yemek

Hindistan’da Gıda Zehirlenmesi Geçirmek (ve bir kaç tüyo)

Hindistan’da Gıda Zehirlenmesi Geçirmek

24 saat içinde 7-8 kere istifra ettiğim, bağırsaklarında iptal olduğu altlı üstlü felaket bir gece geçirdim Udaipur’da. Yola çıkanlar böyle şeylerle sürekli karşılaşabilirler, bu yazıda hem başımdan geçenleri, hem de size olursa bir kaç tiyo vereyim.

En son yazımda Hindistan, Hampi günlerimi paylaşmıştım. Hampi’den Udaipur’a 35-36 saatlik bir yolculukla ulaştık. Benim hayatımın en uzun yolculuğu oldu, git git bitmedi.

Udaipur’a vardık, otelin de manzarası hoştu. 2-3 günlük gelmiştik, yine 5-6 gün kaldık. Tam bir sonraki istikamet olan Pushkar biletini aldık, akşam yemeğine gittik, Udaipurdaki son gecemizi göl kenarında geçirelim dedik. Turistik de bir lokanta, epey yabancı vardı, fiyatlar da hindistan standartının çok üstünde, türkiye fiyatlarına yakın bir yerdi.

Güzel güzel yedik, yemeğin tadında bir gariplik yoktu. Sonra dolaştım, 1 saat kadar foto ve video çektim. Otele döndüm, eşyaları bıraktım, başka bir kafeye nargile içmeye gittik.

Nargile içerken midem bir garip olmaya başladı. Çok da içmemiştim, yani on yıllık nargile içicisiyim normalde 1-2 saat içerim bi oturuşda, 15-20 dakka içinde mide hareketlendi. Midem dehşet gaz dolu gibi oldu. Dedim ben içemicem daha fazla, bi soda içeyim, sindirime yardımcı olsun.

Sodayı içtim, daha da artmaya başladı mide gazı. Ağzıma gelir gibi oldu. Hesabı isteyip biraz yürüyim mideye iyi gelir belki dedim. Az bişey yürüdüm, gaak, guuk garip garip sesler çıkıyor ağzımdan, midem karman çorman, durulmuyor. O an zehirlenmiş olduğumu anladım, kusmam gerektiğini hissettim.

Udaipur’da yolların kenarlarında kanallar var, su akması için, ineklerin bokları çişleri falan da oralardan gidiyor, kusarsam en azından çok çevre kirliliği olmaz dedim Bir ara sokaktan yürüyeyim de çok dayanamazsam kenara kusarım dedim.

Sokağa girdim, bir başladı gelmeye, böyle bi geliş yok. Çok tasvir etmeyim, ama miktar olarak 2-3 litre arası çıkmıştır. yaklaşık 3 dakika durmaksızın kustum yol kenarında.

3 dakika gerçekten ömür gibi bişey, bitmiyor. en son midemde bir şey kalmadı, su bile kalmadı öyle durdu.

az ilerde kenara oturdum, elimi yüzümü yıkadım. Vücudum titriyordu. Alnıma falan baktım, ateşim var mı diye, yok gibi geldi.

O kadar kustum ki, mide yıkamasına gerek kalmadan, zehirlenmenin ilk aşamasını başarıyla atlatmış oldum.

Başınıza herhangi bir türlü gıda zehirlenmesi gelirse bu kusma olayı gerçekten önemli. Tüm midenizdeki herşeyi kusmaya kendinizi zorlayın. sonuçta mide yıkaması dediğiniz şey de aşağı yukarı bunu yapıyor.

Neyse, biraz soluklanıp nispeten rahatlamış bir şekilde otele döndüm.

2 saat boyunca iyi gibiydim, hiç bişey olmadı. Yemek bişey yemedim ama su içtim biraz.

Su en önemli madde, millet size saçma sapan bitki çayları içirmeye çalışır. aman içmeyin. gerek yok. ılık su için, soğuk ya da sıcak olmasın.

Sonuçta vucut besinsiz uzun süre yaşar, 40-50 gün aç durabilirsiniz ama 2-3 gün susuz anca yaşarsınız. ondan hiç “vucut kendini toplasın” adı altında gelen şeylere yanaşmayın.

Ben bir hata yaptım, tuğçe çok ısrar etti, limonlu bişey içtim. O an ömrümden 2-3 yıl gitti : )

Tekrar kusmaya başladım 15-20 dakkaya. Onu içmesem de kusacaktım, ama kusarken o limon tadı gelmesi tiksinç oldu, kelimeler yetmez..

Böyle bir durumda, daha önceden okuduğum şeylerden bir kaç özet yapayım, aşağı yukarı ben de onları yaptım:

Mideye giren en ufak bir şeyi bile mide geri kustuğu durumlarda hastanede serum verirler. Ama serum vucudun dengesini bozan da bir şeydir, en son çare olmalıdır. Geceyi sadece su içerek geçirmek gerekir. Su içtiğinde 10-15 dakka kusmadan durabiliyorsan, hastaneye gitmeden de atlatabilirsiniz.

Yapmak gereken gece boyu ufak ufak yudumlarla su içmek.

Kimisi yoğurt ye iyi gelir der, kimisi soda iç iyi delir der. Böyle şeyler yapmayın. Soda asitik, Yoğurt bazik birer gıda. Yani aynı anda ikisinin de iyi gelme ihtimali yok denecek kadar azdır. mide ph değerini riske atmayın.

Çok aşırı aç hissederseniz, suya şeker karıştırın. şerbet gibi olsun. Şekerden başka hiç birşey olmasın suda. Serum dediğiniz şeyinde büyük çoğunluğu bir çeşit şekerli su zaten. Ondan şekerle size gerekli enerjiyi alırsınız.

Bir Kaç Tüyo

Ben ne yaptım?

– ilk gece, yaklaşık 2 litre su içtim (çoğunu tekrar kustum)

– hiç bir katı madde tüketmedim.

– ilaç olarak emadur denedim 2 kere ama ilkinde 5 dakika içinde, ikincide de hemen anında kustum, haliyle hiç etkisi olmadı ilaçların.

– kesinlikle ama kesinlikle antibiyotik kullanmayın! Genelde bilinçsizce antibiyotik alır insanlar, aman yapmayın. Mide zehirlenmesinin kaynağını bilmiyorsunuz çünkü. Eğer mikrop değil de virüs ise, antibiyotiğin hiç bir etkisi olmadığı gibi, vücudunuzda direnç oluşturan yararlı bakterileri de öldürür. Bu sebeple vucut daha zayıf düşer.

– 2-3 saat sırt üstü yatmadım, uzun oturuş denilen şekilde sırtım dayalı bir şekilde oturdum yatakta (hayatımın en vasat age of’larını oynadım)

– En önemlisi panik yapmadım : )

Ertesi gün de full yattım. İlaç olarak sadece novalgin aldım, çünkü yatmaktan başım ağrımaya başladı. kanı hızlandırsın diye aspirin aldım, mide ilacı hiç almadım.

Yemek olarak şekerli su içtim. akşam muz yedim. (muz önemli değil, önemli olan açık satılmayan şeyler yemeniz, kavun, karpuz, coconut, papaya, portakal vs.. kabuğunu soyan siz olun, taze olup olmadığını da rahat anlarsınız.)

Kısaca:

Eğer gıda zehirlenmesi yaşarsanız, herşeyden önce kusun. Kustuktan sonra hiç panik yapmayın. Vucudunuza güvenin, ama 1-2 gün içinde normal halinize dönersiniz. Bilmediğiniz yerlerde, kusmaktan zaten halsiz düşmüşken, bir de hastanelerde dolanmayın. Durduk yere midenizi yıkatmayın, durduk yere serum yemeyin. Yapay her şey vücudunuzun dengesini bozar. Vucudunuza, kendi sorununu  kendisi halletmesi için şans ve süre verin. çok daha sağlıklı bünyeye sahip olursunuz.

Bugün 3. günü, ve full düzeldim, 4 tabak yemek yedim, kıtlıktan çıkmış gibi : )

——————-

Bu arada içtiğim limonlu çayımsı şeyin etkisiyle tüm gün kafamın arka planında radiohead çaldı durdu:

Yesterday I woke up sucking a lemon
Yesterday I woke up sucking a lemon
Yesterday I woke up sucking a lemon
Yesterday I woke up sucking a lemon

Everything, everything, everything..
In its right place

Share/Bookmark
Share:

1 comment

  1. güzel bir yazı olmuş… evet meyve ve su her zaman en iyisidir. Başka bir şeye çok gerek yok. Sadece su içip, meyve yiyerek de uzun yıllar gayet sağlıklı beslenmek de mümkün ayrıca…

Comments are closed.