mumbai şehir merkezinde kriket oynayan insanlar

Asya Seyahatime Kaldığım Yerden İtina ile Devam Etmekteyim :)

Asya Seyahatime Kaldığım Yerden İtina ile Devam Etmekteyim 🙂

Geçen sene 150 gün boyunca 7 ülke 60’ın üzerinde şehir değiştirmiştim. Türkiye, Bahreyn, Sri Lanka, Malezya, Singapur, Endonezya, Malezya (Borneo Adası), Kamboçya, ve Tayland’ı gezip Ükranya üzerinden ülkeme dönmüştüm. bu sürede 2.000’e yakın video, 300 civarında da fotoğraf çekmiştim.

Asya’yı çok seviyorum ve gitmediğim asya ülkeleriyle gezime kaldığım yerden devam etmekteyim. Bu sefer fotoğrafçıların ilk durağı olan hindistan’a geldim. Daha önceki gezimde de gelmeyi düşünmüştüm ama vizeye başvurmaya çok üşeniyordum. O yüzden Sri Lanka’ya gitmiştim. Sr Lanka o kadar güzel bir ülke ki, hindistan’ı da görmek gerek deyip bu sefer Hindistan’dan başladım.

Her şey bıraktığım gibi hissettim. Ortalıktaki “düzenli kaos” havasını içime çektim. Misal havaalanında çantaları x-ray cihazlardan geçer ya, hindistana varınca bizim çantalar da x-rayden geçti. ama insanlar için x-ray yok. sadece çantalara bakıyorlar, üstümü hiç aramadılar : )

Şu an bu satırları Mumbai’da Couchsurfing yaptığım evden yazıyorum. Ev Mumbai şehir merkezine biraz uzak ama epey iyi bir ev. 2 hizmetçimiz var evde : ) Dün eve geldiğimizde evde bizim dışımızda 5 couchsurfer daha vardı. 2 fransız kız, 2 alman kız bi alman erkek, 2 hintli hizmetçi, 1 ev sahibi, 2 de biz türkler : ) epey özlemişim muabbet ortamını güzel oldu.

Kız arkadaşım da benimle geldi, o evin heryerini klorakla çamaşır sularıyla silen hijyenik bir türk bayanı. ilk asya tecrubesinde biraz şoklar yaşadı elbet. durmadan yere tükürenler, burnunu karıştıranlar, çıplak ayakla tuk-tuk sürerken bi parmağıyla ayak altını karıştırıp sonra onu azına götürüp tadanlar falan, acı yemekler falan zorlandı tabi garibim ama ilk şoku atlattıktan sonra ortamdan keyif almaya başladı.

Şu anda tek sorun simkartım henüz yok. güvenlik nedeniyle simkartı satın aldıktan sonra kimliği kontrol edyorlarmış, bu işlem de 1-2 gün sürebiliyormuş. gps olmadan dolaşmak biraz zor ama merkezde dolaştığımdan şimdilik çok aşırı sorun olmadı.

Bu arada bugün hayatımın en kalabalık toplu taşıma aracı deneyimimi yaşadım. o fotoğraflar var ya insanlar trenlerden sarkıyor falan, o gerçek, bugün ondaydık ve bizde sarktık : ) fotoğraf nasıl çekecem tam emin olamadım, o kadar kalabalık ki, değil çantadan makine çıkartmak, çantanın içindeki makineyi ezilmekten kurtardığıma şükrediom. önümüzdeki 2-3 gün içinde onu çekecek bir yol bulmayı düşünüyorum, umarım bulurum.

Bir de bizim taksim gezi parkı büyüklüğünde bir alan var mumbai şehir merkezinde, herkes kriket oynuyor, çok sevimliler. ilk videom olarak onu yükledim youtube’a, buradan izleyebilirsiniz:

http://www.youtube.com/watch?v=mztZrXke3h0


Mumbai’da çok aşırı bişey yok gibi, 3-4 gün kalıp güneye doğru ilerlemeyi düşünüyoruz. internet oldukça yazılar paylaşırım.

Ülkemi size emanet ediyorum, ona iyi bakın : P

Share/Bookmark
Share: