hunger-site

Hungersite: Dünyadaki Açlıkla Mücadeleye Oturduğunuz Yerden Destek Olun!

Merhabalar,

http://www.thehungersite.com adresi, dünyada açlıkla oturduğunuz yerden mücadele edebilmenize olanak sağlayan bir site. Sitede “click here” yazan yere tıkladığınızda sitenin sponsorları tarafından afrikada açlık çeken bir kişiye bir öğün yemek kazandırmış oluyorsunuz. (günde bir tık hakkınız var.) Yani bizim gibi bütün gün bilgisayar başında olan biri için çok basit bir eylem. Alt tarafı 3-4 kere tıklıyoruz, ama dünyanın öbür ucunda birisine yardım etmiş oluyorsunuz.

Teknik olarak site google ads mantığıyla çalışıyor, yaptığınız tık sayılıyor ve kontrol ediliyor. Sitede daha pek çok link var, aklınıza geldikçe tüm linklere tıklayın, her linkten siteye kazanç veriyorsunuz. Fakat yine teknik olarak, tıkladıktan sonra sayfaları hemen kapatmayın, bekleyin 1-2 dakika pencereler açık kalsın. Bu sayede yazılım tarafından sayfadan hemen çıkmadığınız, sitede vakit geçirdiğiniz  varsayılacak. Ve de tıklamanız kesin geçerli sayılacak. “click here” yazan yerde tıklamanızın geçersiz sayılma ihtimali yok ama diğer yerlerde var.

Ben siteyi 10 yıldır takip ediyorum, aklıma geldikçe tıklarım. Yeni açılmış bir organizasyon değil. İyi etkinlikleri var.

Şimdi bu siteyi ahlaki açıdan “tehlikeli” “etik dışı” bulan olabilir.  Sonuçta “sponsorlar madem destek olacaklar, niye doğrudan destek olmuyorlar da insanların tıklatıyorlar” diyenler olabilir ki bir bakıma haklılar da. Ama pratikte baktığımızda, elimizde 2 seçenek var. Ya tıklıcaksınız, ya da tıklamayacaksınız. tıklarsanız afrikada aç bir insanın karnı doyacak, tıklamazsanız aç kalacak. Elimizdeki seçenekler bunlar. O yüzden tıklamanızı rica ederim.

Unutmayın afrikada yiyecek ve su gerçekten sıkıntı. Su bulamadığı için hayvan sidiği içenler var. Yaptğınız gerçekten önemli!

P.S.: Üşenirsiniz bilirim ama “vaktim var ve üşenmem ben” diyen çıkabilir diye son bir not ekleyim: Daha fazla yardım etmek isteyen olursa, siteyi iyice okuyun, daha fazla nasıl yardım edebileceğinize dair pek çok bilgi var. (t-shirt fln alımından afrikaya gidip gönüllü çalışmaya kadar)

Share/Bookmark
Share:

2 comments

 1. ” tıklarsanız afrikada aç bir insanın karnı doyacak, tıklamazsanız aç kalacak.”

  Bu kadar basit yani. Bir tıkla açlığı çözdük, bir tıkla hastaları tedavi ettik, bir tıkla yoksulluğu önledik, bir tıkla suçu ortadan kaldırdık… Bir tık tüm dertlerimize deva yani.

  Açlık (bu örnekte Afrika’daki açlık) hepimizin, tüm insanlığın ayıbıdır. Ama bir tıklamayla bu ayıptan kurtulamadığımız gibi tıklamayınca da bu ayıbın sahibi olmuyoruz.

  Bir tıklamayla, bir tişört almakla ya da gidip gönüllü çalışmakla Afrika’ya ve halkına yardımcı olacağımızı düşünmek saflıktan başka bir şey değildir. Tabi ki bunlar hiç bir şey yapmamaktan yeğdir ama asıl mesele açgözlülüğümüz. Birilerimiz açgözlü olduğu sürece diğerleri aç kalacak. Afrika kıtası petrol ve elmas zenginiyken ve (trilyonlarca lira belki de) daha nice yeraltı “zenginliğine” sahipken, orada çocukların açlıktan ölmesi nasıl açıklanabilir.

  Bir kıta düşünün ki oradaki ülkelerin bir çoğu batı medeniyetinin sömürgesi. Yeraltı kaynakları batılı şirketlerin yönettiği “ekonomik” varlıklar haline gelmiş. İnsanları batılı medeniyetler tarafından ilkel görülüp köleleştirilmiş, yaşamları ve yeraltı “zenginlikleri” ellerinden alınmış, kültürleri yok edilmiş. Bir kıta düşünün ki bizler bilgisayar başında dünyayı kurtarırken, “arzuladığımız” parlak taş parçaları uğruna dünyaları başlarına yıkılmış. Bizler “oturduğumuz yerden” bir şeyleri başardığımız rüyasını görmeye devam ettikçe onlar “kurtarılmaya, doyurulmaya, iyileştirilmeye…” muhtaç kalacak.

  Merakımdan sitedeki bağlantıya tıkladığımda karşıma çıkan,

  “Thank you for clicking! Your click gave the value of
  1.1 cups of food to the hungry.”

  cümlesi bir teşekkür değildi benim için çünkü yüzüme bir tokat gibi çarptı. Ama böyle tokatlara o denli alışmışı(m)z ki yüzümde kızarıklığın emaresi bile yok.

  Bu konuda öyle doluyum ki sözlerim kırıcı olduysa kusura bakmayın. Şu gerçeği unutmamak lazım, üzerinde yaşadığımız yaşlı bu gezegen biz insanoğlunun açgözlülüğünü doyuracak kadar “zengin” değil maalesef.

 2. teşekkürler yorumunuz için,

  evet malesef bu eleştiriler daha önceden de karşılaşılan eleştiriler. onun için şu paragrafı yazmıştım:

  “Şimdi bu siteyi ahlaki açıdan “tehlikeli” “etik dışı” bulan olabilir. Sonuçta “sponsorlar madem destek olacaklar, niye doğrudan destek olmuyorlar da insanların tıklatıyorlar” diyenler olabilir ki bir bakıma haklılar da. Ama pratikte baktığımızda, elimizde 2 seçenek var. Ya tıklıcaksınız, ya da tıklamayacaksınız. tıklarsanız afrikada aç bir insanın karnı doyacak, tıklamazsanız aç kalacak. Elimizdeki seçenekler bunlar. O yüzden tıklamanızı rica ederim.

  Unutmayın afrikada yiyecek ve su gerçekten sıkıntı. Su bulamadığı için hayvan sidiği içenler var. Yaptğınız gerçekten önemli!”

  eleştirilerinizde haklısınız, ama bu siteyi yapanlar sorunu çözemeseler de, sorunun olumsuz etkilerini azaltmaya çalışan gönüllü insanlar.

  daha iyi bir yöntem varsa tabiki dinlemek/duymak/paylaşmak isterim. Ama şu anda bildiğim ve “yapabildiğim” tek şey bu ve bu tarz organizasyonlara ufak yardımlar. Ve yaptıklarını küçümsememek gerekir, benim/bizlerin yapmadığımı yapıyorlar. Yani “en azından” bir şey yapıyorlar..

  sevgiler

Comments are closed.