allah ateist

Allah bir Ateisttir :)

allah ateist

Allah bir Ateisttir

Dün nette takılırken bir siteye denk geldim, http://www.godwouldbeanatheist.com/Allah bir Ateist olurdu“ diye tercüme etmemiz mümkün. (“eğer varolsaydı“ kısmı, cümlenin diğer yarısı. “Eğer varolsaydı, Allah bir ateist olurdu“ şeklinde tam bir cümle haline getirilebilinir.) Sitede, Dinlerdeki “bug“larla ilgili epey iyi makale var. Sitenin ismi de epey iyi 🙂

Allahın bir ateist olduğu malumunuz, ama eğer duymadıysanız kısaca mantığı açıklayım: Tevratta ve incilde: “Alpha ve omega benim- başlangıç ve son benim“ der Tanrı.. Ondan başka bir tanrı, ondan daha üst bir varlık yoktur. Hatta o kadar ki, eski ahitte bir yerde, Tanrı kendi üzerine yemin eder 🙂 şaka değil gerçek. Allah bi peygamberle konuşurken kendi üzerine yemin ediyordu, sadece nerede olduğunu bulamadım, bulunca yazıyı update ederim.

Kur’an’a göre de allah ezeli ebedidir. Kendisinden daha üst bir varlık yoktur. Yaratılmamıştır, varlığı kendindendir.

Şimdi Ateist, TDK’ya göre: “Tanrıtanımaz“ demek. Biz kime ateist diyoruz? Bir tanrı tarafından yaratıldığını kabul etmeyenlere. Peki Allah bir kendisinin bir tanrı tarafından yaratıldığını kabul ediyor mu? Hayır. Yani yaratıldığını/yaratıcısını reddeden bir allahımız var.

O zaman, Allah da bir ateisttir 🙂 haliyle “Allahsız Allah“ dememiz mümkündür 🙂

(yaratıcısı olup olmaması konuyu değiştirmez, yaratıcısı olduğunu reddetmesi Allah’ı ateist yapar)

Bu sitede takılın eğer ilginizi çekerse, hoş makaleler var..

Share/Bookmark
Share:

4 comments

 1. baslangici ve sonu yoktur,dogmamis ve dogrulmamistir.Unutmadan kimse onun dengi ve benzeri degildir denmis kuran’da.
  baslangici olmayan birsey dusunun ve ayni zamanda sonu da yok.ne garip degil mi? Rahmetli İlhan Arsel ve yine hira daginin meshur orumcegi tarafindan orulmus aglarla bezenen beyinlerini, oldurmeye vakfetmis kisilerce katledilen Turan Dursun cok guzel aciklamis ve gereken cevaplari gereken yerlerde vermislerdir.Elinize kitaplari gectiginde lutfen bir goz gezdirin.

  Tum savaslarin sebebi din ve inanis(!) cesitliligidir.Bu sebeptendir ki,teolojik jenerator ve yazili metinleri, insan oldugumuzu unutmamiza en iyi destegi veren,kisileri ‘iyi insan ve kotu insan’ olarak ayirmaktan ziyade ‘taraf ol yoksa bertaraf olursun’ tumcesinin bugune kadar tasinmasini saglayan yegâne sacmaliklar butunudur.

  Ateistlik varligi reddetmek degil,yokluga inanmaktir,inanmamak da bir inanistir.Bunu karsit gorusteki arkadaslarim iyi algilasinlar.

  Sevgiler.

 2. “Ateistlik varligi reddetmek degil,yokluga inanmaktir,inanmamak da bir inanistir.Bunu karsit gorusteki arkadaslarim iyi algilasinlar.”

  Bu da ne demek şimdi? Ben bi ateist olarak cevaplayayım , ben tanrıya inanmıyorum demem. Tanrının var olmadığını biliyorum derim her zaman. Çünküü inanmak demek , elindeki mevcut veri eksikliğini kıçımdan tamamlıyorum demektir. Zira inanmamakta aynısıdır. Elideki veriler yetersiz ama ben öyle olmadığını kabul ediyorum demektir. Gerçek bi ateist eksik verileri tamamlamaz. Bu etiğe aykırıdır.

 3. “Ateistlik varligi reddetmek degil,yokluga inanmaktir,inanmamak da bir inanistir.Bunu karsit gorusteki arkadaslarim iyi algilasinlar.”

  Ne yani kellik bir saç şekli mi …İlaçlarını almalısın 🙂

  1. çatıda da uzaylı var. inanmıyorsan sen de yokluğa inanıyorsun o vakit.

Comments are closed.