always-know-where-your-towel-is

Don’t Panic: Otostopçunun Galaksi Rehberi Vesilesiyle Dünya Havlu Gününüz Kutlu Olsun :)

Bugün dünya havlu günüymüş 🙂 Ay pek bi eğlenirim ben bununla 🙂 tüm dünyada bir otostopçunun galaksi rehberi’nin bütün fanları işe okula çarşı pazara falan havluyla giderler 🙂 Eve gidip havlumu alasım geldi 🙂

Bazı hikayeler vardır, hakkaten aşmıştır.. kara mizah konusunda en iyi hikayelerden biridir otostopçunun galaksi rehberi. Komedi nasıl kullanılmalı nasıl bir silahtır? sorusuna verilebilecek cevaptır.

Varoluşla ilgili inanılmaz saptamalar vardır, basit hayatlarımız üzerine muazzam tespitler.. Hayatın anlamsızlığını, boşluğunu ama buna rağmen keyifli oluşunu gösterir.

radiohead’in paranoid android şarkısının ilham kaynağı olan depresif android gibi, şiir okumaları evrenin en büyük işgencesi olan vogonlar gibi, “The Babel fish” gibi, uzay otobanı gibi pek çok kara mizah olgu barındırmakta.

Ayrıca tabiki “Yaşamın, varoluşun, evrenin ve herşeyin mutlak anlamı/amacı nedir?“ sorusuna cevaben verdiği efsanevi “42“ cevabı da nihilimin doruklarına kahkaha ile ulaşmaya yardım eder. (yani tabi izlemediyseniz, şimdi ben espiyi burada öldürüyor olabilirim, film/hikaye içinde daha etkileyici)

Bir ara ingilterede incilden daha çok satıyor tadında geyikler dönüyordu. (şu anki durumu bilmiyorum) Ama amcanın yarattığı evren, kutsalımsı kitaplardan çok daha keyifli 🙂

Havlu da hikayenin içinde mühim bir ulaşım aracı 🙂 hikayenin yazarı Douglas Adams öldükten sonra hayranları onun anısına dünya havlu günü ilan etmişler. (detayları şu wikipedia linkinden okuyabilirsiniz)

Eğer hikayeyi henüz okumadıysanız/izlemediyseniz şiddetle tavsiye ederim. Ufak bir not, 2005 yapımı film kötü epey, izlemek için 1982 yapımı olan 6 bölümlük diziyi edinin: http://www.imdb.com/title/tt0081874/

Kısaca, dünya havlu gününüz kutlu olsun 🙂

ve de Don’t Panic :))

Share/Bookmark
Share: