screenplayjunkie5

CeltX: güzel bir senaryo yazım programı

Dün akşam, aşağı yukarı 2 yıl sonra ilk defa kendim için bir senaryo karalaması yapmak istedim. Aslında senaryoyla ilgili tüm notlarımı tamamlamadan başlamayı düşünmüyorum ama teknik hazırlıklar için bir parça da olsa senaryo ihtiyacı olduğundan bir şeyler yazmam gerekti.

Hemen eskiden günün önemli bir kısmını beraber geçirdiğim celtX‘imi açtım. Farkettim ki özlemişim hikaye yazmayı..

Neyse lafı uzatmadan size kısaca CeltX’den bahsedeyim. Bu program bedava bir senaryo yazma programı. Amerikan standartıyla yazmanızı sağlıyor. Yani bu methodla, 1 sayfa 1 dakka diyebiliyorsunuz. (eğer yazımınız, tasvirleriniz fln senaryo yazımının genel kurallarına uygunsa tabiki)

Yazımı kolay bir program, TAB ve enter ile karakter, dialog, sahne, aksiyon(tasvir) aralarında hızlıca geçiş yapabiliyorsunuz. Yazımınızı çok hızlandırıyor.

Sahne sahne üst bakış yapabildiğiniz bir yan alan var. Senaryonun bütünü içinde navigasyon kolaylığı sağlıyor. Sahne sahne gidebiliyorsunuz, bu da 80-90 sayfalık senaryolarda (özellikle düzeltmeler yaparken) çok büyük kolaylık sağlıyor.

Senaryonuzun PDF çıktısı alabiliyorsunuz.

Çekime/Yapıma yönelik de güzellikleri var. Misal bana tüm dış çekimleri göster diyorsunuz, sadece dış çekimleri gösteriyor. Dış çekimlerdeki “X“ karakterinin oynadığı sahneleri göster diyorsunuz, sadece o sahneler geliyor. Bu oyuncunun giydiği kıyafetleri göster diyorsunuz daha önceden kostum belirtmişseniz kostümler geliyor. Böylece size prodüksüyon maliyetini zamanlamasını vs. planlamanızda kolaylık sağlıyor.

Ben bu programı 2004-2005 gibi bulmuştum yanlış hatırlamıyorsam. O zamanlar en popüler senaryo yazım programı movie magic screenwriter programıydı. Bir de Final Draft vardı. Bu ikisi de paralıydı ve keygen bulamadıydım, ondan ücretsiz program bakıyordum.. CeltX’i rastgele buldum, o zamandır kullanıyorum. (Tabi dediğim gibi son 2 yıl kullanmadım) Sonradan movie magic’de Final Draft da buldum ama değiştiresim gelmedi.. Benim için gayet yeterli bir program..

Senaryo yazacak arkadaşlara da, eğer henüz bir program edinmemişlerse ve hala word’de senaryo yazıyorlarsa, kullanmalarını öneririm.

Share/Bookmark
Share:

5 comments

  1. Merhaba. Bu senaryo yazım programı senaryodan çıkış almak ya da son şekliyle pdf kopya elde etmek için formatlama işlemini online olarak yapıyor. Senaryonun ya da fikirlerin çalınma riski hakkında bir bilgi var mı acaba? Teşekkürler:)

    1. pdf aldığın anda zaten telifini almış gibi oluyorsun senaryonun. (kendine mail atmak da aynı işliyor, o tarihte o senaryoyu yzdığının bi belgesi) ama fikrin çalınması başka hikaye, fikir, başlık, isim falan onların telifi olmaz tam olarak biraz karışık konu.

      son bakmadım ama eskiden celtx’de eğer istemiyorsan senaryo online olmuyordu zaten, o yüzden herhangi bir sorun oluşturmaz

  2. Acaba bunun türkçe dil desteği varmı varsa nereden bulabiliriz acil? Bide bunu kendi sitesinden indiricektim 9 dolar filan yazıyodu. 15 gün filan yazıyo orları pek anlamadım bi anlatırsanız çok sevinirim.

  3. Merhaba ben bu formatı indirmek istiyorum gerçekten ücretsizmi? ayrıca içinde microsoft 2007 kulanıyorum yazılım denetleme olduğu için bu formatı indirdiğimde Türkçe yazılım denetleme olacakmı? merak ediyorum beni aydınlatırsanız çok sevinirim teşekkürler.

    1. bi kaç yıldır kullanmadım, paralı versiyonu da var ama onun olayı ücretsiz olmasıydı

Comments are closed.