zıplayan adam trambol

8.000 stock videom ve Stock dünyası hakkında bi kaç şey

trambolin zıplayan adam

8.000 stock videom ve Stock dünyası hakkında bi kaç şey

Stock video üretimine tam gaz devam ediyorum. 1.500 civarı 4K stock video üreterek, toplam video sayımı 8.000 yapmış durumdayım. 8.000’inci videoyu buradan izleyebilirsiniz:

 

.

Stock işine ilk başladığımda, elimde 200 video vardı, stock dünyasında ise 200bin video falan vardı. benim kapladığım alan tüm stock videoların %0.1 (binde bir) gibi bir şeydi.

Stock camiyası 1 milyon videoya ulaştığında, benim elimde 3.000 civarı video vardı. binde 3’lük bir paya çıkardım kapladığım hacmi.

Şu an piyasa 3 milyon video civarında, benim ise 8 bin videom var, aşağı yukarı %0.26 gibi bir alan kaplamaya devam ediyorum.

300 bin civarı 4k video bulunuyor markette, 1.500 civarı 4K video ile girerek %0.5’lik hacimle girip, 4K dünyasında da hacimsel oranımı tutturmayı hedefliyorum.

Ve biraz baktım, görebildiğim kadarıyla “hacimsel olarak” microstock video dünyasında, “bireyler” arasında, yaklaşık 100.000 kişi arasından ilk 10’dayım. (şirketleri saymıyorum, misal imagesource gibi dev firmalar apayrı kategori.)

Stock’ta sürdürülebilirlik için kapladığın oranı korumak gerek. Sektör benden hızlı büyürse sıçarım.

Şimdi olumlu tablo gibi görünse de, 2-3 yıla belki 4 yıla tablo değişebilir. Ben ilk başladığımda (4-5 yıl önce) 3-4 milyon fotoğraf vardı, şimdi 100 milyona yaklaştı.

Videoda da benzer bir şey olacaktır. şimdi 3 milyon civarındayken, 5yıl sonra 100 milyona ulaşacaktır. Böyle bir hacimsel artışla rekabet edemem elbet. yani 4-5 yılda 8bin video anca üretmişken, önümüzdeki 4-5 yılda 300 bin video üretmem gerek oranımı korumak için. Bu da imkansız gibi bir şey. (niye o kadar artacak diye sorarsanız, fırsatı olan bu işe gireceği için, her işte olacağı gibi bir doygunluk olacak. işte o vakit gelince de siktirolup gitmek gerekcek ^^)

O sebeple oyun planım şimdilik şu: Oranımı Binde 1’in (%0.1) altına düşürmemek için uğraşcam. %0.1’in altına düştüğüm anda da, azalarak bırakıcam bu olayı.

ve de hala rüzgar arkamdayken gezebildiğim kadar gezip, eğlenebildiğim kadar eğlenmek istiyorum 🙂

tabiki defansif biri olarak, sonrası içinde ufak tohumlar ekiyorum şimdiden ^^

trambolin zıplayan adam

Share/Bookmark
Share:

6 comments

  1. Dokuzun yanındaki sifiri alin kac etti? Kırk yapar. MHP’nin 40. yılı kutlu olsun.

  2. önemli olan nicelik değil, nitelikti hani?

  3. nitelik çok önemli ama zaten istock shutter gibi firmalarda nitelik düşük ise kabul edilmiyor. orada kaliteyi kontrol eden insanlar var, youtube gibi rastgele yükleyemiyorsun.

    öte yandan benim kalitem oldukça yüksek ama yine de sektör 100milyon videoya ulaşırsa arada kaybolur giderim.

  4. Küfrederken bile bir şeyler öğreten bir cümle kurabiliyorsun ya, hastasıyım:)

Comments are closed.