website değerlendirme

Alexa ve Google Analytics Üzerinden Sitemin 4 Aylık Performans Değerlendirmesi:

Siteyi açalı aşağı yukarı 4 ay oldu. Dün alexa’yı kontrol ettim normalde orada hiç data gözükmezdi bu siteyle ilgili, ama şimdi dereceye girmeye başlamışım 🙂 girdiğim derece öyle ahım şahım bir derece değil tabiki ama yine de bir takipçi kitlesi yakaladığımı gösteriyor.

Bilmeyenler için alexa’yı kısaca açıklayım: internet reytingleri gibi bir şey. Misal google ile facebook ilk 2 falan.. netteki tüm siteleri takip ediyor, sitelerin analizini yapıyor. Genelde site yöneticilerinin kullandığı bir site. Sitenin trafiği arttıkça daha fazla analiz etmeye başladığı bir algoritması var. Misal sitenin trafiği belli bir hite ulaşmadan takip etmiyor, belli bir hitten sonra sadece dunya sıralamasına alıyor ama ülkesel bazda hesaba katmıyor.

Misal türkiyede en çok hit alan sitelerin listesini, alexanın şu linkinden görebilirsiniz.

Ben ise dünya listesine 16 milyon kusurdan giriş yapmışım 🙂 Web olaylarına yeni başlayan biri olarak kişisel blogumun bu kadar kısa süre içinde sabit bir kitle edinmesi iyi birşey.. Google analytics’ten de kontrol ettiğim kadarıyla Sırf facebooktan twitterdan linkimi gören arkadaşlar değil ayrıca google üzerinden aramayla da gelen epey kişi var siteye ki bu çok daha önemli sitenin sürekliliği açısından. Emekleme aşamasını geçiyor gibiyim 🙂

Henüz türkiyede kaçıncı site olduğumu söylememiş. O biraz daha önemli çünkü içeriğimi hep türkçe yazıyorum, haliyle dünya sıralamasındansa Türkiye sıralaması benim için daha önemli olacak.

Kısaca 4 aylık bu dönemde sonuç gayet iyi. Bakalım, yıl sonuna kadar dünyada ilk 10milyona, türkiyede de ilk 200bine girebilir miyim? 🙂

Ayrıca sitemin duyulmasına yardımcı olmak isterseniz, içerikleri facebook, stumbleupon, tumblr, friendfeed, tweeter gibi diğer sosyal medyalarda da paylaşırsanız çok makbule geçer.

Sağolun, beni sizler var ediyorsunuz 😛

—————

(Ağustos 17 tarihli Edit) 9 hazirandan 17 ağustosa yaklaşık 2 ay 10 gün geçti ve ben şimdiden yılsonunu beklemeden ilk hedeflerime ulaştım. 🙂

Dunya’da ilk 5milyonlarda, turkiyede ilk 80 binlerdeyim.. Ve hala doğru düzgün reklam yapmıyorum, ne bir facebook sayfası var ne de twitter sayfası.. Hatta son 3 haftadır freelance işlerin yoğunluğundan ötürü yeni yazı da yazamadım, yakında onları da yapıp biraz daha trafiği arttırsak hoş olur..

Öte Yandan, sonuçta bu sitede kişisel paylaşımlarım da olmakla beraber, ağırlıklı olarak dini algılamayla ve inanç üzerine araştırmalara yoğunluk veriyorum. Eskilerin deyimiyle, “Müslüman mahallesinde salyongoz satıyorum“. Ayrıca içeriğim türkçe. Yabancılar takip edemiyor siteyi. Bu yüzden sanırım hiç bir zaman türkiyeden ilk binlere giremem. Bu sebeple sabit bir izleyici kitlemin olması, bana araştırma notlarımla ilgili fikirlerini sunmaları benim için çok daha önemli. Haliyle ilk 10 binlere ulaşıp, orada sabitleyebilmek benim açımdan daha gerçekçi bir hedef olacaktır.

Kısacası şu an iyi bir grafik yakalamış durumdayım. Özellikle filme başlayana kadar böyle devam edebilirsem hoş olacaktır (-ki muhtemelen ekimde, freelance işlerin büyük çoğunluğunu hallettikten sonra filme başlayacam, pek çok şey hazır durumda)

Share/Bookmark
Share:

3 comments

  1. 10 aydır blog yazarlığı yapmaktayım ve şu sıra zarfında TR sıralamam 27+ sıralamasında, Dünya geneli sıralamam ise şuan itibariyle 3,463,064 sırada. Buraya gelmem hiç kolay olmadı, sitemde 100 aşkın yazı bulunmakta, farklı sitelerde, blog adresime girişler yapılmış. Ayrıca farklı ülkelerde buna dahil. Dünya genelinde toplamda 58 ülkeden girişler mevcut. Bunların 30dan fazlası belkide rasgale aramalarda karşılarına çıkmıştır. Ancak geri kalan 28 ülkede blog sayfamı takip ettiklerini düşünmekteyim. Çünkü günde 10-15 arasında türkiye dışı ziyaretler gerçekleşiyor. En çok sayfa gösterimi elbette türkiye, ancak yurt dışında ki ziyaretçilerin sitede kalmasını sağlamak için şuan çalışıyorum. şablon değiştiriyiroum bir şeyler yapıyorum. Başarıların devamını dilerim. İyi çalışmalar

  2. Tebrikler, iyi yükseltmişin sen de.. Bir gavatar resmi ayarla ama 🙂

  3. eline sağlık çok güzel olmuş hocam teşekkür ederim

Comments are closed.