atatürk-arap-latin-alfabe

İnkılapçılık İlkesinden Uzaklaşan Atatürkçülük Üzerine

atatürk-arap-latin-alfabe

İnkılapçılık İlkesinden Uzaklaşan Atatürkçülük Üzerine

Bugün facebook’ta bi şey paylaştım ve epey bi CHP’li (belki bi miktar da MHP’li arkadaştan epey tepki çektim. Yazıya başlamadan önce ön not olarak geçen seçimde de bu seçimde de oyum CHP’ye.

Facebook’ta yazdığım copy paste:

“Cocukken erken kalkmaktan daha cok nefret ettigim tek sey, erken kalkip 29ekim 23nisan cart curt torenlerine gitmekti. Tiksindirdiler bu torenlerden.. hala goruom ellerinde bayraklar mezara gidip 10.yil marslari.. sonra akp nie % 40alio.. alir abi ne farkin var turbe/mevlut kafasindan.. 100yil oncenin dunya savaslari donemi toren kafasini asmak lazim.. “

eleştirilerin özeti “Atatürk şahane adamdı, sahip çıkmak lazım. Anıtkabir gidilmesi gereken bir yer. Hayatımızı / özgürlüğümüzü Atatürk’e borçluyuz. Türbe mevlüt gibi hurafelerle nasıl bir tutarsın. ilgi çekmek için mi söylüyorsun bunları” gibi eleştiriler ve ilave bi kaç hakaret de var elbet ^^

Şimdi hakaretleri siklemicem de düzgün eleştiri sunanlar/sunabilecekler için bi kaç şey dicem.

1- Anıtkabir: buna woody allen’dan bi alıntıyla cevap vermek kafi sanırsam. Whatever works filminde New York’a yeni biri gelir. Grant’ın mezarını görmek ister. (General Grant iç savaşın en önemli generallerinden ve ABD’nin lincoln sonrası başkanlarından. 50dolar gibi en önemli bankonotlardan birinin üstüne resmi konacak kadar önemli biridir ABD için) Ana karakterse hiç gitmemiştir Grant’ın anıtmezarına. Hiç istemese de yeni gelen kız için gider. Sonra şu yorumu yapar.

“Hayatım boyunca New York’ta yaşadım. Hiç Grant’in Mezarı’na gelmemiştim. Şimdi neden gelmediğimi hatırladım. Bir mezarı neden ziyaret edesin ki?”

2- Tören mevzusu: Arkadaşım, ben okulda dayatılan herşeyden tiksinerek büyümüş biriyim. kaf kef’in bi lafı vardır, ” Aslında ilk çağdan çok bluğ çağı beni ilgilendirendi… 3 sene lisede rehine dönemi geçirdim.” Hiç mi hatırlamıyorsunuz o saçma formaliteleri, saçı kısa kes, yok kravatı iyi bağla, yok spor ayakkabı giyme, yok jöle sürme, yok sabah buz gibi havada sıraya gir, yok istiklal marşı, yok andımız, yok yerli malı haftası, yok kabotaj bayramı yok de’ler da’lar ayrı yaz, yok şu yok bu..

ben bunların hepsinden bunalarak büyüdüm.

Trigonometriyi sınıfta anlatıyorsun da tarihi şey için niye törene ihtiyaç duyuyorsun bi de? Kitapla okumayla anlat. Anlatmana öğretmene karşı değilim, “yöntem”e karşıyım.

Kısaca törenler yapılsın, gitmek isteyenler gitsin, hiç bir sorunum yok. Ben “zorla” tören yaptırılan çocuklardan / memurlardan bahsediyorum. Sorunum zorlamayla, yani “yöntem” ile.

3- Türbe/mevlüt olayı ile Anıtkabir Atatürkçülüğü benzerliği: Türbe’nin mevlütün islamda yeri yoktur. bi tomar ayet vardır ölülerin ardından üzülmeyin gibisinden. Mevlüt dediğin şey ise zaten basit bi şiirdir, 15 yüzyılda yazılmış, muhammed’den nerdeyse 8 yüzyıl sonra..

Atatürk’ü severim ama anıtkabir’e gidip atatürkçülük adı altında tekrar tekrar aynı şeyleri yapmak, Atatürk’ün öğretisinden uzaklaşmaktır en başında. Adam söylemiş, medeni ülkelerin seviyesine ulaşmalı diye. Tamam 40’larda 50’lerde yapılır, belki soğuk savaş sonuna kadar yapılır bu olay ama günümüzde demode bi eylem. kendinizi/kendimizi geliştirmek lazım. Sorunum yine atatürkçülük değil “yöntem” ile..

Yani savunulacak şey var savunulmayacak şey var. AKP zerre sevmem ama doğru bişey yapınca da saçma savunmalara girmemek lazım. andımız kaldırıldı, izmir’de 300bin insan toplanıp andımız okudu. çok şaşırdım, yani 2.dünya savaşı döneminden kalma bişeyi niye savunurki insan? hele ki bir işe yaramadığı da aşikar iken..

Hani Atatürk gelse x yapardı y yapardı falan derler ya.. Atatürk gelse ilk önce Atatürkçüleri revize ederdi bence.. “Saat 9u 5geçe niye saygı duruşunda duruyorsunuz, ben saat 7 civarında öldüm, tören yaptırmaya meraklı insanlar sizi kandırdı” derdi..

“Ordu göreve” diye pankart açan atatürkçüye, “sen benimle dalga mı geçiyorsun, ben kendim askerleri siyaset dışına çıkarttım, orduda subaylık ile siyaset arasında birini seçmelerini şart koştum. sen niye benim adımla benim koyduğum kurala karşı çıkıyorsun?” derdi..

“atatürk yaşasa”lı cümle de kurdurttunuz bana da ya.. tebrikler..

Atatürk, öğrenilmesi zor diye arap alfabesini kaldırmış. Öğrenilmesi elverişsiz törenleri atatürkçülük adıyla savunmak tezat değil mi?

Bu hayatta ne söylediğinden çok nasıl söylediğin önemlidir.. Ne duyduğundan çok ne hissettiğin önemlidir.. “yöntem” konusunu gözden geçirmek gerek..

İnkılapçılık ilkesi bunu gerektirir zaten

Ama yine de mutluysanız gidin tabi ne diyeyim. Hiç bir öğrenciye/memura zorlama olmasın kafi..

4- ilgi çekme mevzusu: Ya canım benim, “törenleri sevmiyormuş, ne kadar da seksi” gibisinden bi beklentim olabileceğini mi düşünüyorsunuz gerçekten? ülke zaten kutuplaşmış, kimsenin karşı görüşe tahammülü yok. ilgi çekmek istesem devlet büyüğümüzün “bakara makara iki ayet sallarım” dediği gibi ben de atatürk’ten bi iki özlü söz paylaşırım daha çok beğeni kazanırım, zaten listem atatürkçü dolu. ilgi çekmek için “yanlış ata oynamazdım” yani

Olay ilgi çekmek değil, bi durup, “biz nelerde hata yaptık/yapıyoruz, neleri geliştirmemiz/düzeltmemiz lazım” diye düşünmekle alakalı..

Sağlıcakla kalın

 

 

 

Share/Bookmark
Share: