david bowie

David Bowie üzerine..

david-bowie-roof-cati-london

Adam 4 gün önce albüm çıkartıp, 2 gün sonrasında da ölmüş yaf.. Daha dün gece içip içip dinliodum amcayı.. “cruise me, cruise me, cruise me babe”.. (tam tercüme edince anlam yalan oluo da argoda cruise: public alanda (sokak, bar, metro vs..)  seks partneri aramak / bulmak)

Üniversite’ye daha yeni girmiştik. Evde film falan izlemeler sırasında bir arkadaş “Mulholland Drive” filmini getirmişti. bize demişti ki, bu filmi satan adam “bu filmi izliceksin bi bok anlamıcaksın dedi. İzledim bi bok anlamadım. Bi de beraber izleyelim mi?”. O gün ilk önce David Lynch amca’yla tanışmış oldum. İzledik bi bok anlamadık elbette.

Sonra “Lost Highway‘de benzer bi filmmiş. Bi de onu izleyelim, onu da anlamayalım dedik.” Lost Highway izleyince David Bowie ile tanışmış oldum. O nasıl bir şarkı nasıl bir ses arkadaş demiştim, hala da diyorum: I’m Deranged. Yıllardır bıkmadan sıkılmadan loop edebildiğim ender şarkılardandır. Klibi de en sevdiğim kliplerdendir. Hiç kasmamış gibi gözükse de kamera sallantı miktarı çok iyi ayarlanmış bir video.. Boşluk içinde bilinmeze yolculuk..

Özellikle kafanız çok güzelse, arka plana yap playlisti, aç başka şarkılar da çalsın. Ön planda Lost Highway’de sürsün arabasını dayımız, defalarca video loop etsin. (download et, mediaplayerda fln dönsün) Bir yerden sonra acaip bir moda sokuyor.. (benzer video, chris rea, “curse of the traveller” da da var.) “psychedelic psychotherapy” diye bir şey vardır psikolojide. Bu tam olarak o olmasa da, kendi kendime takılırken biraz ona yakın işliyor..

Yine aynı dönem, kimmiş bu dayı neler yapmış başka diye araştırırken görmüştüm, Nirvana’nın o meşhur “anasını sattığımın dünyası” / “the man who sold the world” şarkısı da bu amcanınmış. (ben ikisinin yorumunu da severim.)

Partilere gidiosam deep house / chill out müzikler olmasını severim. Ama evde takılıyorsam tercihim genelde 60’lar psychedelic rock dönemi ile günümüz post-rock olur. David Bowie 60’lar psychedelic rock döneminin en güzel zamanlarında çıkmış biri. Jimi Hendrix, Janis Joplin, Velvet Underground, Pink Floyd, the Doors vs.. David Bowie bu isimler kadar üstte olmasa da, hem döneminin hem de bugünün sevdiğim abilerindendir.

Neyse.. Space oddity ile yola çıkıp, Life on mars ve Starman diyelim biraz.. “There’s a starman waiting in the sky, He’d like to come and meet us”

R.I.P. diyelim..

“cruise me, cruise me, cruise me babe”..

 

.

Share/Bookmark
Share: