skooter-motorsiklet-dag-sehir-tepe-tepeden-goruntu-640

BackPacker hayattan Motosikletçiliğe geçiş süreci, Yeni Gezi Hazırlıkları, Planlar, Ön Denemeler vs..

skooter-motorsiklet-dag-sehir-tepe-tepeden-goruntu-640

BackPacker hayattan Motosikletçiliğe geçiş süreci, Yeni Gezi Hazırlıkları, Planlar, Ön Denemeler vs..

Şu an bir kısmı kesinleşmiş bir kısmı kesinleşmemiş olan yeni gezi planlarım var. Backpacker olarak asya’da takılmak çok eğlenceli ve kolay. Motor gerekirse zaten hemen her şehirde kiralayabilirsiniz. Günlük 3dolara kadar düşürebilirsiniz fiyatı. Onun için bir şehirden diğer şehire motorla gitmek yerine, gittiğiniz şehirde motor kiralamak çok daha pratiktir.

Muhtemelen Asya’da şu ana kadar 100 ayrı şehirde motor sürmüşümdür. (favorim Hanoi ile Ho Chi Minh) Ama kesinlikle motor uzmanıyım diyebilecek bir adam değilim. Basit bir sürücüyüm. Otomatik vites dışında da süremem zaten, o seviye tembel bir sürücüyüm : )

Şimdi gönlümden avrupa turu geçiyor.Asya bitti bitecek, Gürcistan Azerbeycan İran ve Semerkand dışında çok bi merak ettiğim yer kalmadı Asya’da. Yaz sürecinde Rotayı Avrupa’ya döndüresim var.

Avrupa dediniz mi öksürseniz para. Ulaşım deli masraflı. Otobüs / tren bileti parasına kamboçya’da hindistanda nepalde taksi tutarsınız çok rahat.

Avrupa’da motosiklet kiralamak dediniz mi bol şans hepinize. İtalya gibi tek tük ülke dışında yaygın değil, italya’da da günlük 50-60 euro fln, 125cc basit bir skooter. Bak tekrar ediyorum, aynı tip motoru 3 dolara kiralamak nerede, 60 euro’ya kiralamak nerede.

O sebeple direk kendi motorumla gitmeyi planlıyorum. (araba planı da olabilir)

Şimdilik kısa süreli bir ulaşım sponsoru buldum (bunla ilgili detayları herşey netleşince söyleyim) Avrupa’ya gitmeden önce, Türkiye içinde dolaşıp biraz uzun yol tecrübesi arttıracağım. FRP mantığıyla level atlamak için “gain experience” / “tecrube kazanımı” lazım ^^

Asya trafiği benim için kolay trafik. Asya’da Tek yapman gereken dikkatli olup hayatta kalmak. Her yer kaos ama algıların açık gidersen hızını doğru ayarlarsan sıkıntı yok. Türkiye öyle değil, çok düzenli bir trafik var Evet TR trafiği size kaotik geliyor, istanbul trafiği vs çok berbat diyorsunuz ama berbatlığı trafik sıkışıklığından. Kaotik bir yanı yok, herkes kurallara uyuyor. Düzgün bir trafik. Misal kimse otobanda ters yönde sürmüyor, kimse motorda hayvan taşımıyor, yollarda çukur miktarı dert edilecek seviyede değil, kırmızı ışık var ve zaman zaman ihlal olsa da insanlar kırmızı ışıkta duruyor  vs.

.

.
Şehir içinde baya kaotik yerlerde deneyimli olduğum için sürüş kısmından çekinmiyorum ama uzun süreli ardışık sürüşlerdeki yorgunluk seviyesi vs. türevi şeylerden çekiniyorum. Çünkü bence en büyük tehlike uykunun gelmesi, sürerken mayışma tehlikesi. Reflekslerin zayıfladığında her an hata yapabilirsin. O sebeple sakata gelmemek için adım adım kendimi deneyeceğim.

Sürecin ilk sürüşünü bugün yaptım, İstanbul – Bursa yaptım. (uzun yol yapmadan ananemi teyzemi gördüm yola çıkmadan)

Denediğim şey tam olarak herşeyi birden hızlıca yapabiliyormuyum kısmı. Yani hem sürüp, hem video çekip hem videoyu kurgulayıp hem yazı yazıp hem de milletle muhabbet edecek vakit bulabilirmiyim diye denedim kendimi.

 


.

Bu olayda muhabbet kısmı en önemlisi, çünkü zevk aldığım için yapıyorum bunu, eğer zevk almazsam, sorumluluk halini alırsa, kendimi biliyorum sürdüremem bu olayı. O sebeple kendime ne kadarlık bir hız planlamam gerektiğini tespit etmeye çalışıyorum.

Bugün yaklaşık 140km sürdüm (ara yollara da girdim çıktım biraz bi de ekstra feribot yolculuğu var) sadece tek bir kere tripod kurup çekim yaptım (normalde 20 ile 50 arasında değişebilir sayı) bu yazıyı yazdım/yazıyorum ve temel video kurgusu falan yetiştirebiliyorum gibi duruyor.

Sanırsam yol planımda günlük ilerleme limitini 100km-120km civarında hesaplayacağım. Otobanlardan uzak duracağım. Anca öyle her yerin tadını çıkara çıkara gidebilirim gibime geliyor, yoksa Tır şöförlüğünden farkı kalmaz. Keyif almak ön planda. Ama zamanla daha da netleşir.

Biraz Bursa civarında dolanıp, sonra İstanbul’a dönücem. Daha sonra 2. level olarak Ege Turu düşünüyorum. Süreyi belirlemedim ama 10-15 gün arası olur gibi düşünüyorum. Sonra bölüm sonu canavarı olarak Avrupa turu ^^

 

.

NOT: Bu arada motor gezisinden bağımsız olarak Rusya ve Tayland’a da başka bir proje dahilinde gidiyorum birer haftalığına. Tabiki uçakla ^^

Share/Bookmark
Share: