chp__yol_tuttu-bobiler

Chp’nin yemin boykotu üzerine..

Chp’nin yemin boykotu üzerine..

Bence CHP son yıllarda yaptığı en önemli direnci gösteriyor. Kendisi başlatmadı, BDP bir adım önden daha cesur ilerledi ama CHP gibi tarihi bir partinin de böyle cesur bir tavırla tepkisini ortaya koymasını öncelikle başarılı bulduğumu söylemek isterim. Ama hala çok büyük eksiklikleri var, özellikle durduğu, argümanını ürettiği nokta açısından büyük yanlış içindeler. Sırayla gideyim:

Seçim öncesi de bir yazı yazmıştım, ve CHP’nin gündemi belirlemede başarısız olduğunu, AKP’nin “x” dediği şeye, “y” diyemediğini sadece -x diyebildiğini söylemiştim. Yani AKP “bu böyle olmalı” dediğinde, CHP “bu böyle olmasın” diyordu sadece. Bu da insanları fıtık ediyordu. Yahu sen de bir iki şey üret çık, “bu böyle olmasın, şöyle olsun” de.. yok.. sadece savunma, yeni ileriye yönelik Hiçbir şey söylemiyordu. Seçim döneminde biraz kırıldı bu. Ama yeterli değildi.

Sanıyorum şimdi uzun zamandır ilk defa bu kadar büyük ölçekte bir konuda, CHP’nin “x” dediği şeye akp “-x” diyor. Gündemi CHP yönetebiliyor. Hem de kendilerini içinde buldukları bir gündemi değil, kendi elleriyle hazırladıkları gündemi. Bu önemli bir nokta. Şimdi bunu iyi yönetip yönetemeyecekleri önemli!

Yanlış gördüğüm nokta şu, daha önce de belirttiğim gibi CHP ergenekon davasını sanıkların suçsuzluğu üzerinden savunuyor. “Arkadaşlarımız haklarına kavuşuncaya kadar boykota devam edeceğiz” diyorlar. “arkadaşlarımız”.. Bu acaip büyük bir hata. Yani adam suçlu olabilir de olmayabilir de.. ikisi de olasılık dahilinde. Sen nereden biliyorsun ki suçsuzluğunu.. Ayrıca bireyin suçlu olup olmaması halkı çok ilgilendirmez, aslolan yargılamanın adilliğidir. “Suçu ispat edilene kadar herkes masumdur” evrensel yasasının uygulanabilirliğidir.

CHP’nin bence yapması gereken bu noktada milletvekili dokunulmazlığı üzerine yoğunlaşmalı. Eğer milletvekili dokunulmazlığı olmazsa, o isimler hapisten çıkıp milletvekili olsalar dahi yargılanmalarına devam edilir. CHP’de arkadaşını kayırıyormuş izlenimi edinmez.

Domuz bağı yaparken yakalanmış hizbullah üyeleri 10 yıl doldu diye hapisten çıkartıldı, ve çoğu irana kaçtı. Epey olay olduydu. Bu tarz uzun süreli davalar, iki taraflı büyük handikap. Adamı 10 yıl tutuyorsun, suçunu söylemiyorsun.. Hizbullah üyesi de olsa, bu büyük haksızlık. Haksızlıktan da ötesi, 10 yılda bir davayı çözememek yetersizliktir, kadro yetersizliği ödenek yetersizliği, personel yetersizliği kalifiye eleman yetersizliği, mekan yetersizliği, teknoloji yetersizliği vs.. Bunla ilgili haberler çıktıydı.

CHP milletvekili dokunulmazlığıyla beraber bu uzun süreli yargılama sorununa da çözüm üretebilirse işte o zaman “tam çözüm” ile gelmiş olur.

Milletvekilliğini kaldırtılması gerektiğinin üzerine giderse, Tayyip yine “hayır” der kesinkez. İşte o zaman CHP yine “x” dediğin bir şeye “-x” dedirtmiş olur, Gündemi belirlemeye devam eder, insanlarında onlarca yıldır istediği bir şeyi dillendirmiş olur: “Milletvekili dokunulmazlığının kalkması”

Ayrıca bunu kendi üzerinden değil de, olayın diğer mağdurları olan bdp ve mhp’yi de sürece dahil ederek ilerleyebilirse, ülkemizde 30 yıldır süren düşük yoğunluklu iç savaşı da bitirmek üzere ilk ciddi adım bile atılmış olabilir. Çünkü mhp ile bdp ilk defa “aynı tarafta” olmasını sağlamak nereden bakarsanız ciddi bir gelişme demektir.

Gerçekten de bütün muhalefetin de tek vucut olabileceği bir potansiyel mevcut şu anda. Hemde sırf AKP karşıtlığı olsun diye değil, demokrasi ve hukuk tarafında olunsun diye olmuş olacak.

Bu çok büyük bir potansiyel.

Umarım CHP, ilk defa bu çaplı bir ses getirmeyi başardığı bir eylemini, sonuna kadar cesaretle sürdürmeyi başarır. Umarım Meclis, CHP olmadan da işliyor diye çark etmezler. Umarım milletvekiliğini kaybedip koltuklarını maaşlarını yitirme korkusu galip gelmez..

Sonuçta, kabul etmek lazım ki CHP’nin mecliste olması veya olmaması bir şey değiştirmiyor. İçki yasasını bile çatır çatır çıkardı AKP.. CHP’nin söz hakkı var olması, olayları değiştirebilecek gücü olmasına yetmiyordu.

Belki de CHP’nin, söz hakkı olmadan dışardan mücadele etmesi daha iyi olabilir.. Önemli olan süreci nasıl yönetecekleri.

Kısacası kişisel görüşüm, sonuç alana kadar başladıkları bu boykota devam etmeleri gerekiyor. Fakat, duruş noktalarını “arkadaşlarımızı salın” dan, “dokunulmazlıklar kalksın, milletvekili olmak, yargılanmaya engel olmasın”a getirmesi gerektiğini düşünüyorum.

Ümidim var mı? pek yok açıkcası.. Ama olsa güzel olurdu..

Share/Bookmark
Share: