Untitled-2

Daha Önce Öngörüleri Doğru Çikan Bir Satranç Oyuncusundan, Seçimler Üzerine Ve Seçim Sonrasina Yönelik Madde Madde Inceleme / Analiz

Chess

Daha Önce Söyledikleri Doğru Çikan Bir Satranç’çidan, Seçimler Üzerine Ve Seçim Sonrasina Yönelik Madde Madde Inceleme / Analiz

Şimdi herkes seçimlerle ilgili birşeyler söylüyor benim yazılarımı okumadan önce şunu belirteyim, analizlerim genelde tutuyor. 2 temel örnek vermem gerekirse: Anayasa Referandumu sonrası ülke boka sarcak dedim, sardı. Gezi olaylarında bir sonuç alınamayacak dedim, alınamadı. (sonuç çıkmayacağını bildiğim halde Gezi’yi destekledim)

Madde madde gidiyorum:

1- AKP kesin gitmeli, ülkenin en büyük önceliği bu. (ve de bu gidişin sağlanabilmesi için seçim güvenliğinin sağlanması. Mansur Yavaş’tan ankara başkanlığı çalındığını insanlara anlatamıyordum bile, o kadar hile olamaz diyorlardı saftirikler, yeni yeni “oy hırsızlığı” konusunda uyanıyor millet)

2- Oyum CHP’ye

3- MHP + CHP oy toplamı, AKP’yi geçicek. (hileler engellenirse)

4- HDP barajı geçmeli, o kadar insan temsilsiz kalmamalı. (aynı şekilde baraj hiç olmamalıydı, bdp, vatan, anadolu cart curt hepsi girebilmeliydi)

5- Seçim sistemi çok saçma bir olayı var, tüm oylar eşit değil. Hani derler ya, “köydeki çobanın oyuyla profesörün oyu bir olurmu” diye. Aslında eşitlik yok, professör aleyhine bir durum var. istanbul’daki 2 tane profesörün oyu, bayburttaki tek 1 çobanın oyuna eşit. Evet, İstanbul’daki 2 oy, hakkari’de bayburtta nufusu az olan kırsal yerlerde ki 1 oya denk gelebiliyor. Yani istanbul’da Milletvekili olabilmek için 150bin oy ihtiyacın varken bayburtta 80bin oy ile MV olabilirsin. (son güncel sayıları kontrol etmedim aşağı yukarı böyle bir şey var) Bu sebeple bu seçimlerde çok ama çok farklı matematik hesapları döndü ve kimse tam olarak bütünü anlatamadı.

6- CHP’lilerin anlamadıkları “niçin HDP barajı geçmeli” olayı: Çünkü yukardaki maddede de söylediğim gibi, seçim sistemi çok dandik, eğer HDP barajı geçemezse, neredeyse HDP’nin tüm milletvekilleri, seçimin dandikliğinden AKP’ye geçicek. Hakkariden 3 milletvekili hakkı var diyelim ve %80 alan HDP 3 MV çıkaracakken, 3’ü de AKP’ye geçecek. Niye çünkü AKP %15 chp %2 falan. (kesin rakamlar değil, anlatmak için kabaca örnekliyorum) Diyarbakırdan da öyle urfadan falan da öyle. CHP şansa 1-2 milletvekili kaparsa kapar, hepsi o. O sebeple, hem bölge halkının temsil edilmesi için, hem de AKP’nin durması için HDP barajı aşmalı ve meclise girmeli. (yani MHP + CHP %50 bile alsa, akp %40 ile tek başına iktidar olabilir, böyle bir sistem var)

kibar-feyzo-kurt-turk-akp-hdp-baba-benim-is-nolacak

7- Cihangir HDP’lierinin anlamadıkları “niçin HDP’ye güvenilmiyor?” olayı: HDP’ye güvenmiyorum. çünkü benim gözümde HDP, “sosyalist” bir partiden ziyade “nasyonel sosyalist” bir parti. Kürt milliyetçiliğiyle solculuğun/sosyalizmin harmanlandığı bir yönetim kadrosu ile, aşırı ötesi dindar ve eğitim seviyesi düşük kürt kitlelerini kalaşnikoflarla yönetmeye çalışıyorlar. Ürettikleri politika, kibar feyzo filmindeki erkek kardeşin “baba, bizim iş nolacak?” seviyesinden öteye gidemiyor. Kürt haklarından yakınıyorlar ama öte yandan türklerin kürtlere uyguladığı baskıyı / asimile çalışmalarını, kürtler de Zazalara yapıyor, “hepimiz kürdüz” diyorlar. (zazalar da ayrı bir etnik grup, azeriler ile bizim olduğumuzdan daha büyük “dil” farkları var) Gerçekten demokrat olduklarına da inanmıyorum, Apo önderliğinde tek adam sistemleri var. Demokrasiyle alakaları köprüyü geçene kadar gibi duruyor. Yani 2002’de AKP’nin yaptığı gibi bir takiye yapıyor olma olasılığı, takiye yapmama olasılığından fazla. (kesin konuşmak doğru olmaz, ama takip ettiğim izlenimim bir takiye olduğu yönünde, herkesin iyiliği için umarım yanılıyorumdur)

8- Eskiye bakıp ders çıkarmak gerek, ama takılıp kalmak çok büyük zararlar getirir. PKK şunu yaptı, türk ordusu kürt köylerini bombaladı falan gibi geçmişe yönelik birbirini suçlayıcı şeyler fayda getirmez. bir söz vardır, “Dün ile bugün kavga ederse, yarın kaybeder.” diye. Bu sebeple öncelikli soruna odaklanmak ve her sorunu adım adım çözmek lazım. Ülkenin en büyük sorunu 1. maddede belirttiğim gibi, AKP. Bu sebeple istanbul’da değil, kilis’te yaşasaydım MHP’ye, Hakkari’da yaşasaydım HDP’ye oy verirdim. Çünkü oralarda CHP’nin MV çıkartma gibi bir olayı yok.

8- Ülkenin doğru düzgün bahsi geçmeyen sorunu “Suriyeliler“. Aşırı hızlı bir şekilde geri yollamak lazım, ama doğru düzgün bir politika olmadığı gibi, Tayyibin mitinglerinde dekorasyon olarak kullanılıyorlar. 1-2 yıla kadar geri yollamaz isek, yüzyıllarca beraber yaşamaya hazırlamalıyız kendimizi. Aksi taktirde, -yani suriyeliler buraya bir kere yerleştiler mi- geri yollamaya kalkmak “soykırım” olur, savaş suçudur, hiç bir parti yapamaz bunu. (şimdi yaparsan “soykırım” değil, “savaştan kaçan mültecileri yurtlarına geri yollamak” olur. (tabiki yollarken hayatlarından emin olmak gerek, IŞID delilerinin önüne öldürülecekleri kesin bir şekilde bırakılmasını astetmiyorum)

ldp-oy-verirseniz-bisiy-denicez-mariujana-ot-esrar-serbest

9- Seçimin en güzel vaadi “Mariujana’yı serbest bırakacağız” diyen LDP’den. ilk kez esrarın suç olmaması gerektiği bir seçim vaadine girdi. (önemli olan esrarın serbestliğinden de öte, sürekli birşeylerin yasaklandığı ülkede, biri çıkıp birşeyleri serbest bırakacağım demesi. Kimse gerçek anlamda “şu şu şu yasakları kaldıracağım” demiyor. Ot niye yasak ki?) gelecek seçimlerin sloganı “legalize it” olmalı ^^

10- Dolar eylüle kadar 3TL’yi aşar, 3,50’yi zorlayabilir.

11- 4 partinin girdiği mecliste nasıl bir koalisyon olur bilemiyorum ama AKP kazançlı çıkabilir. Şöyle: AKP’li veya AKP’siz bir koalisyon olsun hiç farketmez, kriz geldi, ilerliyor. Koalisyon sırasında kriz patlayınca Tayyip çıkıp “bak bizi seçmediniz, bu beceriksizler yüzünden kriz oldu” deyip yine yukarılara taşır kendi oylarını.

12- AKP iktidar olmazsa, Tayyip çok ama çok fazla zorluk çıkartır, hiç bir yasayı geçirtmez. Yasal olarak Cumhurbaşkanı meclisten gelen yasaları 2 hafta içinde imzalamak yada reddetmek zorunda ama imzayı atmazsa hiç bir yaptırımı yok. Özal’da benzer bir taktik yaptı, sevmediği yasaları yıllarca bekletti. O şekilde muhalifleri iş yapamaz duruma getirmişti.

13- Tayyip gitse bile, bu milli görüş bitmeyecek, Abdullah gelir, o gelir bu gelir ama çok radikal ama az radikal, yine bu adamlar ortalıkda dolaşır. Işıd’e akın akın insanların katıldığı, istanbul fatih’te para toplandığı bir ülkede, kalıcı huzur için kalıcı çözümler bulmak gerek.

14- En kötü senaryo: AKP hile yapmayı başarıp, seçimlerden tek parti çıkarlarsa, hepinizi kamboçya’ya bekliyorum, büyük ihtimal musonlar bitince (ekim gibi) oradayım : ) (şimdi 100 günlük bir avrupa turu planlıyorum)

Share/Bookmark
Share: