yoksa farklı bir pencereden mi bakıosun bilemedim dogrusu…

  1. “Savaşta esir olarak ellerinize geçen cariyeler dışında” demiş. Savaşta esir yakalamışsan iş değişir. ışıd de bunu yapıyor, esirlerini kullanıyor sonra satıyor

   1. kardeş, Bi git oku ayetin orijinalini, savaşta esir alınan falan kelimesi yok ayette. Cariye kelimesi bile yok.
    önyargılarınla neye inanmak istiyosan ona inanmışsın. Senin problemin işidle. Benim problemimde ışidle. Çünkü ışid mensupları tam olarak senin Allaha inanan versiyonun. yani Cahil, yobaz, önyargılı, anlamak istemeyen.
    Ayrıca, burada, insanların inandıkları tanrılara, putlara kötü söz söylemeyin, Siz kötü söz söylerseniz onlarda size kötü söz söylemeye hak kazanır diyen bir kuran varken sen burada kalkıp Allaha etmediğin lafı bırtakmıyosun. İnanan birisi için Allah anneden babadan, kendinden bile değerlidir. Sen benim Allahıma değil, anama babama bana herşeyimede küfrediyosun. Sana bu hakkı kim veriyo. İnanmıyoısan inanma. Aklı olan her insan. bu düzenin tesadüfen oluşamayacağını bilir. Akıl insanı yaratıcıya ulaştırır. Bilimde birçok yerde çaresiz kalıp Allaha sığınır. Git oku biraz. Kuranıda oku. öyle googledan öldürmekle ilgili ayetleri bulup onlarıda makaslayarak yayınlama buradan. Eğer kuranı tamamen okursan, Seninle savaşmayan kimseyle savaşma hgakkı vermez sana Kuran. Seni öldürmek isteyeni öldür der. Allah Allah çok garip. ayetlerde açık ki. Savaş ortamındada öldürmek normaldir. Acaba zaten öldürmenin normal olduğu bir yerde neden öldür emri var. Aklın basıyo mu birazda olsa buna. Acaba Allaha inana insanın ( gerçek müslümanın) öldürmekten korktuğu için olabilir mi. Acaba Kuranda geçen bir insanı ölkdüren tüm insanları öldürmüş gibidir ayetini de okudun mu. Orada, inan inanmayan demez. İnsan der. Acaba ışid mensupları bir mümini kasten öldürenin cezası ebedi cehennemdir ayetini okumuşlar mı. Müslümanları neden öldürüyolar acaba. Acaba ışid mensupları, mezhepciler, Dini gruplara ayıranların hesabı Allaha kalmıştır ayetini okumuşlar mı. Neden gruplaşıyolar acaba. Acaba sen bunları okudun mu. Acaba sen cariyeler ve köleler hakkında yazdıklarını yazarken Tüm kuranda tek bir kere bile Cariye kelimesinin geçmediğinin farkındamısın. Acaba sen kuran iletişimsizlik başarısızlığıdsır derken Allahın sana verdiği akıldan dolayı bundan seni sorumlu tutabileceğini düşündün mü. yani. Rus kızlşarla konuşmak için çatır çatır rusça öğrenmek çok koılay gelirken, 2000 tl ye işe girmek için anadilin gibi ingilizce öğrenmek falan kolayda bir kelimenin gerçek arapça anlamını 2 dakikada internetten öğrenmek yeteneğini önyargılarından dolayı beceremediğin için sende bir problem olabilir mi acaba. Kuranda geçen hakkında bilgin olmayan şeyin peşine düşme ayetinden dolayı ben kendi dinim hakkında olumluda olsa emin olmadığım şeyi söylemekten korkarken sen hiç bilgin olmayan birşeyden dolayı insanları yönlendirmeye çalışıyosun. Sizin esas sorununuz siz inanmak istemiyosunuz. o zaman inanmayın. Benim ev arkadaşım lazbiyen bir italyan ve ateist. beraber yemek yeriz içöeriz muhabbet ederiz. Benim di,nime dil uzatmaz saygı gözterir. Sevdiğim kız hristiyan. uyuyakaldığımı düşünüp beni tekmeleyerek sabah namazına kaldırmaya çalıştığını hatırlarım. İnsanlık bu, Saygı bu. Ha bu arada. Ben 29 yaşıma kadar ne din bildim ne Allah bildim. Annem babam inanıyoı diye inandım. Onlar Allah var dedi diye inandım. İslama düşmandım. Namaz kılan arkadşlarımın yanında durmak istemedim. Utandım. Müslüman olduğumu gizledim insanlardan ateist olduğumu söyledim. 29 yaşımda yaşadığım bazı gizemli şeyler beni sadece düşünmeye itti. objektif olarak herşeyi irdeledim. herdini. İslam şeytandandır diyeni, isa tanrıdır diyeni. hepsini. Aklım beni islama getirdi. Farkettimki millet islamı kurandan değil anababasından geleneklerden öğrenip yaşıyo. müslümanım diyto cuma namazına gidiyo. bazılarına sorsan kurandan iki surenin adını söyleyemiyo. Aynen senin gibi. bilmeden yaşıyo yada yargılıyo.
    Ben kuranı anladım okudum halada anlamaya çalışıyorum.

    Ayrıca. CİHAD….. kelimesi…….. savaş değildir ulan cahiller. Arağpçaya bakın. Cihad direnmek anlamına gelir. Direnmek ise ancak seni zora sokan ile olur. gidip insan öldürmek di,renmek değildir. Savaş için başka kelimeler vardır arapçada.

    birçok müslümanın en büyük hatası. Kuranın ilkj emrini yerine getirmemek.

    OKU.

    SENDE OKU KARDEŞ. SADECE KURANI DEĞİL HERŞEYİ OKU. EVRENİ OKU. KENDİNİ OKU. SONRA SAKİNLEŞ.

    BİDE BİŞEY VAR. SENİ YARATANI YOKEDEMEZSİN. HAHA GÜZEL DENEME.

    ONU AKILLARDANDA SİLEMEZSİN O İSTEMEDİKÇE.

    NEDEN Mİ. SENİN YAZDIĞIN YAZIYI OKUDUM . VE DEDİM EVET BÖYLEYSE İSLAMDA ÇOK FENA BİŞEYLER DÖNÜYO. SONRA ARAŞTIURDIM. MESELA CARİYE KELİMESİNİN KURANDA OLMADIĞINI ÖĞREND,İM FALAN…MESELA SAVAŞ AYETLERİ

    DEMEM OKİ. YAZDIĞIN YAZI İLE İMANIMI GÜÇLENDİRDİĞİN İÇİN SANA TEŞEKKÜR EDERİM.

 12. Bir yaratıcıya ben de inanmıyorum. Fakat kusura bakma, insanları kandırmaya hakkın yok… Ayetleri kasıtlı olarak eksik yazıyorsun. Evet Bakara’da “Onları yakaladığınız yerde öldürün; ” diyor. Ama bunu kim için diyor? Size saldırırlarsa diyor, haksız yere kimseye saldırmayın diyor… Ayet’in öncesi var, sonrasında yazanlar var. Yaptığın şey hoş değil…
  Yaşar Nuri Öztürk çevirisinden;

  “BAKARA       190.Sizinle çarpışmaya girenlerle Allah yolunda siz de çarpışın.Ama haksız yere saldırmayın/çarpışmada zulme sapmayın.Çünkü Allah, sınır tanımaz azgınları sevmiyor.
  BAKARA       191.Onları yakaladığınız yerde öldürün; onların sizi çıkardıkları yerden siz de onları çıkarın.Fitne/baskı ve bozgunculuk, öldürmekten daha kötüdür.Mescid-i Haram’da, onlar sizinle çarpışmaya girinceye kadar siz de onl
  BAKARA       arla çarpışmaya girmeyin.Eğer sizinle çarpışmaya girerlerse siz de onları öldürün.İşte böyle verilir küfre sapanların cezası!
  BAKARA       192.Eğer savaşı sona erdirirlerse Allah çok affedici, çok merhametlidir.”

  1. bunun cevabını yazdım iki üç kere, yukarda aşağıda bulabilirsin

 13. Edepsizligin dahi bir hududu var.muslumanlar belki mükemmel değil ama bu islaminda böyle olduğunu göstermez. Kusursuz olan Allah onun dini ve peygamberidir. Böyle bir yaklaşıma hakkınız yok haddiniz de degil

  1. fikir paylaşmakla edepsizlik yapmıyorum ki, yazımda herhangi bir hakaret göremezsin. Sadece şunu anlayın, eğer bu ve bunun gibi ayetleri anlamazsanız, Işıd büyür türkiye’de. olay bundan ibaret, üzgünüm

 14. Tamamen çarpıtılmış, manipüle etmek için yazılmış. Misal Kitapta 2+2= 3 eder yazıyor diyor ama öncesindeki -1’i göstermiyor ! Tamamını bilmeden, cımbızla seçilenlere odaklanırsanız bu yazı çıkar!
  İraniye bak; işidden farkı yok bu düşüncenin. O teröristlerde bu bakış açısıyla kitabı okuyorlar !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 15. Ve Kuran’ı halen Arapça anlatmaya çalıştıkcada bu fırsatları kaçırmıyacaklar. 5 vakit namaz kıldığı halde Türkçesini bilmeyen milyonlara bu yazıyı çok kolay yutturursun!

 16. Kuran’ın insan eliyle değil, Allah tarafından yazıldığını iddia ediyorsan; Kuran’a inanıyorsun demektir. Bu bir paradoks mu yoksa?

  Gelecek yüzyılda aydınlanma Allah’tan gelen kutsal kitaplarla, kitlesel bir biçimde olmayacak. Yalnızca bireyin içinde olacak, dolayısıyla update olamayan bilgilerle vakit kaybetmek yerine kendimizi bir keşfe vakit harcasaydık dünya ne güzel birşey olurdu değil mi?

  (Buarada benim akıl vermeme bakmayın, halen bu gibi gündem makalelerini okumaya devam ettiğime göre ben de halen “ben” olabilmiş değilim 🙂 )

  Benim içimdeki Allah kendi verdiği canı kendi alıyor, kimseyi öldürün diye emretmiyor, kadınlara meta gözüyle bakmıyor ve her ihtiyaç duyduğumda yüce kudreti ile benim yanımda oluyor. Benden ise tek istediği Kur’an’ı hatimetmem değil, nefsimi tanımam ve onla mücadele etmem.

  Öneririm, en temizi :))

 17. Ya o değil de eşek sikmek serbest mi onu baksana bir

 18. Emeğine sağlık Özgür Çağdaş. Güzel bir yazı olmuş.

  Elbette herkez istediğine inanmakta özgür olmalı ama körü körüne ve ya korkarak değil. Kabul edelim İslam Dini Arap coğrafyasına 7. yy da kabul gördü ve o zamanda uygulandı. Şimdi o dönemde farz olan, sünnet olan veya gelenek olan uygulamaları yapmak, o dönemin paradigmasıyla düşünmek doğru değildir.

  Mesela kutsal kitapta yazar, 2 kadının şahitliğinin 1 erkeğe denk olması günümüzde doğrumudur? Tabiki değildir ama o dönemde mahkeme kararının inandırıcılığı için belki gerekliydi. Şimdi İslam böyle diyor diyip günümüzde bunu uygulamanız doğru mudur? Bunun uygulanmasına karşı çıkanlar İslam karşıtı mıdır?

  ISID bir tiyatrodan ibarettir. Küresel sermayenin oyunudur oynanan. Biz burada dindar gençlik, baş örtüsü ile uğraşırken biliyormusunuz 2016 yılından itibaren kuzey kutubu yazın deniz olacak ve Hollanda Japonya arası mesafe %40 azalacak ve Rusya çoktan bu tip taşıma için gemilerini hazırladı bile.

  http://motherboard.vice.com/blog/shipping-routes-go-straight-over-north-pole-mid-century

  1. O ayet (2kadın vs) dönemde gerekli ise, bu dönemde gereksiz ise, şu an için gereksiz bir ayet demekki. Yani Allah’ın gönderdiği bir ayetin gereksizliğini kabul ediyorsunuz, bu bile bir şey 🙂

 19. Guzel yazi ama hatalar var. Iyi analiz etmissin ama tam olarak gorememissin.
  Muslumanlik tek tanrili dinlerdendir.
  Tek tanrili dinler yahudiler tarafindan bulunmustur. Yahudiler genetik olarak diger irklara gore Mental acidan daha once evrimlesmistir.
  Yahudiler yillar boyunca Cok tanrili sistemlerin zaaflarini iyi analiz etmislerdir.
  Ornek olarak zamaninda isgalci kuvvetler misira girip sozde tanrilarin heykellerini yiktiklarinda bu sozde tanrilar hic bir sekilde bi karsilik gostermemis ve varliklari tartisilmaya baslanmistir.
  Bu tarz olaylar uzerine yahudiler tek tanrili sistemi getirmistir. Var olan ama gorulemiyen, var olan ama bu dunyada olmiyan, var olan ama varligi kanitlanamayan bi Tanri sistemii. Ayrica Muhammed ve Isa da yahudi kokenlidir. Isanin olumunden cok sonra avrupalilar Hiristiyanligi gelistirmislerdir, cogu bilgiyi yahudiligin kitabindan alip kendilerine gore dizayn etmislerdir.
  Dinin gucu bu donemlerde tamemen ortaya cikmistir. Sonuc olarak insanlar guc icin dini istismar etmeye baslayip kendi kisisel cikarlarina gore dine yon vermislerdir..
  Aynisi muslumanlik icinde gecerlidir.
  Hz muhammed diger dinlerden alintilar yapip, tek tanrili dini araplara uygun hale getirmistir. Muslumanligin amaci arap yasam tarzini mesrulastirip yayabilmektir.
  O donemlerdeki Muhammed in zeka yapisi belki o donemdeki insanlardan daha fazlaydi ama bu demek degildirki Muhammedin zeka yapisi 21nci yuzyil ayarindaydi. O donemlerde internet, elektrik yada fazla bi eglence anlayisi yok tabi, din yeni kurulmus, peygamber dini yayicam diye ordu kurmus, orduyla birlikte surekli kampta, yapicak bisey olmayin hadi namaz kiliyoruz demis. Sabah kalkiyo, bi namaz, kahvalti ediyo ardina bi namaz, ogle yemegi yiyo ardina bi namaz, aksam yemegi sonrasi bi namaz.. tam uyumadan oncede bi gece namazi oh mis gibi. kimse sorgulamiyo tabi biz neden domaliyoz gunde 5 kere diye.
  O donemlerde kolelik normal bir sey oldugu icin kurana gore gunah olmuyo tabiki.
  O donemlerde sadece savasla anlasilabildigi icin Savasla muslumanligi yaymak caiz deniyo.

  Dinin amaci toplumu hizada tutmaktir, o donemlerde insanlarin bilgiye ulasmasi simdiki kadar kolay degildi, su anda evden oturup taa afrikadaki bi cocugun internette paylastigi bi yaziyi okuyabilirsiniz, ama gecmiste bilgisizlik ve cahillik hat safhadayken tabiki insanlar sorgusuz sualsiz soylenenlere inanabiliyordu.
  Zaman icerisinde dogal olarak krallar ve imparatorlar bu gucu kendileri kullanmaya basladilar, yok hacli seferleri, yok din elden gidiyo saldirin kafirlere yok su yok bu. Bir insanin yarattigi bilgiye sorgusuz sualsiz inanmak sadece salakliktir.

  Hali hazirda 2000 sene once yazilmis bilgilere inanan milyarlarca insan var. Bu insanlar bu bilgilere o kadar bagimldir ki , gerekirse inanclari ugruna diger insanlarin yasamlarina son verebilirler hatta savas cikarmaktan cekinmezler.

  ISIS denilen ekip cok uzun suredir var olan bi ekip degil. Rusya tarafindan desteklenen bir ekiptir. ISIS rusyanin amerikaya kafa tutmasidir bir bakima. 2nci dunya savasinin galiplerinin toplandigi sempozyuma katilmayan PUTIN, ayni gun almanya basbakani MERKELl ile bir araya gelmistir. Savasin kazanani, diger kazananlarla bulusmak yerine savasin kaybedeniyle bulusuyo, belli bi sure sonra ISIS ortaya cikiyo, uzerine Putin insani yardim diye tirlarin icinde tank top sokuyo ukraynaya, ne amerika ne ingiltere bi bok diyemiyo.

  Almanya teknolojik olarak en gelismis ulkedir. Filmler ve populer kultur yuzunden savas teknolojisi olarak Amerika on plana cikiyo gibi gozukmektedir, ama teknolojik farki merak ediyorsaniz sadece yeni bir mercedes in on kaputunun altina bakmaniz yeterli olucaktir.

  Almanlarin 1930 larda dizayn etitkleri ucaklarla 1945 lere kadar savasmistir. Bu surede amerikan ve ingilizler uzun sure teknolojik olarak almanyanin gerisinde kalmislar hatta almanya seviyesine cikabilmek icin uzun sure ugrasmislardir.

  Hali hazirda bir tanri bile olsa bu tanrinin ilgilenmesi gereken kos koca bir Evren var. Bu evrende bizler mikroskobik canlilariz. Gezegenler, yildizlar kendileri zaten basli basina birer canli organizmayken onemsiz bi irk olan insanlara bu kadar sayida Kutsal kitap ve peygamber gelmesi ne kadar mantikli?

  Mental ve Teknolojik olarak gelistikce dini ve soylenenleri sorgulayanlarin sayisi artiyo. Eger hali hazirda mental olarak tam evrimlesememis yada evrimsel acidan geriden izleyen insanlar yuzunden dunya yok olmazsa, benim tahminimce 100-150 yil icerisinde tanri diye bi sistem kalmicaktir..

  Evrimlestikce insanlar hayati oldugunun otesinde gorebilicekler, sorgulayabilecekler ve hayatin aslinda bir enerji birlesimi oldugunu anlicaklardir. Evrendeki her canli ve her objenin ham maddesi aynidir > ENERJI.

  Enerji akimlarina gore insanlarin hayati gelismekte ve cogu insan bunu TANRI ile karistirmaktadir bazi kulturler ise bu enerji akimini KARMA olarak gormektedir. Isin ozu her insan ve her obje surekli enerji uretir.

  Insanlarin ve diger canlilarin urettikleri enerji ile Evrendeki diger canlilarin ve objelerin uretebilecekleri yada urettikleri enerji ozunde aynidir. Su sekilde aciklarsam belki anlasilmasi daha kolay olur, bir insan eger IYI birsey yapiyorsa ve IYI olarak dusundugu islem gercek anlamda IYI bir enerjiye sahibse o insan o enerji ile ayni turde enerji yaymaya baslar, sonuc olarak IYIlik yaptikca iyilik bulmak bu sekilde gelisir, yada allahin yardim etmesi budur, yada good karma denilen terim bu sekilde ortaya cikmaktadir. Diger bi tarafta ise iyi yada kotu sebep farketmezsizin eger bir insan kotu enerji cekebilcegi bir sey yaparsa, bu islemin sonucunca ister istemez yayicagi kotu enerji yuzunden sadece kotu enerji cekicektir. Bunu insanlar kotuluk eden kotuluk bulur, tanrinin gazavbi ve bad karma seklinde yorumlamislardir..
  Bu enerjiler konusunda bilinmesi gereken diger bi husus ise, enerji yayiminin sub-councious mind uzerinden calismasidir. Siz iyi bir sey icin kotu bir sey yapiyorsaniz, isin ozunde her nekadar iyi bir is icin olsa bile gene kotu enerjiyi cekiceksinizdir. Ornek olarak, eger annenizin ameliyat parasi icin uyusturucu satiyorsaniz, gene bad karma alirsiniz.

  Her canlinin DNA si nesiller boyunca suren evrimin database idir. Benim bu seviyede dusunebilmemin sebebi 15 20 nesildir aile agacimin dusunur, ogretmen, komutan, milletvekili ve filozof olmasidir. Nesiller boyunce kullanilan beyin sayesinde, mental acidan evrimlesme mumkun olmustur.

  Zaman ilerledikce bir gun her insan benim gibi dusunebilecektir, tabi o zamana kadar kit beyinliler yuzunden Dunya yok olmazsa..

  1. Senin gibi düşünenlerin dunyada daha az sayıda oldugu bir gezegende yaşadığımızdan, bence üzücü de olsa, insanlık tarihine bakılacağı zaman (başka varlıkların) – Bu salaklar evrilmiş, bi kac bin yıl yaşamış sonra da kendi kendilerini öldürmüş – diye noktalayacakları bir tarih olacağız. Bu alttaki dindar mallar 9 cocuk yaparken sen 1 ya da 2 tane yapacaksin cünkü.

  2. mantıksal başladın bok gibi bitirdin.biraz fizikle ilgin varsa enerjinin iyisinin kötüsünün olmadığını bilmen lazım.ayrıca dini sevmezken kendin başka bir din oluşturuyosun.ve sana şunuda söylim.gerçekten yüksek ag seviyeli kişilerin çaprazlanmasından 2-3 nesilde ag seviyesi biraz artırılabilir.ama 15 20 nesil demişsin yalancının ag.bide ya 15 dir ya 20. 15 20 ne lan

   1. Iyi ve Kotu goreceli bir kavramdir. Bana gore iyi olan bir sey sana gore kotu olabilir. Benim bahsettigim enerji hayatin ham maddesi olan enerjidir. Bu enerjiyi fizik kurallari ile acikliyamazsin. Ayrica fizik kurallari da degiskendir. Dunyada bulundugun noktaya gore bile fizik kurallari degisebilir. Dine karsi degilim, yanlis dinlere karsiyim. 3 buyuk peygamberin tek ortak ozelligi yahudi kokenleri ve nocturnal epilepsiye benzeyen hastaliklaridir. Ayni hastalik bendede mevcuttu 20 sene once. Beyinin elektrik dalgalarinin ayni anda beyinin bir cok noktasini aktif hale getirmesidir. Bunun sonucunda uyku halindeyken beyinde calismamasi gereken bolumler calismaya baslar. Consciousness simdiki zamandir, unconscious mind ise tum zamanlari barindirir. Beyin bi nocturnal epilepsi krizi esnasinda conscious mindin ulasabilcegi bilgiden daha fazla bilgiye ulasabilir. Gunumuzde bu tarz durumlara karsi beyindeki elektrik dalgalarinin stabilize eden ilaclar mevcuttur. Bu sebeple zaten nadir gorunen bu hastalik yuzunden artik yeni peygamberler turememektedir. Ayrica bilgiye ulasimin kolay oldugu gunumuzde artan zeka seviyesi yuzunden bu tarz durumlarda insanlar artik gercek ile hayalin farkina varabilmektedir. 15 20 dememin sebebi sadece mantiki bir tahmindi. 4 nesil oncesine kadar ysamis olan akrabalarimi biliyorum, 4 nesil oncesinde ailemin geldigi durumu goze aldigimda ve o donemlerdeki insanlar la ailemin durumunu karsilastirdigimda, ayrica 4 nesil oncesinden bana kadar olan surede gelinen noktayi goz onunde bulundurdugumda, en mantikli aciklama 4 nesilin cok daha oncesinde baslamis bir mental evrimlesme. Bu sebeple tahminim en azindan 15 20 nesildir okur yazar bir aileden gelmeden su anda ki kadar kapsamli dusunebilmem mumkun olmazdi.

    Yeni bir dini ben yaratmicam, tahminimce bilgiye ulasim arttikca ve insanlar yavas yavas kendilerini gelistirmeye basladiklarinda zaten yeni bir din ve dusunce sistemi ister istemez ortaya cikicaktir. Hali hazirda bu tarz bi gelisiminin olabilcegini bilen ama bu tarz bi gelisimi istemeyen insanlar mevcut. Zaman ilerledikce bu tarz insanlarin cocuklarida dogal olarak gelisicektir. Yeni nesiller daha gelismis ve evrimlesmis bir sekilde dogdukca genel kultur ve dini anlayisinda evrimlesmesi kacinilmazdir.

    1. ayrica senin dedigin fizik 1940 lardan kalma duz mantik einstein fizigi. gunumuz quantum fiziginde iyi ve kotu enerji turleri mevcuttur.

     seninle benim aramdaki fark cok rahat bilgisayar teknolojisi ile aciklanabilir. senin gibi dusunen kisiler yada normal bilgisayarlar sadece ya 1 i okur yada 0 i. Gelismis bir beyin yada bir quantum bilgisayari ise ayni anda 1 ve 0 i okuyabilir.

 20. Yazıdan alıntı:

  “Nisa Suresi 24. ayet: “Savaşta esir olarak ellerinize geçen cariyeler dışında, tüm evli kadınlarla evlenmeniz de Allah’ın yasasıyla size haram kılınmıştır.”

  Çok açık ve net. Allah demiyor savaş esiri kadına çocuğa dokunmayın. Bizzat Allah kelamı diyor, savaş esiri kadını gönlüne göre alabilirsin diye. Kocası varmış çoluğu çocuğu varmış, seni istiyormuş istemiyormuş hiç önemli değil. Savaşa katılmışsan, esir olarak kadını ele geçirmişsen senindir!”

  Yazdığını bi oku önce. evli kadınla evlenmek haram diyor. neyin peşindesin…

  1. “Savaşta esir olarak ellerinize geçen cariyeler dışında” diyor. Savaşta esir olarak ele geçirmişsen haram değil. anlaşılmayacak bir şey yok

  2. evlenmek haram diyor tecavüz edip köle yapmak haram diyor mu? sen savaşta bulduğun kadını karın mı yaparsın biraz o beyninizi kullanın yahu

 21. Milletin kafasini karistirma iman din ve ilim eksikgilin oldugu gayet net hepimizin her dinin ortak yaraticisidir bu yazdiklarini sen değil icindeki seytan sana susleyerek yazdiriyo aklini basina al zaman az kaldi

  1. Örnek ayetlerle gel, eksikliğimi göster 🙂

  2. hahahaha. cok guldum. demek susleyerek yazdiriyor. 🙂

 22. Her dönem sahneye yensi çıkan maymunlar ile sadece inancını kalbinde yaşamak isteyen insalara bu ağır itham ile haraket etmiş olmuyor musunuz ? Sende biliyorsun ki yaşadığın ülkede insanlar böyle değildi !!!! bayılıyorsunuz böyle şeyler üzerinden prim yapma din düşmanlığı için mi ? Eğer bugün dini müslüman olan grup islam değilde tengrizm yada ateist olsun olmasın tanrı diyelim bugün jetgiller gibi yaşayıbilceğimizi düşünüyorsun değil mi.Evet anlıyorum seni için içiini yiyor birşeyler yapmak istiyorsun ama din e saldırman doğru değil onun yerine bence yobazlık olabilirdi ve gerçekten kardeşçe bir tavsiye istersen MK-Ultra araştır

  1. kesinlikle hakaret etmiyorum, gördüklerimi söylüyorum. Gerçekten anlamıyorum, günde 5 kere “Allah uludur” diyor ezan, sorun yok. Ben bi kere “Allah yoktur” diyorum hemen hakaret ve itham mı etmiş oluyorum? kitabı oku, her şeyi ben yazamam yazılmış tonla karşıt makale var

 23. Ben çok çok katımıyorum burada yazılanlara. Çok açık ve net bir aldatmaca söz konusu yazının tamamı boyunca. Örneğin en çok örnek gösterilen Bakara Suresi’nin 191. ayetini ele alalım. Ne demiş yazar yazısında:

  “Ama Allah açık bir şekilde demiş, yeryüzünde tek benim dinim kalıncaya kadar savaşın demiş. Hatta direk öldürün demiş

  Bakara suresi 191. Ayet: “Onları Nerede yakalarsanız öldürün. Sizi yurdunuzdan çıkardıkları gibi siz de onları yurtlarından çıkarın. Fitne, adam öldürmeden beterdir.””

  Hmm enteresan; zira cümle sanki yarım gibi geldi, anlam bütünlüğü yok gibi sanki. O zaman bir açalım bakalım Bakara Suresi 191. ayet ne diyormuş makaslanmamış versiyonunda:

  “Onları yakaladığınız yerde öldürün; onların sizi çıkardıkları yerden siz de onları çıkarın. Fitne/baskı ve bozgunculuk, öldürmekten daha kötüdür. Mescid-i Haram’da, onlar sizinle çarpışmaya girinceye kadar siz de onlarla çarpışmaya girmeyin. Eğer sizinle çarpışmaya girerlerse siz de onları öldürün. İşte böyle verilir küfre sapanların cezası!”

  Güzel, öyle bodoslama adamları öldürün demiyormuş galiba evet. Yani diyormuş ki, sizi öldürmek isteyen olursa siz onları öldürün. Fair enough bence.

  Ama hala bir miktar eksik göründü cümle, hep “onlar…” “onlar…” diye sayıklıyor. Hmmm, bunun bir kitap olduğu düşünülürse bir önceki paragrafa da bir göz atmamız mantıklı olacak gibi. Bakalım Bakara 190. ayette ne diyormuş:

  ” Sizinle çarpışmaya girenlerle Allah yolunda siz de çarpışın. Ama haksız yere saldırmayın/çarpışmada zulme sapmayın. Çünkü Allah, sınır tanımaz azgınları sevmiyor.”

  Aaaa bak sen! Neymiş? Direk öldürün falan yazmıyormuş burda? Diğer örnekler için de uzun uzun konuşulabilinir. Çok eşlilik olsun, kölelik olsun, tartışılır. Mesele o değil. Ancak bu örnekten benim çıkarttığım yazar ya cahil ya da kötü niyetli. Bilemem. Ama birisini hatırlattı bana bu yazı: Ogün Samast.

  Kendisi hatırlarsınız “Türk”ten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan, Ermeni’nin Ermenistan’la kuracağı asil damarda mevcuttur.” dediği için Hrant Dink’i öldürmüştü. Oysa aslında Hrant Dink ne demişti:

  “Ermeni kimliğinin sağlığını Fransız’ın, Alman’ın, Amerikalının ve ille de Türk’ün soykırımı kabul edip etmemesine endeksli bir durumda bırakmak, Ermeni dünyasının artık terk etmesi gereken bir hatadır. Gayrı bu hatadan uzaklaşmanın ve ‘Türk’ü Ermeni kimliğindeki bu etkin rolünden ötelemenin zamanı gelip de geçmiştir… Kimliksel dinginliğini ‘Türk’ün olumsuz ve kayıtsız varlığına kilitleyen Ermeni dünyasının, tüm ortak performansını dünya üzerinden ‘Türk’e baskı uygulamaya ve soykırımı kabul ettirmeye ayırması, ne yazık ki kimliğin uyanışını erteleyen koca bir zaman kaybından başka bir şey değildir… Ermeni kimliğinin ‘Türk’ten kurtuluşunun yolu gayet basittir:’Türk’le uğraşmamak… Gayrı Ermenistan’la uğraşmak. Türk”ten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan, Ermeni’nin Ermenistan’la kuracağı asil damarda mevcuttur.”

  Sözün özü, inanacaksan inan, inanmayacaksan inanma; sana ateist olma demiyorum, hobi olarak yine ol. Hatta bu düşünceni yay istediğin gibi eleştir dini (bu örnekte İslam, ama katoliklik de, şamanlık da eleştirilebilir gayet.) Ama önemli olan Ogün Samast seviyesinin bir çıt üzerinde bunu yapmak.

  1. eski yazılarıma bak, bir tek yazıda herşeyi anlatamazsın.

   ayetlerin öncesi ve sonrası, “öldürün” kısmını etkisiz hale getirmiyor ve Işıd şu anda o ve benzeri ayetlerden desteklenerek ilerliyor.

   1. Çok kıymetli kardeşim;
    Akıl,bilim,teknoloji vs. dünyanın yuvarlak olduğunu daha henuz denilebilecek bir zamanda anlamışken, benim Kitabım 1400 sene önce Güneşin bile yörüngesi olduğundan bahsediyorsa, insanın kandan nasıl yaratıldığını anlatıyorsa ben ancak çok cahil,aklı kıt ve taassup sahibi olmalıyım ki bu Kitaba değilde aklıma inanayım ve ona güveneyim….
    Selamun aleykum.

 24. Yalapşap bilgi sahibisin, ilmin yok. Arapça, Kuran, Tefsir, Hadis, Fıkıh bilmediğin gibi mantık, felsefe gibi batı ilminden de uzaksın. Kopyala yapıştırla, akşamları 2 saat ana haber izlemekle islam hakkında kendince hüküm vermişsin.

  Özgür, sana burda ne yazılsa biliyorum ki kabul etmeyeceksin kendince de bir cevap üreteceksin aklının sınırları içinde. Akıllı birisin bu bir gerçek. Ama bildiğin üzere (!) islam akıl ile algılanamaz. Algılansaydı Allah’ın da dediği gibi sınav olmazdı. Gördüğüne değil görmediğine inanmak islamın gereğidir.

  Allah inanmamayı da bir seçenek olarak sunmuş sen de bu hakkını kullanmışsın. Buraya kadar herşey islamın konusu içersinde. Yani bu dünyada hiçbir problem oluşturmuyor.

  Gönlümden geçen hak yolunu aramandır. Bana göre değil diyorsan da, boşver sen bu işleri dalgana, yaşamana bak.

  1. çok muğlak ifadeler, ayetle gel üzerine konuşalım 🙂

   Türkiye’de hak yolunu arayan var mı gerçekten? hak yolu belki hristiyanlık. bi dene belki o doğru yoldur? Şamanizm denedin mi? hiç bir gerçek ritüele katıldın mı?

   bi de televizyonları dünya kupası / şampiyonlar ligi dışında açmam (zaten yurtdışındayım TV yok) 🙂

  2. yani diyorsunuz ki, islam o kadar sacma bir dindir ki akilla anlasilamaz. Icindeki mantik hatalarini, baskalarini oldurme, savas esirlerine tecavuz etme gibi seylere fazla kafa yormamak gerekir. Ne de olsa bu bir sinavdir. Dogru mu anlamisim? 😉

 25. IŞİD’in hareketlerini Kuran’a dayandırdığı kesin. Bununla beraber şu yazının savunduğu IŞİD=Kuran denklemi son derece yüzeysel ve gerçeği yansıtmıyor.

  Örneğin yazıda türbanın Allah’ın emri olduğu sonucuna varmak için ilgili ayetin diyanet tercümesinden yola çıkmış. Bu tercümede parantez içinde yer alanların hiç biri orjinal metinde yoktur. Tercüme eden anlaşılır kılmak için elbette ki kendi anladığı şekliyle metne eklemiştir. Böylece de bir tahrifat yaratmıştır. İkinci olarak Kuran arapçasındaki kelimelerin hangi anlamda anlaşılması gerektiği tartışma konusudur. Örneğin söz konusu ayette baş örtüsü kelimesi aslında hiç geçmez. Aslında örtü (bi humuri-hinne) diye geçer. Konuyla ilgili bazı kişiler bunun baş örtüsü anlamında kullanıldığını düşünür, öne sürer. Diyanet de bu görüş çerçevesinde bir çeviriyi kabul etmiş görünüyor. Başka çevirilerde bu kısım farklıdır.

  Ayetlerin tamamında buna benzer tartışmalar vardır. Dolayısıyla IŞİD Kuran’ın belli bir yorumuna veya İslam içindeki marjinal bir akıma (Selefilik) karşılık gelir. Kanımca İslam’ın özüne oldukça da uzaktır.

  Tüm bunları İslam’ı savunmak için yazmadım. Yazıyı kaleme alan bana IŞİD=Kuran denklemi karşısında dehşete düşen insanların dinden uzaklaşacağını, rasyonel bir bakış açışı edineceğini falan düşünüyor olabilir gibi geldi. Ama bu işler pek o kadar da kolay değil. Tanrıtanımazlığı savunacağım derken tam tersi IŞİD’in en temel argümanını destekleyerek propagandasını yapar hale gelmek mümkün. Ayrıca şu İslam coğrafyasının acınası halinin ideolojik kökenlerinden biri olan islamofobinin de eşitliğe özgürlüğe pek bir faydası dokunduğu söylenemez.

  1. tercüme üzerine yukarıda da yazdım: “Zaten çeviriye muhtaç olmak bile başlı başına Allah’ın iletişim başarısızlığı değil mi?”

   islamofobiyle ilgili daha önce de yazdım copy paste: “islamofobi mi? ben diyorum ki eğer “gerçek müslüman olacaksanız, adres Işıd. çünkü herşeyi kur’an’a uygun yapıyor.” allah’ın olmadığına dair en ufak bir yorum niye islamofobi olsun ki? hristiyan yahudi herkesi kapsıyorum. günde 5 kere “allah-u ekber / allah uludur” demeleri ne kadar normal bir hak ise, benim de çıkıp arada sırada “allah yoktur” demem bu kadar normal, fobilik bir şey değil.”

   1. “Allah yoktur” demekte birşey yok. Dine yönelik eleştirilerine de bir şey demedim zaten. İslam’ı savunmuyorum diye özellikle belirttim. Benim yazında karşı çıktığım, gerçek İslam eşittir IŞİD argümanı.

    İlahi olma iddiasını şimdilik bir kenara bırakalım. Bildiğimiz şey şu: zamanında arabistanda Hz. Muhammed adında bir peygamber veya filozof yaşıyor ve geriye kitabı olan bir öğreti bırakıyor. Bu öğreti de (ilahi olduğunu iddia eden veya etmeyen) diğer öğretiler ile aynı akibete uğruyor: öğreticinin ardıllarının arasında görüş ayrılıkları oluşuyor ve hatta iktidar savaşları veriliyor, kısaca birbirilerine düşüyorlar. Bu ardılların hepsi de zaten kendini öğretinin kaynağına, kitaba dayandırıyor. Bunlardan birinin diğerlerinden daha gerçek olduğunu iddia etmek için biraz daha çabaya ihtiyaç var. Mesela en radikal sapmayı seçip, kaynakla ilişkisi olduğunu ortaya koyup, işte bu diye ilan etmek bilimsel bir yöntem değil.

    İslam’ı IŞİD temsil ediyor mu sorusunu ele almak istersek öncelikle kaynaktan başlamak lazım. İslam tarihini bildiğim kadar ve çok kısaca özetlemeye çalışacağım:

    1) Hz. Muhammed’in yaptığı devrim, cahiliye döneminin gücü ve hileyi yücelten efendi ahlakının yerine daha eşitlikçi köle ahlakını getirdi. Diğer tüm dinlerin doğuşunda olduğu gibi bu bir ezilen devrimiydi.

    2) Hz. Muhammed’in ölümüyle birlikte İslam içinde iktidar savaşları başladı ve bu savaşlarda Hz.Muhammed’in en yakını ve selef ilan ettiği Hz. Ali kaybetti. İlk kırılma burada yaşandı.

    3) Bundan sonra kurulan Emevi iktidarı artık gücü eline bir defa eline geçirmişti; artık dünyaya köle değil, bir efendi olarak bakıyordu. Halifenin seçilmesi gibi İslam ile gelmiş olan bazı gelenekler bir kenara bırakıldı. Ayrıca politik nedenlerle tanrısal iradeye itaat yüceltilerek sorumluluk duygusu silindi.

    4) 9.yy’dan itiberen teolojik tartışmalar (kelam) ortaya çıktı. Burada en ateşli konu akıl mı nakil mi sorusuydu. Onlarca ayette insanların yeterince düşünmemelerinden, akıl etmemelerinden yakınılır. Buna rağmen Kuran ve sünnete sorgulamadan inanmalıyız diyenler, rasyonalist müslümanları belki argümanlar ile değil ama iktidarın kaynakları ile (ör: Halife el-Mütevekkil dönemi) marjinalize etmeyi başardılar.

    5) Ana akım sunni islamın aslından nasıl uzaklaştığını buraya kadar anlatabilmişimdir umarım. IŞİD’in tarikatı (selefilik veya vahhabilik) 18.yy’da Muhammed bin Abdülvahhab’ın başını çektiği, sunnilik içindeki gerici unsurları daha da ileri götüren yeni bir sapmaya dayanır. Bu tarikat sunni kökenlidir ama sunnilik içinde bile kabul görmez. Bugün IŞİD’in ABD/İsrail bağlantısı ile geçmişte Muhammed bin Abdülvahhab’in İngiliz casusluk faaliyetleri ile bağlantısı ayrıca ilginç.

    Bana kalırsa ne ana akım sunni İslam ne de onun radikal sapmaları, Hz. Muhammed’in İslam’ına yakın değildir.

    İslam ile ilkelliği, acımasızlığı, barbarlığı, terörizmi bir görmek, göstermek, İslamofobi denen önyargı/nefret/korku’yu besliyor. Bu da aslında batılı devletlerin kamuoyunu daha kolay ikna etmesine, İslam coğraftasına daha fazla müdahalesine olanak sağlıyor; daha fazla acı, daha çok vahşet, daha büyük haksızlıklar yaratıyor.

 26. Saçmalık

 27. Lütfen başlığı “isid-gercek-muslumandir” olarak değiştirip, Başlıktaki “Allah” yazısını siliniz.

 28. Aklıyla değil duygularıyla hareket edince bu sonuca varmak kaçınılmaz. Yoksa bu moddaki kişi, sokağa çıkamaz, komşularına bile güvenmez.

  Kimin gerçek Müslüman olduğu tanımlaması, Allah’ı reddedenlerin üzerine vazife değildir. “Katliama, yalana ve talana karşı olan Müslümanlar, sahte Müslümandır” sözü, hem cehaletin, hem de kin ve düşmanlığın bir göstergesidir. İşte bu hezeyanlar Işidleri üretmektedir.

  “Bütün ateistler katildir, canidir, katliamcıların yanındadır, kötülüklerin kaynağıdır” gibi provokatif açıklamayla mı ateistleri uyanışa davet ederim, yoksa “Bütün ateistler böyle değildir, içlerinden sorumlu davrananlar da vardır” söylemiyle mi? “Hepsi Kuzey Kore’yi alkışlamaz demek mi rasyonel ve ahlakidir, yoksa hepsi Kuzey Kore’nin tüm yaptıklarını destekler” demek mi?

  Yazıdaki hastalıklı kafa, özellikle Kur’an’a saldırıyor, ahlaklı ve rasyonel davranan Müslümanların Müslüman olmadığını iddia ediyor. Zaten öteden beri savunduğum gibi ateistler en fazla hurafecileri seviyor ve onları kendilerine yandaş olarak görüyor. Bunda bir sakınca yoktur. Tencere yuvarlanıyor ve kapağını buluyor. Çünkü ateistlerin çoğunun rasyonellik, bilimsellik ve ahlaklı olma iddiası sözdedir. Asıl içselleştirdikleri tam bunlara karşıt tezlerdir.

  Kur’an’ı, ahlakı ve rasyonaliteyi öne çıkaran Müslümanlardan nefret ediyorlar. Yukarıdaki yazı da bu tezi destekliyor.

  SİZCE ATEİSTLER HANGİ DİNİ ANLAYIŞI KENDİLERİNE YAKIN BULUYORLARDIR?
  Gelenekçileri mi, yoksa rasyonel düşünenleri mi?
  http://www.ateistforum.org/index.php?showtopic=59306

  Bakınız Işid, kendisiyle röportaj yapan gazeteciye kendisini Kur’an’a değil, fıkha (dini hukuka), daha doğrusu mezheplerden işine gelen yoruma göre davranan topluluk olarak tanımlıyor.
  http://www.milatgazetesi.com/milat-isid-kampinda/61919/#.VDaXHfl_sQM

  1. oy oy oy, ben kesinlikle ama kesinlikle “Katliama, yalana ve talana karşı olan Müslümanlar, sahte Müslümandır” diye bir şey demedim, demem de. Sahte müslüman bambaşka bişey, inanmayıp da inanmış gözüken. Ben diyorum ki, eğer domuz günah diye yemiyorsan ama içki içiyorsan nasıl bir eksiklik ise, cihad’a katılmaman da öyle bir eksikliktir.

 29. Agnostik olmakla birlikte yazını çok başarılı bulmadım. Amerikan republicanların mantığına benziyor (bkz Ann Coulter vs) yani “Müslümanlık’tan bir cacık olmaz, çağ dışıdır. Ülkelerini feth edip liderlerini öldürüp Hıristiyanlaştırmak gerekir.” diyen bir mantık vardır, bunun altında da Müslümanlığın bahsettiğin biçimde olduğuna inanmaları yer alıyor.

  Peki gerçekten Müslümanlık böyle birşey mi?

  Yukarıdaki yorumlardan birinde “ateist ayetçiliği” diye bir konsepte değinmişler, sanırım biraz böyle. Yani ilk biriki ayetten sonraki kalanlarda biraz özellikle kötüye yoruyorsun gibi geldi bana. Dini bütün veya dini ilimlere hakim bir zat değilim, fakat benim hissiyatım senin de öyle olmadığın yönünde. Belki bu kadar acele etmemek lazım. Sonuçta olay Ehl-i sünnet ve Ilımlıcılar arasında dönmüyor. Burada binlerce yorum ve mezhep var, e bunlarında bir sebebi var. Daha önce kendini sufizmle ikna ettiğinden bahsetmişsin. Tahminim agnostik ve ateistler arasında bu evreden geçen çoktur, ben de geçtim. Bu süreçten çımam, beni artık ikna etmediği için değil sadece bu kıvamdaki bir dini görüşün bana varoluşsal olarak birşey katmadığından otomatik olarak agnostik olmamla alakalı olarak gerçekleşti. Fakat sufist, sünnî, veya başka yorumlardan hangisinin doğruluğu, hangisinin “gerçek müslümanlık” olduğunun hakemi kim olabilir ki? Kur’an-ı Kerîm ve mealleri için de geçerli. Arapça’nın yıllar içindeki değişimlerinden kaynaklanan yorum farklarından tut Türkçe’ye çevirisi ve bilim ve ilim adamlarından kaynaklanan meal farklılıkları bence buna (şu yorum doğrudur demeye) imkan vermiyor. Belki de Kur’an bir ayna gibi ve Allah onu kullar baktığında kendi -bireysel olarak- içlerinde, doğalarında ne varsa onu görsünler diye gönderdi. Bilemeyiz (agnostizm kaynaklı olarak bilemeyiz). Sonuçta Allah (veya doğal düzen) bize özgür iradeyi ve içimizdeki iyi ve kötüyü kontrol yeteneğini vermedi mi? Materyalist açından bakarsak da Antik Yunan eserleri gibi çok önemli ağırlık taşıyan, insanlığın ortak birikimini yansıtan paha biçilemez, insandan ötürü yüce bir yapıt olarak bakabiliriz. Bir ayna olması böyle bir senaryoyla da muhtemeldir.

  Şu ya da bu şekilde, hiç bir versiyon şundan dolayı da “gerçek” olarak alınamaz, zamanın ruhu da rol oynamaktadır. Bugün Hıristiyanlık nasıl orijinalinden farklı bir yerdeyse, nasıl Amerikan baptist kiliseleriyle, Vatikan katolisizmiyle, Mardin’in, Süryanî’lerin Doğu Kilisesi’nin arasındaki (özellikle sonuncusu ve diğerleri arasında) arasında yorum farkları derinse, ve “şu doğrudur” diyemiyorsak, bir gün de bahsettiğin Müslümanlık için diyemeyeceğiz. Tahminen Doğu Kilisesi’nin yorumu daha tarihsel ve orijinaldir. Fakat zamanın ruhu Hıristiyanlığı Kalvinizm’inden Hügenot’luğuna kadar farklı noktalara itmiştir. Müslümanlık içinde bu olacaktır belki.

  Şu an ki orta doğu çaresizliği, Arap vb halkların yenilmişliği, bir vahşi, aktif-nihilizme yol açtı. Umursamaz bir vahşi devinim. Bir devrim. Bu da senin gerçek Müslümanlık olarak aldığın akımdır. Şu an o coğrafyada zamanın ruhu açısından rüzgar arkasından esen bir oluşumdur. Türkiye için bu geçerli değildir; Türkiye kalvinist (kapitalizme uygun) bir Müslümanlık peşindedir. Yarın emlak balonu patlar, ekonomi darmaduman olursa, o zaman biliniz ki Levant bölgesindeki bu devrim bize de yansıyabilir.

  Bu Avrupa için de geçerlidir. Zannetmeyiniz ki belli bir modernizm var. Herşey pamuk ipliği kadar zarifçe birbirine bağlı. Yarın bir ekonomik çöküş, yoksulluk vs ile Avrupa’da tekrar karanlık çağlara dönebilir, başka retro-Hıristiyan akımlar oluşabilir.

  Ya da yarın bilgisayar bilimi ve biyoteknolojinin fazla ilerlemesiyle çok fazla değişen hayatlar ileri ülkelerde eski görüşlerin canlanmasıyla, Luddite’likle son bulabilir.

  Herşey zaman, imkan, durum, şartlarla ilgilidir. Toplum yapıları ve inançlar da buna göre evrilir. Evet, sanırım fark etmeden yine materyalist bir yargıya bağlamış olduk. Bu da hayırlısı.

  Bir de Ilımlı Müslümanlığa dair bir not düşmek istiyorum. Müslümanlık ve İslam ayrıdır. Zaten bu yorumda hep müslümanlık olarak bahsettim her akımdan. İslam ise İbrahimi dinlerin üstünde bulunan dinin özü olan bir üst yapı, ya da temel taştır. Epistemolojik olarak nasıl bakmak isterseniz. Ilımlı Müslümanlık adı altında Amerikan destekli olarak Hizmet Cemaati hareket etmektedir, dini popülerleştiren, diğer dinlere benzeten, toplu dualar gibi konseptler kullanan bu tarz cemaat ve tarikatlar, şayet birden fazla varsa, bir ajanda içerisinde dinlerarası dialoğu ve birleşmeyi hedeflemektedirler. Yeni dünya düzeni, tek dünya devleti gibi komplo teorilerini sevenler bunu da oraya bağlayabilirler, tabii ki dinin de tek olması hedeflenir. Bu da içi garip ayinler ve bazılarının İsrailiyyat diye betimlemekten hoşlanacağı konseptlerle çorba edilmiş bir müslümanlık türüyle yavaş yavaş tüm dinleri füzyonlamakla alakalı birşeydir. Zaman zaman Türkiye’de “dialog amaçlı” gezilere davet edilen ağırlanan Amerikan Hıristiyan kilise gruplarıyla ilgili kısa haberleri Samanyolu’nda şurada burada izleyebilirsiniz. Bunlar hep dialog üzerinden füzyon amaçlayan bir hareketin temellerini teşkil etmektedir. Aslında İslam’da zaten İslam ve Müslümanlık ayrılmış, bizim yaptığımızın müslümanlık, İslamın ise daha üst ünifize birşey olduğu belirtilmişse, o zaman Ilımlı Müslümanlar doğru yapmıyor mu diyeceksiniz. İşte kendilerine göre doğru yapıyorlar, ama özünü kaybetmesi, İsrailiyyat ile dolması o zaman da hoşumuza gitmiyor. Yani hem Köktenci müslümanlık hem ılımlı müslümanlık beni rahatsız ediyor. İkisi de uçlarda zaten. Herkes kendi varoluşsal müslümanlığı içerisinde kendi yolunu belirlemeli. Bireyin yaşamının devamı idamesi için dine ihtiyacı yoksa da ateist veya agostik olması doğal ve kaçınılmazdır zaten. Bu konuya niye girdiğimi bile unuttum aslında, biraz Ilımlı müslümanlığın da alternatif olmadığını sakıncalı olduğunun altını çizmek istedim herhalde. Yaşasın varoluşsal müslümanlık diyelim bari, übermensch olma yolunda yeteneği olanlar kendi inanç öğelerini seçsinler, veya inançsızlığı seçsinler; feodal, geleneksel ya da zorlama altında kalmasınlar. Toplumda fitne ise bugün seküler hukuğun büyük çoğunlukla çözdüğü birşeydir; sağ veya sola ekstrem kaymalar ise zaten bir ara toplum tarafından otomatik kapatılır, toplumsal paradigmanın sağa sola salınımları karşılıklıdır, ya da diyelim ki zero-sum game’dir, biraz öyleyse biraz da böyle olur. Çok çaba sarfedip doğal süreç dışında toplumu kamçılamaya zaten gerek olmayacaktır, hiç bir yönde.

  1. Şu kadar yorum arasında en çok okumaya değer yazıydı teşekkür ederim. Bir fizikçi olarak konuyu kafamda çoktan kestirip atsam da sosyal bilimler çerçevesinden bu konu hakkındaki görüşleri okumak her zaman keyif vermiştir. Umalım ki karşıt görüşler fikirlerini savunurken entellektüelitelerini geçtim, bari jargonlarında bir üst seviyeye evrimleşsinler.

 30. saçmalamış.emevi uydurması meallerle googldan öğrendiği müslümanlıkla da ancak bu kadar zırvalanır zaten.örneğin nisa 24 de cariye diye bir kelime geçmez mealleyen o şekilde mealliyor.eymânu-kum elinizin altındakiler demektir cariye değil.yine nur 31 de ziynet yerlerinizi yakanızı örtün denir göğüs bölgesi yani.diğer ayetlerde de peygambere savaş sırasında gelen savaş taktikleridir.medine de yahudiler ve inanmayanlar dahil hepsi birarada yaşamak üzere medine sözleşmesi yapılmıştır.senin dinin sana hükmünce yaşanmıştır.peygambere, medineye saldıran kişilere karşı savunma savaşı sırasında gelen savaş ayetlerini tüm zamanlara yaymak ahmaklıktır.allaha peygambere itaat edini işide itaat edin diye yorumlanmasına gene bir şey diyemiyorum.
  mesela peygamber inanmayanlarla hudeybiye barışı diye bir anlaşma yapılıyor.anlaşmaya göre 10 sene kimse kimseye dokunmayacak fakat biri bunu bozarsa gene savaş başlayacak şekilde.anlaşmadan sonra bir süre herkes kafasına göre takıldı ama peygamber düşmanları gene dayanamadı ve saldırdı,bunun üzerine anlaşma bozulunca nerde bulursanız öldürün şeklinde savaş meydanı için oluşan bir ayettir.yoksa peygamberin yahudi komşuları öldürülmedi savaş dışı durumda.yahudilerle ilgili ayette hendek savaşı sırasında yahudilerle anlaşma yapıldı birbirimize saldırmayacağız beraber yaşayacağız diye.medineye müşrikler saldırınca yahudiler şehri savunan müslümanlara şehrin içinden saldırdı.onunla ilgili ayeti gidip yahudi komşunu öldür demek diye mi anlamalıyız.seninle savaşanlarla savaş diyor ayette cümle herkesle değil.makalede verilmiş olan ayette yeryüzünde fitne kalmayıncaya kadar savaş diye meallendirilmiş enfal 39 da yeryüzü diye bir kelime yok ayetin orjinalinde yeryüzü kelimesi yok.fitne kalmayıncaya kadar onlarla diye başlar ayet.yani mekkeli müşriklerle.şimdi tüm dünyaya savaş açmak bu ayete uyarlanabilir mi?
  peygamber sömürgeci tefeci olan halkı borçlandıran,borçları ödeyemeyenlerin kızlarını fahişe yapan,fahişe olmasın borcundan dolayı diye kendi kızlarını öldürülen,kölelik düzenini bozduğu için savaşlar oldu.devrim böyle olur.düzeni bozulanlar saldırır.kadınların satılıp,zenginin güçlünün haklı olduğu hayvan gibi yaşayan topluma insanlık öğretmeye çalıştı.

  1. uzun cevap veremicem ama basit bir nokta: şöyle demişin: “peygambere, medineye saldıran kişilere karşı savunma savaşı sırasında gelen savaş ayetlerini tüm zamanlara yaymak ahmaklıktır”

   madem tüm zamanlara yayılmayacak gereksiz bir bilgi, kuranın içinde ne arıyor o bilgi o zaman 🙂 hani evrensel tüm zamanlara yollanan bir kitaptı?

 31. Merhaba Ateist Kürt,

  İnsanları bu kadar yorma zira inananlar senin bu çaresiz yazın karşısında ancak seni anlamaya çalışır. (Ya Rabbi bu nasıl bir sapmışlıktır.. Bu kuluna hiç mi acımazsın, Sonsuz hikmetinden onu mahrum kılma, Bağışla!)

  İnananlar diyorum bak, bu tüm insanlık milletleri dahildir.

  Neden böyle hitap ettiğime gelirsek; Sen, bir taşla iki vurma peşindesin. İşid yanlılarına islamı yem ederek, Müslümanlara da işid’i kullanarak bir yazı hazırlamışsın. Ateist bir bencil kürtsün. Fakat İşid gibi bir lanetli topluluğu Kusursuz İslam ile iliştirmeye kalkma.

  Allah’ın merhameti üzerine olsun!

  1. Ateistim ama Kürt olma şerefine erişemedim henüz.

   1. Avcı! Sen bencil bir kürtsün. Ötekileştirme yaparak kendini müslüman mı sayıyorsun! Adamın Kürt olduğunu nerden çıkardın? Hoşuna gitmeyen şeyler söyledi diye neden kürt dedin? Slogan atarak bir konu argumante edilmez, kendini anlatamamış sadece saldırmış olursun. Sen saldırıyorsun ve çok itici görünüyorsun.Çok ayıpladım.

 32. ağzını öğeyim sana helal olsun aynen budur, gerisi boş, bikbiklenecekler de anca boşa konuşur hadi işinize kapak olsun hepinize !!!

 33. “Kadının rızası önemsiz” kısmını nereden çıkarıyorsunuz?

 34. batu adlı arkadaşa ve bu yazıyı yazan arkadaşa sesleniyorum kur’anı bi açıp okuyun ama adam gibi kafanızı yorun anlamaya çalışın arkadaş bana bilgimyok demiş bu konuda ondan çok daha fazla bilgim olduğuna herşeyim üzerine bahse girebilirim sağda solda okuduğunuz yarım yamalak bilgilerlerle yorum yapmayın akp cilere çok benziyosunuz o zaman çünkü

 35. eğer bu kitabın insan işi olduğunu savunan biri varsa lütfen kuranın (ki kendi içinde ayet sıralaması kelime sayısı bakımından matematiksel dizimi mükemmeldir) 1400 yıl önce açıkladığı biyolojik,astrolojik, bilimsel verilerinin okuma yazma dahi bilmeyen bir insanın bunları nasıl iddia ettiğini rica ediyorum açıklasın. Din Kuran’dan cımbızlanarak alınan bir kaç ayetin kafasına göre yorumlanarak açıklanabilinecek basit bir olgu değildir. evrenin kendi kendine var olamayacığını bir çok bilim adamıyla birlikte çağımızın en büyük dehası einstein bilimsel verilerle açıklamıştır. ben Allah’a ve kitaplarına inanan biri olarak sabırla okudum. sizden ricam kuranın tamamını önyargısız okuyun. bunaldığınızda kapatmayın sabırla sonuna kadar okuyun ve tamamlayın. ve bu yazıyı yazan arkadaşa sesleniyorum: O küfrettiğin ve yok saydığın yaratıcın umarım gözlerini açar

  1. 1- einstein sevilen bir fizikçidir, ama bugün kabul edilen genel görüş kuantum fiziği / string teory’dir. einstein eksik ve yanıldığı bi tomar yer vardır: detaylı bilgi: http://www.dunyabirmasaldir.com/kuantum-yasam-ve-her-seyin-teorisi-string-theory-sicim-teorisi-ve-11-boyutlu-evren/

   2- “1400 yıl önce açıkladığı biyolojik,astrolojik, bilimsel verilerinin okuma yazma dahi bilmeyen bir insanın bunları nasıl iddia ettiğini rica ediyorum açıklasın.” demişin, bana örnek ayet göster kuran neyi açıklamış, üzerine konuşalım. kutuplardan bile haberdar değil, 6 ay oruç tutturcak eskimolara.

   3- kesinlikle küfretmiyorum. inanç konusunda küfretmeyi etik bulmadığım gibi bir fayda getireceğini de düşünmem

  2. Arkadaş hangi bilimsel byolojik astrolojik bilimsel verileri açıklıyor Kuran. Yapmayın allasen:) Az daha zorlasanız Kuran kullandığımız bütün elektronik eşyaların kullanım kılavuzudur diyeceksiniz.

 36. Bir Allahsızın yazabileceği en güzel yazıyı yazmışsın. Tebrikler.

 37. Çok fazla yorum geliyor, hepsine cevap veremedim. Yorumları açık bırakıyorum, istediğiniz gibi yazabilirsiniz. 3-5gün sonra tüm eleştirileri/soruları toparlar yeni bir yazı yazarım.

 38. bakara 191 deyip bir ayeti çevirmek ve buna göre karar vermek doğru değildir. çünkü devamında yazanlarla bir bütündür(ama haddi aşmayın Allah haddi aşanları sevmez). Bence Kuran da bir bütündür.
  Bir yazarın (sanırım orhan veli) penceren karı seyrediyorum demesi o anda neyi kastettiğini ancak bir sonraki cümlesinden anlaşılır.

 39. senin ataların bu vatanı iman gücüyle kazandılar.Senin yüzünden şuan kemikleri sızladı.Bence vatandaşlıktan çıkmalısın hem Allah ın olmadığına inanıyorsun bu yalan Dünyada yaşamanın ne anlamı var kendini öldür iddianda doğru isen

 40. DOSTUM SEN BAYA UÇMUŞSUN.
  YAZIK.

 41. Bu biraz eğer dünyada büyük bir çevre fekaleti olsaydı; çevreci birinin, çevreci olmayanlara “siz hiç şikayet etmeyin çünkü siz çevreci değilsiniz’ demesi gibi bir şey. IŞİD’e karşı olmak için ateist olmak gerekmiyor, ben İslam’ı kendi anladığım ve inandığım şekilde benimsemiş bir müslüman olup, IŞİD’in inançlarına tamamen karşı da olabilirim.

 42. birincisi yazıyı yazan kendisi de demiş ateist oldugunu mantıksızlık senı ilgilendirmeyen konu hakkında konusmak boş konuşmanın yarısıdır derler.İkincisi işid in neye hizmet ettigini anlamdıysan yine bir mantıksızlık var.çünkü kuran-ı kerim den örnek vermeye meraklıysan kuran-ı kerim de derki:kafirlerle hiç bir şekilde işbirligi yapılmamasını da söyler ve yine işid in mantıksızlıgı aynı zamanda yazının konusununda mantıksızlıgı ortaya cıkıyor.tavsiyemi istersen tevrat ı okumanı tavsiye ederim orda işid i anlıyacaksın ama kuran-ı kerim gibi cımbız yapma bu hiç bilimsel olmaz degil mi?Dünyadaki olayları anlamadan böyle bir yazı yazmak zaten mantıksızlıgın en büyügü bence mantık nedirden başla yavaş yavaş üstüne kat bu konulara ve kuran-ı kerim e gelene kadar çok yolun var.sana yardımcı olacaksa kuran-ı kerim de namaza yaklaşmayında yazıyor.biraz seninle empati yaptım gercekten mantıksızsın

 43. Şu PKK lı PYD li it sürüsünü öldürmeleri sebebiyle işid e sempati duyuyorum Ne yalan Söyleyeyim

 44. Kuran zulme karsidir evrenselligi.oruc islah olup zulmetmesinler diye var.amac degil aractir.oruc gibi bir araci namaz vs hic birinin ne seklini ne de vakitlerini vermistir.bunlar kisilere toplumlara gore degisir.sekil degil mana onemlidir.ondan vay o namaz kilanlarin haline yoksulu doyurmazlar demistir.yoksa genel evrenin genislemesi daglarin astenosfer uzerinde yurumesi gibi bilimsel deliller evrenseldir.
  Diger savas ayetlerinin evrensel olmasina gelince ayni durumda anlasmayi bozanlarin nasil davranilacagini gostrmis olur.

 45. Arkadaşım herşeyi geçtim Bir çok iddialarda bulunuyorsun tamam kendince dusuncelerin olabilir ama Yaradan olan bir ilahın Ateist olduğunu savunuyorsun yani yaradanında yaratıldığı imasında bulunuyorsun bu nasıl bir saf ve saçma düşünce biçimidir gercekten sen çocukluğunu nasıl gecirdin bilmiyorum ama beynin bilgiulyle dolu olsada çocuk beyni kadar algısız orası kesin…

  Ateist tanrı diyorsun bir düşün sadece tanrının tanrısı olsaydı ki bu boyle zincirleme halinde devam ederdi ki bu durumda yaratılan sizde bizde birer tanrı olmamız gerekirdi bunun icin yada her tanrı kendi dunyalarını mı yönetiyor yada Allahın dininin olması gerektiğini idda etmendeki faktör nedir?

  Bak dinler insanlara ve cin alemine verilmis bahsedilmis bir yapıdır.. Tanrılar yada hayvalar yada mikroplara yada mikro organizmalara değil beynin bunu alabiliyorsa şimdi soruyorum biz yaratildik mi yaratilmadik mi?

  Yaratildiysak eğer bizi bir yaratan var ve bizi yoluna devam etmemiz icin din adında bir kavram getiriyor hayatımıza doğru mu?

  Kısacası yaratanlar degil yaratılanlar dine mensup olma özelliğini tasiyor anlamina gelmiyor mu?

  Seni soylemine gore Allah Ateist ise yaratilmis demektir ki tanrıyı yaratan baska bir tanrıdan söz konusu edilmektedir… bu nasil saçma bir hayal gücüdür anlayamadım

  Onuda geçtim Ateistligin kavraminda ana unsurlardan birisi Tanrının varlığına inanmamak değil midir?
  Peki hangi dine mensupsun dediğimizde Ateistiz demiyorlar mı?

  Peki din nedir = inanç
  Ateistlik = Tanrının varligina inanmamaya inanmak…???

  inanmamaya bile inanarak bir din mensubu oluyorlarki dinden saymiyorlar bilr bu nasil hir şuursuzluktur?

  Ateistligide boylece tamamladiktan sonra

  Islamiyet sadece goruntuden ibaret olan ve her 5 10 yilda bir yeni orgutler cikarilip muslumanmis islamiyeti savunuyormus gibi gösterilip terorizmin anası olan gurup yada piyonlar olarak gorunmemelidir…

  Cunku sen suan Türküm diyorsan bak bir tarihine Gerek Osmanli zamaninda gerek daha onceki Müslüman Devletlerde bu yezidligin hicbirisi olmadı

  Ama sendeki dopdolu akilli ama bir okadar samanla beslenmis beyin algilamadigi icin bu kadar çarpık bir sloganla polemik cikartiyorsun

  Yada sende bir bakima bir domino tasisinki durgun suda bir dalga daha yapip sacma sapan ideolojilere hizmet ediyorsun demektir…

  Mademki dolu beynin var onu biraz daha objectif yollarda harca sacma sapan teorilerle yada bilerek kurulan isid gibi hizbullah gibi oyuncalarin ışığında değil bunları gostererek degil muslumanligin ve islamiyetin hassasiyet noktalarına bakarak yap… bok atmak kolay o boku çoğaltmakta varsa gucun beynin akli o boku atanlarin bokunu temizle…

 46. Yazının özü güzel, ama birkaç yazım yanlışı ve anlatım bozukluğu var. Paylaşmak isterim ama önce bu hataları düzeltmen mümkün mü? Ya da istersen ben düzeltip bir şekilde sana yollayabilirim?

  1. evt de bi yere kadar uğraşabiliyorum. düzeltme kısmı bilemedim tam..

 47. Bak bu güzel işte. Ülkem de hala her şey, herkes hala sıradan Allahsız da Allah lı da. Özgür sende baya komiklik yapmış sın. Eglendiysen hadi yat uyu artık.

 48. Bir şey kesin, siz de ışidin yaptığını yaparak ayetlere bodoslama dalıyorsunuz.
  Kullanılan arapça kelimelerin etimolojisi, öncülü ve ardılı olan ayetlerin içeriği, (Kur’an 20 yıldan fazla bir sürede tedricen oluşturulduğu için) ayetin ne zaman nazil olduğu , hangi olay örgüsü üzerine geldiği, peygamberin dönemdaşlarının konu ile ilgili nakilleri, ayet nazil olduktan sonraki uygulamalar gibi pek çok açıklayıcı durum göz önüne alınmadan yaptığınız tahlil en hafif tabiriyle “bilim dışı”.

  Çok basit bir örnek vermek gerekirse, islam fıkhında (hukukunda) zekat verilecek kimseler bahsinde “kalbi islama ısındırılacak olan gayrimüslimler” diye bir grup insan vardır. Sizin çizdiğiniz tabloda müslümanlar bir Allahsızı-kitapsızı sağ komadığı için böyle bir insan grubunun mevcut olmaması gerekirdi. Konu cazip geldiyse gugılda “İslam devletinde eman verilen gayrımüslimler” bahsini bi kurcalayın lütfen.

  Ama hakkını vermem lazım Kur’anı karıştırmışsın.(düz anlam yok, ironik anlamıyla)

 49. Kocası olan kadınlarla da evlenmeniz haramdır, ancak harp esiri olarak eliniz altında bulunan cariyeler bundan müstesnadır. İşte bütün bunlar Allah’ın kesin hükümleridir. Bu sayılanlardan başkalarını, iffetli yaşamak, zina etmemek şartıyla, mal harcayıp mehirlerini vererek nikâhlamanız helâldır. Dikkat edin: Evlenerek beraberliklerinden yararlandığınız kadınlara, belirlenmiş olan mehirlerini verin, bu bir haktır. Ama belirledikten sonra, aranızda anlaşarak miktarını arttırıp eksiltmenizde size bir vebal yoktur. Allah alîm ve hakîmdir (her şeyi hakkıyla bilir, mutlak hüküm ve hikmet sahibidir).

 50. yani ayet tecavüz edin, satınya da kafanıza göre takılın demiyor. fitne uğruna saçmalamayın mehrini verip, nikahlayın diyor.

 51. Selam Özgür Çağdaş,

  Yorumları okudukça anlamışsındır. Kimsenin bir halt bilmediğini… Ama herkesin kendisini ehil sandığını…
  Herkesin kafasına göre bir yorumu var… Senin ne demek istediğini görmezden gelerek sana saldıranlar ise ikiyüzlüler… Hatta senin yazdıklarını bile nasıl çarpıtmaya çalıştıklarını gördükçe durumun vehameti gözler önüne iyice seriliyor.

  Ben inanan biriyim ama yazdıklarını ve ne demek istediğini çok iyi anladım.

  IŞID’in anladığı islam budur ve böyle anlamak için ellerinde yeterli argüman var… Çarpıtma yok… Yalan yok… Bu kadar basit bir gerçeği anlamaktan nasılda kaçıyorlar… Bu gerçek nasıl acı veriyor ve nasıl da kıvranıyorlar…

  Tabi ki ben Hz. Peygamberin yaşamının Müslümanlar için klavuz olduğuna inanıyorum. Neyin nasıl yorumlanması gerektiğini ona göre düşünüyorum. Lakin… dediğin gibi… Asıl cımbızlamayı İŞİD yapıyor…

  Ama işte insan inanmak istediği yalana inanır… İnanmak istemediği gerçeğe sırtını çevirir.
  Buna da cahillik diyoruz zaten… Ve Cahillik öyle bir seviyede ki umutlarım hızla tükeniyor…

  Sana göre doğru ya da yanlış ben kendimce müslümanım ve kendimce inanıyorum. Belki bu konuda seninle karşıt durumdayız ve Allahsızım demişsin lakin yine de ben Allah senden razı olsun diyorum.
  abdullah.

  1. peygamberin yaşantısınından bir kesit istiyorsan ben-i kureyza olayını araştırmanı öneririm.

 52. Zadeh isimli arkadaşa cevap vermeyişin beni hem üzdü, hem düşündürdü.

 53. Sayın İrem Hanım,

  Yazınızı baştan sona okudum, yorum yazmadan önce de biraz araştırma yaptım.

  Verdiğiniz Ayetlerden ve onların anlamlarından başladım araştırmaya, daha yazının başlarında verdiğiniz bir kaç örneğin ne yazık ki yeterince araştırılmadan paylaşıldığını söylemek zorundayım.

  Evet, Kuran herkes tarafından farklı yorumlanıyor, bu yüzden her zaman bir kişinin çevirisini değil faklı kişilerin de çevirilerinin okunması gerekiyor.

  Verdiğiniz Örnekte :

  [“Nisa Suresi 24. ayet: “Savaşta esir olarak ellerinize geçen cariyeler dışında, tüm evli kadınlarla evlenmeniz de Allah’ın yasasıyla size haram kılınmıştır.”
  “Çok açık ve net. Allah demiyor savaş esiri kadına çocuğa dokunmayın. Bizzat Allah kelamı diyor, savaş esiri kadını gönlüne göre alabilirsin diye. Kocası varmış çoluğu çocuğu varmış, seni istiyormuş istemiyormuş hiç önemli değil. Savaşa katılmışsan, esir olarak kadını ele geçirmişsen senindir!” ] diyorsunuz.

  Söylediğim gibi Kuran da yazan ayetleri herkes farklı yorumlayabiliyor, siz de kendinize göre yorumlamışsınız. Aynı ayeti bende okudum, (http://www.kuranmeali.org) sitesinden 34 farklı yorumcunun aynı ayeti yorumlamasını okudum. Aralarında en rahat anladığım olan Elmalılı (sadeleştirilmiş) yorumlamasını paylaşmak istiyorum.

  “Bir de harp esiri olarak elinize geçen cariyeler dışında, evli kadınlarla evlenmeniz Allah yazısı olarak haramdır. Bunların dışındakileri ise, zinadan kaçınıp namuslu yaşamak üzere mallarınızla istemeniz size helal kılındı. O halde hangisiyle nikah ile münasebette bulundunuzsa mehirlerini kendilerine bir farz olarak verin. O mehri kesiştikten sonra aranızda bir değişiklik yapmak hususunda anlaşmanızda da size bir günah yoktur. Her zaman Allah hakkıyla bilen mutlak hüküm sahibidir.”

  Bu yorumda anlamadığım bazı kelimeler olduğu için onlarında anlamlarını tek tek araştırdım. Sayenizde ilk defa kuran okudum 🙂 mehir: evlenirken erkeğin kadından boşanırsa kadına ödeyeceği şimdiki adıyla nafakaya verilen admış.

  Yukarıdaki yorumdan anladığım şu; Savaş’da esir düşmüş kadınlarla evlenebilirsiniz, ancak her kiminle evlenirseniz evlenin asla zina yapmayın yani tek eşli olun diyor, savaş esirine bile sadık olmanı öğütlüyor, Hangisi ile karşılıklı anlaşırsanız (yani savaş esiri veya evlenmenizde sakınca olmayan veya evlenmenizde engel olmayan herhangi birisi) evlenebilirsiniz. Aranızda bir değişiklik yapmak hususunda yani Boşanmak isterseniz de vaad ettiğiniz nafakayı (mehri) kendisine verdiğiniz takdirde size bir günahı yoktur diyor.

  Yani sizin YORUMLADIĞINIZ gibi “Çok açık ve net. Allah demiyor savaş esiri kadına çocuğa dokunmayın. Bizzat Allah kelamı diyor, savaş esiri kadını gönlüne göre alabilirsin diye. Kocası varmış çoluğu çocuğu varmış, seni istiyormuş istemiyormuş hiç önemli değil. Savaşa katılmışsan, esir olarak kadını ele geçirmişsen senindir!” DEMİYOR.!!

  “Gönlüne göre alabilirsin, kocası varmış yokmuş sorgulama, seni istiyormuş istemiyormuş önemseme”yorumları sizin kendi yorumlarınızdır.

  Siz, sizi sevmeyen veya sevmediğiniz birisi ile evlenir misiniz? Bu Ayete gelmeden önce Allah zaten kadına ve çocuğa duyulması gereken sadakati defalarca belirtiyor. Cenneti kadınların ayaklarının altına sermesi gibi…..

  Düşüncelerinize son derece saygı duyduğumu bilmenizi isterim ama herkesi genelleyip 2+1 seçeneğini sunmadan önce bence biraz daha objektif olmalıydınız.

  Saygılarımla,

 54. Bence eleştirenler hakli 🙂 arapcayi bilmeden ve muhtemelen sirf sana cvp verebilmek icin googlede aratanlar “yeaaa o gercek muslumanlik degil yazmis” galiba cunku hepsini okuyamadim. He he seni cevirisini bile bilmedigin kurani adam anadilinde anliyor ama senin kadar irfan sahibi olmadigi icin olayi anlamiyor.
  Hatta yanlis anliyor he.. Öldürme meselesine gelince genelde ölüm mevzusu dinle ilgilidir ve dolayisiyla bu durumlarda dinle iliskilendirilir cunku kultur bu. Misal 30 yasina kadar ayni doğruya inanmissin yarim saat okudugun yazimi seni degistircektatli su muslumani kardesim degistirmez elbette.. Neyse devam edeyim.. Oldurmeyi sen kendine konduramiyorsun çünkü yasantin ve vicdanin buna el vermez. Ama aklin bunu hemen dinle iliskilendirdigi icin ‘lan bende muslumanim ama yapmiyorum’ olarak onlar demek gercek musluman degil dersin. Azicik anlayin ya öldürmemek senin vicdanin insanligin o yuzden dine yorma salak kardesim benin.

 55. Devam edeyim. Kuranda bu kadar celiskili ve bu kadr yoruma acik seyi o yuce allah nasil olduda “lan ben bunlara beyin vercem ya yanlis anlasilirsa” dusunemedi ? Zamana bakmak lazim demis cogu. E hani evrensel ve tum zamanlara geldi bu kitap ? Soruyorum cunku bundan sinav olmicaz mi yahu ! Madem sinav var o zaman tek ve anlasilir seyler yaz bende calisayim degil mi ama ? Simdi cvp olarak bana anlamak da bir sinav diyenler olur. He cnm kardesim omrumuz sinav olmus zaten demek istiyorum. Bu kadar cok sorumluluk sahibi olup bu kadar cok sallayan baska rahat dindar bulamayiz galiba. Namaz kilmasini bilmeyen agzindan allah lafini düşürmüyor ama kotu yine biz. Niye cunku kalbi temiz ahahhaa 😀 ulan isid namaza zorlasa o gercek muslumanlik degil diyen daha kac kisi cikar acaba ya.. Diyelim ki bu arkadaş ayetleri yanlis tercüme etti. E yahu sen o ayetleri de bilmiyosun ki.. Size gorev diye verilen seyleri yapmiyosun cnm kardesim. Senin dinine tecavuz yokmu ? Var ? E neden cihadci olmuyosun ? Cevap yok.. Kafirleri kafaniz eserse öldürün demiyo. Bu senin asli gorevin keyfi degil ? E yapmiyosun da.. Yaaaa yanlış biliyosun diyosun. E kardes annen annem kardesin kardeşimdir ama senin evinde de basi acik disarda gezen insan var? Eee hani ne oldu ? Oyle olmaz anlayacagin güzel kardeşim sen yapmazsin ama zaten vicdaninla ilgili olduginu belirtmistim. Muhtemelen deistsin. Yaraticiya baglilik ve inanc var ama dible baglantin muslumaniz elhamdulillahtan baska degil. Valla yalanda soyluyosun ticaret alim satim derken bilerek ve bilmeyerek haram da yedin vs vs.. Sor kardesim az..

 56. Arkadaşlar ” İslam” arapca’da boyun egmek, teslim olmak ve itaat etmek anlamina gelen sozcuktür. Tabi “silm” kökünden gelip selamet/barış manasındadır diyenler de var.
  Zaten boyun eğip teslim olursan, “teslimiyet” adında bir bağımsız değişkeni, “barış” adında bağımlı bir değişkene atayıp fonksiyonu tanımlamış olursun. B(t)
  Elbette barışın daim olabilmesi, teslimiyet duygusunun sonsuz olması anlamına gelir ki teslimiyet duygusunun bittiği yerde barış tanımlanamaz. O halde;
  B(t) = C.t ve C = sonsuz anlamda bir sabit ise,
  bu fonksiyonun zaman bağlı değişimi yani türevi
  B'(t) = C çıkacaktır.
  Demek ki İslam, zamana bağlı değişiminde ” sonsuz ” bir değer alıyormuş. Yani zamanla büyüyor ve limit konusunda öğrendiğimiz üzere, “islam sonsuza giderken” ifadesini kullanmamıza neden oluyormuş.
  Hmmm İslam ozaman bitmeyecek ve asla sonu gelmeyecek tek dindir arkadaşlar.

  Arkadaşlar işin şakası bir yana, kasmayın bence bukadar. İnanç insana özgü, bildiğimiz bilimsel olarak kanıtlanmış bir ihtiyaç değil mi. Ben islamı seçmişşem Allaha koşulsuz şartsız inanmalıyım ama emir ve kurallara uyup uymamakta benim irademle ilgili değil mi.
  peki öldürmek emrediliyor diyelim. öldürmezsem büyük günah ise ben çekeceğim, dinden çıkmış isem tövbe ederim. Allah ile benim aramda olan bi mevzu. Kimseyi bağlamaz.
  Tabi Allahın varlığını kabul etmiyorsam ve kendime göre nedenlerim ve mantıklı çıkarımlarım varsa bu da kimseyi ilgilendirmez. Zaten Allaha inananların inanın bana % 99 diyeceğim. Abartı kesinlikle değil. Neye inandıklarından, neden inandıklarından falan hiç haberleri yok. İnanmayanların da %99 ‘u malesef din = mantık şeklinde baktıkları ve hatun-alkol olayları çok cazip olduğu için inanmıyor diye tereddütlü yaklaşabilirim.
  Yorumlar hakaret düzeyine ulaşmasın arkadaşlar. Bakalım çorbamıza 🙂

 57. yav sözüm ona biz zaten çamurdan falan yaratılmışız ne uğraşıyosunuz beyler.
  Sözde yaratıcı( 😛 ) hiç bi halt bulamadımıda çamurdan yarattı insanlığı.. birbirimize sürekli çamur atmak için tabikide :))))

 58. İki suyun birbirine karışmadığı kuran da yazıyo kuran kaç yılında yazıldı. insanoğlu kaç yılında keşfetti.bide tesbih bitkisini araştır özellikleriyle

  1. 1- nerede yazıyor?

   2- o sular karışmıyor ise içer misin?

  2. Bugün Afrika’da yaşayan ilkel kabileler var. Sirius takımyıldızının Dünya’ya olan uzaklığını hesaplıyorlar ve ellerinde dürbün bile yok. İnsan aklını küçümseme. Kuran’dan önce inşa edilmiş Mısır piramitlerini bugünkü teknolojiyle bile yapmıyorlar. Mesela…

 59. Özgür çağdaş, sen birşeyler bildigini sanan bir cahilsin. Tatlı ve tuzlu suyun birbirine karismadigini furkan süresi 53. Ayette yazıyor. yazında o kadar çok salacak düz mantık hataları var ki bunlara düzeltmeye bile degmezsin. kaldı ki sen asla ikna olmazsinda. on yargilarindan kurtulamazsin sen. Sana bir düz mantık örneğini vereyim mi? Evinde balık besliyor musun özgür? Eğer beslemiyorsan o zaman i*nesin. nedenini merak ediyorsan googleden arastir.

 60. Allah/Tanrı yoktur. Akıllı insanların aptal,cahil ya da eğitim görememiş(burada aşağılama yoktur, aptallık bir gerçektir) insanları düzene sokmak için binlerce yıldır geliştirmeye çalıştığı sisteme/şirkete din denir. Bu yıl satın aldığın klimayı 2 yıl evvel üretilmiş klimanın kullanma kılavuzu ile çalıştırmaya çalışmaktır kutsal kitaplara inanmak. Eğer iyi bir insan olmak için(” iyi ” basit ve anlaşılması kolay bir tanımdır) bilmediğin bir dilde mırıltılar eşliğinde cimnastik yapacaksan sen bilirsin. Yaşamı kucaklamak ve insanlığın erdemini omuzlayarak uzun ve çetin bir yolda arapça cimnastik yapmadan yürümek herkesin harcı değildir. Aklının ve ruhunun güçlüklerle baş edebilecek yeterlilikte olması gerekir. En ufak korkunda putlara, allah ya da tanrı gibi kavramlara sığınarak sadece kendi evrimini ertelersin. Her bir korkunla mert bir şekilde yüzleşeceksin. Beceremezsen sonunda kendini “tanrı uludur” diye bağırıp birilerinin tezgahı için pimi çekerken bulursun.

  İnsanlığı evirecek olan şey din değildir. Doğal seleksiyonun akıllı ve erdemli insanlardan yana hareket ettiğinden şüpheniz olmasın. O akıllı ve erdemli insanlar Mars’a insan gönderecek yakında. Dünyayı fosil yakıttan kurtarmaya da çalışıyorlar. Birileri burada bir bez parçası ile yedi sülalenizin ekmeğini çalarken dünyada çok güzel şeyler oluyor bunların büyük çoğounluğunu ateistler yapıyor. Allah/ tanrı diyeni de hoş görüyorlar ateistler “ne yapsın tek başına baş edecek gücü yok, bunu da böyle idare edelim diyorlar” ve doğruları öğretmeye çalışıyorlar. Ama sen korkaksan onlar ne yapsın. Atom bombası yanlış ellerde çok kötü bir silahtır. Peki “doğru eller” nasıl tanımlanacak. Atom bombası kökten yanlıştır. Atom enerjisi doğru olandır. O da belli kıstaslarda. Din ise bundan 1000 kat beterdir. Bir tarafı sıkan tek başına dimdik bu dünyada yürür ve erdemli bir şekilde yaşar. Erdem komplike bir tanım değildir. Herşeyin ne olduğunu içten içe biliriz zaten.

 61. Arkadaslar birbirinize ve inanclariniza kufur etmekten baska hicbirsey yapmiyorsunuz. Sozde cok okumus arastirmis, Allaha ve dinlere inanmayanlar burda herkese salak diyerek seviyelerini belirliyorlar. İnanc\inancsizlik bir insanin en onemli seyidir, yillardir savaslar kavgalar bu yuzden cikiyor. Bu orumlarin sonida ayni olacak, hakaretler agirlasacak, kufurler artacak ve belli bir sure sonra yorumlar kesilecek. Benzer basliklar altinda benzer mesajlasmalar heryerde var ve hicbirinin sonucunda kimse inancini degistirmemis. Benim yazdiklarimda kimsenin inancini degistirmeyecek belki ama birbirimize karsi tutumumuzu degistirmemiz gerekecek. Benim inancim hosgoru gerektiriyor ve benim pek cok ateist, deist, hristiyan arkadasim da bana ve birbirlerine ve inanclarina karsi hosgorulu. Yani ben namaz kiliyrm, Allaha, peygamber, kitaba inaniyorum diye bana ya salaksin ya terorist dersen benim icin hosgoru biter. Tipki benim burda kendiliginden olustugunu dusunmek aptalliktir dersem sizin bana tavir alacaginiz gibi.

  1. Sünnilik bir din değildir, İslam’ın mezheplerinden biridir.

 62. Merhabalar ama bu yaptığın bir konuşmanın bazı kısımlarını cımbızlayarak servis etmekten farklı bir şey değildir.Aynı şekilde senin de veya Gandhi’nin de katil olduğu fikrini çıkartabiliriz cımbızlamak medyanın sunduğu en ağır ve en ahlaksız silahtır.
  Nereden mi biliyorum çünkü kendim de medyada çalışıyorum.
  Kur’an ile ilgili de şunu atlamışsın bir şeyi kendi döneminde değerlendirebilirsen doğru sonuçlara ulaşabilirsin. Işid’i 30 sene sonra değerlendirebilirsin fakat sana bu adam ne yapıyor derler.1400 sene önce ortaya çıkan bir dinin öğütleri de tabii ki dönemine uygun olacaktır.O yüzden günümüzde gerçekten ilim adamı olan dinciler bir araya gelip İslamı yeniden yorumluyor.
  Son bir nokta daha var IŞİD’in yaptığı her şey ile senin yaptıkların paraleldir.Bir yazıyı kafana göre yorumlayıp almak istediğin noktalarını alıp istemediklerini almamak dinde yoktur.Dogmatik dinler bütündür.Dinin gönderdiği her şeyi almalısın ve uygulamalısın.Öyle 15 kural varsa 13 uygulayayım 2 kural bana gelmez denilemez.Lafın kısası IŞİD islamı kendine alet etmeye çalışan sapık bir topluluktur.

 63. Adamlar Kabeyi yıkacağız diyorlar. Kuran ayetine karşı geliyorlar. Şimdi tekrar söyle İŞİD’in gerçek müselman olduklarını.

  1. Çünkü Kabe’nin Müslümanlar tarafından putlaştırıldığını düşünüyorlar. Hakları da var. Muhammed’den nefret ettikleri için değil, İslam’da putlaştırılmaya yer olmadığı için. Yine haklılar

 64. Arkadaşlar selamlar yazı ve yorumların hepsini okudum ben bir din felsefecisiyim
  Boston, Harvard ve Bilkent te son olarak da iran, israil ve konya’da hem okudum hem de arastırmalar yaptım. Arkadaslar oncelikle bu yaziyi cevirmenim tarafindan yazildigini bilmenizi isterim ve direk konuya girecegim. “Hepiniz birer aptalsınız, ateisler dindarlar, kurani adam yazmis ya da allah indirmis diyen insanciklarsiniz ama gercekte hicbir sey bilmiyoruz” Memlük hükümdarı Selaaddin Eyyubi

 65. İslam dini öldürmeyi emretmez.Bütün dinlere saygı duymayı emreder,he islam dinine müslümanlara karşı bir savaş açılmışsa o zaman gider öldürürsün ışidin yaptığı infazlara baktıgımız da dinde zorlama yokturun aksine bir anlayış ve masum insanların canlarına ve mallarına kastetme , canlı bomba gibi çeşitli eylemlerle islam dinine hoşgörü dinine aykırı bir çok çeşitlilikler görebiliriz.

 66. Öncelikle tebrikler, düşünce özgürlüğü dediğimiz şey bu sonuçta.

  Bende kendi düşüncemi bu özgürlükle paylaşıyor ve belirtiyorum.

  Günümüzde ki savaşların sebepleri “Din” değil “Ekonomi” oluyor. Buradaki “Ekonomi” fazlası ile geniş bir anlama sahip. Birileri bu savaş ve kaos süresince istediklerini elde edecek ve her şey durulacak.

  Ayrıca;

  Eğer “Tanrı” yok ise, öldüğümüz de hiç bir şey olmayacak, enerjimiz evren dediğimiz alanın içinde bir yerlerde gezecek. Dolayısı ile ikimize de aynı şey olacak.

  Ama eğer “Tanrı” var ise, senin yerinde olmak istemezdim.

  1. eğer allah yok ise koca bi hayatı boşa yaşayip, saçma sapan işler yaptiginla kalıp, evrende toza dönüşeceksin. bi fark yok demek baya boş bir yaklaşım olmuş, kusura bakma.

 67. Kahvehane de akşama kadar oturmaktan başka bir işi olmayan adamın eline anatomi kitabı tutuşturulup “hadi kendini iyileştir” denilse bu yazıya benzer bir şey çıkardı ortaya.Tarih değerlendirilirken o dönemin koşulları iyi tahlil edilmelidir gibi şeyleri zaten söylememe gerek yok herhalde. Ne bekliyorsun Kur’an ın indiği dönemde “petrolü fazla tüketmeyin, bor kullanın bor ” gibi cümleler kurmasını mı? Olayları tahlil eden ve ne denmek istendiğini anlayan insanların yukardaki yazılanlarla alakası bile yok ki yazar kendisinin bütün bu insanlardan zeki olduğu gibi bir düşünce içerisine girdi herhalde.Burdaki farkı şöyle izah edeyim; gerçekten bir şeye saygı duyarak yaklaşır ve onu anlamaya çalışırsanız ne demek istendiğini anlarsınız. -tıpkı Darwin in açıklamalarının ardından kimi insanların biyolojide devrim yaparken kimi insanların da hâla; “yav onu bunu bırak da biz maymunlardan mı geliyoz şimdi “dedikleri gibi

 68. Sen araştır madem o kadar inceledin nerde yazdığınıda bulursun. Su illa içilmesimi lazım deniz suyunu içiyomusun. Bu soruyla kendini yalanladın bence.

 69. Başarılı. Zaten bu 3 büyük İbrahimî din zamanında birer yönetim şekli olarak ortaya çıkmıştır, ruhani yönlerinden ziyade. İsrailoğulları, Musevîlik sayesinde kölelikten kurtuldu. Roma İmparatorluğu, Hıristiyanlık sayesinde bölünmekten son anda kurtuldu. Muhammed, İslam sayesinde ülkesinin topraklarını genişletti. Osmanlı bile, İslam’a hükmetme gücü olmadan 3 kıtaya yayılabilir miydi? Tartışılır. Bu büyük dinler, ezelden beri savaş dinidir zaten. Mesele Kuran’ı yorumlamak değil ki. İnsanlar niye bu kadar şaşırıyor? Sanki tarihte bunlar hiç yaşanmadı mı?

 70. Ey benim cahil kardesim. Senin yaptığın ne biliyor musun? Bir ayet var namaza yaklasmayiniz diye. Asli ickiliyken namaza yaklasmayinizdir. Sen simdi kuran ayetlerini kes yapistir yaparak o ayetlerin hangi durum uzere indigini gormezden geliyor, kafana gore fetva veriyorsun. Kurani yorumlamak sana dusmez. Kurandaki ayetler belli durumlar uzere inmistir ve parca parca alip yorum yapmak anlamsizdir. Kuran bir butundur. Ayetler uzere yola cikilsaydi peygamberler zaten gonderilmezdi. Peygamber efendimiz butun konulara aciklik getirmis hadisler birakmistir. Bu Isid denen orgut bu hadisleri sirk saymakta, islamin zaten yakinindan gecmemektedir. Islamda zorlama yoktur. Islamda anarşi yoktur. Ornek insan peygamberimizdir. Tanimadigin insana selam alip vermenin bile sevap oldugu, sosyallesmenin bu kadar onemli kilindigi bir din oyle onune gelenin kafasini kesen bir anlayisin merkezi olarak yansitilamaz. Sen insanlarin masum düşüncelerini o kucuk fikir ve yorumlarinla suistimal edip Işid e karsi bir sempati olusturmaya calisiyorsun. Ama bu ümmet bunlari yemez. Sana kufur etsem hakkina girip bundan sorumlu olacagimi dusundurten bir dine mensup olmanin verdigi mutlulukla Allah sana hidayet versin diyorum.

 71. yazında bunlar benim düşüncelerim değil, Hristiyan bakışı diyosun inanmadığın şeyi niye yazıyosun inanıyorsan niye hiristiyan değilsin

 72. Yazı çok başarılı ve kimseyi aşağılama niyeti taşımıyor, yorum yazmadan edemedim. İnsanların doğru bildiklerini güzel bir dille yaymasından daha medeni bir olay olamaz. Yalnız yazıyı destekleyenlerin altta yaptığı “ateşli” yorumlara bakıyorum da, arkadaşım sen bir dinden kaçayım derken başka bir din için müridlerin olmuş 🙂
  Sonuçta “invention of lying”, yani hepimizin birşeylere inanmaya ihtiyacı var.

 73. Gerçek cihad konusunda Osmanlı Devletini incele asıl Kuran’ın ne dediğini ve nasıl uygulanacağını anlarsın cahille cahil olmuşsun sen Allah ıslah etsin nede güzel konuşmacısın yazık.

 74. şimdi genel bir kur’an yorumumla birlikte, öncelikle sizin paylaştığınız ayet ile yorumuma başlayayım. yorumumdan önce kimliğimi belirteyim. ben kur’anı kıstas alan bir müslümanım. kur’ana ters gelen bütün hadisleri ve mezhep görüşlerini reddederim (konu oraya gelirse, onuda açarım)

  paylaştığınız ayet de “Ve başörtülerini yakalarının üzerine koysunlar (örtsünler)” bu cümleden şunu anlamıyor muyuz? bu ayet inmeden önce de kadınların kafasında başörtü var zaten. yani ayet başörtü takın demiyor, kafanızda var olan örtü ile yakalarınızı da örtün diyor. bunu neden diyor? çünkü peygamberin gönderildiği o toplumda yine ayet de belirtildiği gibi “diri diri gömülen kız çocuğuna sorulduğuna” vahşet, pislik, fuhuş tabiri yerindeyse nirvana yapmış.
  yine vermiş olduğunuz ayetin sonunda geçen “Ve gizledikleri ziynetleri bilinsin diye ayaklarını vurmasınlar.” tabirinden anlıyoruzki, ayaklarına taktıkları ziyniyetler ile gösteriş yapan kadınları bu gösterişten uzak olunması için uyarıyor. başörtüsü mevzusunda, başörtü sadece kafayı örtüyor. yakayı yani boynu örtmüyor. böylesi sapık bir toplumda, boynunuzdaki ziyneti ya da eğer gözüküyorsa memelerinizi de örtün diyerek uyarı yapıyor ayet.

  yoksa, o zamanın müslüman olmayan arap kadını da zaten başörtü takıyor. yani başörtü kurani bir zorunluluk değil, arapların sıcaktan dolayı (ülkemizin doğusunda da, erkekler bile poşu takar kafasına) kafalarına taktığı ya da başka bir adetten dolayı kullandığı bir bez parçası.

  kuranın genel mantığına baktığımda, kuran indirilen toplumların hiçbirinde onların eskiden (islama girmeden önce) uyguladıkları örf ve adetlere tamemen karşı çıkmaz. yani islamdan önce o toplumun çoğu erkeği zaten, 7-8-9-10 kadınla falan evli. kuran diyorki, sen müslüman oldun diye elindeki diğer kadınları sokağa atacak deilsin ama islamdan sonra şuna işaret ediyor. 1 kadın sizin için daha hayırlıdır. adaletli davranmanız açısından

  kuran işaret eder. “ayet”in manası işarettir zaten. kişinin özgür iradesine engel koymaz. en başa gidecek olursak, adem’e derki, “o ağaca yaklaşma” ama ademin önüne bir set çekip o ağaca giden yolu kapamaz. kuran yapma, ya da şöyle yap der. ne yapması gerektiği kişinin seçim hakkına bağlıdır. ve bu seçim haklarından dolayı yargılanacağımıza inanırım ben.

  ayetleri cımbızlayıp ötesini berisini görmeden koymuşsunuz. mesela en çok örnek verilen tevbe 5 nazarında yorumumu belirteyim. diğer cımbızladığınız ayetler içinde durum aynıdır zaten. yapmış olduğunuz yanlışlık, kuranı bütünüyle değerlendirme yerine, argümanınızı destekleyecek ayetleri bulup onları “kuran budur” diyerek genel bir yanılgıya düşmek.

  tevbe 5’te de derki. “onları bulduğunuz yerde öldürün” şimdi istisnasız olaya objektif bakan her insan için bu cümlenin yorumu “nasıl bir allah bu, öldürmeyi söylüyor” olacaktır.
  ama nedir bu ayetin indirilme sebebi. ayetin ötesine, berisine bakıyoruz hemen. bir kere diyorki haram aylar çıkıncaya kadar mühlet verin. niye mühlet veriliyor? umulirki yaptıkları bozgunculuktan dönerler. ayrıca surenin diğer ayetlerine baktığımızda, kastedilen müşrikler ile müslümanlar arasında bir antlaşma yapılmış.
  yani burdan anlıyoruzki, (tevbe suresi inen son surelerden biridir. şu an kitaplaştırılan kuran mushafları indireilen değil, daha sonra yine allah tarafından değiştirilen sıra iledir. mühim konu)

  yani son surelerden biri olan tevbe suresi indiğinde, müslümanlar mekkeye yerleşmiş, bir düzen kurmuşlar. ve belki de bi zamanlar onları yurtlarından kovan, onlar ile savaşan müşriklerle bir antlaşma yapmışlar. yani hiç bi şekilde sen müslüman olacaksın, yoksa öldürülürsün diye bişi yok ortada. yine aynı sure de ve sizin cımbızladığınız surelerin ötesinde berisinde işaret edilen bir antlaşma yapılmış müşrikler ile müslümanlar arasında.

  yani iki toplum bir antlaşma yapıyor. birlikte yaşamanın gerekliliği için. sonra anlaşma yaptığınız toplum, anlaşma kurallarını bozarak, toplumun huzurunu bozup bütün bir toplumu huzursuz ediyor. ama kuran yine burda bir öneri getiriyor. 4 ay çıkmadan onlara dokunmayın, umulurki yaptıkları bozgunculuktan vazgeçerler. ve yine bir koşulu öneriyor. eğer bu anlaşmaya uyan müşrikler var ise hala, “onlara dokunmayın hatta güvenliğini sağlayın”

  yani siz cımbızladığınız ayetler ile birlikte, kuran şiddeti emreder argümanınızı destekliyorsunuz ya, eğer öyle bir şeyi emretse idi, zaten güçlü hale gelen müslüman topluma, “bırakın onlarla anlaşmayı, hiç uğraşmayın, öldürün geçin” derdi.

  zaten ayetlerin sonunun hepsinde yakın olarak şu ifade geçer. “fitne ve bozgunculuk yapmak, insan öldürmekten daha kötüdür.” birileri çıkıyor bütün toplumun huzurunu bozuyor, yapma etme demene ve belli bir süre vermene rağmen devam ediyor, sonra kuran, onları bulduğunuz yerde öldürün diyince, allah zalim oluyor? pek mantıklı bir zemin gibi durmuyor sanki?

  sağlıcakla. saygılar.

 75. ışid’in terör örgütü olduğunu, birileri tarafından proje olarak yaratıldığını eklemeye gerek duymadım ama onu da ekleyeyim.

  mısır, suriye, tunus, libya, ırak her yer karıştırıldı. ama ne hikmetse, s.arabistan, katar, dubai gibi ülkelerde hiç birşey yok?

  niye? çünkü s.arabistanın, bilmem nerenin soysuz krallari ile petrol paralarını birlikte yiyorsanız, oraların karışmasını istemezsiniz.

  ama mesela, suriye’de bir pazarınız yok ve size hiçbir getirisi yok ise oraları yeniden şekillendirmek için bütün kaos ortamlarını yaratmak için elinizden geleni yaparsınız. durum çok ne ve basit aslında. bu ortamı yaratmak içinde ışid gibi soytarıları kullanır, bir taşla iki kuş vurursunuz. ve insanların algısında oluşan “terörist müslümanlar algısı” ile milleti oylar durursunuz

 76. Olum ateistsiniz anladık da bu kadar da yol yapmaya çalışılınmaz ki 😀 çükünüzle oynarken de IŞİD vardı zaten dimi. Komiksiniz lan! Sanane kardeşim inanmıyosan inanma başkasının inancını da yargılama. Git para kazan aq işsiz ya 😀

 77. Işid ciddi bir tehlike katılıyorum. Fakat Işid’den farklı olarak bir şey yapmıyorsun. Eleştriye açık değilsin. Dinliyorsun ama her konuda en doğruyu bildiğini savunuyorsun. Işid’de öyle yapmıyor mu? Temelde aynı problem var. O öldürüyor, sen “yav he he” deyip geçiyorsun. Fark nedir? Senden başka kimse doğru bir söz getiremez. Sen noktayı koymuşsun. “Evet haklı olabilirsin”, “Doğru olabilir bir araştırayım” vs. hiçbiri yok. Senin gibi düşünmeyen insanların, senin için haklılık payları yok. Onları yapabildiği tek şey yanlış anlamadan ibaret. Işid’de tam da bunu yapıyor. Zahmet edip insanlar seni okumuş. Belli ki düşünmeye iten konuları ele almışsın. Fakat esas oyunculuk perde bittikten sonra başlıyor. Bazı konuları tekrardan düşünmeye ittiğin için teşekkürler.

 78. Öncelikle aynı yolda olduğumuzu belirterek başlayayım ki bir ön yargı oluşmasın. Yazının tümü doğru ve tümü eksik maalesef. Kuranda kadın isterse evlenin der, savaştaki kadın esirleri kimsesiz bırakmayın diye eş yapın der. Köleliği o zaman istihdam olmadığı için yasaklamaz. Sana eziyet ediyorlarsa savaş der. Barışçıllarsa kazanacak olsan da savaşı bırak der. Asla başka bir müslümanı öldürme der yalnızca müslümanı da değil üstelik nice hristiyanlar ve museviler vardır onlar belki sizden iyidir önyargılı olmayın der. Sizi ırk ırk yarattık biribirinize iyi davranın der. Ayrıca inen tüm savaş ayetleri yoğun bir işkence dönemindeyken gerçekleşir. Sürekli savaşın denmesinin sebebi de budur. İslam barış dinidir bu vahşetle bağdaştırılamaz. Kuran ayrıca ahmak olmayın aklınızı kullanın der, neredeyse 1500 yıl önce inen bir kitabı o günün şartlarında düşünmek zor olmasa gerek ve der ki ben her iyi şeyin arkasından bir de kötüsünü gönderirim ki insanlar seçimini yapsın. Bu yüzden bütün dinler asimile olmuş değiştirilmiştir. Gerçek müslümanlık Hz. Muhammed’le ölmüş yerine suni bir din oluşturulmuştur. Özünü anlamak için okumak gerek. Kuran iki ayetle açıklanacak bir kitap değildir. Şems der ki Kuran yüz görümlük isteyen bir gelin gibidir. Kalbin ne kadarını alabilirse o kadar açılır ve ekler en derin anlamlarında Allah katında ne kadın vardır ne de erkek. Bu söylemler zayıflık ve güçlülük kavramları ile ilişkilendirilir. Ağır ve uzun bir yol İslam herşey gibi özünde çok güzel…

 79. Özgür deprem olduğunda odanın içinden çıkmayıp orda kalınca Allah Allah diye ağlamayı yaşayınca ogreneceksin. Uçak turbulansa girip aşağı doğru burnunu verince de Allahsizim demeni tavsiye ediyorum sana belki faydası olur sana. Boş bir hayatın var belli ki sorgulaman güzel ama neyi sorgulaman gerektiğin konusunda en ufak bir fikrin yok. Kaç yaşındasin bilmiyorum ama öldüğünde mezarda sorguladigin şeyler sana çok güzel bir sürpriz hazırlayacak kafanı yorma.

 80. Özgürcüm selam,
  Bilgehan sayfanı gösterdi güzel olmuş ellerine sağlık.
  IŞID konusunda yazdıklarını okudum, yorumun farklı olmuş.
  ben bu dini açıklama kısımlarına vardır, yokturlara biraz farklı perspektiften bakıyorum.
  Okumak istersen bu linkin tamamını okumanı şiddetle tavsiye ediyorum
  http://osmanraif.files.wordpress.com/2013/02/uydurulandinkurandakidin.pdf

 81. SAYIN ÖZGÜR ÇAĞDAŞ;

  1- Yazdıklarınızı okuduktan sonra eşime hak vermeye başladım. Çünkü yazınız, eşimle tartıştığım, Kuranın ancak “Arapça öğrenilip sonra da çeşitli görüşleri de sentezledikten sonra anlamaya çalışmalıyız” sav ‘ ını destekler nitelikte idi. Zira, yazınızda, mantığın yanında yürek ve duygu hatta nağme ile okunması gereken kutsal bir kitabı roman/felsefe kitabı gibi adeta 1+1=2 (o da insan iddiası “çünkü evren de hiç bir şey aynı değildir insanoğlu matematiği geliştirebilmek için genelleme yapmıştır ” 2 hidrojen atomunu ele alalım 3 boyutlu düzlemde elektronun bulunduğu orbitalde aynı konumda olması sonsuzda 1 kadar dır. bunu tartışmaya hazırım ama konu bu değil). mantığı veya bilgisayar yazılımı gibi düz mantıkla ele almış bunları verdiğiniz örneklerle ve hep o meşhur linkinize refere etmişsiniz. Halbuki ilk başta yaklaşımınız ilgimi çekmişti. O hep bahsettiğiniz linkinize baktığımda sayfalarca yazılan yazılar daha ilk cümlenizi okuduğumda çok özür dilerim düşünceyi hiç bir zaman aşağılamam, benim için diyebilirim, safsataya dönüşüverdi. Meşhur cümleniz ” Ben “islam bilgini” değilim, ama ortalama bir din adamından çok daha fazla şey bilebilirim diğer dinler konusunda. (misal bir imamdan daha fazla islam bilemem ama bir imamdan daha fazla hristiyanlık bilebilirim.)” cümleniz sizin yaklaşımınız açısından kendi içinde çelişiyor. Şöyle ki; ortalama imamdan daha bilgili olabilirsiniz ancak en bilgili imamdan daha bilgili değilsiniz. Hele hele imamların imamı Hz. Muhammedin yanına bile yaklaşamazsınız. Bu yaklaşımımı teolojik olarak düşünmeyin lütfen. Sizin cümlelere mantıksal yaklaşımınız sistematiği ile düşünün. E o zaman yaklaşımınızda hata payı olabileceğini de kabullenmeniz mantığı ortaya çıkıyor. Siz bunu kabul etmeyip doğrudan ateistim deyip kestirip atıyorsunuz. Demek ki bu şekilde düşününce iş demogojiye dönüşebiliyor.
  Şimdi cevap yazarak neden zaman harcıyorum peki. Diğer insanlar yorulmasın zaman kaybetmesin diye. Yanlış anlamayın teoloji konusunda engin bilgiye sahip olduğunuz görülüyor. Eleştirmek, eleştiriye açık olmak aklı ve mantığı da kullanmak güzel. Ancak birkaç inandırıcı kelime ettikten sonra yazılanlar üzerinde anlam farklılığı yaratarak kitleleri yanıltmak çok kolay oluyor.

  2- Size, eğer lütfedip okursanız, tarafsız bir agnostiğin yaklaşımını en güzel tarif edebilecek örneklerden biri olabilecek ideal (yazılanları cımbızlamadan) agnostik yaklaşımı içeren link deklare ediyorum;

  http://www.youtube.com/watch?v=EhQXwOseNyY

  burada kitabı anlama ile ilgili, o zamanın şartlarına göre yazılmış olaylara istinaden vurgusu yapılıyor. Burada yoruma açık bir konu yok. O zaman bunlar olmuş karşılığında bunlar bunları yapmalıyız deniyor. Ancak, bu, yaşananların bulunduğumuz döneme uyarlayamayacağın anlamına gelmiyor. Bu kitabı değiştirmek değil bize verilen aklın kullanılması şeklinde ile oluyor. Örnek; şarap zararlı ise (o zaman alkol nedir bilinmiyor) alkolde zararlıdır. Hatta sigarada zararlıdır. Hem kendine hem çevrene. Herhalde bunu anlayabilecek kapasite insanda bulunuyor. Yoksa o zamana atıfta bulunulmuş şimdi neden kullanılsın değil. Kuran neden kutuplardaki insana 6 ay oruç tuttursun ki. O zaman kol saati mi var dı? zaman siyah beyaz ipliği ayırabilme zamanı şeklinde ifade ediliyordu. Zaman ölçülebilir hale geldiğinde bu da farklı anlam kazanıyor tabii ki. Başka örnek vereyim; Yıllar önce Et Teknoloji hocamız “O zamanlar domuzda trişin (şerit/tenya) olduğu için Domuz yemek haram kılınmıştır. Şimdi ise üstün et işleme sistemleri olduğu için anlamı yoktur” gibi bir laf etmişti. Olaya sadece biyolojik açıdan değerlendirdiğin zaman böyle bir anlam ortaya çıkıyor. (ki et işleme üretme sistemlerinin, et dokularında, yenilen pisliklerden oluşan toksinlerden, kanser yapıcı serbest radikallerden arındırılabildiği konusu şimdiki analiz cihazlarına rağmen hala muammadır) Ancak etik açıdan bakıldığında bile domuz kendi pisliği ile beslenen, öz yaklaşımı pis nadir hayvanlardan biri. Nasıl insan kendi türünü yemeyi barbarlık olarak görüyor, iğrenç buluyor, etik bulmuyorsa, bu konuyu da bu şekilde değerlendirmek gerekiyor.

  Verdiğim videoda özellikle 5. dakikadan sonraki kitabın nağme ile okunmasının bile (vurgulu) anlam kazandırabileceği varsayımını bertaraf etmemeniz kanısındayım.

  3- Şahsım sizin değerlendirmenize göre 2+1 sınıfına giriyor : )) Halbuki esas hata burada yapılıyor. Çünkü kuranda sınıflandırmayı ancak Allah yapar deniyor. Ben 5 vakit namaz kılmayabilirim. Sadece Cuma namazına giderim. Tutabildiğim kadar oruç tutarım bunun için kendimi zorlarım ve bunu kendi sağlığım el veriyorsa yüreğimde hissettiğim için Allah rızası için yaparım. Bunu yüce yaratandan korktuğumdan dolayı değil (İslam korku dini olarak değil sevgi ve hoşgörü dinidir aslında) bize verdiği nimetlere karşılık nankörlük olmasın diye yaparım. Siz hissetmiyorsanız, tabiri caizse size göre bu eylem, tapınmak gibi algılanıp ilkellik olarak görülür ise bunu da anlayışla karşılarım.
  Bunun yanında arada bir (ay da 1-2 kez) alkol de alıyorum açıkçası. Bu ne lahana turşusu ne perhiz demeyin. Ben bunu kişisel zaaf olarak değerlendiriyorum. Eğer, afedersin arada bir bok yiyorsam tüm bokları yemek zorunda mıyım? Yani artık oruç tutmayım mı, Cumaya gitmeyim mi? öyle bir zaman gelir ki 5 vakit namaz kılan 1000 kişiden daha fazla hayır işleme şansım yok mu yani? Aslında demek ki sadece 2 taraf var inananlar ve agnostikler (ateistlerde yokluğa inanır).

  Teşekkür ederim.

 82. at gözlüğünü çıkar diyen olmuş ya o çok eğlenceli…

  benim bildiğim kuran sürekli olarak “apaçık” ve “değiştirilemez” olduğu iddiasındadır ve kendisinden sonraki tüm insanlık için “indirilmiştir”

  hal böyleyken sürekli olarak orası yanlış çevrilmiş, burası yanlış anlaşılmış deyip duran insanlar allah’a acziyet itahmında bulunuyor demek ki… apaçıksa niye herkes yanlış anlıyor? apaçıksa nerede bu gerçek islam?

 83. bu yazıyı yazan ışid’çi ışid’çi diycem çünkü yazdıklarınla tam da ışid e hizmet ettin, bence ışid e katılsan sana iman ederler, eğer yazını bilmeden okusaydım şaş kaza sana inanacaktım, ama neyse ki biliyorum, şunu söyleyim sana çok cahilsin keşke ölsen… şu anda ışid ve hizbullahçılar gibi köre kör paraya iman eden sürtüklerin beyinleri nasıl cahillikle kutsanmışsa seninde beynin aynı cahillikle kutsanmış, fikirlerini çürütecek değerde bile görmediğimden bir anti-tez oluşturmaya gerek bile görmedim, sana sadece şunu soruyorum senin tabirinle, o tatlı su müslümanlarının senin kadar beyni yok mu acaba da hala yaptıklarına inanıyolar? sen daha iyi bildini sanıyosun ya, bu kadar çok insan haksız senin hastalıklı beynin mi haklı sorarım sana?

 84. benle aynı görüştesin burda her boku yapıp kafasında türbanı var diye, müslüman bacımız o namusludur o durumunda olunmasından sıkıldım her şeyi kafalarına göre çarpıtmalarından çok sıkıldım. yazdıklarını eğlenerek okudum 🙂 din kadar anlamsız bir şey için bukadar düşünülmesi ve bu olaylara gelinmesi beni güldürüyor. ayrıca allah var diyorsanız bi okuyun şu kitabı nolur

 85. arkadaş, ayetlerin öncesini ve sonrasını okumadan direk olarak senin tatmin edecek cvplar bulursan insanları yanıltır kendin gibi bir düşünceye sahip kılarsın ki, dini inancı ne olursa olsun fikrini özgürce söyle lakin, söylediğin herşeyden örnekler verirken ve bunları destekleyecek belgeler sunarken tam manasıyla ve tam anlamını yaz. ki yazdıgın ayetlerin çevirileri, her hoca tarafından farklı farklı yorumlanmıştır. neye inandıgın veya inanmadıgın benim içn yada bir başkası için önemi yoktur. lakin dediğim gibi fikirlerini savunurken sağlam belgelerle gel.

 86. Ben arapca okuyorum medrese egitimi de aldım zamaninda. İşid. Bu gün yaptığı çoğu hareketi kurana göre yapiyor müslümanlar ne kadar kabullenmesede oyle. Ne yaparsanız yapın bu değişmez bir durum bu işide destek verdiğin anlamına gelmesin ayrıca yorumlara baktım çoğunuz sacmalamissiniz.

 87. “Kolaylaştırın, zorlaştırmayın. Müjdeleyin, nefret ettirmeyin. Uyuşun, ihtilafa düşmeyin. insanlara yumuşak davranın, şiddet göstermeyin.” (Müslim, 3263)

  :))) diyorum ! Tek cümle ile açık ve net olduğumu düşünüyorum. Zorla İslama davet edildiğini ya da gerçek Müslüman olduğunu iddia edenlerin canice kimsenin canına son vermesi gibi bir ayet yok. örnek verdiği ayetler savaş zamanından bahsediyor ve gerçek bir Müslümanı anlamak için ayet ayet değil Kuran’ı tamamen okumak gerekiyor. Son olarak şunu ekleyeyim : “Din, Allah ile Kul arasındadır.hiç kimse kimsenin dinini inancını sorgulayamaz” yani kendi* yaptıkları fitne fesattır. (*cemaat olsun tarikat olsun işid olsun ).
  Ben de “Eğer İslam’ı Kuran’dan değil de Müslümanlardan öğrenseydim, eğer Kuran’dan önce Müslümanları tanısaydım asla Müslüman olmazdım” diyenlerdenim.

 88. Bu idiot bir yerde hakli bu yorumu yazmakta cunku Kuran i ceviren bazi it soyu bas kelimesi olmadan Kuran da oraya bas kelimesini eklemis bas ortusu olmus. Eger masa eklesen himir kelimesinin basina masa ortusu olur. Asil ayette ortunun demis cunku o devirlerde araplar yari ciplak gezermis. Bu ingiliz ajanlari kurani mahsus boyle cevirmis.Hadis denen uydurmalarla Peygamber e resmen iftira atilmis. En erken hadis kitabi Buhari seytani tarafindan islamiyetten 230 sene sonra yazilmis. Mezhepler 400-450 sene sonra hortlamis islamiyetten. Bi ibne de bu yaziyi yazmis cunku bu hurafeleri okumus. Sucu arastirmadan gercekleri iftiralara dayanarak yazmis. Isanin hac i gotune girsin. Birde ISID i kuran besleyen Ingiliz ve ABD.

 89. Yani IŞID allah’tan geliyo ve SON PEYGAMBERLER mi oluyo da karşı çıkamıyoruz..mübarek oluyolar..?? nedir yani.. terörizmi destekleyen Allah mıdır? yazık ya..gelinen duruma bakın..Allah hepimizi korusun..ne denebilir ki baaşka

 90. İstediğin sonuca varmak için Devlet Bahçeli matematiği kullanmışsın.Ne azı ne de çoğu.Bu matematiksel yöntemin işe yaramadığı gün gibi ortada.Yeni metodlar aramalısın.Biraz araştır,satır aralarına bak belki ‘işine gelecek’ bir yöntem ‘çeker’ alırsın.

 91. Kuran’a inanmak veya inanmamak, Allah’a inanıp inanmamak gibi tamamen tercih meselesi. Kuran yorumlanmaya açıktır, herkes yazılanı kendine göre farklı yorumlayabilir. Asıl kahpelik ve şerefsizlik onu yorumlarken kötüye yönelik yorumlayandadır, Kitapta değil. Allah da hiçbir kötülüğün anası filan değildir. Bu yine kendi içindeki kahpeliğe, şerefsizliğe bulduğun bi kılıftan ibaret. Kötülük içindeki Allah sevgisinin eksikliğidir.

 92. Barışın dini kan istiyorsa ve bunun sonucunda cennete gitmeni sağlayabiliyorsa tamamı dindar olan bir aileden çıkma ben bu dini ve buyurduklarını kabul etmeme hakkına sahibimdir.

  Eğer zaten kafa kesen bir varlık ve bunu uygun gören bir kesim sonuç olarak cennete gidecekse ben hiç birşeye inanmayıp daha doğrusu sadist bir dine inanmayıp cehennemde yanmayı seve seve kabul ediyorum (ki yapılan sokak anketlerinde ” oğlunuzun ateist olduğunu öğrenseniz ne yapardınız?” sorusuna ” kurbanlık gibi kafasını keserdim. çünkü dinim bunu buyuruyor” denmiyor muydu?).

  Bırakalım cennete gitmek için mal, seks, kan arzusu olanlar cennette yaşasın ben vicdanımla cehennemi göğüslerim. Kaldı ki zaten yaptığım ve yapacağım herşey zaten başından belliydi ( alın yazısı) yani bu benim günahım değil allahın günahı.

 93. Müslümanım diyen ya da müslümanlığı öğrenmek isteyen birini kitabı okuyup kendi kararını vermesine teşvik etmesi ve sorgulamaya itmesi açısından iyi bir yazı olmuş. Onun dışında kulaktan duyma bilgilerle din öğrenilemeyeceği gibi öncesi ve sonrası kesilmiş ayetleri paylaşarak da sözü edilen din hakkında kesin bir kanıya varılamaz.

  Bu sayfaya gelip yazıyı ve yorumları okuyan herkese hakkında bilgi sahibi olmak istedikleri dinin kitabını okumalarını, sorgulayıp, araştırıp kendi kararlarını kendilerinin vermesini öneririm. Birşeye inanmadan ya da karşı çıkmadan önce o şeyin ne olduğunu iyice öğrenmekte ve akıl süzgeçinden geçirmekte fayda var.

 94. amacın işidin veya müslümanların ne durumda olduğunu belirtmek değil.sadece ve sadece kendi ideolojinin propagandasını yapmak.sorgulama diyorsan bence öncelikle senin kendini ve içinde bulunduğun zümreyi sorgulaman gerekir. kuran ayetlerini çarpıtarak ancak değerleri ancak saf beyinlerin aklını karıştırabilirsin. düşünüyorum da halen tesadüflere inanabilen insanların kaldığına inanamıyorum.sorgulamak gerekiyorsa önce kendini sorgulaman gerekiyor ve islamı işide değerlendirme.islamı bir bütün olarak değerlendir ve değerlendirebilmen içinde islamı çok iyi bilmen lazım.bu işler marxlarla leninlerle che lerle olacak iş değil nların kurmaya çalıştığı ütopik sistemin geçerliliği sadece ve sadece insan beyninde ve düşüncesinde kalan ve hiç bir zaman gerçekleşmesi mümkün olmayan safsatalar

 95. senden cevap veya yorum beklemiyoruz.yazdıklarında sadece nasıl görmak istiyorsan oylece görmüşsün demek istiyorum

 96. klu klux clan da zaten asıl hıristiyanlar, diyerleri tatlı su hıristiyanı…

  ayrıca dünyadaki kötülükleri de yarattığı doğrudur. o kadar araştırmayı yalanlamak için değil de anlamak için yapsaydın keşke…

  Esma-ül Hüsna’dan Ed Darr isminin anlamını incelersen fikir verecektir.

 97. kafa kesip kellelerle top oynamak,önüne geçen herkesi müslüman olup olmadığına bakmadan taramak, ihtiyaçlarını gidermek için destekçilerinden kadın istemek Kur’an da yazıyor mu??

 98. Bence güzel ve sorgulatıcı bir yazı. Ellerine emeğine sağlık Çağdaş..

 99. Özgür kardeşim. Eline sağlık çok güzel yazmışsın. Bu örümcek kafaların demokratlık ve özgürlük anlayışları bunları kaldırmaz. Duygularımııza tercüman oldun.

 100. şu evli kadınlarla evlenmeyi yasaklıyor diyen zeki çocuklar islamda evlilik ancak imam nikahıyla mümkün oluyor müslüman olmayan yada dini nikahı olmayanlar zaten evli sayılmıyor dogal olarak cariye konumuna düşüyor bunu en iyi yorumlayan osmanlı çünkü cariye sistemini iyi oturtmuş vede her esir kadını cariye olarak kullanmış

 101. Esir alınan hür kadın cariyeye dönüşmüyor burayı anlayamamışsiniz sanırım yani savaşta cariye esir alındığında onlarla evlenebilinir ama evli bir hür kadın esir alınırsa onunla evlenmek haramdır. Gerisi için ne desem boş.

 102. Değerli arkadaşlar, bu kendi mantık karmaşası içerisinde kaybolmuş vatandaşı ciddiye almayın. Temel islam inancına ait bilgiden yoksun olarak tasavvufa merak salanın sonu bu vatandaş gibi ateizm olur, zira tasavvuf başlangıç değil doruktur. Yine temel ismal inancına ait bilgiye sahip olmadan Kur’an’ı yorumlamaya çalışanda bugünlerde ortaya çıkan ışıd gibi yanlış yorumlar çıkarabilir. Bunlara Haricilerdir. Bu arkadaşta iki hastalıkta fazlasıyla mevcut ancak terorist olmak yerine ateist olmayı seçmiş saygı duyarım. Ancak tüm islam inancını sapla samanı karıştırıp ışidin hastalıklı yorumu a indirgemesi kara cehaletini göstermektedir. O zaman bende Pol Pot, Stalin ve Hitler gibi ateistlerin dünyanın gördü en vahşi adamlar olduğunu söyler ve gerçek ateistlerin böyle olduğunu söyleyebilirim. Kendini çok zeki sanan bu arkadaşı çok ciddiye almayın. Bu yazıyı muhtemelen yayınlamayacaksın ama en azından sen okumuş olacaksın, en azından durup bir esaslıca düşünmüş olursun, belki de hayatında ilk kez

 103. Guzel yazi. Artik bazi seyleri konusmak, anlamaya calismak, insanlarin gozunu acmak lazim. Tebrikler cesaretiniz icin.

  Hani Ataturk’un escinsel oldugunu, mason oldugunu, yahudi oldugunu, aslinda bir yunanli oldugunu vs iddia edip tartisma acmaya calisiyorlar ya! Buyrun bu konuyu da tartisin bakalim….

  Benim verecegim ornek de Kuran’da cennetin tarifinda gecen elma gibi korpe, genc memeli kizlar. Dusunsenize Kuran Turkce okunsa teravih namazinde camide korpe memeli kizlardan bahs edilecek….ahali de AMIINNN cekecek.

 104. Yaradan 7 milyar insan yaratip 1.5milyarina diger 5.5 milyari, kendileri gibi dusunmedikleri icin, oldurme hakki veriyor (Kuran’da gecen inanmayanlarin oldurulmesini hak sayan ayete atifen). Bunda bir mantik hatasi gormuyor musunuz?

 105. işte yahudilerin amacladıkları şeye yazıyı yazan arkadaş üzerinde başarılı olduklarını gösterir bir yazı.işid gibi saçma sapan gruplara parayla katliam yaptırıp müslüman kimliğine dünya gözünde zarar vererek desteksiz bırakma ve ortadoguya hakim olma çabasını gösteren yazı. bu arkadaşa sahip olunmuş bile…

 106. Yazinin mantigi en basindan sakat. Isidi kutsal kitapla aciklayamazsin. Isid sunnidir, sunni olmayan muslumanlari hedef almistir gel gor ki kutsal kitapta mezhep diye birsey yoktur guzel kardesim. Bu yuzden de kafir diye sunni olmayanlarin kafasini kesmek de Allah yolunda savas falan degildir kitaba gore.

 107. Yazının içeriği hakkında yorum yapmayacağım. Burada farkettiğim başka bir çarpıklıktan bahsetmek istiyorum. Yazıyı yazan kişi özgürce, kendi bakış açısı ile, güncel olayları yorumlamış. Kaldı ki din olgusu ile ilgili bugüne kadar yüzlerce filozof değişik görüşler belirtmiştir zaten.

  Benim burada yorumlardan gördüğüm ve asıl tehlikeli olan insanların kendileri gibi düşünmeyenlere hakaret etmesidir. Burada az çok bulduğum kişiye hakaret unsurları, şerefsiz, safsata, mesela tehditler: öldüğünce göreceksin nasılsa vs. gibi…
  Yani yazıyı yazan kişi genel olarak İslam dinini eleştirmiş, kavram olarak, ama cevaplar ise kişisel hakaret boyutuna varabiliyor kimi zaman. Bu işte “bizden olmayana” bir tahammülsüzlük göstergesidir.

  Aslında en üstün değer insan hayatıdır. O insan kafa kesen ışid üyesi de olsa o da insandır. Burada bilgisayar başında oturup İslam ne demiş, ışidin derdi neymiş, hangi ayet nasıl yorumlanmalı ile sizler birbirinize hakaret ederken, orada insanlar kesilip, öldürülüp eziyete uğruyor. Bu vahşetin hiç bir haklılaştırması yok.

  İnsanca yaşamanın bir anlamı var, o da saygı ve sosyallik. İnsanlar yaşadıkları yerde kendilerinden başkalarının da olduğu bilincinde olurlarsa ancak insanca yaşayabilirler. Yoksa böyle ışid keser, ateist birisi dini eleştirince ona hakaret ederler, tehdit ederler…

  Kapadokyada 1000 yıl öncesinde Anadolu’da yaşayan hristiyanlar, mağaraların içinde 100lerce eski kilise yapmışlar. O kiliselerin içindeki duvar resimlerinin üzerine kazınarak Ahmet, Merve, Osman da buradaydı, tarih 2005 falan filan yazılmış. Hristiyan turist bir grup gezdirirken geçen ay utandım. Adamın kutsal evi, duvarında Merve Ali 2005 bilmemne yazıyor. Ama o adamların ülkesinde müslümanlar burada yaşadıklarından daha insanca yaşayabiliyor. İşte mesele yine saygı ve bizden olmayana bakış açımızla alakalı.

  Devletlerin ve politikacıların uyguladığı siyasi islam ya da yahudilik ya da hristiyanlıktan bahsetmiyorum burada. Tamamen kişiler arası ilişkilerdeki algılarımızdan söz ediyorum. Bu ışid ve İslam hakkında yazı yazan arkadaşımızın yazısı eleştirilebilir, karşı argüman geliştirilebilir, kanıtlar sunulabilir, vs. Ancak neden birçoğunuz hakaret etme ya da korkutma ya da öldüğünde nasılsa görürsün gibi tehdit etme ihtiyacında bulmuş kendisini?

  Işid vahşettir çünkü masum insanları öldürüyor. Bunu yaparken referans aldığı bir ilkeler ve kurallar bütünü var. Bu ilke ve kurallar bütününü kendileri yorumluyor olabilir ama asıl unsur inançtır. İnançtan kastım dine inanmak anlamında değil, bir fikre inanmak.
  Bu da gayet eleştirilebilir.

  Hitler Almanya’sında da Alman halkının büyük çoğunluğu Yahudilerin insanlık dışı bir şekilde öldürülmesi karşısında o dönem içinde en ufak bir rahatsızlık duymuyordu çünkü herşey belli bir meşruiyete sahipti. Halk inanmıştı Hitlere. Hitler demokratik yöntemle başa gelmişti ve ideolojisi ile kendi inandıklarına insanları inandırabilmişti.

  Hepimiz insanız ancak eskiden kölelik bir kurumdu ve köleler insan değildi. Bu da inançla alakalı. Bazılarının insan olmadığına inanırsanız o kişiler insan olmaktan sizin için çıkar ve doğal olarak da hayatlarının bir değeri ve anlamı kalmaz.

  Aslında gerçekte böyle değildir. Gerçekte o kişiler de hala insandır, sizin gibidir fiziksel özellikleri, konuşur, düşünür, güler, üzülür, ağlar.

  Yazıyı yazan arkadaşı böylesine tahammülsüz ve hınç kültürünün hakim olmaya başladığı bir toplumda sergilediği cesaretinden ötürü tebrik ediyorum; kişisel yani yazıyı yazan kişinin şahsına yönelik hakaret ve tehditlerde bulunanlara da üzülüyorum.

 108. Tefsir bir bilimdir. Götünden yorumlamışsın ama insanlar üniversitelerde bununla ilgili anabilim dallarında akademik kariyer yapıyor. Pozitif bilimlerden biriyle ilgili atıp tutmaktan bir farkı yok. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmuşsun; kınıyorum.

  NOT: Aç sözlüğü de bak “ironi” neymiş. “Kinaye”dir onun doğrusu.

 109. O kadar basit şekilde çarpıtılmış ki bir çocuk bile bu yazının sadece din düşmanlığı yapan bir ateist tarafından yazıldığını farkedebilir. Din düşmanlığı yapan bir ateist? Zaten ateistlerin tek yaptığı bu değil mi? 🙂 Ayrıca ben hiç hristiyan düşmanlığı yapan bir ateist görmedim. Siz budha inanışıyla dalga geçen bir ateist gördünüz mü? Çünkü onlar zaten bilgisayar başında ateist olmuş bireyler.. Hepsi sünnetli ateist bir de 🙂 Tevrata küfreden ateist yoktur. Çünkü kapasiteleri bu kadar kısıtlı.

  Bak ne diyor yukarıda:
  Nisa Suresi 24. ayet: “Savaşta esir olarak ellerinize geçen cariyeler dışında, tüm evli kadınlarla evlenmeniz de Allah’ın yasasıyla size haram kılınmıştır.”

  Nasıl yorumlamış arkadaş bu cümleyi? Esir olarak ele geçirilen cariyelerin kendi istekleri dışında istediğiniz gibi evlenip zorla ırzlarına bile geçebilirsiniz demiş. Ama islamda zaten tecavüz etmek ve bir kadınla kendi rızası dışında evlenmek haram değil mi? Evet HARAM. Aklı başında bir insanoğlu bunu okurken bu ayrımı yapabilir. Bir kadın savaşta esir düşmüşse ve evliyse, aynı zamanda da sizinle evlenmek istiyorsa onunla dünya evine girmenizde bir sakınca yoktur denilmiş. Çarpıtmayı siz de farkedebildiniz mi?

  Bakara suresi 191. Ayet: “Onları Nerede yakalarsanız öldürün. Sizi yurdunuzdan çıkardıkları gibi siz de onları yurtlarından çıkarın. Fitne, adam öldürmeden beterdir.”

  Burada da arkadaşımız bu surenin başını sonunu vermiş mi? Hayır. Sadece işine geldiği kısmı içeriden çıkartıp kopyalamış. Bir önceki veya bir sonraki hatta ayetin tamamını verseydi zaten savaş zamanında bunları yapmanın gayet normal olduğunu anlardınız. Zaten bunu söylemeye gerek bile yok.

  Nisa suresi 59. ayet: “Ey inananlar, Allah’a, peygambere ve içinizden emredecek kudret ve liyakata sahip olanlara itaat edin.”

  Burada arkadaş işid’e itaat etmezseniz günah işlersiniz diyor. Acaba bizimle dalga mı geçiyor? Yoksa bir başka basit çarpıtmayla insanları kandırmak istiyor? Bence ikisi de doğru. Surenin başında zaten Allah’a ve peygambere itaat edin demiş bunu biliyoruz. Devamında da bir ülkenin liderine, bir krala, padişaha, yani yaşadığnız lokasyonda insanlar tarafından kabul edilmiş bir lidere itaat edin diyor. Bu kadar basit bir cümlenin bu şekilde çarpıtılmaya çalışılması bence bilgisayar başında ateist olmuş bir yetersiz beynin ürünü olabilir.

  Örnekleri daha da sıralayıp arkadaşın yazdığı bu metnin tamamını her cümlesine kadar çürütebilirim ama zaten iq seviyeniz okur-yazar seviyesinde bile olsa siz de anlayabilirdiniz.

  1. Subutay, sende kendince yorumlaşmışsın ama , o ilk verdiğin suredeki HARAM kılınanı, şimdiki Müslümanlarda Mut’a nikahıyla çözdüler zaten… Kısa süreli bir nikah ve göm geç…

   Birde, senin bazı surelerde eksik verildiğini iddaa ettiğin konular var. Şimdi sen o surelerin tasvirlerini bize kendi yorumuna göre yapmalısın ki; hem Diyanette hemde diğer İslam forumlarda birebir çevirisi aynı olanlardan ayrı ayrı neler anlaşılıyor görelim.

   İQ seviyesi olarakta, illâki senin gibi süper zeka olmamıza hiç gerek yok. Yıllarca ayrımcılık üzerine kurulmuş bir hükümet, hükümetin beslediği bu terör örgütü, terör örgütünün bağlı kaldığı Kur’an…

   Bu zincirlemeden dahi, aslında sizin gibilerin ” Kur’an bunu emrediyor ama öyle değil işte..” cilerin tüüüümmm çürüdüğünü ima ettiğiniz düşüncelerimizi sen istemesende haklı çıkartıyor – değil mi ? Birde böyle düşün 🙂

   İslam , dünya çoğrafyasında – bu haliyle – tüm kötülüklerin anasıdır! Aksini iddaa ediyorsanız, büyük çoğunluk sizde, fetva verme işlerini ölü ve çocuk yaşlarındaki kızlarla cinsel istismar ve arzularına göre yürüten o şaklabanları, Alevi’leri birebir hedef alan hatta onların kanını içmeyi caiz canilerin akıl hocaları hocalarınızı, bakkala kızımı göndermem, okula gideceğine öldürürüm onu diyen tarikat şeyhlerinizi ve daha sayamadığım onlarcasını ortadan kaldırın – bizde duru ve akça pakça İslamiyetinizi zerre kadar incitmeyelim…

   Bir Yahudi’nin dinini, yada bir Hristiyan’ın dinini ayrıca neden eleştirelim konu dışında, burada yazının başında da sonunda da İslamiyet konu ediniyor, kendi kavgana başkalarını ortak edipte kaçak göçek güreşme ama kardeşim 🙂

 110. İslam’ın kitabında ki ayetleri “tereyağından kıl çeker gibi” cımbızlayıp (Hadisler ve rivayetler de cabası) terör ve cihad retoriği yaratıp insanlara zulüm eden bir örgütün “Gerçek Müslüman Bunlar Hahahahahahaaha” demen, ve bunu “ben sizden daaa iyi biliyom” diyerek yazıyı koyman acayip gerzeklik gerektiriyor.

 111. Ya unuttum: https://www.youtube.com/watch?v=S1oi5OYrTEQ şu videoyu izle. Bir de, “Terörün ve Cihad’ın Retoriği” isimli kitabı da oku bi istersen. Adamın sitesinde ücretsiz PDF var, yok kitap diyosan al.

 112. Çok güzel olmuş. Yazının tamamını okuyupta birşey anlamayan arkadaşlar için diyorum, sadece şu cümlenden olay anlaşılıyor zaten “IŞID Gerçek Müslümandır ve Allah Tüm Kötülüklerin Anasıdır “.

  Yazı çok iyi olmuş, gerçekten de , Kur’an da varolanlar ışığında, en aromalı en sıkı şekliyle davranan IŞID’dır. Ve, kimse; ” Bu yapılanlar Müslümanlık böyle birşey değil.” demesin…

  İşte Müslümanlık böyle birşey, tamamen Kur’an ın emirlerine uygun davranıyor IŞID.

  Şimdi tatlı su sazanlarında söz ? 🙂

 113. Sanırım bu yazıyı yazan hangi ayet hangi olay üzerine inmiş hiç okumamış ve hele hele tefsire hiç bakmamış. Ayrıca Peygamber Efendimiz Hz Muhammed’ in hayatını incelemeyi bırak okumamış hatta bi göz bile atmamış. Yazık üzüldüm bu yazar için. İnşallah bi gün dinimizi ve Kuran’ı doğru düzgün anlar da insanlara hak ve doğru olanı en gür sedayla anlatır.

 114. İslam müslüman olmayanı yani gayri müslim olanları öldürme hakkı vermez öyle olsaydı osmanlıda canlı ne bir ermeni kalırdı ne de Süryani. Hatta ve hatta Engizisyon’ dan kaçan yahudiler osmanlıya sığınmıştır

 115. subutay say kardeşime katılıyorum. Yazı tamamen kendi istediği gibi algılayıp konuyu çarpıtmaktan ibaret. örneğin bakara suresinde “Onları Nerede yakalarsanız öldürün. Sizi yurdunuzdan çıkardıkları gibi siz de onları yurtlarından çıkarın. Fitne, adam öldürmeden beterdir.” kısmını yazarsan, olay çok farklı algılanabilir. Bu ayetin birde öncesi ve sonrası var ? Onları niye yazmıyosun ozaman kardeşim ? Algıda seçicimisn ? Bak ne diyo ayetin tamamı: ‘Sizinle savaşanlara karşı Allah yolunda siz de savaşın. Ancak aşırı gitmeyin. Çünkü Allah aşırı gidenleri sevmez. Onları nerede yakalarsanız öldürün. Sizi çıkardıkları yerden (Mekke’den) siz de onları çıkarın. Zulüm ve baskı adam öldürmekten daha ağırdır. Yalnız, Mescid-i Haram yanında, onlar sizinle savaşmadıkça, siz de onlarla savaşmayın. Sizinle savaşırlarsa (siz de onlarla savaşın) onları öldürün. Kâfirlerin cezası böyledir.’ ONLAR SİZLE SAVAŞMADIKÇA SİZDE ONLARLA SAVAŞMAYIN. Nefsi mudafadan bahsediyo yani tam olarak. Ayrıca o zamanlardan bahsettiği de apaçık ortada değilmi ? Sizi çıkardıkları yerden Mekkeden sizde onları çıkartın diyor. Bugün Işıdın yaptığı bumu yani ?? Ben senin algıda seçiciliğini….

 116. İslam dünyasında Tasavvuf düşüncesinin ortaya çıkışının bir sebebi de; Kur’an ayetlerinin zâhirî (görünen, ilk olarak anlaşılan) anlamlarının dışında/ötesinde, bâtınî anlamlarıyla yorumlanması gerektiğidir. Böylelikle yazınızda zikredilen şiddet/vahşet/dehşet içerikli ayetlerin müteşabih (anlamı kapalı) ayetler olduğu iddiası bütün tasavvuf ekollerinde mevcuttur. Bu ekollerin bağlıları ve genelde cemaatçi İslami yapılar Kur’an’daki ayetleri ancak “ilimde derinleşenler” diye tanımlanan bir zümrenin doğru olarak anlayabileceğini, geri kalan kitleninse bu “derin” şahısların yorumlarına tâbi olarak Kur’an’ı anlayabileceklerini iddia ederler. Tasavvuf, sizin çok doğru olarak verdiğiniz ve apaçık vahşet çağrısı içeren ayetlerin yumuşatılarak, tarihselci perspektifle evcilleştirilerek verilmesi için bir ara formül gibidir. Yunus’un, Mevlana’nın ve benzerlerinin hoşgörülü İslam yorumları bu amaca matuftur.
  İslam, gerçekten hoşgörülü bir din olsaydı, İslam tarihindeki ve günümüzdeki müslümanların onca vahşet pratiği, kaynağını nereden alıyor olurdu?.. el-cevap: işkembe-i kübra’dan…
  Tebrik ederim, doğru bir yazı. (Şu an eşim çağırıyor, belki daha sonra devam ederim..:)

 117. Farkli acilardan bakmamiz gayet dogal, irademiz var.
  Ego ve nefis bizi yanlislar yaptirabilir, inanclarimiz bizi kotuluklere surukleyebilir kafamiza dank etmesi lazimdir bazen.
  Ataistleri severim, cunku onlar cesur insanlar pek cogumuzun soramayacagi sorulari sorarlar ve dinimi sorgulayip dahada ogrenmeme, baglanmama neden olurlar.
  Ama sonucta onlarda hayati bir enerjiye baglar ustu kapali olarak bir yaradana inanirlar. Yoksa boş bir dunyada yaşamanin ne anlami var.
  Saygilar

 118. Bu kadar sığ bir ateistte görmemiştim. Kimin neyi hobi olarak yaptığı belli oldu.
  Kuran-ı Kerim ve Hadisi Şerifleri bir birinden ayırarak yorum yapmak filan. Onu geçtim ayetleri bile doğru okuyamadan kopyala yapıştır yapılmış sanki. Bunu ciddiye alıp laf yetiştirmekle uğraşmayalım. Elleri vakitleri boş bunların saldırıyor saygısızlar. İnanan insanlar bunlarla vakit kaybetmesin.

 119. Ayrıca müslüman olup aynı yazı için de hem küfür bulunduran hemde dini savunduğunu sanan arkadaşlar işte bunlara siz sebebiyet veriyorsunuz.

 120. Nisa Suresi 24. ayet: “Savaşta esir olarak ellerinize geçen cariyeler dışında, tüm evli kadınlarla evlenmeniz de Allah’ın yasasıyla size haram kılınmıştır.” haram diyor… ama yazan şahı esiri “kadını gönlüne göre alabilirsin diye. Kocası varmış çoluğu çocuğu varmış, seni istiyormuş istemiyormuş hiç önemli değil. Savaşa katılmışsan, esir olarak kadını ele geçirmişsen senindir!” yazmış.. burada kafası karışmış sanırım haramla helali karıştırmış…

 121. Bu arap müslümanlığı herzaman tepe taklak yerlerde sürünecektir kardeş bunu garip karşılama eğer kuranı okusaydın,Neden rezil olan kesimin arap ülkeleri olduğunu anlardın,çünkü hakediyorlar,kuranda oku der,bilime yönel der,bilimle uğraşan ülkelere bakalım örnek isveç,isveçde kullanımda olan hapishane yoktur.bu bile yeterli bir örnek.Onlar namazlarında gaflet içindedirler derken,Kuran şimdiki tüm müslüman denen şirkçi toplumu işaret eder.her zaman kuranda yazanın tersini yaptıkları için,hiç bir zaman,kendini bu müslüman zanneden sünni toplumun iki yakası bir araya gelmeyecek,rezillik içerisinde yaşayacaklardır,Yazıyı yazan arkadaş olayı biraz dışardan görmen gerekiyor,öncelikle şu önyargıyı kafandan at,ben o bildiğin yobaz müslümanlardan değilim , namaz kılmam,ramazanda oruç tutmam,kafama takke takmam….Yukarıda yazdıkların beni sadece güldürür maddeler halinde cevap vericem,sen de düşüneceksin,belki bir şey öğrenirsin.Bir de bişey daha diyeceğim ayetleri cımbızlamayalım,150 ayetlik sureden,”öldürün o kafirleri” ayetini sununca ayıp oluyor çünkü hangi şartlarda uygulanması gerektiği öncesinde yazıyor.Kuranı tamamen okusaydınız eğer,islamın kolaylıklar ve barış dini olduğunu anlardınız.
  Barışçıllık demişken şu ayeti bilir misiniz.İşidin açıklama yapıp kuran tahrif edildi ve bu sure sonradan eklendi,bunu kaldıracağız dedikleri kafirun suresi, ” senin dinin sana ,benim dinim bana” diye biter.hoşgörü dini olan din kuran müslümanlığı, ama bugünki laf attığınız müslümanlık arap uydurması, lafınız varsa işid e söyleyin kurana söylemeyin.

  kuran ikra ile başla ve ikranın bir çok anlamı vardır.Oku,öğren,anla,anlat,öğret..bunun farkında olalım.

  1.Nur suresi demişsin ama nur suresinde BAŞÖRTÜSÜ kelimesi geçmez.-hamr sözcüğü geçer,hamr örtü demektir.hamr’ın başına masa kelimesini getirirsen masa örtüsü olur.yani Nur suresinde hiçbir zaman başörtüsü yazmadı.başörtüsü saçma sapan bir gelenektir.Örtüyle göğüslerin örtülmesi gerektiği çok açık bir şekilde yazıyor orada.Başörtüsü değil.O dönem araplarda belki tahmin edersiniz kölelik yaygındı.kadınlar ÇIPLAK dolaşabilirlerdi,kadının göğüs bölgesine ziynet denmiş,devamındaki cümlelerde de ziynet kullanılmış ve okursan 31.sureyi ziynet kelimesi yerine kadın göğsünü koyarsan,kadınların emzirme dönemi için ancak bu kadar iyi bir kısıtlama olabilir. bir kadının bebek emzirme döneminde göğsünün görünebilceği durumlardır bunlar.
  not:Diyanetin ,elmalının çevirilerinde bazı sorunlar olabilir,ama yaşar nurinin çevirisinde başörtü yazmaz.

  2.Nisa 24 e gelelim, aga yoruldum iki satır bişey yazdım diye,ne diyor ayette;Harpte elinize geçmiş kadınlar dışında, nikâhlı kadınlarla evlenmeniz de haram kılınmıştır.bir kere ikinci kısım olan evli kadına göz dikmeyin kısmı gayet anlaşılır değil mi?peki ilk kısımı niye bu kadar garipsiyoruz, EVLENMEK yazıyor orada yani savaşta ele geçirdiğiniz çoluk çocuklu evli kadınlara dilediğiniz gibi tecavüz edebilirsiniz yazmıyor.evlenmek ne demektir gayet basit iki tarafın KARŞILIKLI anlaşmasıyla evlenilir.Örnek veriyorum abisi savaşta sallıyorum afganistanı vurduk tamam mı,gittik afganistanın başkenti madride orada kocası ölmüş ya da ölmemiş ,kadını alıkoyduk,ayette zaten evlenmek yazıyor ilişkiye girme yazmıyor,nikahlanma yazıyor yani normal sıradan bir evlenme olayından başka bişeyden bahsedilmiyor,karşıdaki kadın evli mi zaten ya da kocası ölmedi mi kocasını mı istiyor o zaman yapacak bir şey yok.Benim bu ayetten çıkardığım kesin özet kadın savaş sürecinde eşinden ayrı düşmüşse artık evliliğin çok bi hükmü kalmamıştır.erkek isterse e tabi Kadın da İsterse normal olarak birbiriyleriyle evlenebilirler.

  3-işid kurana uygun bir soykırım yapıyor gibi ifade var orada dediğim gibi kuran barış ve hoşgörü dinidir.açıklamam çok uzun süreceği için çok da fazla açıklamıycam ,bu yaptığınıza ayet cımbızlaması denir.Verdiğiniz her ayetin kendi içinde bulunduğu sureyi okursanız benim açıklama yapmama gerek kalmayacak.öldürmeyle ilgili ayetler dikkat edilirse surenin tamamı okunursa eğer SON ÇARE olarak geçmektedir.uzatmadan topu size atıyorum,malum ilk ve en önemli emir OKU idi.Ek bilgi geçeyim,tevbe suresi besmeleyle başlamayan tek suredir.

  4-abi vallaha sen her şeyi yanlış anlamışsın be sendeki 3. maddeye cevaben yazıyorum bak.
  Nahl Suresi’nin 106.ayet: “Kim iman ettikten sonra Allah’ı inkâr ederse -kalbi iman ile dolu olduğu halde (inkâra) zorlanan başka- fakat kim kalbini kâfirliğe açarsa, işte Allah’ın gazabı bunlaradır; onlar için büyük bir azap vardır.” tamam ayet ne güzel diyor,tabi sen bu işidi islami örgüt sandığın için ,bunlar allah dedikleri için deyip onları gerçek müslim yerine koyduğun için sana garip geliyor.Kurana göre düşman olan işiddir.Bozguncu olan işiddir,insanları yurtlarından çıkaran işiddir.Bana göre öyledir,sence de öyle değil mi bunlar değil mi insanları asıp kesen,tecavüz eden yurtlarından eden,sen bunları niye müslüman sandınki,kuran da yazan en büyük tehdittir bunlar,namazlarında gaflet içinde olanlardır bunlar,bunlar müslümanlığı lekelemek için kuzey avrupa aileleri tarafından silahlandırılmış çetelerdir ,her ne kadar biz müslümanız deselerde islamın,gelmiş geçmiş en büyük düşmanlarıdır bunlar.adam masum sivili öldürüp kafasını kesiyor sonra gidip namaz kılıyor,eğer müslümanlık buysa tamam ,ama kuran müslümanlığı bu değil.ayeti açıklarken örnek üzerinden gidicem yine, adamlar namaz kılmayanı öldürüyor ya hani,peygambere efendim demiyenin kafasını kesiyorlar ya hani.işte bu ayette diyor ki,böyle adamların eline düşerseniz (onlardan gelecek tehlikeler)onların istediklerini dediklerini yapsanız dahi onlar gibi olmazsınız.(allah ile bağınız kopmuş olmaz).CANINI KURTARMAK İÇİN PEYGAMBERE EFENDİM DERSEN ŞİRK KOŞMUŞ OLMAZSIN DİYOR BU AYETTE.

  5-nisa 59da eğer emredecek kudret ve liyakata sahip diye bişey yazıyorsa şuan şunları yazarken sağ kulağım kopsun aga bu ne rezalettir.bak abi bu ayet direk o dönem için inmiş bir ayettir tabi bugüne de uygulanabilir.bak şimdi o kısımda yazan neymiş şuan önümde 20-30 tane çeviri bi tanesinde bile böyle kötü,iç burkan bi cümle yok,,peygambere ve Sizden olan,Sizin SEÇTİĞİNİZ,sizden OLAN..buyruk,emir sahiplerine,hüküm ve yetki sahiplerine,itaat edin.ve devamını da yazmamışsın ayetin???? ayetin devamı yazılmamış ,senin de kuranda anlatın insanlardan olduğunu az çok kavrayabiliyorum şuan ,çok ilginç diyorki ayetin devamında o yetki sahibiyle anlaşamazsanız onu allaha ve elçiye götürün.son derece sorgulamalı ve eleştirel yaklaşım.

  yani o kadar CIMBIZCISINIZ Kİ bir ayeti bile iki parçaya bölmüşsün,artık senden de şüphelenebilirim,sen ayn el arab ta insanlar ölüyor deyip masum insanları öldüren göstericileri de destekliyorsundur dur hemen .beni hükümet partili sanma biz cehape zihniyetiyiz biz gezi zihniyetiyiz.türkmenler ölürken susan iki tane kürt öldü diye savaş çıkaran zihniyet sensin,benim zihniyetim hep belli ben hep ATATÜRKÇÜYÜM, atatürkün dediği gibi bu arapların uydurduğu dini son damlasına kadar kaldırmak istiyorum.

  YAZAR arkadaşa önemli ve son not:Hani işid kendini müslüman sanıyorda biz gülüyoruz ya muhahah bunlar mı müslüman diye sen de farkında ol, işidin allaha peygambere yaptığı hakareti sen de yapıyorsun belki farkında değilsin.senin şu yaptıkların allaha küfür etmen,ayetleri bölmen,bazı insanları küçümsemen kuran da sıkca geçen şeyler.Ve kuran da senin adın yazmıyor,senin zihniyetin yazıyor,kalbinde mühür olmayı en iyi yaşayan insanlardansın.Benim dinim hoşgörü dini ama ben senin ne yaptığını sorgulamıyorum ama sen gelip allaha kötü diyebiliyorsun ne yazıyordu ayette .”BENİM DİNİM BANA,SENİN DİNİN SANA.”

 122. aynen

 123. Bir dinin, inancın kutsal kitabını bilmek; herhangi bir felsefesinin, dünya görüşünün doktrinin temel metinlerini okumuş olmak hiçkimseye yorumlama yetisi kazandırmaz. Yeterli olmamakla birlikte, herşeyden önce o çerçevede yaşamış olmak esastır. Öncelikle bunu biliniz. Evet, dedikleriniz salt olarak okunduğunda gayet doğru ve mantıklı gözüküyor. Ancak pek çok noktada, kırpılmış ayetlerle olayları kendi zeminlerinden ve zaman dilimlerinden sıyırdığınız son derece açık. İnanın, inanıp inanmamanız Allah da dahil olmak üzere kimsenin umrunda değil. Turan Dursun bir Eristik Diyalekt daha yazabilecek tecrübeye sahipti hayatta olsaydı. Sanıyorum ki siz de Eristik Diyalekti çok fazla okumuş olmalısınız, öyle gözüküyor tutumunuzdan.

  Diğer yandan, olayı değerlendirirken “adaletli bir tutum sergileme” kaygınız olsaydı, mevcut bakış açınızla her dediğinizi doğru kabul etsek bile ışid’in İslam’la bariz olarak uyuşmayan yerlerini tespit edebilirdiniz. Bunlardan bahsedebilirdiniz mesela. Hem öyle ya, hem kutsal kitabı hem de müslümanlık kavramını gayet iyi biliyorsunuz.

  Yazın. Daha çok yazın bakın bir dünya insan okuyup önemseyip yorumluyor düşüncelerinizi. Ancak yazarken, eleştirirken ve hatta kötülerken bile adaletli davranın ki insanlar sizi “çarptırmalarınızla, saptırmalarınızla” değil, derin yorumlarınızla ilgilensinler.

 124. Tebrik ederim. Ateistsin ama olayı iyi süzmüşsün. Ateist olmanın sebebi önceden sufiydim demişsin muhtemelen ondan kaynaklanıyor. Çünkü sufiliğin islam ile alakası yok. Dediklerin doğru ama ‘iyi’ kavramını daha iyi anlamalısın. Bir müslüman olarak IŞiD in islama uygun davrandığını biliyorum. İslam ‘size ne yaparlarsa yapsın barış içinde yalayın yavşayın’ demez. Savaşmak gerekirse savaşacaksın. Seni yurdundan süreni yurdundan süreceksin. Kısasa kısas. Dediğim gibi herşey ‘iyi’ kelimesinin anlamında gizli.

 125. Sadece bu yazıyı beğenenlerin olduğu bir toplumda yaşamak istiyorum. Beğenmeyenler ile kıtaları ayırsak .. Ne güzel olur … Ellerine sağlık Özgür Çağdaş

 126. Bence sen alevisin

 127. oğlum bu işleri bırak da kız sik biraz

 128. ağzına sağlık. doğru söze ne denir başka…

 129. Yok yok anlamıycak bunlar arkadaşım kuran ı kerimi hangi niyetle okursan onu bulursunÖnce o kalbini temiz tut allahdan başka kimseye de yutturamazsın o yalanı otur bi düşün derin derin aslında kalbinde inancınla ilgili ne kadar çok kara bulut var hayatındada memmun olmadığın şeyler vardır kesin ne bilim kimse mutlu değil moruk ama sorun bu değil din değil gerçekten hatta geçmişte insanlara verdiği + sı – ye ağır basar ve ondan sonra gerçekten o kitab hakkında düşüncelerini birazcık değiştirebilirsen şunu unutma gerçekten İnsan yazıım değildir aşıyor baba kafamızı hesap makinesi kullanmadan ne kadar basamak daha gidebiliriz bunun için insan beynindeki bilgide önemlidir yahu arkadaş adınını söyliyemedikleri insanların sözlerini paylaşıp üstüne 1000lerce tasvir teori yapılabiliyor yahu şu tasvir denilen işi kuran ı keriim okurken yapmak çok mu zor dostum ? sen yeterki kuşkunu yen ve güven emin ol yardım elini çabuk hissediyorsun Facebook twittter gibi uyuşturucular yerine yabancı ananmoys yerine bilim ve ilim geliştirebilirsin Ve buda romanlar okuyup ödülllü filmler izlemeklede olmuyor malesef (bizde yapıyoruz ne yapalım yapma demedim) Dünkü çocuk değilsin ama niye kabul etmiyorsun sende güzel kardeşim ortadoğudaki iğrenç oyunu ve şu lafı da duyunca kurtlar vadisi den cıkmıscasına bireylsel silahlama falan değil aklı başında her müslüman bu olayın en başında öldürmekten geçmiyceğiini bilir Teroristin islamda yeri yoktur dostum eğitim sistemiz türkiyede eğitim değil budama sistemi olduğu için tarih dersi çocukların kafasında hep arka plana atılır ama bilene saygıyı bilirsiniz ilber oltaylı cumhurbaşkanlığı seçimine aday olsa bence tek aday bile çıkabilirdi ki gayette iyi yapardı bu işi 🙂 islam ile terör nasıl anılmaya başlanmıştır diye sorucam ama lütfen amerikan yalanlarına kanmış olma arkadaşım şu saddam hüseyindir el kaide dir onlarıda önemse bu sefer islam hep böyleydi sorunsalı var birde arkadasım ha islamla ha başka bişeyle ya muzla bokuyla gene sebeb bulur olay çıkarır insan bunu biliyorsunuz sizde amaç karşısındakine hayvani duygularını dizginliyememiş insan olunca herşey araç olur çıkar neyse fazla uzattım Hollywood dan yediğimiz araplar herzaman işid militanları giibi insanlardır(arap sevici değilim ki kesinlikle bizim türk halkının yaşam tarzına uymuyor zaten) mesajını alıp türkiyede hep beraber yaşamış ve yaşamayı düşünmüş insanlardan sonra birden içinde bu kadar kolay çatışabilen bir halk haline gelmesi nin farklı sebebleri olmalı bence yıllarda her kesiminde ayrı cepheleşme duygusu oluşturulmuş olduğunu söylemeye çalışıyorum ayrıyetten ortadoğuda çok uzun zamandır kan akıyor biraz din dil ırk düşüncesini bırakalım onlarıda düşünelim lütfen bu sefer bu yönden bakmaya çalış rica ediyorum ha yok ben uzun uzun düşündüm sen teraneciye teremi satyıyorsan fikrindeysen ki bunu üzülerek söylüyorum malesef toplumdaki genç nufusun sözlerini dinleme ciddiye alma durumunca inanılmaz bir düşüş var sanki onları hep kötülüklerini istiyoruz yaşayıyamadığımz şeyleri onlarında elde etmesine mani oluyoruz düşüncesi var bak neresinden tutsan çatlıyor Neyse çok uzattım ama okursan ve değerlendirirsen çok mutlu olurum fakat yok dersen gerizekalı amerikan vatandaşlarından farkın olmadığını söyliyebilirim yeşil kart artık cok kolay olur bu ülkeden gidersin derdinde kalmaz.

 130. Allah yok deyip gtü sıkışınca Allah’a dua eden ateist kafilesi sizi…İsıd gelip sizin o kazkafanızı kessinde kalan yerlerinizle belki daha materyalist düşünürsünüz…Özgür efendi İslamı anlamamışsın bari kaliteli ve zeki bir ateist olup, ortadoğuda dolar pardon dolap çeviren batı emperyalizminin adını koyduğu örgütlerin İslamla Kuran la alakası olmadığını anlasaydın be WC kafa…

 131. Müslümanların (müslüman olmak dışında) en büyük yanlışları da şu ki Allah’ın ve dinin koskoca bir yalan olduğunu söyleyen herkesi ateist sanıyorlar. Oysa durum böyle değil. Kainatta bir yaratıcı, yüce güç, tasarımcı olabilir. Ancak şunu net olarak söyleyebiliriz ki ne Muhammed’in ne de diğerlerinin uydurduğu dinlerin ve tanrıların bu olası yaratıcı ile hiçbir ilgisi yoktur. Zeus nasıl yalansa, Amon Ra nasıl yalansa, Allah da aynen öyle bir yalandır.

  Bu yalanı anlamak için biraz Tarih bilmek ve kutsal kitapları okumak yeterlidir.

  1. Allaha, yaraticiya, tanriya, Gott’a, jehovaya .. Vs inanirim ama islamla isim olmaz, eger illa bir din istersem, oldurme kelimesi birkez olsun gecmeyen, pasifist, kadinlari zavalli gormeyen, modern ve medeni bir din secerdim, bedevilerin dinini degil. bu sekilde Cook huzurluyum, en azindan ikilemde yasamiyorum!

 132. Tamamen saf niyet ile düşündüğünü varsayarak bir kaç önemli şey söylemek istiyorum. Eline bir hikaye kitabı al veya bir roman al veya bir gazete al. Ve içinden tek bir cümle oku. Dur aynısını ben yapıyorum senin yerine, hurriyetin sayfasına girip onume cikan ilk haberi actim. Adamin biri su cumleyi kurmus : “Hale 90’lı yıllarda Usame Bin Ladin’in de izini bulduklarını söyledi.” Sadece bu yazıyı okuyup şöyle desek “hale denen adam usame bin ladin gibi bir teröristin izini bulmuş , onun izinden gidip onun gibi terörist olacakmış demek ki” diye yorumlamak sence de yanlış olmaz mı ? Açarsin bu yazinin tamamini okuyup anlarsin , hiçbir ideolojiye bağlı kalmaksızın somut kararını verirsin doğrular hakkında. Hiçbir şey bilmeyen insan her şeye inanır biz buna cahillik diyoruz. Az bilip , çok bildiğini düşünen insanlar ise yanılmaya meyillidirler.Bu gruptaki insanlar bildiğine gider ve herhangi bir konuda ikna etmek zordur.Ben senin bu gruptaki insanlara dahil olduğunu düşünüyorum ve seni daha çok araştırmaya , konuları araştırırken daha nesnel olmaya davet ediyorum. Her şey göründüğü kadar basit değildir , hiçbir zaman sığ ve basit düşünme. Sonuçta Allah kuran için ne diyor ? Evrensel bir kitap diyor , yani bundan 1400 sene önce yaşayan insanlar ve şu an yaşayan insanlar aynı öğütleri okuyor. Çok geniş bir zaman aralığı var ortada. Farklı kültürler var. O cümleler o kadar iyi olmalı ki farklı kültürler farklı toplumlar 1400 sene öncesi ve 1400 sene sonrasında herkese hitap edebilecek nitelikte olmalı. İnsanlar yaşadıkları toplum veya düşünce akımları veya geçirdikleri bazı deneyimlerin getirdiği reaksiyonlar sonucunda , kendilerine kötü diye öğretilen şeyleri kötü kalıbının içine hapsedip , bu kalıp içinden dünyayı seyrederler. Dolayısıyla bu kalıbın içinden çıkabilmen için olayları son derece iyi araştırmalısın. Hem bir ateist gözüyle hem de bir müslüman alimi gözüyle dinlemelisin. İyi çalışmalar dilerim.

 133. Kuran’ın Allah tarafından yazıldığını kabul edip, ayetlerini eleştiren kendini zeki sanan bir beyin.
  Aynı ayetlerde Müslümanlığı anlatan güzellikler var. Cımbızla tartışmaya açık olabilecekleri seçip sunmuşsun. İnanmamak ayrı, din düşmanı olmak ayrıdır. Ben inanmayan bir adam olsam şahsen etrafımdakilerin inanması benim işime gelir. Senin derdin nedir Özgür ?
  Benim dinim sana bile saygı duymamı öğretti bana. Yazılarının hakaret içermemesi seni bu denli saygısızlık yapmana imkan sağlamaz. Haddini öğrenmeni öneririm.

 134. Tipik bit ateist te olduğu gibi burdada ayetler kendine ve yanlış bir biçimde yorumlanmış.Kuran ilmi öyle sizin gibilerin ilk okumada ne anladıysam oyledir diyebilecegi gibi bir ilim degildir.Bunlar hep cehaletten geliyor okuyup arastırmaktan yoksunsunuz.

 135. Evlat senin bütün bağın kopmuş. illa gözle görecem bizzat duyacam diyorsan merak etme az sabret öldükten sonra eğriyi doğruyu öğrenirsin.

 136. peki şimdi binlerce yıldır ölüp giden insanlar nerde toplanıyo usta ne zaman başlıycak cennet cehennem bu kadar yıldır ölen insanlar nerde takılıyolar şu an

 137. özgür çağdaş ölene kadar değişmeyecek tek insanın ibrahim tatlıses olduğunu düşünürdüm..yanılmışım..

 138. Hocam ağzınıza yüreğinize sağlık Fatih,Çarşamba’da Işıd destekçileri çok,giderek büyüyoruz solculara hadlerini bildireceğiz ve esas Darbeyi biz yapacağız Insallahh !! Işıd bayrağını İstanbul’da dalgalanmasını istiyoruz Insallah !! Kadıköy’e de usul nizam getirecez sayın hocam şüpheniz olmasın kafire uyanların sonu hazin olacak ..

 139. Senin yazdigin, ayetler eski zamana diyor, nasil bir curetle hic bir şey bilmeden böyle birsey paylasiyorsun, di sane ben atheistim ondan diye, utan be utan, kurani dogru duzgun bile okumamisin. Belki okumusdursun yalanin da cesasi vardiye, umarim sen cazayi alırsın.

 140. Cihad nasıl olur bilirmisin?
  dünyada sadece müslümanlık dinini ortadan kaldırmak için müslümanlarla savaşırlarsa o zaman sizde onlara karşılık verin der Allahü teâlâ. Peygamber efendimizin katıldığı savaşlara bakarsan yazdıklarımın doğru olduğunu kabul edersin.

 141. Bakara suresi 191.ayet:Sizi çıkardıkları yerden onları çıkartın(hakkınızı alın).Fitne öldürmekten daha beterdir.Onlar sizle savaşmadıkça onlarla SAVAŞMAYIN.Eğer sizinle savaşırlarsa siz de karşılık verin.
  İşte ayet böyle yanlış yorum yanlış ayet paylaşımı

 142. İslam Barış ve Sevgi Dinidir…

  Bismillahirrahmanirrahim…

  Bakara-256 “Dinde zorlama yoktur; Artık hak ile batıl iyice ayrılmıştır…”

  Maide-32 …«Her kim bir kişiyi, bir kişi karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuğu olmaksızın öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de bir adamın hayatını kurtarırsa, bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur.»…

  İsra-33 “Allah’ın haram kıldığı cana haksız yere kıymayın…”

  Furkan-68 “Onlar, Allah’ın yanında başka tanrı tutup ona yalvarmazlar. Allah’ın haram kıldığı cana haksız yere kıymazlar. Zina etmezler. Bunları yapan günaha girmiş olur.”

  Nisa-92 “Bir müminin diğer mümini yanlışlık dışında öldürmesi asla caiz değildir…”

  Nisa-93 “Kim bir mümini kasden öldürürse cezası, içinde temelli kalacağı cehennemdir. Allah ona gazabetmiş, lanetlemiş ve büyük azab hazırlamıştır.”

  Bakara-190 “Size karşı savaş açanlara, siz de Allah yolunda savaş açın. Sakın aşırı gitmeyin, çünkü Allah aşırıları sevmez.”

  Bakara-194 “…Kim size saldırırsa siz de ona misilleme olacak kadar saldırın. Allah’tan korkun ve bilin ki Allah müttakîlerle beraberdir.”

  Bakara-208 “Ey iman edenler! Hep birden barışa girin. Sakın şeytanın peşinden gitmeyin. Çünkü o, apaçık düşmanınızdır.”

  Hucurat 10 “Şüphesiz müminler birbiri ile kardeştirler; öyle ise dargın olan kardeşlerinizin arasını düzeltin; Allah’tan sakının ki size acısın.”

  Hucurat-13 “Ey insanlar! Doğrusu Biz sizleri bir erkekle bir dişiden yarattık. Sizi milletler ve kabileler haline koyduk ki birbirinizi kolayca tanıyasınız. Şüphesiz, Allah katında en değerliniz, O’na karşı gelmekten en çok sakınanızdır. Allah bilendir, haberdardır.”

  Şüphesiz Allah(c.c) Doğruyu Söyledi.

  Ashabım! Muhakkak Rabbinize kavuşacaksınız. O’da sizi yaptıklarınızdan dolayı sorguya çekecektir. Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayınız! Bu vasiyetimi, burada bulunanlar,bulunmayanlara ulaştırsın. Olabilir ki, burada bulunan kimse bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur…

  Mü’minler! Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz! Müslüman Müslüman’ın kardeşidir ve böylece bütün Müslümanlar kardeştirler.Bir Müslüman’a kardeşinin kanı da, malı da helal olmaz…

  Ey insanlar! Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem’in
  çocuklarısınız, Adem ise topraktandır. Arabın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah’tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O’ndan en çok korkanınızdır…(Veda Hutbesi Diy.İşl.Bşk.lığı)

  “Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez ve onu zalime teslim etmez. Kim kardeşinin yardımında bulunursa Allah da (c.c) ona yardım eder. Kim bir müslümanın sıkıntısını giderirse Allah da [c.c] onun kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir. Kim bir müslümanın ayıbını örterse Allah da [c.c] kıyamet gününde onun ayıplarını örter.” [Buhârî, Mezâlim 3]

  Hz.Muhammed (S.A.V)

 143. Sizin bu yazınızda siz sadece kendinize göre belirli alanları almışsınız. Ayrıca kuranı en iyi yorumlayanlar araplar diye kimse iddaa edemez ve bence sizde yorumlayamazsınız. Bu yorumlama kafana göre yapamazsınız buna Tefsir denir. Tefsir yapmak için 15 ilim bilmek gerekir. Yani türkçe meal okuyarak tefsir (yorumlama) yapamazsınız, yapamayız. Bu ilimler Lügat, Nahv (gramer),Sarf,İştikak,Mania, Beyan,Bedi, Kıraat, Akaid, Usul ü Fıkıh, Sebebi Nuzül, Nasih ve Mensuh, Fıkıh, Vehbi dir. Sizin bu yazınızla ben sizi suçlamıyorum. Günümüzde her önüne tv ye çıkıp meal okuyarak tefsir yaptıklarını sandıkları için insanlarıda böyle algılamaya başladı. Şu tv insanarı nasıl aptallaştırıyor bu günlerde daha iyi görüyorum.

 144. 190. Size karşı savaş açanlara, siz de Allah yolunda savaş açın. Sakın aşırı gitmeyin, çünkü Allah aşırıları sevmez.

  191. Onları (size karşı savaşanları) yakaladığınız yerde öldürün. Sizi çıkardıkları yerden siz de onları çıkarın. Fitne, adam öldürmekten daha kötüdür. Mescid-i Haram’da onlar sizinle savaşmadıkça, siz de onlarla savaşmayın. Eğer onlar size karşı savaş açarlarsa siz de onları öldürün. İşte kâfirlerin cezası böyledir.

 145. Oncelikle şunu bilmeni isterim eski sofi kardeşim.
  Kuran I kerimin hiç bir yerinde yoldan geçeni durdur müslüman değilse vur kafasını diye birşey yoktur.
  Eğer bu dediğin doğru olsaydı Medine yasaları ve orada yaşayan Yahudilerin hali nice olurdu.
  Ayrıca sen bize diyorsun ki kuruluş amacı ve kimlere hizmet ettikleri bilinmeyen ve yaptıkları icraatlarda ayedlere ve Sünnetler e bircok muhalefet varken onlar gerçek müslümanlar dir haydin ona uyun demek cahil işidir görüyorum ki bu sende de mevcut. anladigim kadariyla sende ki en büyük eksik kuran I kerim i parçalı bir şekilde okumuşsun ve bu yüzden yanlış yorumlar yapıyorsun. Ayedler le farz kılınan sünnet leri yok sayiyorsun bu yüzden de tıkanıyorsun. Oncelikle Medine de o dönem Kurulan islam devletinin ilk yasalarını bir oku Rasûlullah sav nasıl bir devlet yöneTmis, sonrasında nasıl ve hangi şartlarda savasilmis, ganimet ve cariyeler ne şekilde ve nasıl helal kılınmış ben sana bunları tek tek anlatırdım ama buna sayfalar yetmez ama eğer kalbinde Sofilik günlerinden kalma zerre bir iman kalDiysa mail den bana ulaş mutlu olurum sana anlatmaktan. Ne diyeyim kardeşim Allah hidayet versin ve nasip etsin.
  benden sana söylemesi kardeşim önce her yolu iyi öğreneceksin hiç bir çıkış olmadığını kesin kanıtlarsan o zaman suan bulunduğun yolda devam etmekte haklisin
  ve bu mantıklı bir davranış olur. Ama biri bana seçtiğim yolun ve dayandığı temelin bir eksiği olduğunu söylüyorsa meraktan uyuyaMazdim.

 146. Birde sana öneri…

  şu aşamada dini falan bi köşeye bırak. Allahın varlığını gitte hayatınının son demlerinde, ortayaşları geçtikten sonra anlamış. ve iman seviyesini aşıp bunu kesinliğe bağlamış insanlardan dinle. prefesörlerden bilim insanlarından.

  Afedersin ama Einstein ve Isaac Newton gibi insanların bile Yaratıcının varlığına kesin gözü ile baktıkları bir dünyada sen Allah yok derken neye dayanıyosun.

  yani demem o ki. Sen kimsin. Bilgi birikimin nedir. İlmin nedir. İnsanların senin fikrine saygı göstermesini hakedecek onları ikna edicek ne yaptın. Acaba şuan herşeyimizi onların teorilerine göre yaşadığımız bilkimadamları bunu derken sen ne yapmaktaydın. Ve. Allahın yokluğunu kanıtla bakalım. yokluk kanıtlanamaz birşey. Burada bile aklın aciz. hepimizin aklı aciz.

  Sen kendini bile tanımıyosun.

  Yeryüzünde Hristiyanlığa, yahudiliğe, tevhide. hepsine beraber inanan ve hepsini kabullenen tek din İslamdır. İslam peygamberi sadece aracı olarak görür ve tüm peygamberlere saygı duyar. İslam Allahı takip edenlerin dinidir. tek yaratıcıyı takip edenlerin dini. senide benide hristiyanıda kediyide kuşuda ortaya çıkarana ulaşmak isteyenlerin dini. Git bi bak İslam kelime olarak ne anlama geliyomuş.

  yazında nefret var. Nefret ve objektif olma aynı yerde bulunamaz. Sen ışidten değil İslamdan nefret ediyosun, Dinlerden nefret ediyosun. Allahtan nefret ediyosun. Çünkü sana sorumluluk yüklüyo. İşid ile kendine bir bahane buluyosun. Bulduğun bahanenin aciz olduğunu sende biliyosun. Sen özgür olmak istiyosun. Tamamen başıboş olmak istiyosun. İçinden Allahın gerçekten olmamasını arzuluyosun. . içinden bunu diliyosun . Her ateist yapar bunu eminim. inandıkları şeyin %100 doğru olmasını diliyosun VE BUNU İSTİYOSUN…İnsan pisikolojisi bu. . Faketmedende olsa bilinç altında. AMA KİMDEN DİLİYOSUN BUNU. doğan geregi bunu arzuluyosun. Farketmedende olsa bunu arzulayıp kendi değerlerine bi,le büyük hakaret ediyosun. Senin doğan bu. Kuranda bunu söylüyo. Sen bu şekilde yaratıldın.
  gözünün görmesi gibi bu. yaratıcıya ihtiyaç duyuyosun. ki Deneyler ve pisikoloji bilimide Allah inancının doğuştan olduğunu söyler.

  Tüm ateistler…

  Hiç farkettiniz mi değer yargılarınız… iyi ve kötü ayrımlarınız. karakterleriniz siz inansanızda inanmasanızda dinler tarafından şekillendiriliyo. Sen inanmıyosun belki baban inanıyo. 5 yaşındayken sana bunu verdi. Öğretmenin inanıyodu 8 yaşındayken ondan aldın. Arkadaşın inanıyodu ondan kaptın bişey. Ateistlerin en büyük acizliği budur. kendi karakterlerini tamamen kendilerinin şekillendirdiğini düşünürler. tek yaptıkları şudurki, kendilerine zor gelenden kurtulup onun doğru olmadığına inandırıverirler kendilerini.

  Neyse birader. git kendini tanı biraz. ama cidden tanı biraz.

  yazımdaki yazım yanlışlarını hataları sallamadım bile. hani yukarıdaki gibi bazı arkadaşlar eleştirecek şeyler bulsun… ne acizliktir lan adamın yazdıklarına tek kelime edemeyip kelimeleri yanlış yazdığını söylemişler 🙂 ya çok komiksiniz. Facebook türkçesi gençliği din tartışması üzerinden dil ve imla dersi veriyo…

  Saygılar demeyeceğim. Sana insan olarak saygı duymuyorum. Düşmanlık ve nefret besleyen kimseye saygı duymadığım gibi.

  IŞİD DENİLEN O TERÖRİSTLERE SAYGI DUYMADIĞIM GİBİ

  HA. ARANIZDA BİR FARK VAR. IŞİD YANLIŞ YOLDA OLSADA BİR AMAÇ İÇİN YAPIYO DÜŞMANLIĞINI. CAHİLLER VS. NEDENLERİ VAR… TAMAMEN YANLIŞTA OLSA.

  SEN.

  AMAÇSIZ DÜŞMANLIK VE NEFRET BESLEMEKTESİN.

  SADECE DÜŞMANLIK YAPMAK İÇİN DÜŞMANLIK YAPIYOSUN. KEYFİ YAPIYOSUN BUNU….

  YAZIK.

 147. Hiç mi Allah korkunuz yok, söyleyin! Yüce Allah’ımıza ve kutsal kitabımıza kasıtlı olarak yaptığınız bu saygısızlıkların cezasını görmeyeceğinizi mi sanıyorsunuz? Rabbim günah işleyenlere mühlet verir, onları hemen helak etmez belki günahlarından dönerler de tövbe ederler diye. Ama sizler sanıyorsunuz ki bu yaptıklarınız yanınıza kâr kalacak!

  “(Ey Muhammed,) Sakın, Allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! Ancak, Allah onları yalnızca korkudan gözlerin dışarı fırlayacağı bir güne ertelemektedir.”
  (İbrahim,42)

  “Eğer Allah, insanları zulümleri yüzünden cezalandıracak olsaydı, yeryüzünde hiçbir canlı bırakmazdı. Fakat onları takdir edilen bir mühlete kadar erteliyor. Ecelleri geldiği zaman onlar ne bir saat geri kalabilirler ne de öne geçebilirler.” (Nahl, 61)

  Bu çirkin yazıyı yazan kişi! Allah size de hidayet versin. Lütfen okuyun bu yazdığım ayetleri. Nedensiz yere kesilen başlar, mahvedilen hayatlar için bir suçluluk hissedin. Siz ve sizin gibiler insan öldürmeyi her ne kadar Kur’an’a uygun göstermeye çalışsanız bile sanmayın ki cezasız kalacaksınız. Günahlarınıza derhal tövbe etmeyeceğiniz takdirde; gözün kamaştığı, ayın tutulduğu, güneşle ayın bir araya getirildiği o kıyamet gününde layık olduğunuz azabı bekleyin!

 148. Ölmenin öldürmenin öldürme şeklinin bile bi onuru vardır isid un öldürme sekli ve vahşeti tüm atomlar i bile dehşet içinde bırakmıştır azrail bile görevinden his duymuştur ben muslaman doğdum sende ama sen kabilin soyundansin bende habilin iste tüm olay bu hirsindan neler neler hesaplamissin unutmaki allah şöyle der onlar tuzaklar kurarlar bende kurarim görsünler bakalım tuzak kuranlar nasıl tuzakları başlarına geçmiş

 149. ” IŞID Gerçek Müslümandır = İSLAM’ı uyguluyorlar ” Söylemleri ile İslamı olduğundan farklı algılatmaya çalışan küfür ehlinin oyunlarını izliyoruz.
  Peygamber efendimiz ve diğer inananların Mekkeye dönmeleri esnasında ve sonrasında putperestler dahil diğer tüm inanc sahiplerine tavrına baktığımızda İşid’in ve benzeri örgütlerin amacı ve İslamdan ne kadar uzak oldukları belli oluyor.
  a.b.d askerleri Irak’ta her türlü zulmü yaparken İşit nerede idi. Tahminime göre; ıraktaki mezhepe dayalı gurupların ibadethanelerini bombalamak ile görevli idi. Fitne ve kardeş kavgasını körüklemek için.
  Sömürgecilerin bölgelerinde kalabilmeleri için, İşid v.b. örgütleri oralara yerleştirmeleri gerekiyor. Aksi halde kalabilmeleri zor.

 150. Bu yaziyi yazan blogger kardesim, enteresan bir yazi, ayetlerde 100% dogru fakat ayetleri tam yazmadan sadece basindaki yada icinde gecen cumleye gore istedigin gibi alip, o ayette gecen konu aslinda bambaskeyken bunu musluman olmayanlari oldurme emri gibi algilatmaya calismissin… Cok enteresan ustunde calisilmis bir yazi hemde gunlerce… Herkes acip baksin Bakara suresi 190 ve 191 beraber okuyun, yukarda yaziyo yazan kisi yada kisiler Bakara suresi 191 i yarim yazmis ki bu tek cumleyle ortaya attigi iddiayi destekliyor ama tamamini okudugunda inanilmaz farkli bi anlamda… Bu yazi gercekten cok detayli ince dusunulup saf arastirmayan okumayan insanlari hedef almis. Sunu da belirteyim bana gore ISID dunyanin onunde bir numarali tehdittir.. Keske tum dunya Ataturk’un sahip oldugu vizyona sahip liderlerle yonetilse ama maalesef olmuyor… Lutfen bu yaziya itibar etmeyin. Islam dini ne ISIDin soyledigi gibi ne bu kisilerin soyledigi gibi bir dindir, hadislerede cok kafa yormadan direk Kurani tamamini okuyup kendiniz dusunun orada tum cevaplar var… Tesekkurler

 151. Adam türm ayetleri birebir islam sitelerinden almis. kendi yorumu bile degil. Sitelerinden birebir baktim. Savunanlar, yok yanlis yorumladin, yok eksik bilgi diye savunurken, gülme krizine girdim resmen.

  Siz islamdan o kadar eminsiniz ki, islami savunacagim diye ( özgür kardesi mat edecegim) diye islami Kendinizi elestiriyorsunuz, ayetlere, meallere hata bularak .. ;))))))
  sebebi: bedevilerin dining ve geri kalmis ayetleri esasen kabul edememenizdir. Ne yöne cevirseniz iki ucu b*** degnek.
  Benim gibileri kandiramazsiniz da, kendinizi kandirmayin bari, yazik ya!!

 152. Ne olursa olsun, Allah nasil oldurmeyi emreder?
  hani cezayi verecek olan Allah degil miydi?
  oldurme ama istisnalarda oldur, yalan soyleme ama istisnai durumlarda yalan soyle, gayri muslumlerle arkadas olmasin, ama istisnai durumlarda ol, cariye yokmus efendim ama elinin altindakilerle evlen ( bird de muhtac kimseler demis biri), sanki muhtac yetim garibanlar savastan sonra Muhammedin ac adamlarini bekliyorlardi.
  Benim ilahi yaraticim, sizin inanciniz disinda Biryerde sukur

 153. Ccc says: sen varligini kanitla ozaman, senkimsin peki? Ne hakla dusunce makalesine boyle saldirisin, inancindan cok eminsen by kasintin niye .. Sen git ha run yahya oku, bye bye sana

 154. işid veya deaş her neyse ben yalnızca siyah bayraklılar diyecegim. sayın kardeşlerim RABBİM adem oğullarının birbirlerini öldürmesini tüm inançlarda yasaklamış iken islam ateşi ile yanan kardeşlerim yanlış yapmaktadır. islamiyette sünni alevi siyah beyaz yoktur. islam tektir yolumuzda tektir. bunun neticesi inşallah siyah bayraklı kardeşlerim kendi kardeşlerini eziyet içerisinde öldürmeden vaz geçecek ve gerçek görevi olan deccal ( siyonizm veya sizler ne derseniz) ile savaşmak için mehdi ordusu saflarına katılacaklar ve kendilerine verilen müjde ile atları ile küdüsü fetih edeceklerdir. unutmayın kelimeyi şehadet getiren tüm insanlar müslümandır ve size silah çekmeyen arınıza namusunuza zeval getirmeyen her ademoğluda kardeşinizdir. LA İLAHE İLLALLAH MUHAMMEDİN RESULULLAH. ALLAHU EKBER.

 155. Şu anda 21. yüzyılın en büyük soykırımları yaşanıyor gözümüzün önünde. Binlerce yıldır orada yaşayan halklar yerlerinden yuvalarından kovuluyor, kürtler, türkmenler, yezidiler, persler.. sırf sunni değiller diye!

  Bunu yazan bir cahilin yazısını okumaya değmez en basitinden kürtlerinde %90 sünni oldugunu bilmiyor kara cahil. Öte dünyada yanarken görücez sizi hiç içim acımıycak hiç nankörler

 156. Çok güzel yazmışsın.

 157. Hepinizin kurani kerimi arastirması ne güzel, keşke dogru anlayabilseydiniz. ALLAHIMA binlerce şükürler olsun ki sizden biri degilim. Çok üzüldüm hepiniz için rabbim size dogruyu göstersin insaallah ne diyim…….

 158. Müslümanlığın varlığı ispat edilsin bir an için. Şartları sağlayalım hemen. Yaratıcının da bizimle bir an için konuştuğunu varsayalım. Açıkcası ilk soracağım şey ‘Ne yaptın üstat sen yahu?’ olurdu. Yani neden yaratıldığını düşünmeyip elbet vardır bir nedeni, biz yine işimizi sağlama alalım anlayışı tamamen insan kurnazlığının bir ürünüdür. Yoksa olay müslümanlık değil. Bu dünyada bir sürü din var. İnsan kendi ve gördüğü herşeyin ne şekilde varolduğunu sormaktan yorulduğunda genellikle bu yola sapıyor. Daha kolay yaşaması çünkü. Müslümanlık olmasa başka bir şey oluşturulup oradan öldürme eylemlerine geçilirdi. Konu müslümanlık değil. Konu doğu neye inanıyorsa o. Yarın silah satmak için haritanın başka bir kıtası seçildiğinde sağ – sol olur konu. Beyaz – Siyah olur. Vs. Amerika’ nın bok varmış gibi Irak’ a girmesi, sonra oraya virüs koyup uzaması filan…Düşünmeyene her zaman masal okunacaktır. Zaten en kolayı da budur. Boşverin o ayet doğru, bu ayet yanlış. Hepsini doğru kabul etseniz, hepsin, yanlış kabul etseniz de kendinizden kurtulamayacaksınız.

 159. ilk önce kuranın tamamını oku..iyi öğren, ondan sonra yorum yap sayın ateist .. Belli ki kalbinde mühür var. kuranı okuduğun halde kavrayamıyorsun… İşid için Nisa süresi 93 ayetinde haksız yere inanan bir insanı öldüren kimsenin cehennemlik olduğunu yazmam yeterli. İnanan insanları biliyorlarki osavaş ayetleri, senin dininle savaşanlarla alakalı…Sakın aşırıya gitmeyin der ayet..yine senin dininle savaşanlarla savaş der, yurdundan çıkaran zalimlerle savaş der kuran- kerim… neden hep sadece ayetleri ayıklayıp, o ayetten önceki ayeti veya sonraki ile beraber yazmıyorsun.. yine belli ki gözlerinde perde var ve kulakların işitmiyor… örneklerde verdiğin ayetlerin bir önceki veya bir sonrakilerini vermeyerek uyanıklık mı yapıyorsun… Ne kötü düşünce bu… verdiğin başlığı da düzelt, Rabbime bütün kötülüklerin anasıdır diyemezsin!!!… Şunu bilmelisin ki kibirlenip ALLAH hakkında yalan söylemeye devam edersen Şeytana yoldaş olursun….

 160. Kuran ı Kerim tek tek ayet ayet cımbızla çekilerek alınmış ayetlerle yorumlanamaz
  Önceki ayetler sonraki ayetler hep birlikte okunup yorumlanır
  Bizden önceki nesillerin yaşadığı olaylar anlatılır bu olayların günümüze bakan yönleri vardır ve bunlardan birtakım çıkarımlar elde edilir.
  Kuran tüm insanlara (kıyamete kadar) gönderilmiştir. Her daim ter ü taze dir.
  Kuran ı yorumlayan insanlar da sıradan değildir bir sürü eğitim merhalelerinden geçerek gelmişlerdir
  Bize düşen mealden ziyade bu çok değerli ilim adamlarının tefsirlerini (yorum ) okumak hem de birkaç kez okumak
  Ayrıca bu yazıyı yazan birisinin de iyi bir din bilgisine sahip olması gerekirdi Ateist olması araştırıp öğrenmesine engel değil.
  Ayrıca yeryüzünde herşey zıddıyla bulunur bir yaratıcı var ki yokluğu üzerine konuşuluyor

 161. Işid çi cihatçılarla yapılan röportajları okuyun,videoları izleyin neden tüm bu vahşeti sergilediklerini şöyle izah ediyorlar,kuran bize böyle emrediyor..bunların içinde hayatı hep din ile yoğrulmuş,ilahiyatçı,Eğitimli insanlarda var..Yıllarca laik Müslümanlar’a yumuşatılarak öğretilen din ile adamların anladığı aynı değil,demek kuran evrensel değil,açık değil,yanlış anlamaya ,yanlış öğretilmeye müsait..ama aslında sayfalar dolusu ,bana inanmayanlara şöyle işkence edecem,böyle Vahşet uygulayacağım diyen şiddet dolu bir Kitabın şiddet doğurmasıda çok anlaşılmaz değil..

 162. Bre vicdansız yazar kuranı çok iyi biliyormuşcasına ahkam keserek kendince ayetlerden delil getirip IŞİD’in yaptıklarını Kuran’dan destek alarak yaptığını anlatmışsın yarısına kadar okuduktan sonra gerisini okumaya gerek kalmadı çünkü samimi değilsin.

  Tevbe suresinden enfal suresinden, balara suresinden ayetleri cıbızla çekmiş, bir sonraki ayet bir önceki ayet ne diyor bakmamışsın daha doğrusu bakmışsındırda işine gelmediği için onları buraya yazmamışsın. Oku bakalım bir tevbe suresinin ilk ayetini ayet hangi şartları anlatıyor.

  Oku bakalım bakara 190’ı ne diyor:

  “190- Sizinle savaşanlara karşı Allah yolunda savaşın, (ancak) aşırı gitmeyin. Elbette Allah aşırı gidenleri sevmez.”

  191. ayeti kendi saçmalıklarına delil getirirken bir önceki ayeti niye yazmadın okumadın? 191. ayette bahsedilen kimler için geçerliymiş (Sizinle savaşanlara)

  Sen ve senin gibi zavallılar inanmamak için ayetlere taklalar attırmaya devam edin Elhamdulillah bilinçli, okuyan insanları kandıramayacaksınız. Küfrünüzde boğulun.

 163. Merhaba,

  Yazılacak çok şey var ama susmak gerek sanki! Çünkü herkes sadece kendi dediğini duyar gibi ben ise AHU arkadaşıma katılıyorum tüm dinlerin ötesinde yüksek bir bilinç var kötülüklere rağmen iyilik yükseliyor ırk, din, dil, cinsiyet, tür ayrımı olmaksızın yüreğiyle var olanlar sorduğu soruların cevabını alırlar kimseden vaaz almaya ihtiyaçları yoktur. Birbirinizin inancını küçümsemek yerine aidiyetlerinizden ego kusurlarınızdan sıyrılıp nefsinizle savaşıp ‘güzel insan’ olmak yolunda ilerlemenizi dilerim, güzellikler dilerim…

 164. IŞİD gerçek müslüman olamaz kuranda önce insanlığa hayırlı olun diyo sonra bu senin söylediklerin en son çare. Müslümanlık dediğin şey insanların iyi olmasını öğütler ama bu namazmış oruçmuş abartılı hale gelen gelenekler sadece

 165. arkadaş çok güzel örneklemiş.yıllardır kendi kendime sorarım insan totosu ile nasıl duyar düşünür ve konuşur diye

 166. Önce sufi sonra ateist = dünyayi aydınlatan adamın oğlu.

  Bende bütün ateistleri gelişi güzel bir hayata davet ediyorum!
  Kural yok, sınır yok (kendi isteğin hariçi).
  Bir gün melek (biliyorum inanç ile ilgili), ertesi gün vahşi yaratık, diğer gün canın çekerse tecavüz maratonu, ardından birisi yan baktı diye, sık kafasına bir kurşun,
  Nede olsa özgürlük hakim değilmi??

  İyi ateist, öcü ateist diye fark olmaması gerek.
  Herşey serbest olması gerek. Herhangi bir yasa, veya kural-kanun özgürlüğe jarşı bir zincir vurma anlamına gelir!

  Bu yazdıklarım ateist “kurallarına” aykırı değildir zannedersem?

 167. sen kendini ısidten dahamı farklı sanıyosun…
  sende aynı tür bir tarikatın üyesisin, yalnız tanrınız farklı onunki allah seninki marks…
  turkiyede son 30 senede sol grupların yolaçtığı katliamlarda en aşağı 100000 kişi öldü. üstelik hiç kmse doğru düzgün ceza almıyor sorumluları on senede bir çıkıyor. Adam öldürmenin cezası birkaç yıl hapis. fizandaki ısid soyle kotuymuymus boyle kotuymus, halkın seçtiği politikacıların halkı korumadıgı yerde onları koruyacak biri cıkar, arz talep dengesi sen burda ne kadar kötülesen boş. sizin takım şımarmaya devam ettikçe birgün tayyipte sizi koruyamaz

 168. Katli vacip olan mahluk!!!!!

 169. Merhaba ben Türküm Özgürüm !

  ISID Müslüman?
  ISID Tam Kurana göre?
  Allah Kötü?

  Ulan be beyinsiz !!!
  Hz Muhammedi Kim zehirledi?
  Hz Muhammedin Kurani Nerde? Niye Yok?
  Mekkeliler niye dedi? Eger Müslüman Olmassak Para yapamayiz ( DUBAI) bir bak.

  Hz Muhammedin Sülalesini kim Yok etti?( Arap)
  Kuranin niye bir kac sayfasi sadece var? ( A´rap)
  Ne müslümani ne dini ?
  Hep Araplar yapar bunu ?
  Islami kendi kafalarina göre yaptilar!
  Niye onceden Mescdidi Aksaya Secde ederlerdi?
  Niye ATATÜRK Araplara Telgiraf gönderdi? Eger TASINI OYNATIRSAN ORDUMU GÖNDERIRIM.
  ISID niye HZ Ali CAMILERINI Bombaliyor?
  HZ Hüseyinin Ölümü?
  Hz Hüseyine kim geldi hangi akincilar ?
  Hz Hüseyinin soyundan kim? ( TÜRKLER) iste niye ARAPLAR bizden gicik KAPIYOR?
  Biz Hz Muhammedin Torunlarini aldik!
  Türk SOyu oku Bakalim nerden ( MOGOLISTAN)? Veya HZ Hüseyin?:
  OKu veya Dedelerden dinle sünni olsun ALevi Olsun Gercekler bu, o Yüzden ALLAH , GOD, ve kac tane ismi varsa ne yapsin?
  BU DÜNYADA BÜTÜN PEYGAMBERLERE NIYE CEKDIRMIS INSANLAR?
  ISID Senin yaptigin ney ki?
  Erkek gibi Dövüsmek ney ki?
  Avrupadan gelen ve Tüürkiyeden gelen uyusturucu sapsis ödlek kancik Pic oglu Picler!
  Bakalim Türkün Kafasi atarsa ne olur az Kaldi!
  JESUS, MUHAMMED, MOSES, Budda? DAVUT
  Ne fark eder .
  Öyle bir Allahdan Dayak yiyeceklerki CEBRAIL gözlerini kapatacak ve bakmicak.
  ALLAH ne yapsin lan Insan böyle pislik oldukdan sonra ?
  BIZDE KESMEK YOK!!!

 170. Merhaba ben Türküm Özgürüm !

  ISID Müslüman?
  ISID Tam Kurana göre?
  Allah Kötü?

  Ulan be beyinsiz !!!
  Hz Muhammedi Kim zehirledi?
  Hz Muhammedin Kurani Nerde? Niye Yok?
  Mekkeliler niye dedi? Eger Müslüman Olmassak Para yapamayiz ( DUBAI) bir bak.

  Hz Muhammedin Sülalesini kim Yok etti?( Arap)
  Kuranin niye bir kac sayfasi sadece var? ( A´rap)
  Ne müslümani ne dini ?
  Hep Araplar yapar bunu ?
  Islami kendi kafalarina göre yaptilar!
  Niye onceden Mescdidi Aksaya Secde ederlerdi?
  Niye ATATÜRK Araplara Telgiraf gönderdi? Eger TASINI OYNATIRSAN ORDUMU GÖNDERIRIM.
  ISID niye HZ Ali CAMILERINI Bombaliyor?
  HZ Hüseyinin Ölümü?
  Hz Hüseyine kim geldi hangi akincilar ?
  Hz Hüseyinin soyundan kim? ( TÜRKLER) iste niye ARAPLAR bizden gicik KAPIYOR?
  Biz Hz Muhammedin Torunlarini aldik!
  Türk SOyu oku Bakalim nerden ( MOGOLISTAN)? Veya HZ Hüseyin?:
  OKu veya Dedelerden dinle sünni olsun ALevi Olsun Gercekler bu, o Yüzden ALLAH , GOD, ve kac tane ismi varsa ne yapsin?
  BU DÜNYADA BÜTÜN PEYGAMBERLERE NIYE CEKDIRMIS INSANLAR?
  ISID Senin yaptigin ney ki?
  Erkek gibi Dövüsmek ney ki?
  Avrupadan gelen ve Tüürkiyeden gelen uyusturucu sapsis ödlek kancik Pic oglu Picler!
  Bakalim Türkün Kafasi atarsa ne olur az Kaldi!
  JESUS, MUHAMMED, MOSES, Budda? DAVUT
  Ne fark eder .
  Öyle bir Allahdan Dayak yiyeceklerki CEBRAIL gözlerini kapatacak ve bakmicak.
  ALLAH ne yapsin lan Insan böyle pislik oldukdan sonra ?
  BIZDE KESMEK YOK!!!

 171. yazı sitenin ismine bir bakıma uygun olmuş. masal. yüzlerce yıllık bir inanç sistemini fotoğraf ve kimin yaptığı belli olmayan meallerle resmen bitirmişsiniz. emeğe saygı.

 172. öncelikle kıyamet alametisiniz, sonlara doğru şeytanın yardımcıları çıkıyor cehennemden…sizin nasıl bir ortamda büyüdüğünüz çok açık,,, islamın nasıl bir din olduğunun farkında değilsiniz.. bütün dünyanın müslümanlara yüz çevirdiği bu günde senin gibi yarım akıllı korkak dönekler hep çıkmıştır,,, ama siz ancak bu aslında çok mantıklı birşekilde görülen ama islamdan haberi olmayan sadece ışid fetvalarından oluşan boş beleş şeylerle imanı zayıf ALLAH korkusu olmayan ÜMMETİ MUHAMMED olmayan zayıf insanları etkilersiniz ,,, bir öğretmen sınav yapıyor demi,, herkeze aynı sorular soruyor ve bunun cevapları içinde kitaplarımız var yani bilmeden sınavı yapamayız..öğretmen istese herkese 100 verir bu elinde ama bakıyor kim daha çalışkan kim kitabı doğru anlamış işte güzel kardeşim ALLAH herkeze bir akıl irade vermiş sen neye kullanırsın o sana bağlı …ışide gelince orta çağın skolastik düşüncesinin 21.yy devamı…orta çağda kilise cennette yer satıyordu, savaşa yolluyordu insanları cennetten bir yer ayırıyordu. kağıda kafir işi dedi , rahip Tanrının yeryüzündeki bedeniydi .sara tutanlara cin girmiş diyordu öldürüyordu, kimsede düşünce özgürlüğü yoktu karşı gelen ölüyordu bunu hristiyanlar yapıyodu skolastik düşünceyi ama dinlerini değil din adamlarını suçladılar ,gerçeğe gözlerini kapatmadılar,,, at gözlükleriyle değil akıllarıyla baktılar ama benim dinin den şüphesi olup ışidin fetvalarına inanacak din kardeşlerime tek önerim kuranı okuyun ki kalbiniz ferahlasın ruhunuz ALLAH aşkıyla dolsun MEVLANA gibi ALLAH aşkından dönelim… Müslümaaanlar en azında TÜRK ECDADI hep hoş görülü oldu PEYGAMBERİMİZ bizim gibi bir milleti müjdelemiş… Peygamberimiz bile araplara güvenmedi…ALLAHÜEKBER den korkmayın sakin … ALLAH ın birliğinden korkmayın…

 173. Ben bu makaleyi biraz okuyabildim. Çünkü aşırı derecede küfür içeren bir yazı olmuş. Daeş sizin gibi kuranı direk olduğu gibi anlayan ve yorumlayan bir örgüt . Asıl siz onlar gibisiniz . Sizin gibi ataistlerin Müslümanlığı karalamak ve fitne çıkartmak için oluşturduğu bir örgüt. Hz.Mehdi as zuhur ettiğinde inşallah bütün dünyada bu kan fitne ve ölümler Rabbimin izniyle son bulacak. Bu gerçekleşiçekti çünki bu Allahın vadidir.. Hz.Mehdi as çıkası yakın olabilir çünki kan ve öfkenin en çok olduğu zamanda zuhur edicektir ve en büyük özelliği ve mucizeside kan akıtmicak olmasıdır. Bu sebepten Dalayi insanlar gerçek Müslümanlığı gorucek ve tabi Olucak tir. Boş boş konuşmayın… en doğrusunu allah bilir.

 174. Kardeşim bu işler kolay değil. 1900 lu yılların başında Amerikalı bir devlet başkanı Ortadoğu’yu Türklere ve araplara bırakaMayıs deyip büyük orta Doğu projesini hayata geçirmek için çalışmalara başlamışlar ve bu çalışmalar sonucu şuanda bu noktaya kadar geldi olaylar. İran Şam ve Mezopotamya çevresini ele geçirip İsrail ve rum Ermeniler için kurulacak bir devletin planı işliyor şu noktada. Adamlar sizin gibi tirik adan ataistlerin değil harbi ataistler . Bunlar ve sizin gibi düşünen insanlıktan ahlaktannn nasibini almamış soytariLarr anca böyle konusursan uz . Ulan madem öyle ülkemizde hergün şehit haberleri geliyor gidin . Filistinde binlerce insan katlediliyor . Onlarada 2 çift lafınız olsun . Madem öyle insanlığı savunuyorsunuz. İşid hakkında hadis vardır . Doğu tarafından siyah sancaklilarr cikicaktir onlar demirden daha soğuk ve acımasızca önüne geleni olduricekler. Onlara tabi olmayın onlara şu vermeyin onlarla alışveriş yapmayın . Onlar benden olduklarını idda edicektir ancak ben onlardan beriyimm . Onların tekbirleriyle şemadaki melekler onlara lanet okurlar demiş paygamber Efendimiz s.a.v . Allemlerin Rabbine küfür etmek ne haddini senin . Allah sizin gibilerin şerrinden korusun bütün müslümanlari..

 175. kardeşim sen inanmıyorsan bile millete yanlış bilgi vermeye hakkın yok işine gelen tarafı kesiyorsun ayetlerde devamının yaptığın konuşmayı bozacağını biliyorsun ve ISID kur’an’a uymuyor kendi aklına uyuyor ve kendilerini üstün görüyor…

 176. herhangi bir ayetten bir konu hakkında tam manasıyla hüküm çıkartmak yanlış olur ve kimi ayetlerde önceki ayette bahsedilen kesim hakkında hüküm verilmiştir

 177. sorgulama adı altında dümdüz sorgusuz düz anlayış içeriği kapsayan yazı. oturmuş okudum bide bu devirde bilmişlik adı altına sığınmış sığ cahillik yazık, çok içten söylüyorum embesilsin.

 178. ön yargılarınızı ve IŞİD mantığı ile bakma kusurunuzu saymazsak iyi hazırlanmışsınız..
  ve maalesef söyledikleriniz Alıntılar yaptığınız Kuran-i Kerimin genel ruhuna tamamen ters..!!

 179. bi kere IŞİD Amerikan Hapishanelerinden toplanmış 50.000 mahkumdan oluşan bir PARALI ORDUDUR .. içerisinde Az sayıda Müslüman Ülke vatandaşı vardır .. Belçikalı İngiliz ve diğer Batılı ülkelerden ne kadar sapık ve Eroinman varsa BAKİRE VAADİYLE ikna edilerek BU Paralı orduya katılmış ve Siz çıkmış IŞİD üzerinden Barış Dini olan İSLAMİYETİ Yargılıyorsunuz..
  Yukarıda bir arkadaşımızın dediği gibi Siz Kuran-i Kerimi aynen IŞİD gibi anlıyor ve yorumluyorsunuz sizin en önemli sorununuz bu..!!

 180. ARKADAŞ HZ. MUHAMMEDİN HAYATINDAN HABERSİZ, ŞEYTANA ÇALIŞIYOR. HZ MUHAMMED TÜM HAYATI BOYUNCA KUR-AN DA BELİRTİLDİĞİ GİBİ SON AŞAMAYA KADAR SAVAŞ İZNİ VERMEMİŞ, CANLARI TEHLİKEYE GİRİNCE SAVUNMA SAVAŞI YAPMIŞTIR. VE SADECE 23 YIL İÇİNDE 6,5 GÜN SAVAŞTA GEÇEN GÜN SAYISI.

  ALLAHA VE SAMİMİ MÜSLÜMANLARA ADLEDECEĞİNİZ HER TÜRLÜ İFTİRANIN KENDİNİZE DÖNECEĞİNİ UNUTMAYIN.

 181. ARKADAŞ HZ. MUHAMMEDİN HAYATINDAN HABERSİZ, ŞEYTANA ÇALIŞIYOR. HZ MUHAMMED TÜM HAYATI BOYUNCA KUR-AN DA BELİRTİLDİĞİ GİBİ SON AŞAMAYA KADAR SAVAŞ İZNİ VERMEMİŞ, CANLARI TEHLİKEYE GİRİNCE SAVUNMA SAVAŞI YAPMIŞTIR. VE SADECE 23 YIL İÇİNDE 6,5 GÜN SAVAŞTA GEÇEN GÜN SAYISI.

  ALLAHA VE SAMİMİ MÜSLÜMANLARA ADLEDECEĞİNİZ HER TÜRLÜ İFTİRANIN KENDİNİZE DÖNECEĞİNİ UNUTMAYIN.

 182. gercekten merak ediyorum sizin şu düşüncenizi diyelim ki ALLAH var diyorsunuz varsa bile kötü diyorsunuz biz böyle bir sözden alemlerin rabbine sığınırız peki bu kafa tutuşunuz sizin eceliniz gelene kadar olduğunun farkında değilmisiniz ve zaten aranızdan biri demişki aklına bırakırsan ve düşünürsen zaten ALLAH ın var olduğunu anlıyacaksın demiş var ama kötü demiş hadi diyelim ki kötü ki bu doğru değil yani siz kötü olsa bile ne yapabileceksiniz sizin yaratıcınıza onu merak ediyorum ve evet işidin yaptıklarından pek pek çoğu islama uygundur biz bunu reddetmiyor ve sizede dini güzel göstermeye çalışmıyoruz.. biz size şunu diyoruz
  BEKLEYİN!!!BİZDE SİZİNLE BERABER BEKLEMEKTEYİZ!(((TEVBE 59))

 183. Hikayelerle bir omur gecip gidiyor.

 184. müslüman arkadaşlara ve özellikle de kuran’ın arapça anlamlandırılması gerektiğini söyleyenler , yani kısaca arapça öğren öyle kuran oku ve anla demeye getirenlere minnacık bir soru soracağım. islam dini araplar için mi indirildi yoksa insanlık için mi? insanlık içinse neden herkes arapça öğrenmek zorunda kalsın ki? yoksa allah arap mı?

 185. adam acık konusuyor bizler gercek müslüman felan degiliz 2 sasınız var ya allaha inanıp dediginini kurana uyacaksanız yada bu adam gibi allaha inanamıyacaksınız karar sizi snikirs aclıgını yok et ben olsam iside katılırdım.

 186. “Kur’an-ı Kerim” , tam sayısı hakkında ihtilaf olmasının yanında 6.000 küsür ayetten oluşur.
  Bu zat yazısında 9 tanesini kullanmış.
  Bir sayfasını okuduğunuz, insan elinden çıkma bir kitabı dahi anlayamazsınız.
  Bu tarz insanlara kızmak size bir şey kazandırmaz.
  Onlardan etkilenmeyecek bilgi birikimde olmanız gerekir.
  Bunun için de sadece ilk ayetin dediği gibi ‘malısınız.

  1. tesekkurler kardesim on numara bir noktaya deginmisin helal olsun

 187. “Kur’an-ı Kerim” , tam sayısı hakkında ihtilaf olmasının yanında 6.000 küsür ayetten oluşur.
  Bu zat yazısında 9 tanesini kullanmış.
  Bir sayfasını okuduğunuz, insan elinden çıkma bir kitabı dahi anlayamazsınız.
  Bu tarz insanlara kızmak size bir şey kazandırmaz.
  Onlardan etkilenmeyecek bilgi birikimde olmanız gerekir.
  Bunun için de sadece ilk ayetin dediği gibi “Oku!” ‘malısınız.

 188. Bu nasıl bir yazı? Yanlış mêallerle süslemiş, bize Allah kötü (haşâ) diyorsun. IŞİD tamamen kafir bir terör örgütüdür. Askerleri kandırılmış, beyni yıkanmış genç çocuklar ve diğerleriyle dolu. Allah IŞİD’in değil gerçek müslümanların yanındadır. Neyse ki YPG, PYD Türkiye’yi IŞİD’den koruyor yoksa Türkiye’nin hali kötü olurdu. Erdoğan hükümeti sayesinde TSK, YPG’yi vurup IŞİD’in istediklerini yerine getiriyor ki başarısız olacaklar. Allah’ın yanındaki Müslümanlar Kazanacak. ateist seni.

 189. IŞİD elbetteki müslümandır ve müslümanlarında hasıdır. Siz müslümanlığı iyi bir şeymi zannettiniz? Bi inceleyin bakalım, islamiyet ortaya çıktıktan sonra kaç yüz bin müslüman bir birini katletmiştir? ali ile ayşenin savaşına bakın, eceliyle ölen sahabe varmıdır? cariyelik, kölelik, kelle kesme, elleri ayakları çapraz kesme, recm, kırbaçlama, cihat yapıp başkalarının malını mülkünü ele geçirme, karılarını kızlarını ele geçirip, cariye ilan edip tecavüz etme ve hatta cariyeleri, kendin becerdiğinyetmiyormuş gibi, arkadaşlarınada ikram etme, para mukabilinde başkalarına satıp godoşlukl etme, bunların hepsi islamiyette var.

 190. Kimin nasıl müslüman olduğunu kimin nasıl müslüman adını kullanarak müslümanları kötü göstermeye çalıştığını herkes biliyor fitne fesatlık çok ve senin haşa allahın iradesini kitabını eleştirmeye kimsenin gücü yetmez boşuna kendini yorma allah a iman etmiyorsan inancın yoksa müslümanlığın ne olduğunu da bilmiyor sun demektir herşey yüce Allah’ın ve hakiki müslümanlar da nasıl dinini yaşamasını çok iyi bilir sen kendin gibi inanmayanlar arasında işine bak

  Cv

 191. Bir gün ölüp gidecegiz dedim, ölmeden önce su kuranda ne var ne yok okuyalim varsa öyle olagan üstü bir sey , mucizeler vs. bakalim dedim…
  Kuran eger türkce okunsaydi, inaninki çoğu bu ne baş agrisi derdi…surasi acik ve net; Onu yazmak icin dahi olmaya gerek yokmuş, 114 sure var; fatiha süresi birincisi ve aslinda kuranin özeti de…”allah birdir hz.muhammed onun kulu ve elcisidir” kitabin yarisina kadar bunu bastira bastira tekrar eder..inananlara cennet vadi, inanmayanlara cehennem korkusuyla…yarisinda sonra aslinda yazanda bikmis tekrar etmekten ki ; sureler 3-5 satira düşmüş. ..Bastan itibaren anlatimlar cok basitce…arapcasini bilmem ama türkcesi bir ilkokul 5.sinif bilgi seviyesinde..öyle olağanüstü bir sey bulamadım acikcasi….
  Sözün kisasi bazilarinin erdogani peygamber gibi görmesi i tesadüf degil; cehaletin sonucu…

 192. DIKKAT!!! Benim gozume takilan yazinin butunun gozumde bok kuyusuna bandiran (zaten cokda seyimde diildi ya 😀 ) nokta

  “Annenizden babanızdan okuldan mahalleden öğrendiğiniz ne var ne yoksa sorgulayın!”

  Yani yazar kardes ne diyor? Benim soyledigimin aksini soyleyen herkesi sorgulayin “!” Sakin beni sorgulamayin ok??? 😀

  Egre beni sorgularsaniz;
  “Işıd ile mücadele etmek için yeri göğü yaratan bir Allah’ın olmadığını Kur’an’ın insan yazması bir kitap olduğu”

  Lafimida sorgulama ihtimaliniz olur ki bu beni zor duruma dusurebilir.

  AMAN HAAA :DDD

 193. Merhaba, bir insana inançları nedeni ile kızamazsınız. İstediğine inanmak o kişinin doğuştan hakkıdır. Ancak bir insanın hareketini, düşüncesini tartışabilirsiniz. O insana doğruyu anlatmak adına olabilir o konuşma. Eğer ki yeterli bilgisi yoksa, veya kasıtlı olarak anlamıyorsa, kendisini ilgilendirir. Burada yaptığı gibi kendi kabullerini başkasına yaymaya iddia etmeye çalışıyorsa, eşit şartlarda konuşmak bence büyük bir keyif olacaktır. Özgür Çağdaş bey düşüncesini söylemesini sonuna kadar savunurum. Kendisi bu araştırmalarına önyargısız bir şekilde devam etmelidir. Mesela Kur’an eleştirisini genişletmek için Levhi Mahfuz – Burak Özdemir kitabını da okumalıdır. (Tanrının Doğum Günü, Peygamber Çocukları, Şeyhtanın Son Günü).. Dürüst bir ateist olarak İçindeki şüphe ve kanaatlerini her tür bilgi ile denemeli ve sağlamlığını test etmelidir. Sevgiler…

 194. Size gerçek bir mümin ve gerçek bir müslüman olarak yaptığınız tespitlerin ne kadar yanlış ve çarpıtmalı olduğunu adım adım ispatlayaağım inşallah. Lütfen bu yazıyı uzunca yazdığınız gibi bu tespitlerimi de değer verip okuyunuz.
  ilk adım olarak türban diye bahsettiğiniz kısımdan bahsetmek istiyorum. Kuranda kelime anlamı olarak türban veya başörtüsü diye birşey geçmez. (1)Ayette geçen “HIMAR’ kelimesi ’Baş örtmek’ anlamında değil, sadece ’örtmek’ anlamına gelmektedir. Eğer, herhangi bir şey örtülecek ise. O şeyin vurgulanması gerekir. Örneğin masa örtüsü derken, örtmek kelimesinin yanına masa kelimesinin gelmesi gibi… Başörtüsü dendiği zaman da b”örtmek” (“hımar”) kelimesinin yanına “baş” (“re’s”) kelimesinin ’hımarü-re’s’ şeklinde gelmesi gerekir. Ayetteki ’hımar’ (’örtü’) kelimesinin yanında geçen ve vurgulayan kelime ’cuyub’ kelimesidir ki, ’yaka’ veya ’göğüs’ anlamına gelir. Çünkü aynı kelime ’cuyub’ bir başka ayette (28:32) Hz. Musa’nın ’göğsüne/koynuna elini soktuğu’ şeklinde geçer.
  Bu kısa bilgiden sonra anladığınız üzere kuranda başı örtmek, saçı örtmek veya türban geçmez. Böyle bir emir yok!
  Kölelikten bahsettiğiniz kısıma gelirsek. Kurandaki ayetler köleliği bitirmek üzerinedir. Kölelere iyi davranın değil köleleri kendiniz gibi kabul edin, köle olmaktan çıkarın, köleleri azad edin üzerinedir hep.
  Bahsettiğiniz ayet Nur 24 ise sapık insanların muta vesaire uydurarak sapıklıklarını meşrulaştırmak için bu ayeti çarpıtarak kullanamsından ibarettir bu yanlış anlaşılma. Ayetin yanlış çevrilmesi ve okunurken yorumlanırken kuranın tamamı ve çerçevesinden bağımsız düşünülmesinden dolayı yanlış anlaşılmıştır. Ayet
  diyor ki savaş esiri olanların içinde evli olan varsa onlarla hiç bir şekilde evlenemezsiniz.
  şayet evli değilse mehir ödenerek evlenilebilir.yani kadına verilen değerin göstergesi olarak bir miktar para veya mal verilir.bu para veya malda direkt kadının kendine verilir.AYRICA GÖNÜL HOŞLUĞU ile yani kadınında evlenmeye rızası alınarak evlenilir. Ayetin söylemek istediği budur.
  Tevbe 73 ten bahsederek kuranın katliama yol gösterdiğini savunmuşsunuz.
  “Ey peygamber, kafirler ve ikiyüzlülerle mücadele et ve onlara karşı güçlü ve sert ol. Varacakları yer cehennemdir. Ne kötü bir dönüş yeridir orası”
  Bu ayetin doğru çevirisi budur. Ayette kafirlerle ikyüzlülerle mücadele edilmesi öğütlenir ve bu mücadelede onların kesin duruşlarına karşı sende güçlü, kuvvetli ol, sağlam dur, yılgınlığa düşme, korkma, sert ol yani sağlam dur demektir.
  Bahsettiğiniz nir diğer ayet Enfal 39 a gelince;
  “Baskı ve zulmu ortadan kaldırıncaya ve dini sadece ALLAH’a ait kılıncaya dek onlarla savaşın. Düşmanlığa son verirlerse, elbette ALLAH yaptıklarınızı Görür.”
  (2)burada kullanılan fitne sözcüğünün anlamı; Her halükarda bu surenin en metafizik kavramıdır. Aynı zamanda bir metafor dur. Yani bir çok anlama birden gelen bir kavram. Buradaki fitnenin 28. ayetteki anlamı ile kullanılmadığı kesin. Yoksa tüm mal ve çocuklarla savaşın, yok edin, yok oluncaya kadar savaşın gibi çok garip bir anlam çıkardı. Onun için bunu söylemeye bile gerek yok.
  Peki buradaki fitne nedir o halde inanç ve iman üzerindeki baskı ve zulüm. Buradaki fitnenin anlamı, inanç üzerinde ki tüm baskı ve zulümler. İşte o kalkıncaya kadar mücadelenizi sürdürün diyor. İnanç özgürlüğünü sağlayıncaya kadar. Tam ve kesin olarak imanınızı yaşayacak bir özgürlüğü elde edinceye kadar mücadeleyi sürdürün diyor ayet. Mücadele edin diyor ayet, uğraşın, gayret edin diyor.
  Bahsettiğiniz Bakara 191 karifleri bulduğunuz yerde öldürün ayeti en çok çarpıtılan bir başka ayettir. Kuranı anlamak istemeyenler, anlamamak için uğraşanlar bundan bir önceki ayeti de dolayısıyla görmez, bakmaz, anlamazlar.
  “Sizinle çarpışmaya girenlerle Allah yolunda siz de çarpışın. Ama haksız yere saldırmayın/çarpışmada zulme sapmayın. Çünkü Allah, sınır tanımaz azgınları sevmiyor.” Bakara 190
  Ayette bir savaş anından bahsediyor, bir savaş esnadından. Yani orda bir kafir seni öldürmeye çalışırken sen onu öldür diyor. Ama ayetin devamında da eziyey etme, zulmetme öldürürken diyor.
  Sizin alıntışadığınız Bakara 191 de ise;
  “Onları yakaladığınız yerde öldürün; onların sizi çıkardıkları yerden siz de onları çıkarın. Fitne/baskı ve bozgunculuk, öldürmekten daha kötüdür. Mescid-i Haram’da, onlar sizinle çarpışmaya girinceye kadar siz de onlarla çarpışmaya girmeyin. Eğer sizinle çarpışmaya girerlerse siz de onları öldürün. İşte böyle verilir küfre sapanların cezası!”
  Bir önceki ayetteki savaş esnasından bahsediyor yine, yani savaş devam etmekte. Bu iki ayet birbiriyle bağlantılıdır. Ayırısanız böyle ışid herçek islam olur.
  Ayette yine savaş esnasında sizi öldürmek isteyen o kafirleri öldürün diyor. Ve ayetin engüzel yanlarından biri de onlar sizle savaşıncaya, onlar sizi öldürmek üzere harekete geçinceye kadar onlara birşey yapmayın diyor. Yani durdukyere savaş başlatmayın, can almayın diyor. Yani kendini müdafadan, savunmaktan ibaret aslında.
  Ali imran 28 den bahsediyorsunuz. “Müminler, müminleri bırakıp da küfre sapanları gönül dostu edinmesinler. Kim bunu yaparsa Allah’la ilişiği kesilir. Ancak bir sakınma ile onlardan korunmanız müstesna. Allah sizi kendisinden sakınmaya çağırır. Ve dönüş yalnız Allah’adır.”
  Burada bahsedilen sizin ifade ettiğiniz gibi bir arkadaşlık, kankalık değil. Ayette bahsedilen onların yanlış inancına kaymayın, doğrudan sapmayın, sizi doğrudan ayırmasınlar, onların inancını dost edinmeyindir aslında. Yoksa suratlarına bakmayın, görüşmeyin, konuşmayın, arkadaş dost olmayın değildir.
  Sevgili arkadaşım o kadar çok araştırmadan, düşünmeden yazmışmışsınki yazını o kadar kulaktan dolma hurafe dolu ve okadar Kurandan uzak ki! Kurandan herhangi bir ayeti cımbızla çekip önüne ardına bakmadan “aa bak kuran öldür diyor, bak zina meşru” vs gibi asılsız çıkarımlar elde etmişsin. Kuranı anlamak için önce gerçekten onu salih niyetle, gerçekten anlamak için okuman gerekir. (taha 114)
  Dilerim öne sürdüğün çarpıtmaları, bahsettiğin ayetleri tekrar gerçekten ne anlatmak istediğini düşünerek Kuranın tamamına bakarak, doğru meallerden, gerçekten anlamak için okuyarak tekrar gözden geçirirsin. İnanman için veya islamı seçmen için değil söylediğim. Doğru yazman, doğru bilgi iletmen aksettirmen içindir. Saygılar

  (1)
  http://bilimvedusunceler.blogspot.com.tr/2010/09/kurana-gore-basortusu-yoktur.html?m=1
  (2)
  https://kurantefsir.wordpress.com/2011/09/01/islamoglu-tef-ders-enfal-26-4859/

 195. Arkadaşlar ayetlerin tefsirini inceleyin ve ona göre konuşun , Allah şöyle demiş deyip bodoslama gitmeyin ,Allah demişte ne olayına nasıl ve kime göre demiş .Bunları bilmeden işte bu yazıyı yazan cahil herif gibi saçma salak dinden çıkarsınız

 196. Özgür Kardeş,
  Tebrik ederim, çok cesurca bir makale olmuş.
  Zaten zamanında Türkler kılıç zoruyla müslüman edilmiş. Tam 70 yıl direnmişler.
  İslam o yüzdendir ki Anadolu topraklarında Şamanizmle yumuşamış şekil değiştirmiştir.

 197. Kuran okuduğunda gördüklerin işid ise seni İslamdan soğutmuş birileri mevcut demektir. Artık hocan mı taciz etti seni yoksa nakşi yakınların mı var bilemem. Ama bil ki, milyarlarca Müslüman, Kuran’dan senin bu anladıklarını anlamıyor. Anlayabilmen adına Mehmet Okuyan dan bir kaç video izle, aradığın soruların anahtar kelimelerini kullan.

 198. Hem Allah’sızım diyorsun hem de var olduğuna inanmadığın Allah ile nefret duyguları içinde kavga ediyorsun! İnsan varlığına inanmadığı bir şey ile nasıl kavga eder? Bende uyandırdığın izlenime göre sen bu uzun yazıyı hazırlarken hırs ve kinle “al sana Allah al al…dur seni rezil edeyim ateistlere, aha bence bu web sitesi linki de kanıt senin var olmadığına, sen daha duur duuur” duyguları ve düşünceleri içinde yazmışsın. Hayrola kardeş? Ne alıp veremediğin var elalemin Allah’ı ile? :)) Sanki kıskanıyorsun gibi geldi bana…Bu arada istediğin kadar uğraş, Işid yamyamları ile sıradan, normal Allah’a ve dine inanan insanları birbirleri ile özdeşleştiremezsin. Işid’in vahşi barbarlığını kullanıp süblimal mesajlar vererek inananlarla inanmayanlar arasında bir kutuplaşma olmasını istiyorsun. Nefret ortamı yaratmaya çalışarak sen de Işid’ten farklı bir mantığın olmadığını göstermiş oluyorsun. Işid kasapları reel hayatta büyük bir acımasızlıkla kendisinden olmayanları katledip nefret ortamı yaratırken, sen de burada senin gibi düşünmeyen herkesi aynı kefeye koyup bir nefret ortamı yaratmaya çalışıyorsun. Muhtemelen iyi bir insansındır, ama bu yazı olmamış kardeş! Madem BÜ Psikoloji mezunusun, egonu tamamen bir kenara bırakarak yalın ve çıplak bir şekilde kendine “Neden ben obsesif bir şekilde müslümanlardan nefret ediyorum Allah’ım?…Neden sana inanmadığım halde sanki sen varmışsın gibi seninle kavga ediyorum yüce Rab’bim?” diye sordun mu? Bi sor hele kendine, bi sakinleş…Midene zarar vereceksin dostum. Rahatla biraz şşşşş….

 199. Bir müslüman olarak yazını okudum ve şüpheye düştüm ne oluyor diye . Öyle çok ayet felan okuyan bir insan değilim ancak şunu biliyorum ki Kuran da 5 meal bir anlam ifade eder . ( nedeni yabancı dilden çeviri yapılmasıdır bu çoğu dilde böyledir tam çeviri yapılamaz ) yazdığın ayetleri sırayla incelemeye koyuldum hepsine bir yorumum var ancak en açık olanı Tevbe suresi 73.ayet ey Peygamber diye başlıyor . Işıd’te bir Peygamber yoktur kı son Peygamber inancıma göre H.Z Muhammed’tir . Bu durumda savaş öldür vs olan cümlelerle ilgili yazıların mantık dolayısıyla çürümüş olur çünkü o emirler Peygamber’e gönderilmiştir ışıd veya herhangi bir örgüt , grup , şahsiyete değil .

 200. Pro-Islamist yaklasan herkes sadece “yanlis yorumlamissin” ya da “bizim gibi dusunmuyorsan yanlissin” demisler, ancak bir tane insan cikmamis yapilan argumanlara tek tek deginip cevap veren. Bizzat Kuran’dan alintilarla gostermis ve Islam’i mesrulastirabilecek yaklasimlara da deginip onlari curuten bir mantik uygulamayi basarmis arkadas, ve eger gercekten yanlis ise makalede yazanlar, rica ediyorum hayatinizda hic duzgun bir munazara gormediginizi bu kadar belli etmeyi birakip entellektuel veya bilimsel bir degeri olan bir savunma yapin, ya da susun. Kuran’dan yapilan alintiya cevap “Allah’i sorgulama” olunca sasiriyor insan tabi, sonucta Kuran bizzat Allah’in sozleri degil mi? Bu 5 yasindaki cocugun anlamasi gerek kendi icinde celismeyi farketmeden oylece yazabiliyorsunuz, bari ondan sonra Lord of the Rings’de bizim tarafi niye ork yapmislar diye aglamayin. “Islami hic anlamamissin” gibi bos laflarla kendi cehaletinizi belli ediyorsunuz sadece su anda.

  Normalde, bu tarz platformlarda evrenin kozmik kokleri tartisilmali, ve Islami yaklasimlar yapanlar o konularda neden Islam daha dogru bir yaklasim sunuyor bu konulara (diger dinlerden veya bilimden) onu aciklasinlar, tabi ona gore cevaplara hazir olunmali. Ancak konu buraya bile gelemiyor. Mesela, eger Islamin savundugu gibi evren insan icin yaratildi ise, ve bireysel bir bilinc tarafindan tasarlanarak yaratildiysa, neden insanlik icin absurd derecede buyuk yaratilmis olan bu evrende bize cilt kanseri veren bir yildizin dibine konmusuz (anlamayan deist arkadaslar icin acikliyim, Gunes’den bahsediyorum), bunu merak ediyorum. “Azicik akli olan anlar Tanri oldugunu” gibi yine desteksiz ve bos cumleler bu yuzden ciddiye alinmiyor, ve orta dogu egitimsizlik ve fakirlikden yuz bulan bu iyice curumekte olan dinin perdesi altinda Dunya’nin geri kalani tarafindan medeniyetsizligin sembolu olarak gorulmeye devam ediyor. Siz de kendinizi kandirin hala ahirette sonsuz hayat ve hurilerle odullendirilecegim diye. Insan buna inaninca geceleri uyumak daha kolay oluyor tabi.

 201. İlk yazınız da ek olarak yazdığın diğer yazıyı da okudum hatta kendimde ayetlerin çevirileri ile karşılaştırma yaptım ve çevirilerin %80-90’ı aynı anlamlar çıkacak şekilde çevrildiğini gördüm. Ben bu yazıda tasvir edildiği gibi “sahte müslüman” kategorisinde, biraz da agnostik biriyim. Bu tarz yazılar bu nedenle baya ilgimi çekiyor. Yazınızda yer almayan bir kaç şeye değineceğim. 1) Öncelikle kuranda intihar etmenin en büyük günahlardan biri olduğu biliniyor ancak IŞİD eylemlerinin çoğunu canlı bomba kullanarak gerçekleştirmektedir. 2) Aynı zamanda kuranda çocuklar melekler kadar temiz/günahsız olarak nitelendirilmesine rağmen IŞİD çocukları bile acımasızca katletmektedir. 3) İnternette gerçekliği konusunda kesin sonuçlar bulamadığım ama çoğu haber sitesinde/sözlükte/forumlarda IŞİD’in kabeyi yıkma kararı aldığı ile ilgili yazılar var. 4) Yine temel amaç İslamı yayma düşüncesi olmasına rağmen veya kafir olarak nitelendirilen bir kişiyi müslüman yapmanın daha sevap olmasına rağmen IŞİD bu amacın aksine insanları direk olarak katletmekte ve aralarında müslümanların da öldüğü terör saldırıları gerçekleştirmektedir. Ayrıca cihad anlayışı savaş meydanında olmayan insanları terör olaylarıyla savaş mantığından uzak bir şekilde öldürmek demek olmamasına rağmen IŞİD bunu sıklıkta yapmaktadır. Yani aslında çoğu zaman yaptığı şey cihad değil insan katletmektir.
  Yazınızdaki yazılanların çoğu tatmin edici, mantıklı aynı zamanda kaynaklara dayanmasına rağmen yukarda yazdığım konularda islama ters düşmektedir. Bu konularıda yazınıza eklerseniz daha faydalı bir yazı olacağını düşünmekteyim 🙂

  1. Güzel degerlendirme, ben de yaziyi okurken olayin salt Kurana uygun savasmanin, öldürmenin yada tecavüz etmenin ötesinde bir sey oldugunu düsününüyorum. Örnegin ISID zaten müslüman olanlari da katlediyor, sebep ne? Yada anlatima göre eline gecirdikleri Ezidiler islami kabul ettikten sonra yine de kursuna diziliyor (tabi kadinlar haric), neden? Bir de tecavüz ederek elinde tuttuklari kadinlara dogum kontrol hapi veriyorlarmis ki hamile kalmasinlar. Bu da Kurana ters. Bu arada Israil hakkinda hic mi hic bir nefret söylemlerinin olmamasida düsündürücü. Kanimca olaya sadece din penceresinden bakmak cok yanlis, bu dinin siyasi ve politik bir konseptin araci oldugunu anlamak lazim. Bölge resmen diger halklardan temizleniyor, sorunun cihadla kuranla uzaktan yakindan alakasi yok, onlar önde katliam yapanlari bu sekilde örgütlüyor, ama asil karar vericilerin yada ipleri gercekten ellerinde tutanlarin ben müslüman dahi olduklarini sanmiyorum, ki ben de tüm dinlerin sürüleri yönlendirme ve yönetme araci olduguna inananlardanim.

  2. doğru bir yaklaşım olmuş. İşid dediğimiz adamlar kuran a göre hareket ediyorsa neden bunca zamandır suriyedeki mahsum halkı öldürüyor.

 202. Müslümanlığı öğrendiğiniz kaynaklar süper yanlı olursa o zaman sizin inandığınız ya da inanmadığınız aslında o çevirmenin inandığı uygun gördüğü olmaz mı??
  Bu taraflı şeylere dayanarak inanmadığın şeyi belirleyip seçiyorsan Müslümanlığı bir taraflarından anlayan IŞİD’den pek bir farkın da kalmaz. Müslümanlığın kötü olduğunu söyleyebiliyorsan, sen de körü körüne anlamadan dinlemeden düşünmeden yaşayan beyinsizlerdensin bence.
  O zaman oku, ingilizcesini oku, Türkçesini 20 kaynaktan oku, tarafsız anlamını bulana kadar oku.
  Ya da okuma bana ne; seni ya da bir kişiyi değiştirmek bana hiiç bir şey kazandırmaz; ne haliniz varsa görün…

 203. Yıllardır şu “yok çeviri yanlış, yok bu kimin çevirisi” falan diye kendinize bahaneler buluyorsunuz, bilmediğiniz okumadığınız kitabı savunuyorsunuz. Ben bişey okuduğumda hemen meallere bakıyorum, öldürün, öldürün, vurun, öldürün, heryerde aynı. Elmalılı da öldürün diye çevirmiş, diyanet de öldürün diye çevirmiş, Yok biri hafifçe vurun demiş, biri dövün demiş. Birşeyi sırf savunmak için savunmayın biraz okuyun yahu, sizin kitabınızı sizden iyi biliyoruz bu nedir?

 204. ‘Irmaklarından şaraplar akacak’ diyorsun
  Cennet-i alâ meyhane midir?
  ‘Her mümin’e iki huri’ diyorsun
  Cennet-i alâ kerhane midir?
  * * *
  Tanrı bize cennette vaat ettiği şarabı
  Niçin haram etsin bu dünyada, akla sığar

  mı?
  Bir sarhoş arap, devesini vurmuş Hamza’nın
  Peygamber de yasak etmiş arap’a şarabı
  * * *
  Beni özene bezene yaratan kim? Sen
  Ne yapacağımı da yazmışsın önceden
  Demek günah işleten de sensin bana
  O zaman nedir o cennet cehennem?
  * * *
  Kim senin ‘yasa’nı çiğnemedi ki söyle?
  Günahsız bir ömrün ne tadı kalır söyle.
  Yaptığım kötülüğü kötülükle ödetirsen eğer
  Seninle benim aramda ne fark kalır ki söyle
  * * *
  Tanrı bizi çamurdan yarattığında
  Biliyordu bu dünyada ne işimiz olacak
  İşlediğim günahlar hep onun emriyledir
  O halde cehennemde beni niçin yakacak?
  * * *
  İsyan edip karşında duracağım, neredesin?
  Karanlığı, ışığa yoracağım, neredesin?
  İbadete karşılık cenneti alacaksam
  ‘Bağış mı ticaret mi’ diye soracağım, neredesin?
  * * *
  Kör cehalet çirkefleştirir insanları.
  Suskunluğum asaletimdendir.
  Her lafa verecek bir cevabım var elbet
  Lakin bir lafa bakarım laf mı diye,
  Bir de söyleyene bakarım adam mı diye
  * * *
  Dünya, üç beş bilgisizin elinde
  Sanırlar ki tüm bilgiler kendilerinde
  Üzülme, eşek eşeği beğenir
  Bir hayır var sana kötü demelerinde
  * * *
  Sen bu dünyanın sırrına eremezsin
  Erenlerin dilini de sökemezsin
  Öyleyse iç şarabı, cennet et dünyayı
  Öteki cennete ya girer, ya giremezsin
  * * *
  Niceleri geldi, neler istediler
  Sonunda dünyayı bırakıp gittiler
  Sen hiç gitmeyecek gibisin değil mi?
  O gidenler de hep senin gibiydiler
  ******
  İçin temiz olmadıktan sonra
  Hacı hoca olmuşsun kaç para
  Hırka, tespih, post, seccade güzel
  Ama TANRI KANAR MI BUNLARA?

  Sen sofusun hep dinden dem vurursun
  Bana da sapık dinsiz der durursun
  Peki, ben ne görünüyorsam O’yum
  YA SEN NE GÖRÜNÜYORSAN O’MUSUN?

  Sen içmiyorsan içenleri kınama bari
  Bırak aldatmacayı ikiyüzlülükleri
  ŞARAP İÇMEM DİYE ÖVÜNÜYORSUN AMA
  YEDİĞİN HALTLAR YANINDA ŞARAP NEDİR Kİ..

  Ey kara cübbeli senin gündüzün gece
  Taş atma dünyayı bilmek isteyenlere
  ONLAR YARATANIN SANATI PEŞİNDELER
  SENİNSE AKLIN ABDEST BOZAN ŞEYLERDE….

  Ben kadehten çekmem artık elimi;
  Tutmam senin kitabını minberini.
  Sen kuru bir softasın, ben yaş bir sapık
  CEHENNEMDE SEN Mİ DAHA İYİ YANARSIN, BEN Mİ?..

  Seni kuru softaların softası seni
  Seni cehenneme kömür olası seni
  Sen mi haktan rahmet dileyeceksin bana ?
  HAKKA AKIL ÖĞRETMEK SENİN HADDİNE Mİ ?

  Yaşamın sırlarını bileydin
  Ölümün de sırlarını çözerdin
  Bugün aklın var, bir şey bildiğin yok
  YARIN AKILSIZ NEYİ BİLECEKSİN

  Ey kör!
  Bu yer, bu gök, bu yıldızlar, boştur boş !
  Bırak onu bunu da gönlünü hoş tut hoş !
  Şu durmadan kurulup dağılan evrende
  BİR NEFESTİR ALACAĞIN, O DA BOŞTUR BOŞ !

 205. Kardesim şeyi iyi güzel yazmışsin da keşke yazdıklarını parça parça vermek yerine bir bütün olarak verseydin. Kuran da namaz da kılmayın yazar ancak abdest almadan der. Yani demem şu ki bir şeyi örnek göstermek için veriyorsan, örnek verdiğin yerin bütününü göze almalısın. Ben de Müslüman sayman kendimi ancak bok atmaya da çalışmam veya bilmeden konuşmam ve şöyle bir durum da vardır ki din denen şey inanç meselesidir yani bunu sorgulaman zaten çok saçma çünkü inanan kimseler doğru veya yanlış olduğu için değil kendilerine samimi ve mantıklı geldiği için inanır. Eğer bir daha böyle şeyler yapacaksan da alıntı yapma tamamını ver ama şunu da unutma Kuran’ı ayetler oluşturur ve eğer sen Kuran’ı bir bütün olarak ele almazsan da bir anlamı olmaz. Bu yüzden dediklerinin de pek fazla anlamı yok çünkü hepsini parça olarak almışsın. Bunları sen nereden biliyorsun dersen de ben de en az senin kadar araştırdım ve 3 kere Kuran’ı bitirdim ve buna İncil, Tevrat ve Zebur da dahil çünkü benim amacım bok atmak değil anlamak. Sana da bunu tavsiye ederim. İlk anla sonra konuş ama unutma ki 2-3 şey okumakla anlamış olunmaz.

 206. Cevap yazmayayım dedim ama dayanamadım. Bu yazıyı yazan zavallıya öncelikle şunu sormak istiyorum. Hayatında 1 kez olsun Hz. Muhammed’ in hayatını okudun mu? Kur’ an-ı Kerim’ in 23 yılda parça parça indiğini biliyor musun? Yaşanan olaylara, alınan aksiyonlara istinaden Kuran ayetlerinin parça parça indiğini biliyor musun? Bunları bilmeden kafana göre Kuran’ dan ayet seçersen “Namaza yaklaşmayın” ayetinin devamını almadan direkt bu ayetle iman eden bektaşi gibi yaşar gidersin işte. Senin nere gittiğinin önemi yok, milleti burada zehirlemene canım sıkıldı.

  İnsanların ağaçtan, taştan, helvadan put yapıp onlara taptığı bir zamanda dünyaya geldi Hz. Muhammed. Hiç yalan söylemediği için el-emin (en güvenilir kişi) lakabını aldı. Ama sırf o putlara tapmadığı, o zulüm sistemine dahil olmadığı için, sırf RABBİM ALLAH’ tır dediği için taşlandı, yüzüne tükürüldü, ailesine sövüldü, kapısının önüne bok bırakıldı, kapısının önüne çöp atıldı, kapısının önüne dikenler döküldü, yüzüne deve pisliği atıldı, aç bırakıldı ve en sonunda Mekke’ den Medine’ ye hicret etmek zorunda kaldı. Malı mülkü geçtim çocuklarını bile Mekke’ de bırakıp gitmek zorunda kaldı. Neden? Putlara tapmadığı ve o azgın azınlığa uymadığı için… Elbette O’ nun da eli armut toplayacak değildi. Tebliğ etti, anlattı, uyardı, savaşanla savaştı, barış isteyenle barış yaptı. Paylaştığın ayetleri eğer yüreğin yiyorsa sebeb-i nuzül leri (iniş sebepleri) ile birlikte paylaş bakalım. Uhud savaşında şehit olan Hz. Hamza’ nın cinsel organını kesti kafirler. Kulaklarını kesip kolye yaptılar. Burnunu ve dudaklarını kestiler. Adamlar bu kadar zorba. Adamlar kız çocuğu doğduğunda “işe yaramayacak” deyip diri diri gömecek kadar zorba. Böyle adamlara elbette böyle ayetler inecek. Harp meydanında onları nerede görürseniz yakalayıp öldürün diyor. Ne var bunda? Çiçek mi uzatacaktı savaşa gelen adama? İnsanlık tarihinden beri savaşa katılıp sağ ele geçirilen herkes esirdir. Bunda ne var? Peki Bedir’ de esir alınanların fidyesini yazacak yüreğin var mı??? Okuma-yazma bilenler okuma-yazma bilmeyen müslümanlara okuma-yazma öğretecek. Lan sen dünya tarihinde böyle güzel bir fidye mi gördün ki o lağım tutan elinle kalem oynatıyorsun?

  Sen ne kadar müslüman değilsen, Amerika ve İsrail ile iş tutan, onlara petrolünü satıp onlardan silah temin eden, ne hikmetse hiç İsrail’ e dokunmayıp müslümanları katleden, onların karılarını esir alan, Türkiye’ de bomba patlatan o cehennem köpekleri de o kadar müslüman.

 207. -de ayrı.

 208. Lan tamam iyi hoş güzel yazmışsın da. İşid ne zaman yahudi bir ülkeye saldırdı. Orada bomba patlattı. Ne zaman baksak müslüman ülkelerde ve müslümanları öldürüyor. Eee nerede kuranla ilgisi bunun? İstanbulunn fethi kurana göre yapıldı. Kimin kafası kesildi kimin karısına tecavüz edildi ? Hadi işid kurana göre gidiyor diyelim. Neden suçsuz suriyelileri öldürdü cevapla bakalım tamam diyeceğim..

 209. Kuranin butununu okursan Yaraticinin size saldiranlarla ve yurtlarinizdan cikaranlarla savasin emri vardir. Dinde zorlaa yoktur ve asiriya da gitmeyin. Baris her zaman hayirlidir vb ayetleri neden koymadin. Bu ayetler size din hususunda savas acanlar icin gecerlidir yoksa barış icinde yasanlar icin Allah kimseye oyle bir hak vermemistir. Tamamini oku Allah birdir. Ondan baska tanri yoktur ve her zaman iyiligi emreder. Eskiden insanlar kolelik ysptiklari icin Allah onlara da hukumlerini bidirmistir ki yasam kanunlari eksik kalmasin yoksan en buyuk sevaplardan biridir esir azat etmek.
  .

 210. Herşeyi geçtim
  Tek sorum var inancın konusunda: ya senin inandığın gibi değilse!!??

 211. Işid gibi kukla örgütlerin yaptıklarını İslam’a ancak O’nu tanımayan veya art niyetli insanlar mal eder.
  Bir kere, Peygamberimiz (sallAllahu aleyhi vesellem)’in zamanı İslam’ın en doğru yaşandığı zamandır. O zamanki savaşlarda en az sayıda ölümle beldeler İslam’la tanıştırılmış, kölelerin azad edilmesi teşvik edilmiş. Zenginlerin güçsüzleri ezmesine engel olunmuş ve daha nice güzellikler insanlığa öğretilmiş. İslam’ı anlamak için asrı saadeti okumak lazım dünyayı sömürenlerin sundukları haberleri değil.

 212. Ayrıca Kuranı Kerim anlam zenginliğine sahip bir Kitaptır, bir cümle birden çok anlama gelir, anlayabilmek için sebebi nüzulü bilmek lazım.
  Hakaret ettiğiniz Allahu Teala haşa kötülük kaynağı olsaydı sizin gibi çirkin sözlü kişileri, insanlığa en iğrenç zulümleri yapan vahşileri, kadınları vesikalı seks kölesi yapanları, şapka uğruna binlerce kişiyi asanları bir salise bile yaşatmazdı. Kötülere mühlet veriyor ve bu arada iyilerin davranışlarını izliyor ve bütün kullarını rızıklandırıyor O.

 213. İşid konusundaki analizlerin hepsine ok. ellerine sağlık

Comments are closed.